Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce părere aveti despre Ipad 9 (2021)?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019
Ce părere aveti despre Ipad 9 (2021)?
Detineti aceasta tableta? Daca da, cum se comporta?
Cobsiderati ca merita achiziția?

#2
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Nu-mi place Ipad 9, e prea moderna.

#3
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Daca mai ai produse Apple, da e OK.... daca nu ai alte produse Apple eu zic sa te uiti la concurenta (Samsung, Xiaomi, Huawei).

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

 florinpopa1, on 28 ianuarie 2022 - 11:04, said:

Nu-mi place Ipad 9, e prea moderna.
Cum adica? E prea moderna fiindca are acelasi buton Home de la iPad Air incoace?

 sgn30, on 28 ianuarie 2022 - 11:09, said:

Daca mai ai produse Apple, da e OK.... daca nu ai alte produse Apple eu zic sa te uiti la concurenta (Samsung, Xiaomi, Huawei).
Why? iPad e mai mult decat ok si daca nu ai nimic altceva de la Apple.
E imposibil sa-l virusezi cat timp nu-ti bagi nasul sa-i faci jailbreak si sa instalezi cine stie ce porcarii, e super fluid, are suport software foarte lung (peste 5 ani), samd.
In schimb la Samsung, Huawei si restul ai noroc daca prinzi 2-3 actualizari minore in 2 ani.

 baiatulsimplu2019, on 28 ianuarie 2022 - 10:55, said:

Ce părere aveti despre Ipad 9 (2021)?
Detineti aceasta tableta? Daca da, cum se comporta?
Cobsiderati ca merita achiziția?
Da, merita achizitia.

Edited by Hider141, 28 January 2022 - 11:14.


#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,905
  • Înscris: 14.11.2004
Da, fiindca 4 ani vei avea update-uri de soft si va functiona exact cum trebuie. Din pacate Air si Pro s-au scumpit nejustificat de mult sa mai poata fi recomandate.

#6
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

 Hider141, on 28 ianuarie 2022 - 11:13, said:


Cum adica? E prea moderna fiindca are acelasi buton Home de la iPad Air incoace?


Why? iPad e mai mult decat ok si daca nu ai nimic altceva de la Apple.
E imposibil sa-l virusezi cat timp nu-ti bagi nasul sa-i faci jailbreak si sa instalezi cine stie ce porcarii, e super fluid, are suport software foarte lung (peste 5 ani), samd.
In schimb la Samsung, Huawei si restul ai noroc daca prinzi 2-3 actualizari minore in 2 ani.


Da, merita achizitia.
Din cate am inteles, de exemplu, pe Xiaomi Pad 5, filmele de pe Netflix nu se mai vad la o calitate buna, ci doar in calitate SD... In fine. Voiam sa stiu cum se vad pe Ipad 9... Se vad ok, fara nicio restricție?

#7
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Am un Ipad mai vechi si se vad bine. Google a abandonat piata tabletelor si daca vrei o tableta te-as sfatui sa iei un Ipad eventual configuratia minima daca nu ai in plan sa faci ceva deosebit.

#8
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
are fiica-mea .. cu i-pen sau cum se cheama ala deseneaza si ia notite. intre altele, software-ul iOS recunoaste scrisul de mana (in engleza) si il converteste in caractere "de tipar" , poti trimite emailuri etc.
si e "grea" .. adica zdravana . nu stiu ce i-au pus inauntru

Edited by LeoT, 29 January 2022 - 20:52.


#9
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
IPAD 9 vine impreuna cu Apple Pencil sau trebuie cumparat separat?

#10
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Am eu o vorba: Ai vrea sau ti-ai dori? Posted Image Posted Image Posted Image
Normal ca e pe bani, doar vorbim de Apple. Nici la Pro-ul de 8000 de lei nu primesti Apple Pencil, daramite la la iPad 9Posted Image

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

 judas, on 02 martie 2022 - 08:36, said:

IPAD 9 vine impreuna cu Apple Pencil sau trebuie cumparat separat?
Vine separat. Merge doar Apple Pencil generatia 1, Pencil 2 e pentru modelele mai noi de iPad Pro (cu breton) si ultimele modele de iPad Air si Mini.
Daca vrei, am eu unul. L-am luat odata cu iPad-ul meu, dar nu l-am folosit mai mult de 2-3 luni.

#12
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Ipad-ul  simplu, chel  ,  ala cel mai ieftin   -  nu pro, air sau alte basini  -  e  cea mai buna achizitie posibila.

daca gasesti pe oleics la pret gen 'student-edition US,  vei fi mega-multumit ani de zile - merge orce, suport, updates etc.

Edited by jakota, 02 March 2022 - 09:05.


#13
Miller034

Miller034

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 22.08.2020
@baiatulsimplu2019

Salut. Da merita din plin. In lumea tabletelor exista APPLE si restu. Prima mea tableta de la ei a fost un Ipad 7 si a fost excelent. Daca vrei suport de soft si fluiditate aceasta este cea mai buna alegere.

#14
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Ipad-ul la ora actuala nu are concurenta din prisma raportului pret / performanta. Procesorul A13 de pe el e peste orice Snapdragon / Equinox, plus ca vei primi actualizari la el inca vreo 5 ani.

#15
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

 Hider141, on 02 martie 2022 - 08:58, said:

Daca vrei, am eu unul. L-am luat odata cu iPad-ul meu, dar nu l-am folosit mai mult de 2-3 luni.
Poti sa-mi spui in privat care ar fi pretul?

#16
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006
Am prins și eu una săptămâna trecută la 1389,99 cu tichet rabla pe eMag. Raport calitate preț imbatabil 😍. La cursul actual leu/dolar a fost practic mai ieftină decât în US adică aprox. 280 USD.

#17
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am inteles ca numele este gresit. Este ipad gen 9, nu ipad 9 2021. Numele dat de Apple ar fi ipad10.2. https://www.gsmarena...ipad_10_2_(2021)-11106.php
Ma rog, nu conteaza.
Taman ne-am cumparat una.
In principiu, noi ne-am gandit sa o luam deoarece pretul era acceptabil, avem aifoane, iar destinatia ei este sa inlocuiasca laptop-urile cand plecam in concediu. Adica nu ne mai caram amandoi cate un laptop, luam dracia asta... In secundar, scopul este sa avem ce face in avion, masina etc. pe durata drumurilor.
Prin urmare, dupa ipad a mai venit o husa, apoi o pereche de casti (cealalta exista deja), un adaptor lightning - usb 3 mama, un stick de memorie de 128 GB. Am incercat cu un HD extern, dar nu a functionat. Nu am incercat cu un ssd, care ar avea spatiul de stocare mai mare. Nu am incercat conectarea a doua perechi de casti, dar ar trebui sa mearga.
Am cumparat varianta cu 64 GB. SO cu toate aplicatiile instalate nu depasesc 30GB. Nu facem poze cu ea (nici nu vedem rostul, camerele telefoanelor sunt mai bune si mai avem un mirrorless. Nu avem muzica pe ea ca este pe stick. Nu am incercat inca sa vedem filme de pe stick.
In rest, sunt unele mici probleme in sensul ca Apple nu are aceleasi aplicatii pe iphone si ipad, de ex. weather sau ca widget-urile sunt doar pe coloana si jumatate de ecran ramane gol, dar... merge si asa. In schimb daca folosesti acelasi Apple ID ca pe unul din telefoane, instalarea este super ok.
Nu prea am ce sa-i reprosez.
Eu zic ca merita, iar daca mai prinzi si o pleasca ca cel de dinainte...

Edited by adip1962, 17 July 2022 - 09:48.


#18
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Pot spune ce nu imi place: e nevoie sa le spui adresa de facturare pt Apple ID si nu poti sa descarci nicio aplicatie pana nu faci asta.
Dureaza pana inveti sa folosesti un ipad si uneori trebuie sa te uiti la clipuri.
Seamana cu windows phone, cu mentionea ca ala era mai intuitiv uneroi.
Acesoriile sunt destul de scumpe si parca pt ipad9 nu gasesti asa multe optiuni in Romania. Cel putin nu acum.
E fluid, se vede bine.
Daca folosesti si Android nu asa usor sa folosesti unele aplciatii inrre platforme.

De bine: e fluent. Probabil faptul ca nu stii unde sunt unele functii le si face mai apreciate pt ca iti simplifica viata.
Ai mai multe carti gratis decat primesti pe Android.
Daca ai stylus e misto.
Actualizari de securitate, dar daca coompari cu Samsung nu e mare diferenta. Eu pot compara doar la telefoanele lor, unde S7 a primit update anul trecut de ex si e din 2016.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate