Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

ENGIE explodeaza abuziv pretul la gaze in interiorul perioadei contractuale fixe !

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
255 replies to this topic

#1
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 16.02.2008
Dupa modelul Restart Energy, am confirmarea scrisa azi ca Engie aplica aceasi politica abuziva de majorare a tarifelor la gaze naturale incepand cu data de 15.01.2022.

Concret, oferta Engie Gas Start intrata in vigoare cu 01.07.2021 pana la 30.06.2022. prevede un pret fix pe o perioada de 12 luni de 155,24 lei/MWh.

Contrar asumarii acestui pret contractual fix, Engie procedeaza precum Restart si majoreaza abuziv preturile, UNILATERAL, FARA ABSOLUT NICIO NOTIFICARE, pretul nou incepand cu 15.01.2022. fiind de....atentie...274,13 lei/MWh, cu aproape 80% mai mult  peste noapte !!!!!!!!!!!

Domuta macar a fost baiat finut si ne-a trimis notificari legale cu peste 30 de zile inainte, dar francezii procedeaza ca hotii, marind tarifele noaptea.

Azi m-am pomenit cu factura pe mail care confirma negru pe alb acest lucru.

ESTE UN JAF PE FATA!!!

Desigur ca voi face demersurile legale si nu voi achita factura pana nu se lamureste situatia.

Daca eu sunt primul care sesizeaza acest lucru aici pe forum, astept si confirmarile voastre in continuare.

Va fi un topic fierbinte caci ne ard pe fata la buzunare nenorocitii astia!

Edited by gry2000, 28 January 2022 - 10:38.


#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
e simplu, daca esti sigur ca ai un contract ce nu se poate modifica unilateral, reclamatie si gata

#3
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 16.02.2008
Nu e simplu deloc. Orice contract se poate modifica unilateral ORICAND de catre furnizori. TOATE au clauza asta !!!!!

Dar trebuie macar sa fim notificati. Este o obligatie legala a lor.

Verificati-va facturile si veniti cu feedback. Ati primit facturi cu pret umflat abuziv pentru perioada de consum dupa 15.01.2022 ?

Edited by gry2000, 28 January 2022 - 10:46.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgry2000, on 28 ianuarie 2022 - 10:33, said:

Concret, oferta Engie Gas Start intrata in vigoare cu 01.07.2021 pana la 30.06.2022. prevede un pret fix pe o perioada de 12 luni de 155,24 lei/MWh.
Nu se mai sustine pretul. Si 274 e pomana fata de 400-500 cat e pe piata de marfuri... ti-am mai zis eu parca in alt topic (sau nu tie nu mai stiu) ca vor creste indifernet ce oferta aveai.

View Postgry2000, on 28 ianuarie 2022 - 10:43, said:

Nu e simplu deloc. Orice contract se poate modifica unilateral ORICAND de catre furnizori. TOATE au clauza asta !!!!!
Dar trebuie macar sa fim notificati. Este o obligatie legala a lor.
Corect... te notifica, iti da pe mail noile conditii economice.

#5
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
ca si in cazul Restart, imi mentin opinia, cea mai buna cale de a -i pedepsi , e sa te muti la alt furnizor care iti ofera un pret mai mic. S a demontrat , in cazul Restart, ca ANPC/ANRE nu au facut nimic in urma sesizarilor clientilor .

Asa ca....search dupa un furnizor cu pret mai mic si da -i viteza

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Pune aici o captura cu paragraful in care este mentionat pretul fix, eventual si cu paragraful de clauze care fac referire la posibilitatea de a modifica pretul.

View Postandreic, on 28 ianuarie 2022 - 10:50, said:

Nu se mai sustine pretul. Si 274 e pomana fata de 400-500 cat e pe piata de marfuri... ti-am mai zis eu parca in alt topic (sau nu tie nu mai stiu) ca vor creste indifernet ce oferta aveai.
Nu se mai sustine...retragere licenta. Data viitoare sa nu mai incheie contracte cu pret fix. Dar hai sa vedem mai intai ce scrie acolo.

Edited by george_alexandru, 28 January 2022 - 10:56.


#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,544
  • Înscris: 21.03.2020

View Postgry2000, on 28 ianuarie 2022 - 10:43, said:

Nu e simplu deloc. Orice contract se poate modifica unilateral ORICAND de catre furnizori. TOATE au clauza asta !!!!!

Dar trebuie macar sa fim notificati. Este o obligatie legala a lor.

Verificati-va facturile si veniti cu feedback. Ati primit facturi cu pret umflat abuziv pentru perioada de consum dupa 15.01.2022 ?
Din contra eu am clauza cu tarif fix neschimbat, obtinut in urma incercarii de portare chiar de la ENEL

#8
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View Postcuculea, on 28 ianuarie 2022 - 10:51, said:

ca si in cazul Restart, imi mentin opinia, cea mai buna cale de a -i pedepsi , e sa te muti la alt furnizor care iti ofera un pret mai mic. S a demontrat , in cazul Restart, ca ANPC/ANRE nu au facut nimic in urma sesizarilor clientilor .

Asa ca....search dupa un furnizor cu pret mai mic si da -i viteza

Pai, nu exista, din pacate.
Cel mai ieftin e cel putin dublu fata de pretul lui marit deja cu 80%.
Ca sa intelegi cat de bine merge treaba pe aici pe la noi...
FMML (L e de la "lor") de hoti si de japcari !!!

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,722
  • Înscris: 14.10.2008
Engie e un cosmar. Si nici nu prea gasesti furnizori mai ieftini la gaz, efectiv mi s-a recomandat trecerea de la centrala pe gaz (ca si asa e batrana si stricata) la centrala pe ulei uzat sau alte deseuri petroliere.

Din cauza Engie si din cauza CEZ (viitor Mira) familia mea se enerveaza si se gandeste la panouri FV (ceea ce eu nu agreez, imi vine sa ma mut la bloc). Deci un motiv sa injur si mai rau acesti furnizori, pana in 2019 scumpirile nu ma afectau, dupa 2019 ma distrug psihic, sub amenintarea FV-urilor.

La curent electric as vrea sa trec cele 3 contracte pe care le avem (2 la casa si 1 la bloc) pe Hidroelectrica. Doar ca saptamana asta fratele nu a fost disponibil pentru discutia asta. CEZ mi-a dat alaltaieri o notificare pe e-mail, cu modificare pret de la 1 martie. La HE trebuie trecut cel tarziu pana la finalul lui martie ca sa avem oferta cu 0,73 lei per kilowatt ora. Mai jos de 0,73 nu exista, Distributie Oltenia si Adrem Invest cer mult furnizorilor pentru reteaua din Oltenia si Vestul Munteniei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XgX2eAVoq-E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Deci e vorba de contract nou si atunci daca nu vrei sa mergi in continuare cu ei , te muti , simplu.

#11
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Postcuculea, on 28 ianuarie 2022 - 10:51, said:

ca si in cazul Restart, imi mentin opinia, cea mai buna cale de a -i pedepsi , e sa te muti la alt furnizor care iti ofera un pret mai mic. S a demontrat , in cazul Restart, ca ANPC/ANRE nu au facut nimic in urma sesizarilor clientilor .

Asa ca....search dupa un furnizor cu pret mai mic si da -i viteza

Ce alt furnizor iti ofera tie in ziua de astazi, un pret mai mic de 274 lei/MWh????Zi-mi-l si mie si maine plec de la Engie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#12
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postgry2000, on 28 ianuarie 2022 - 10:43, said:

Nu e simplu deloc. Orice contract se poate modifica unilateral ORICAND de catre furnizori. TOATE au clauza asta !!!!!

Daca are clauza asta inseamna ca pretul nu e fix .
P.S. Eu nu am clauza asta in contract ( Nova)

Edited by BaXXXon, 28 January 2022 - 11:12.


#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,722
  • Înscris: 14.10.2008
Deci Engie e cel mai ieftin gaz. Gazul e un lux. Curentul mereu a fost, dar acum e si gazul la fel. Ne vom incalzi cu lemne sau deseuri. Sobe la casa si la bloc. Altceva nu vad.

#14
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View PostBaXXXon, on 28 ianuarie 2022 - 11:09, said:

Deci e vorba de contract nou si atunci daca nu vrei sa mergi in continuare cu ei , te muti , simplu.

Asta ai inteles, ca e vb de contract nou ?
E vb de contractul in derulare. Cel intrat in vigoare cu 01.07.2021 pana la 30.06.2022.
Mai are 5 luni de contract si astia modifica preturile. Contract nou va fi daca pleaca de la nemernicii astia si se duce la alti nenorociti, de 2 ori mai scumpi decat scumpirea propusa de Engie. Sau altfel spus, de cam 4 ori mai scump decat ceea ce are acum.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017

View Postgry2000, on 28 ianuarie 2022 - 10:43, said:

Nu e simplu deloc. Orice contract se poate modifica unilateral ORICAND de catre furnizori. TOATE au clauza asta !!!!!


Nu e adevarat...cand in piata ofertele erau de la 300 ron in sus, eu aveam 104 ron/mwh de la CEZ. Au schimbat pretul abia la expirarea celor 12 luni. Acum la Electrica am 252 pana la finalul anului...fix a fost pana acum si fix va fi in continuare. Nimic din contract nu le da voie sa modifice marja. Pune aici clauzele sa vedem despre ce e vorba.

Ca idee, din cate stiu Engie nu a avut anul trecut oferte cu pret fix in comparatorul ANRE. Dar poate ma insel.

Edited by george_alexandru, 28 January 2022 - 11:16.


#16
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostMagicwisewolf, on 28 ianuarie 2022 - 11:13, said:

Asta ai inteles, ca e vb de contract nou ?
E vb de contractul in derulare. Cel intrat in vigoare cu 01.07.2021 pana la 30.06.2022.
Mai are 5 luni de contract si astia modifica preturile. Contract nou va fi daca pleaca de la nemernicii astia si se duce la alti nenorociti, de 2 ori mai scumpi decat scumpirea propusa de Engie. Sau altfel spus, de cam 4 ori mai scump decat ceea ce are acum.
Eu am inteles ca are contract variabil conform clauzei de a modifica unilateral preturile. Desi el sustine ca are pretul fix . Undeva e o minciuna.

#17
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
@gry2000 tu ai pret fix sau variabil ?
Ce scrie in contract ?

View PostBaXXXon, on 28 ianuarie 2022 - 11:15, said:

Eu am inteles ca are contract variabil conform clauzei de a modifica unilateral preturile. Desi el sustine ca are pretul fix . Undeva e o minciuna.

Nu stiu daca e o minciuna, mai repede neatentie din partea lui.
Daca are pret fix, nu se poate modifica asa cum au facut ei.
Daca e variabil, atunci noroc bun si la multi ani !

#18
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postgry2000, on 28 ianuarie 2022 - 10:43, said:


Verificati-va facturile si veniti cu feedback. Ati primit facturi cu pret umflat abuziv pentru perioada de consum dupa 15.01.2022 ?
Inca n-au venit facturile pe ianuarie , tu deja ai primit-o ???? Ia urca factura aici ( si sterge doar datele personale ) sa vad si eu perioada de facturare dupa 15 ian ca nu te cred!

View PostMagicwisewolf, on 28 ianuarie 2022 - 11:19, said:


Daca e variabil, atunci noroc bun si la multi ani !
Io asta cred ca e de fapt .
In plus pana nu urca factura ceruta si contractul , consider ca e un TROLL.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate