Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Vreau sa invat portugheza, ajutor !

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,960
  • Înscris: 18.12.2007
https://www.youtube....e for beginners
Auzi si limba vorbita asa, pricepi si pronuntia.

Ai zis ca te descurci in engleza cat de cat deci pentru inceput ar fi ok.
O alta varianta este sa cauti portuguese for kids/children sau sa cauti niste filmulete/desene animate in portugheza, tot pentru copii.

#20
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 18.06.2017
Combinand cerintele si raspunsurile cred ca solutia optima este profesor la semafor si la stomatolog, dai un ban, dar nu pierzi timpu aiurea, si cel mai important e ca faci ceva cu adevarat util.
Unii oameni pot invata o limba in cateva luni, altii in cativa ani sau niciodata.

Eu cred ca daca te apuci de sudoku in timpul ala iesi mult mai castigat.

#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 21.06.2016
In Angola se vorbeste portugheza, prin alte colonii nu cred ca mai e o limba vie.
La asta cu America de Sud esti foarte incuiat, e un continent superb si daca nu esti prost esti destul de in siguranta. Cunosc tema destul de bine. N-as clipi sa ma duc miine cu toata familia (adica cu copil etc) in Columbia, Brazilia etc. Singurele tari pe care le-as evita la sud de Mexic sint EL Salvador, Honduras si Venezuela. Restul sint super.

#22
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postutopium, on 28 ianuarie 2022 - 01:07, said:

Ba da, daca o faci constant. Pentru asta Duolingo e perfect. Si eu mai fac lectii de Duolingo stand la coada pe undeva sau asteptand-o pe fiica-mea sa iasa de la scoala. Lectiile sunt suficient de scurte incat sa se preteze la modelul asta, in 5 minute termini o lectie.

Daca aloci o ora pe zi intr-o luna cam termini primul nivel complet in Duolingo, moment in care ar trebui sa te descurci cat de cat in limba respectiva (cam la fel cu a face o limba timp de un an la scoala). Apoi continui pana la nivelul 5.

Pai da, o fi posibil dar cu cat aloci mai putin timp cu atat se intinde mai mult procesul.


View Postutopium, on 28 ianuarie 2022 - 01:07, said:

Nu e nici un secret ca Rio e un loc periculos, nici eu nu m-as duce cu familia acolo ... Safety index pe Numbeo e 22 din 100 (ca idee, Clujul are 78, Napoli 41, Marsilia 38 ... adica 22 e jale)

Am avut un coleg brazilian, mi-a povestit chestii vazute de el in Sao Paulo, chiar nu-s povesti si nici eu nu as merge acolo sau la Rio, dar Brazilia nu-i doar atat.Si oricum,de aici pana la a cataloga toata America de Sud in acelasi mod mi se pare cale lunga, pt ca acolo sunt niste locuri chiar ok de vizitat.

View Postutopium, on 28 ianuarie 2022 - 01:07, said:

Nu e nici un secret ca Rio e un loc periculos, nici eu nu m-as duce cu familia acolo ... Safety index pe Numbeo e 22 din 100 (ca idee, Clujul are 78, Napoli 41, Marsilia 38 ... adica 22 e jale)

Asta cu Napoli nu o inteleg nicicum, mie mi s-a parut chiar ok de vizitat, nu m-am simtit niciodata in pericol. La fel, am prieteni ce merg des in Marseille pt ca la fel ca si Napoli e un oras absolut fantastic, inca n-am auzit de pericole de la ei.

Edited by giuliani, 28 January 2022 - 08:39.


#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007
Eu am stat 30 de minute in Napoli si am si dat peste tepari Posted Image Eram in drum spre Coasta Amalfi ... nu inseamna ca nu o sa merg, doar zic ca orasul nu e unul pe care sa-l poti considera sigur.

View Postgiuliani, on 28 ianuarie 2022 - 08:42, said:

Am avut un coleg brazilian, mi-a povestit chestii vazute de el in Sao Paulo, chiar nu-s povesti si nici eu nu as merge acolo sau la Rio, dar Brazilia nu-i doar atat.Si oricum,de aici pana la a cataloga toata America de Sud in acelasi mod mi se pare cale lunga, pt ca acolo sunt niste locuri chiar ok de vizitat.
Nu zice nimeni ca nu sunt ... dar faptul ca in multe tari nivelul de siguranta e foarte scazut e o realitate.

View Postgiuliani, on 28 ianuarie 2022 - 08:42, said:

Pai da, o fi posibil dar cu cat aloci mai putin timp cu atat se intinde mai mult procesul.
Eu zic ca secretul e sa aloci constant timp, chiar daca e putin pe zi. Eu fac Duolingo aproape in fiecare zi, dar 5-10 minute pe zi. Si eu zic ca am aprofundat si germana si italiana cu el ... iar franceza mi-o reamintesc, ca prin tinerete ma descurcam destul de bine si in franceza. Insa ma tin de el de cativa ani buni. Fiica-mea care are 11 ani a inceput sa foloseasca Duolingo de pe la 6 ani ... rezultatul e ca stie foarte bine engleza (isi va da un Cambridge in curand cu sanse reale sa-si ia examenul de care va avea nevoie la admiterea in liceu) , se descurca in germana si intelege si ceva italiana/franceza. Sigur, la engleza sau germana a facut ore extra cu profesori, franceza (si evident engleza) face si la scoala ... italiana a invatat-o singura pe Duolingo pentru ca mergem mai des in Italia decat in alte tari si ii va prinde bine.

Edited by utopium, 28 January 2022 - 18:49.


#24
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 28 ianuarie 2022 - 18:40, said:

Eu am stat 30 de minute in Napoli si am si dat peste tepari Posted Image.

Te-or fi cunoscut de pe Softpedia

#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 28 ianuarie 2022 - 18:46, said:

Te-or fi cunoscut de pe Softpedia
Da, erau probabil niste bucuresteni suparati ca si-au pierdut locurile de munca de acasa de cand i-a intrecut Clujul :D

#26
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

View Postalexandersch, on 27 ianuarie 2022 - 20:38, said:

unde se vorbeste portugheza ?
la  tine acasa.de unde sa stim noi cu cine vrei sa vorbesti portugheza si nu germana?

#27
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
@Initiator, ai varianta E-learning chiar de la institutul lor.


https://www.institut...guese/elearning

#28
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postalexandersch, on 27 ianuarie 2022 - 20:38, said:

Sunt interesat de niste informatii. Probabil prima dintre ele este : - unde se vorbeste portugheza ? Din ce am inteles eu in Portugalia si in Brazilia, mai sunt si alte locuri ? Ca fapt divers, in Portugalia am fost si planuiesc sa mai merg, in Brazilia nu am fost si nu planuiesc sa merg din cauza oamenilor. As merge pentru loc, dar

E foarte ok in Brazilia, nu te mai lua dupa tot ce auzi. Stiu ca se zic  multe despre infractionalitate, dar eu in Rio de Janeiro m-am simtit mai in siguranta ca in Paris sau Bruxelles.

Cat despre portugheza... in scris mai intelegeam ceva, dar pronuntia lor nativa...e dificila rau, nu ntelegi absolut nimic daca asculti un portughez vorbind. Zici ca e rusa aproape. Diferenta dintre cum se scrie si cum se citeste e chiar mai mare ca la limba engleza.
Sincer, nu mi-a placut deloc cum suna, urata limba :)
De ce nu alegi spaniola, o limba mult mai frumoasa, mai usor de invatat si vorbita in mult mai multe tari, ba chiar sunt in lume mai multi vorbitori nativi de spaniola decat de engleza.
Iar America de Sud nu trebuie privita superficial, Argentina de exemplu nu e cu nimic mai prejos ca o tara europeana.

Edited by axisborn, 29 January 2022 - 18:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate