Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Buletin fara adresa

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

 Ythrixium, on 28 ianuarie 2022 - 07:42, said:

Era o lege buna, evident ca nu o sa fie, nu ai auzit ca vor sa trimita politia la casele oamenilor si daca nu stai la adresa din buletin sa ti-l confiste?
O lae ... daca am mai multe apartamente pot sta unde vreau ... doar nu o sa imi schimb buletinul in fiecare saptamana

#20
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Tsunnnami, on 28 ianuarie 2022 - 08:00, said:

Da. Ar trebui sa mergi la biroul populatiei si sa ti se puna un abtipild cu noua adresa.
E greu?


Evident ca nu am adresa reala in buletin. Si asta de vreo 20 de ani. Daca incurca pe cineva cu ceva treaba asta as dori si eu sa aflu cu ce il incurca si de ce ar fi treaba lui.

Cine simte ca nu poate trai daca nu are adresa pe buletin o poate scrie cu markerul pe spate daca vrea.

Edited by althea, 28 January 2022 - 09:54.
editare atac la persoană + răspuns la mesaj sters


#21
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007

 Tsunnnami, on 28 ianuarie 2022 - 09:03, said:

E bine si pentru tine (ai o adresa reala de corespondenta), si pentru primarie (pentru alocarea resurselor asa cum trebuie)

Vad ca te pricepi la toate,..eu de exemplu sunt maritat si stau mai mult pe la socri,crezi ca e normal sa vina militianul sa ma controleze si sa-mi anuleze buletinul daca nu ma gaseste acasa?Nu ca mi-ar pasa.....suveran ma cheama.
Nu ne-ai dat exemplu cum e in SUA....n-ar putea sa-mi ia si codul de identificare fiscala...m-as simti mai bine

Edited by dan.smarandoi, 28 January 2022 - 09:23.


#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 gushpi, on 28 ianuarie 2022 - 09:13, said:

1.mă fac (unii) să „mă” râd când aud că primăria-și dimensioneză serviciile după nr. de locuitori cu CI în localitate

De unde crezi ca fiecare sector are evidente de numarul de persoane care locuiesc acolo?
Intreb pentru un prieten

 dan.smarandoi, on 28 ianuarie 2022 - 09:21, said:

Vad ca te pricepi la toate,..eu de exemplu sunt maritat si stau mai mult pe la socri,

Cine te opreste sa ai adresa reala?

#23
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007

 Tsunnnami, on 28 ianuarie 2022 - 09:23, said:

Cine te opreste sa ai adresa reala?
Pai adresa e reala,dar daca am doua case si vreau sa stau o luna in una si o luna dincolo....cine ma opreste,sau cum determina militianul care este cea reala?Poate-a trebui sa am doua buletine?
Tu probabil esti USR-is,"da dreapta",sau lucrezi la evidenta populatiei.Au rezolvat toate problemele din tara asta ,si le-au ramas buletinele.
Ce ingrijorat esti ca nu stie primaria cate autobuze sa puna....la mine la tara de exemplu nu este nici unu

Edited by dan.smarandoi, 28 January 2022 - 09:34.


#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 dan.smarandoi, on 28 ianuarie 2022 - 09:28, said:

Pai adresa e reala,dar daca am doua case si vreau sa stau o luna in una si o luna dincolo....cine ma opreste,sau cum determina militianul care este cea reala?Poate-a trebui sa am doua buletine?

:lol:
Cati sunt ca tine? Crezi ca mai mult de 2 in tot Bucurestiul?
Intrebari destepte ai?

#25
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu sunt pro.
In ceea ce priveste dimensionarea resurselor primariei, in particular repartizarea mijloacelor de transport in functie de numarul de calatori pe o ruta, va dau un exemplu negativ.
Cunosc persoana, pensionar din 2013; cand RATB/STB a trecut la eliberarea cardurilor gratuite pentru pensionari, si-a depus documentele cerute si a asteptat, a asteptat, a asteptat...abia anul trecut a primit cardul.
Tot nu-l foloseste (e adevarat ca circula destul de putin cu transportul in comun).
Eram o data impreuna in autobuz, am intrebat de ce nu-si valideaza cardul/calatoria. A spus ca s-a obisnuit sa nu o faca, acum ii e greu si nu are rost, daca vine controlul, scoate talonul de pensie, spune ca inca nu a primit cardul. De obicei nu-i pune intrebari, controlorii ii trec cu vederea pe cei batrani.
Tot off:
Am asistat mai demult la o discutie in tramvai, o doamna mai in varsta, s-a suparat ca i s-a cerut sa prezinte legitimatia de calatorie. I-a reprosat controloarei ca nu a vazut ca e batrana? De ce-o mai controleaza? Dupa ce s-a oprit, am reusit sa-mi stapanesc rasul, i-am zis ca trebuie sa fie mandra, nu-si arata varsta, de aceea o fost abordata de controloarePosted Image .

Edited by altuser09, 28 January 2022 - 09:43.


#26
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007

 Tsunnnami, on 28 ianuarie 2022 - 09:31, said:


Posted Image
Cati sunt ca tine? Crezi ca mai mult de 2 in tot Bucurestiul?

Romania nu-i formata numai din bucuresteni...ne executa silit cu facturile prietenii astia ai tai din vest,ca suntem prea multi proprietari.Si sa-ti mai spun un secret...stau in doua locuri diferite si nu am acte nicaieri....una e casa parinteasca,si dincolo a socrilor

#27
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
As zice ca e mai bine fara adresa, parerea mea.

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,983
  • Înscris: 18.12.2007

 Tsunnnami, on 28 ianuarie 2022 - 09:03, said:

Ce vreau sa spun este ca si in Romania poate fi la fel de simplu


Nu vorbim despre ce ar putea sa fie ci despre ce e acum.

#29
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,983
  • Înscris: 18.12.2007
Dragi colegi stiti ca este interzis de regulament discutarea persoanei, da?

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 AlexEn, on 28 ianuarie 2022 - 09:52, said:

Dragi colegi stiti ca este interzis de regulament discutarea persoanei, da?
Bine că le-ai adus aminte.

În plus, întrebările ca asta duc rapid la răspunsuri pe măsură:

 Tsunnnami, on 28 ianuarie 2022 - 09:31, said:

Intrebari destepte ai?

Hai potoliți-vă.
Mulțumim.

Edited by althea, 28 January 2022 - 09:58.
typo


#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 Ythrixium, on 28 ianuarie 2022 - 07:42, said:

Era o lege buna, evident ca nu o sa fie, nu ai auzit ca vor sa trimita politia la casele oamenilor si daca nu stai la adresa din buletin sa ti-l confiste?
Fake news. Nu se poate face asa, doar instanta poate anula actul.

#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 Hider141, on 28 ianuarie 2022 - 08:51, said:

@adisz: Eu cred ca mai degraba deranjeaza faptul ca pentru o simpla schimbare de domiciliu trebuie sa-ti iei cel putin 1 zi de concediu (desi uneori trebuie chiar 2 sau 3 sa apuci sa aduni toate actele cerute) si sa te plimbi la 5 ghisee diferite pentru ceva atat de banal.
Asta in anul 2022, in plina pandemie, cand puteau rezolva sa faci toata treaba asta de acasa din fata PC-ului, incarcand documentele on-line.

Total de acord cu tine.
Romania continua sa fascineze.In rau.
Dar analizand la rece,schimbarea de domiciliu nu este un act frecvent.Cate domicilii crezi ca-si schimba omul intr-o viata?Nu unul care fuge de lege.Si cati o fac in mod frecvent?

ps.
Totusi,ceea ce zici tu cu 2 zile si 5 ghisee stii si tu ca nu mai exista.
Preschimbarea unei CI nu este cu mult mai deosebita de emiterea unei CI noi,la nivel de acte vorbesc,trebuind cam aceleasi acte.Ei bine,eu in 2018,deci nu in 2022,am stat 10 minute (cu indulgenta) in fata ghiseului cand am depus actele + asteptatul la rand pentru poza si inca vreo alte 3 minute camd am ridicat,dupa o saptamana,cartea.
Si nu mi-am luat concediu pentru ca m-am dus cand aveau program dupa masa Posted Image Odata la 10 ani se trece cu vederea.
Dar cu siguranta ca se va schimba si la ei metodologia,

Edited by adisz, 28 January 2022 - 10:02.


#33
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Eu am depus actele pt schimbare buletin , ca expira , acum 1 saptamana si mi-au cerut extras CF pe numele meu sau echivalent.
Dpmdv asa este corect , sa ai un domiciliu fix , indiferent cate proprietati ai pe numele tau pt ca undeva trebuie sa existe adresa fiscala.
Apropo de ce scria un coleg ( aiureli binenteles ) , impozitele le platesti si la celelalte locuinte personale nu numai la cea de domiciliu !
Si binenteles ca poti locui la alta adresa decat cea din buletin daca asa vrei .

Edited by BaXXXon, 28 January 2022 - 10:07.


#34
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 andreic, on 28 ianuarie 2022 - 09:59, said:

Fake news. Nu se poate face asa, doar instanta poate anula actul.
Ba mai nou se poate anula un act de identitate / o viză de reședință dacă proprietarul sesizează la Evidență. Bine, în teorie, în practică nu cred că e așa simplu cum pare.

Articolul 62
(1) În situația în care proprietarul unui imobil sesizează, în scris, personalul S.P.C.E.P. cu privire la faptul că o persoană fizică, ce are înscris în actul de identitate domiciliul sau reședința la adresa imobilului proprietatea sa, nu mai locuiește la această adresă, se solicită efectuarea de verificări în teren de către structura teritorială a Poliției Române.

(2) În cazul în care se constată că persoana fizică în cauză nu mai locuiește la adresa declarată ca domiciliu, lucrătorul de la S.P.C.E.P. efectuează mențiuni în R.N.E.P. cu privire la încetarea valabilității mențiunii privind domiciliul, astfel încât aceste date să reprezinte date de istoric, în sensul prevăzut de dispozițiile art. 10 alin. (4).

(3) În situația sesizării din oficiu că o persoană fizică nu mai locuiește la adresa cu care figurează înregistrată în R.N.E.P., lucrătorii de evidență solicită lucrătorilor de poliție efectuarea de verificări în teren în condițiile alin. (1).

(4) Lucrătorul de poliție desemnat să dea curs solicitării prevăzute la alin. (3) ia o declarație proprietarului imobilului care a primit în spațiu persoana în cauză și, după caz, altor persoane care locuiesc în imobil sau care pot oferi informații privind prezența persoanei la adresa respectivă și întocmește un proces-verbal, dispozițiile alin. (2) aplicându-se în mod corespunzător.

(5) Actul de identitate al persoanei aflate în una dintre situațiile prevăzute la alin. (1) sau (3) se anulează de către lucrătorii cu atribuții pe linie de evidență a persoanelor potrivit art. 81 alin. (2) și (3), cu efectuarea mențiunii aferente în R.N.E.P., iar colțul acestuia se distruge în condițiile alin. (4) al aceluiași articol.

(6) Atunci când persoana aflată în una dintre situațiile prevăzute la alin. (1) sau (3) nu poate fi identificată pentru anularea actului de identitate, se efectuează în R.N.E.P. mențiunea corespunzătoare anulării și cea privind necesitatea reținerii documentului la momentul legitimării în vederea transmiterii către instituția emitentă.

(7) În situația în care proprietarul unui imobil sesizează, în scris, personalul S.P.C.E.P. cu privire la faptul că o persoană fizică, ce are înscris în actul de identitate mențiunea de reședință la adresa imobilului proprietatea sa, nu mai locuiește la această adresă, se solicită efectuarea de verificări în teren de către structura teritorială a Poliției Române și vor fi desfășurate activitățile prevăzute la alin. (2) și (3), precum și efectuarea mențiunii aferente în R.N.E.P.

(8) În situația în care proprietarul unui imobil sesizează, în scris, personalul S.P.C.E.P. cu privire la faptul că fostul proprietar are înscris în actul de identitate domiciliul sau reședința la adresa imobilului proprietatea sa, lucrătorul de la S.P.C.E.P. efectuează mențiuni în R.N.E.P. cu privire la încetarea valabilității mențiunii privind domiciliul, astfel încât aceste date să reprezinte date de istoric, în sensul prevăzut de dispozițiile art. 10 alin. (4), în baza documentului cu care face dovada proprietății.

Edited by althea, 28 January 2022 - 10:26.


#35
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 Hider141, on 28 ianuarie 2022 - 08:27, said:

Aici ai perfecta dreptate. In State, nu in Romania.
In Romania iei de manuta proprietarul locuintei in care stai (daca e altcineva decat monsieur de fata), va duceti la serviciul pentru evidenta populatiei care se ocupa de zona unde locuiesti, faceti un munte de acte toate puse intr-un dosar cu sina, asteptati 5 ore la coada fiindca nici macar in pandemie nu modifica sistemul sa poti face programare la ora X si sa mergi doar atunci, si poate, dar numai poate apucati sa rezolvati treaba inainte de ora 16 cand toti functionarii publici rup usa in fuga spre casa.

Iar daca ai ghinion sa dai peste vreun functionar plictisit, te trimite de la ghiseul 2 la 5, de la 5 la 8, de la 8 la 1 si tot asa pana te saturi, le umpli la toti frigiderul cu carne si iti spui ca nu mai ai de gand sa ajungi pe-acolo prea curand, plecand fara sa rezolvi treaba asta cu domiciliul actual.

 Hider141, on 28 ianuarie 2022 - 08:51, said:

@adisz: Eu cred ca mai degraba deranjeaza faptul ca pentru o simpla schimbare de domiciliu trebuie sa-ti iei cel putin 1 zi de concediu (desi uneori trebuie chiar 2 sau 3 sa apuci sa aduni toate actele cerute) si sa te plimbi la 5 ghisee diferite pentru ceva atat de banal.
Asta in anul 2022, in plina pandemie, cand puteau rezolva sa faci toata treaba asta de acasa din fata PC-ului, incarcand documentele on-line.

Pt Bucuresti dezinformezi. De cand cu pandemia la evidenta populatiei se lucreaza doar in baza de programare si ai alocat un slot de 10 sau 15  minute maxim (nu mai tin minte exact). Am facut procedura de 2 ori in ultimele 12 luni si de fiecare data in 10 minute am terminat cu tot cu poza. Nu treci pe la mai multe ghisee si nu ai nevoie de acte de la alte institutii. Tin minte ca am avut nevoie de actul de proprietate, CI si o cerere pe care am completat-o acolo in 5 din cele 10 minute alocate. Daca iti aloci 2,5 ore pentru treaba asta ajungi din orice capat al Bucurestiului si te si intorci.

#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

 Tsunnnami, on 28 ianuarie 2022 - 09:23, said:


De unde crezi ca fiecare sector are evidente de numarul de persoane care locuiesc acolo?
Intreb pentru un prieten


e simplu, dragă:
1.pt rezidenții permanenți, asociațiile de proprietari pot comunica nr. de persoane aflate-n întreținere (că ei știu TOT :P  și sunt controlați total de primării)
2.pt turiști, avem horeca

ce zici?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate