Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Cazare Romania pensiuni cu tiche...

Berea intra la alcool?

Stare ciudata dupa lovitura la cap
 HDHuri "normale" pt un na...

HP-Laserjet 5-

Lipire rama display

Obsesia pentru greutate, imaginea...
 Nu imi apare niciun router la lap...

Sistem supraveghere camion

Unitate centrala in balcon iarna

Huse auto cu ventilatie
 Growatt vs MPP Solar

Stare centuri București

Poprire banca...

Ora "gresita" Nokia 2220s

Biologia temporalitatii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

altnume

altnume

Senior Member

• Grup: Senior Members
Stiinta vine si valideaza ceea ce omul/omenirea a constatat practic dintotdeuna, nimic nu poate avea loc daca nu exista temporalitatea.
Cum functioneaza corpul omului astfel incat el/omul este determinat sa afirme existenta temporalitatii?
Capacitatile creatoare de informatie (perceptive, cognitive, creative,...) indeosebi, formateaza realitatea detectata ca fiind una supusa temporalitatii, asta apare ca fiind cat se poate de clar.
Desigur totul are loc pe suportul bilogic din ochi, din nervul optic, din creier, din cortexul vizual si pana la urma din corp. Dar ele, aceste capacitati creatoare, prelucreaza detectiile si chiar discriminarile omului aduse la creier prin neurotransmitatori.
Ce anume detecteaza si discrimineaza omul la modul general?
Stimulii receptorilor externi si interni, inclusiv stimulii receptorilor din sistemul sau nervos.
Care stimuli ai caror sisteme biologice de receptie, transmitere si prelucrare sunt materia de lucru din care capacitatile prin care se creaza informatie, concluzioneaza existenta temporalitatii?
Luam pe cel mai cunoscut si usor de sesizat, stimulul vizual si sitemul vizual.
Exemplu,
Detectezi si discriminezi un ceva care vine catre tine. Nu stii ce e si nu stii nici cel putin daca vine spre tine (etc).
Dar, unde il detectezi si discriminezi semnalul vizual receptat de catre ochi,...de fapt? In creier. Tot in creier il identifici si il interpretezi perceptiv, il elaborezi cognitiv, creational,...Numai facand asta, concluzionezi ca o masina vine catre tine.
De fapt ce vine si..., chiar vine?
Tu, in creier (detectat, discriminat, apoi incarcat cu perceptie si elaborat cognitiv), vezi o masina care vine catre tine; da, in creier te vezi si pe tine si masina care vine si tot in creier concluzionezi aproape firesc o realitate aflata in afara detectiei, discriminarii, perceptiei, cognitiei,... tale din creier, in fond, concluzionezi o realitate aflata in afara vizualizarilor, trairilor tale de acolo din creier.
Vine o masina catre tine in creier? Chiar acum, vine mana ta catre tine daca o duci la gura? Asta desigur o vezi tot in creier. Categoric da, o vezi chiar acum daca vrei si afaci asta.
Exista timp in vizualizara din creier?
Da.
Ce e vizualizarea? O traire.
Ce e timpul din vizualizarea din creier?
O traire care masoara/permite pe "a veni", deci permite/masoara vizualizarea aflata in miscare catre vizualizarea ce iti apari tu tie.

__Dan__

__Dan__

Senior Member

Abordarea asta (a ce?) pare mai curand literara sau filozofica decat biologica.

pufonel

pufonel

Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

Traducere, te rog.

Hunor_66

Hunor_66

Guru Member

Eu v-am mai spus punctul meu de vedere: suntem o specie astrala simbionta, care traim intr-o specie gazda de pe Terra.
Traiul nostru pe aceasta planeta este in fapt, o calatorie.
Temporala.

altnume

altnume

Senior Member

View Post__Dan__, on 27 ianuarie 2022 - 21:52, said:

Abordarea asta (a ce?) pare mai curand literara sau filozofica decat biologica.
Doar nu ai fi dorit sa prezint ceea ce e scris peste tot, anume, cum functioneaza bilogic sistemul vizual?
Contraargumente?

View Postpufonel, on 27 ianuarie 2022 - 21:53, said:

Traducere, te rog.
Temporalitatea exista, ea e concluzionata insa din trairi, inclusiv si mai ales din trairi vizuale. Pana nu apar imaginile (si celelalte trairi) vizuale in creier, nu poti elabora si concluziona temporalitatea.
Ce este temporalitatea, am explicat sumar.

Mizu

Mizu

moroșan

View PostHunor_66, on 27 ianuarie 2022 - 21:58, said:

Eu v-am mai spus punctul meu de vedere: suntem o specie astrala simbionta, care traim intr-o specie gazda de pe Terra.
Traiul nostru pe aceasta planeta este in fapt, o calatorie.
Temporala.
Scientologia e fictiune.

altnume

altnume

Senior Member

Nu exista argument care sa combata bilogic ceea ce am scris.
Topicul fiind purajat aici, nu mai merita.

spidermarius

spidermarius

New Member

• Grup: Candidate Members
Postarea ta este foarte prolixă și, dacă mi-e permisă observația, scrisă neîngrijit. Prima reacție ar fi What's your point? Ai vrut să subliniezi că timpul obiectiv diferă de timpul pe care-l percepem noi (la nivel cerebral, desigur)? Banal. Clișeu care putea fi exprimat mai puțin pretențios. Nu cred că sunt de acord cu ideea că vizualul este principala poartă de intrare către perceperea temporalității. Insinuezi că orbii nu percep timpul? Eu aș spune că auzul este „mult mai temporal“ decât văzul, iar ca să folosesc un clișeu, principala componentă a muzicii este timpul.
Chiar cred că timpul, ca noțiune, n-ar fi existat dacă noi am fi fost nemuritori și indestructibili.
Am văzut odată scris pe spatele unui TIR Oare există viață după moarte? Intră aici și-ai să afli. Nu cazi pe gânduri și nu meditezi dacă el vine spre tine sau tu spre el, sau el există sau este doar o făcătură cerebrală. Dacă neurotransmițătorii își fac treaba la timp, calci frâna. Și eventual îți spui ce ți-e și cu temporalitatea asta, dom'le!

KiloW

KiloW

Senior Member

Ce-i aia temporalitate 🤔? Asa, cu cuvinte simple, nu ca la Oxford.
Nu ca n-aș ști dar vreau să mai vad și alte păreri :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate