Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Combinatie routere pentru Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Salutare,
Acum am net+tv de la nextgen si vreau sa trec la orange, fibra 1000 si tv. In acelasi timp, vreau sa schimb infrastructura wifi din casa care e veche, pe wifi6.
Problema e in felul urmator: orange din cate stiu imi va da un router in care intra fibra lor si iese conexiune CATV, wifi 2.4 si poate 5ghz, dar sunt sigur ca nu e wifi6, precum si porturile LAN clasice. Eu nu vreau sa folosesc routerul lor pentru net, am comandat un ASUS TUF-AX5400. Cum le conectez intre ele? Are routerul orange ceva setare astfel incat sa scoata pe un port ethernet interfata WAN? Vreau ca routerul orange sa functioneze ca un pass through pentru internet si sa se ocupe routerul asus de tot ce trebuie. As folosi routerul asus singur, dar nu are intrare de fibra si nici iesire CATV. Multumesc.

Edited by pisoiu2, 28 January 2022 - 09:14.


#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
Ceri sa fie pus ONT-ul (nu e router) Orange in mod bridge si tragi cablu din LAN catre WAN Asus.

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Nu știu sigur, dar parcă Orange cu pune echipamentele în bridge.

#4
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 KyKyKyKy, on 28 ianuarie 2022 - 11:54, said:

Nu știu sigur, dar parcă Orange cu pune echipamentele în bridge.
Pune dar e bataie de cap pana reusesti sa dai de cineva la tehnic care sa inteleaga asta si sa o faca. Ca cei de la relatii cu clientii sunt total pe langa. Eu am pus asa dar mi-a luat ceva timp pana sa fiu transferat la tehnic sa faca modificarile.

#5
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
No, se pare ca stiam gresit, dupa sapaturi am aflat ca orange poate furniza un ont cu wifi6. Dar inca nu am aflat modelul, nici cei de la vanzari nu au stiut sa imi spuna.
Stie cineva ce model e asta de la 'internet box wifi 6'?
https://www.orange.r...e#internetfibra

#6
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,169
  • Înscris: 05.01.2006
În subiectele de pe aria Orange se menționează că încă nu au cu Wi-Fi 6 https://forum.softpe.../page__st__1962

Orice ți-ar instala, pe device-ul Orange ai putea opri Wi-Fi și de pe LAN preiei în routerul tău și-ți faci mai departe distribuția dacă nu ți-l fac bridge. Crezi că te-ar încurca cu ceva această opțiune?

#7
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Se pare ca asta cu wifi 6 e ceva foarte nou. Nici cei de la vanzari nu stiau prea multe detalii, insa informatia e prezenta in oferte dupa ce selectezi adresa la care vrei sa faci instalarea.
Nici eu nu stiam de asta cand am deschis topicul, dar am aflat ulterior. Prefer varianta asta ca ma scuteste de o cheltuiala de 600 ron, am anulat comanda la routerul asus.

#8
ilbiscione

ilbiscione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.03.2022
A testat cinev WI fi 6 de la Orange?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate