Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Reducere perioada de credit

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Buna ziua!
Am luat un credit acum 6 ani prin prima casa in valoare de 43 k euro. Văzând cat de multa dobândă plătesc, acu 2 ani am scăzut durata creditului cu 7 ani. Momentan mai am aproape 18 ani de credit. In 6 ani am platit aproximativ 14k euro rate iar din credit au scăzut doar 4 k euro:) e f descurajant.
Mă gândesc să scad iar durata lui până la 10 ani și acu urmează nedumerirea mea. Raportul credit/dobândă se resetează când scad durata lui sau o sa fie acel raport din desfășurătorul inițial dat de banca?
Merita sa fac asta?
Știți vreo soluție mai bună?
Va rog daca mă puteți ajuta cu ceva informații! În bănci nu mai am încredere:))
Mulțumesc!

Edited by legeamist, 28 January 2022 - 07:42.


#2
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
o sa fie desfasuratorul dat de banca. uite aici iti poti face o simulare. introduci suma ramasa, perioda, dobanda. o sa fie o diferenta de 2-3 lei maxim fata de ce o sa iti dea banca
la inceput, ~70% din rata reprezinta dobanda, restul e principalul, adica banii imprumutati
https://www.expertul...icipata-credit/

#3
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Cu cat perioada creditului este mai scurta, cu atat dobanda platita este mai putina.

Daca platesti anticipat un credit, trebuie sa faci o cerere la banca in care sa specifici daca iti scade din valoarea ratei (si perioada ramasa de plata este aceiasi) sau daca iti scade perioada ramasa de plata (si ramane aceiasi rata).

#4
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. "În bănci nu mai am încredere", nici eu dar nu avem alternativa viabila
2. Reluand spusele colegilor, dobanda cea mai mare o platesti in prima perioada a creditului( dobanda este proportionala si se calculeaza la banii pe care ii mai ai de dat); uitat-te pe desfasurator
3. Stabileste-ti suma maxima pe care o poti da pentru credit( tine cont de posibilele urgente+ crestere ROBOR+ "fara numar") si mergi la banca sa-ti faca simulari; putin probabil dar posibil sa "sevesti "si un comision pentru modificare.
Bafta

#5
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 18.06.2017
Dobanda este calculata din principal (suma creditata, cat a ramas din ea)
Rata ta este compusa din dobanda + parte de principal.
Tu platind luna de luna, principalul tau scade cu acea suma mica din rata, iar ca rata sa iti ramana constanta evident ca urmatoarea luna, dobanda o sa fie putin mai mica, iar suma care merge in principal putin mai mare.
Daca in ianuarie ai 900 dobanda si 100 la principal, in februarie ai 890 in dobanda si 110 in principal.

Cu cat esti mai la inceputul creditului, dobanda reprezinta mai mult din rata (vezi exemplul de mai sus).
Faza frumoasa este ca atunci cand platesti anticipat (te duci cu 3000 lei in februarie), iti platesti rata din luna in curs (890 dobanda + 110 principal) iar diferenta se duce DIRECT in principal.
Ceea ce inseamna ca daca primele rate sunt compuse 70% dobanda + 30% principal, tu cand platesti o suma dubla, e ca si cum ai plati 4 rate, dar cu dobanda pentru una singura.

#6
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
vezi ca depinde de banca. daca vrei sa iti scada perioada trebuie sa mergi la ei sa completezi cerere. daca depui de capul tau se scade din credit si se micsoreaza rata, perioada ramane aceeasi

#7
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Cred ca nu prea conteaza daca iei un credit pe 30 de ani si il achiti in 10 vei plati aceiasi dobanda ca la un credit (aceiasi suma ) pe 10 ani . Important este sa diminuezi suma imprumutata.

#8
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017

View Postrobert23mg, on 28 ianuarie 2022 - 09:33, said:

Dobanda este calculata din principal (suma creditata, cat a ramas din ea)
Rata ta este compusa din dobanda + parte de principal.
Tu platind luna de luna, principalul tau scade cu acea suma mica din rata, iar ca rata sa iti ramana constanta evident ca urmatoarea luna, dobanda o sa fie putin mai mica, iar suma care merge in principal putin mai mare.
Daca in ianuarie ai 900 dobanda si 100 la principal, in februarie ai 890 in dobanda si 110 in principal.

Cu cat esti mai la inceputul creditului, dobanda reprezinta mai mult din rata (vezi exemplul de mai sus).
Faza frumoasa este ca atunci cand platesti anticipat (te duci cu 3000 lei in februarie), iti platesti rata din luna in curs (890 dobanda + 110 principal) iar diferenta se duce DIRECT in principal.
Ceea ce inseamna ca daca primele rate sunt compuse 70% dobanda + 30% principal, tu cand platesti o suma dubla, e ca si cum ai plati 4 rate, dar cu dobanda pentru una singura.

Mulțumesc!
As vrea sa reduc perioada creditului la 10 ani. Daca scad la 10 ani se consideră că sunt la inceputul creditului cu raportul dobândă principal sau că sunt la 20 d ani de la inceputul creditului și am raportul dobândă principal din desfășurătorul inițial (la momentul luării creditului)?

#9
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
20 de la inceput. fa simulare pe site-ul dat mai jos de mine. poti sa calculezi cat e dobanda si principalul la suma ramasa si cat ar trebui sa platesti anticipat ca sa ramai cu 10 ani.(maresti valoarea platii anticipate)

#10
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 18.06.2017

View Postlegeamist, on 28 ianuarie 2022 - 11:57, said:

As vrea sa reduc perioada creditului la 10 ani.
Vrei sa faci o refinantare si sa refaci creditul pe 10 ani (asta o sa iti modifice rata in sus)? sau ai o suma mai mare de bani din care ai vrea sa platesti anticipat din credit astfel incat sa ramai cu doar 10 ani?
Daca ai mai multi bani disponibili eu as vedea 2 trasee (iar ambele incep prin a iti face un fond de rezerva/urgenta care sa iti asigure traiul pentru cateva luni, iar cu restul:)
1. Ii investesti (atentie, implica riscuri) DOAR DACA randamentul este mai mare decat dobanda de la credit. Astfel beneficiile depasesc costurile, iar varianta asta e cea mai profitabila economic
ex: ai dobanda de 5% la credit, dar investiind banii (bursa/afacere(covrigarie/spalatorie)/bijnita/etc.) tu ai 10% randament atunci e mai profitabil sa lasi creditul cum e si sa investesti banii
2. Daca nu ai idee de investitie SAU nu esti dispus SA RISTI, varianta cea mai safe care iti da urmatorul cel mai bun randament este sa bagi totul in achitarea anticipata a creditului.

Daca nu esti in situatia de mai sus (cu ceva banet strans) variante ar fi sa iti cresti venitul sau sa iti refaci bugetul, astfel incat sa poti plati in fiecare luna anticipat.
Scopul tau este sa stingi creditul cu totul si sa nu mai platesti bani aiurea in dobanzi, nu sa ramai cu 10 ani de plata.

#11
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postlegeamist, on 28 ianuarie 2022 - 07:41, said:

Va rog daca mă puteți ajuta cu ceva informații! În bănci nu mai am încredere:))
Mulțumesc!
In afara de faptul ca iti iei salariul prin banca (daca nu agreezi cu angajatorul sa primesti in mana banii), nimeni nu te obliga sa ai vreo relatie cu vreo banca. Este decizia ta sa o faci. Poti alege, daca nu ai incredere in ele, sa nu ai nici o relatie cu nici o banca si gata. Nu iti pune nimeni pistolul la cap ca sa te oblige sa folosesti serviciile vreunei banci.

#12
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017

View Postrobert23mg, on 28 ianuarie 2022 - 12:59, said:


Vrei sa faci o refinantare si sa refaci creditul pe 10 ani (asta o sa iti modifice rata in sus)? sau ai o suma mai mare de bani din care ai vrea sa platesti anticipat din credit astfel incat sa ramai cu doar 10 ani?
Daca ai mai multi bani disponibili eu as vedea 2 trasee (iar ambele incep prin a iti face un fond de rezerva/urgenta care sa iti asigure traiul pentru cateva luni, iar cu restul:)
1. Ii investesti (atentie, implica riscuri) DOAR DACA randamentul este mai mare decat dobanda de la credit. Astfel beneficiile depasesc costurile, iar varianta asta e cea mai profitabila economic
ex: ai dobanda de 5% la credit, dar investiind banii (bursa/afacere(covrigarie/spalatorie)/bijnita/etc.) tu ai 10% randament atunci e mai profitabil sa lasi creditul cum e si sa investesti banii
2. Daca nu ai idee de investitie SAU nu esti dispus SA RISTI, varianta cea mai safe care iti da urmatorul cel mai bun randament este sa bagi totul in achitarea anticipata a creditului.

Daca nu esti in situatia de mai sus (cu ceva banet strans) variante ar fi sa iti cresti venitul sau sa iti refaci bugetul, astfel incat sa poti plati in fiecare luna anticipat.
Scopul tau este sa stingi creditul cu totul si sa nu mai platesti bani aiurea in dobanzi, nu sa ramai cu 10 ani de plata.

Da, scopul meu este sa scap cat mai rpd de credit. Nu dispun de sume importante sa l sting deodată..dar vreau să știu cum e mai ok. Ori refinanțare reducând la 10 creditul sau sa platesc anticipat, gen la 2 luni mai plătesc una. Sau poate nu e diferență între metode..
Mulțumesc!


#13
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
Intreaba la banca daca tb sa mervi la ei de fiecare data cand vrei sa platesti anticipat. In cazul asta la 6 luni poti plati

#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Refinantare cu RATE DESCRESCATOARE. Eventual treci la alta banca daca ai conditii mai bune.
Dup-aia daca iti permiti, rambursare anticipata cu REDUCEREA NUMARULUI DE RATE. O sa trebuiasca sa mergi la banca probabil pentru ca e in dezavantajul lor.

Edited by Mosotti, 30 January 2022 - 10:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate