Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Vreau sa invat portugheza, ajutor !

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Salutare. Printre multe altele, am decis ca vreau sa invat o limba straina. Din anumite considerente pe care nu le voi insirui aici am ales portugheza. Mentionez ca in scoala am facut engleza (unde mi-as da un 7) si germana (unde mi-as da un 2.5). Am hotarat ca germana sa ramana la nivelul asta posibil forever dar sa aprofundez engleza si sa invat o limba noua, portugheza.

Sunt interesat de niste informatii. Probabil prima dintre ele este : - unde se vorbeste portugheza ? Din ce am inteles eu in Portugalia si in Brazilia, mai sunt si alte locuri ? Ca fapt divers, in Portugalia am fost si planuiesc sa mai merg, in Brazilia nu am fost si nu planuiesc sa merg din cauza oamenilor. As merge pentru loc, dar nu pentru oameni deci cel mai probabil nu voi ajunge acolo vreodata ca de altfel orice alta tara din America de Sud. (presupun ca viata pe acel continent nu va valora mai mult de 2 bani cat timp voi mai trai eu asa ca nu mersi). Am inteles ca sunt mai multe dialecte. Sunt interesat de care sunt acestea, care e mai rentabil sa le invat, care ma ajuta mai mult in viata, cat de diferite sunt si cat de mult poti cu portugheza europeana sa te descurci in alta tara sau cat de mult cu alt dialect sa te descurci in europa.

Ma mai intereseaza cam in cat timp pot invata limba la un nivel decent sau nivel de a te descurca fara o alta limba in tara aia, apoi de cat timp sa vorbesti mult mai bine incat sa isi dea cu greu seama ca esti din alta tara.

Ma mai intereseza evident de unde invat ? Sunt tentat sa imi instalez ceva aplicatie pe telefon, merita ? Nu sunt tipul de om care sa caut prin biblioteca, suntem totusi in secolul 21-22 cat naiba suntem ?.. .oricum, ideea e ca nu mai suntem in evul mediu. Bibliotecile sunt de domeniul trecutului, acum si liturghiile se citesc de pe ipad, presupun ca nu se mai invata o limba straina dintr-o carte intr-o biblioteca, sau ma insel ?

Ma intereseaza sa invat "printre lucruri", cand stau la semafor in trafic, cand astept copilul sa iasa de la cursuri de dansuri populare, cand astept sa mi vina randul la stomatolog, nu stiu, cand stau pe wc, ati prins ideea, dar imi voi face poate si o ora pe zi sa stau efectiv pe asta.

Cat de grea e limba ? Ma intereseaza sa fiu cat mai eficient. Viata e scurta si trebuie profitat maxim de ea.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
cred ca o sa incepi sa bagi telenovele pe paine.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

View Postalexandersch, on 27 ianuarie 2022 - 20:38, said:

Salutare. Printre multe altele, am decis ca vreau sa invat o limba straina. Din anumite considerente pe care nu le voi insirui aici am ales portugheza.
Sunt interesat de niste informatii. Probabil prima dintre ele este : - unde se vorbeste portugheza ? Din ce am inteles eu in Portugalia si in Brazilia, mai sunt si alte locuri ?

Te-ai hotarat sa inveti o limba inainte sa afli unde o poti folosi? Probabil ti-a placut Sclava Isaura.
Ontopic: Pune-ti Duolingo pe telefon, pentru inceput.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,501
  • Înscris: 30.10.2003
Mai bine germana!

#5
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postalexandersch, on 27 ianuarie 2022 - 20:38, said:



Sunt interesat de niste informatii. Probabil prima dintre ele este : - unde se vorbeste portugheza ? Din ce am inteles eu in Portugalia si in Brazilia, mai sunt si alte locuri ?

Yeap !

Mai sunt si alte locuri....

Angola.
Si Insulele Capului Verde - " gi Cabu Ver-gi ", dupa cum se pronunta in portugues...


View Postalexandersch, on 27 ianuarie 2022 - 20:38, said:

in Brazilia nu am fost si nu planuiesc sa merg din cauza oamenilor.

Oamenii sunt foarte ok, acolo, believe-me.

Probabil te referi la altceva...

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005

View Postalexandersch, on 27 ianuarie 2022 - 20:38, said:

in Brazilia nu am fost si nu planuiesc sa merg din cauza oamenilor. As merge pentru loc, dar nu pentru oameni deci cel mai probabil nu voi ajunge acolo vreodata ca de altfel orice alta tara din America de Sud.

Dar ce-au oamenii de-acolo? :)

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalexandersch, on 27 ianuarie 2022 - 20:38, said:

in Brazilia nu am fost si nu planuiesc sa merg din cauza oamenilor. As merge pentru loc, dar nu pentru oameni deci cel mai probabil nu voi ajunge acolo vreodata ca de altfel orice alta tara din America de Sud.
Atunci te sfatuiesc sa inveti rusa. Ar fi mult mai utila pentru tine.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Portugheza din Brazilia difera un pic de Portugheza din Portugalia - a evoluat un pic separat - se poate considera ca e un dialect.

#9
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
In Luxemburg se vorbește portugheza. 20-25% din populație sunt portughezi.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Ma mir ca ai invatat Engleza si Germana.
La noi a fost mereu o limba latina si una anglo-saxona sau uneori rusa.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalexandersch, on 27 ianuarie 2022 - 20:38, said:


Din ce am inteles eu in Portugalia si in Brazilia, mai sunt si alte locuri ? Ca fapt divers, in Portugalia am fost si planuiesc sa mai merg, in Brazilia nu am fost si nu planuiesc sa merg din cauza oamenilor. As merge pentru loc, dar nu pentru oameni deci cel mai probabil nu voi ajunge acolo vreodata ca de altfel orice alta tara din America de Sud. (presupun ca viata pe acel continent nu va valora mai mult de 2 bani cat timp voi mai trai eu asa ca nu mersi). Am inteles ca sunt mai multe dialecte. Sunt interesat de care sunt acestea, care e mai rentabil sa le invat, care ma ajuta mai mult in viata, cat de diferite sunt si cat de mult poti cu portugheza europeana sa te descurci in alta tara sau cat de mult cu alt dialect sa te descurci in europa.

In primul rand pune-te la punct cu geografia,ca sa-ti dai seama pe ce lume traiesti,asat legat de limba si unde se foloseste portugheza.
Apropo,in Macao ai fost?
Vorbesti ca sa nu taci despre Brazilia,mai ales ca n-ai fost acolo.

#12
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
nu poti invata o limba straina stand la coada in magazin
se invata cu pixul si hartia, memoria, repetitia, exercitii
scris si vorbit constant, dupa un program

#13
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Cel mai bine inveti sa inoti sarind in apa. Sau ma rog, fiind aruncat.
Fa cumva sa stai mai mult in Portugalia si o sa inveti fara sa vrei.
Sau casatoreste-te cu o portugheza. Posted Image

#14
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Incearca Duolingo . Are si aplicatie de telefon si e gratis. Eu o folosesc cu un succes destul de redus sa invat coreana. Am decis sa vizitez Seul cand voi reusi sa o vorbesc cat de cat. :)

#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca vrei sa inveti, invata. De ce ne ceri noua voie? Dar decat sa inveti enspe limbi prost, nu mai bine ti le perfectionezi pe astea de care mai ai habar? Nici astea nu iti prea trebuie asa ca ce rost are sa mai adaugi inca una care nu iti trebuie?

#16
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Vorbiti ca sa nu taceti. Exceptie putinelor mesaje care s-au dat cu bun simt. Invat o limba ca e mai bine decat sa pierd vremea cu alte lucruri, macar fac ceva. In Portugalia voi tot merge deci nu ar strica. Stiu ca Germana e mai importanta dar imi da o senzatie de bine ca invat o limba pe care nu o invata tot prostu in scoala cum e germana/franceza. Daca le-as invata rapid iti dai seama ca as invata rusa, chineza, coreana, arabica si poate putina greaca. Dar pana una alta, hai sa mergem cu portugheza. Duolingo am auzit, dar ce e gratis nu poate fi de calitate nu ? Nu caut sa fac economie la bani, caut sa merg pe cea mai buna varianta chiar daca e platita. Timpul e mai pretios decat banii.

#17
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postalexandersch, on 27 ianuarie 2022 - 20:38, said:

As merge pentru loc, dar nu pentru oameni deci cel mai probabil nu voi ajunge acolo vreodata ca de altfel orice alta tara din America de Sud. (presupun ca viata pe acel continent nu va valora mai mult de 2 bani cat timp voi mai trai eu asa ca nu mersi). Am inteles ca sunt mai multe dialecte.

Ma mai intereseza evident de unde invat ? Sunt tentat sa imi instalez ceva aplicatie pe telefon, merita ? Nu sunt tipul de om care sa caut prin biblioteca, suntem totusi in secolul 21-22 cat naiba suntem ?.. .oricum, ideea e ca nu mai suntem in evul mediu. Bibliotecile sunt de domeniul trecutului, acum si liturghiile se citesc de pe ipad, presupun ca nu se mai invata o limba straina dintr-o carte intr-o biblioteca, sau ma insel ?

View Postalexandersch, on 27 ianuarie 2022 - 23:28, said:

Vorbiti ca sa nu taceti.


La cat esti de ignorant ar trebui sa iti dam linkuri de genul: https://www.google.de/ ca sa te indrumam asa cum meriti.



On:

Ca idee, unde se vorbeste portugheza poti afla si singur cu un simplu search pe google.

Unde se invata cel mai usor: intr-o tara in care se vorbeste limba respectiva.
Cum se invata cel mai usor, exceptand punctul de mai sus: cu un profesor calificat sau la un curs calificat.

Depinde de tine cat de dispus esti sa iei ore de portugheza. Eu pt inceput as cauta cursuri online si in paralel mi-as cumpara cel putin o carte si un dictionar roman-portughez. Te asezi frumos la masa, citesti, notezi cuvintele ce nu le intelegi, le traduci, etc. O limba straina nu se invata intr 1 minut la semafpr + 5 minute de asteptat copilul + inca 10min in sala de asteptare la stomatolog.

Eu vorbesc relativ ok italiana, inteleg 80% desi n-am facut niciun curs, doar am citit ziare si teletext in italiana, dar zilnic timp de 10-15 ani.

Edited by giuliani, 27 January 2022 - 23:49.


#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,869
  • Înscris: 14.08.2007

View Postalexandersch, on 27 ianuarie 2022 - 20:38, said:

Ma intereseaza sa invat "printre lucruri", cand stau la semafor in trafic, cand astept copilul sa iasa de la cursuri de dansuri populare, cand astept sa mi vina randul la stomatolog, nu stiu, cand stau pe wc, ati prins ideea, dar imi voi face poate si o ora pe zi sa stau efectiv pe asta.

View Postgiuliani, on 27 ianuarie 2022 - 23:36, said:

O limba straina nu se invata intr 1 minut la semafpr + 5 minute de asteptat copilul + inca 10min in sala de asteptare la stomatolog.
Ba da, daca o faci constant. Pentru asta Duolingo e perfect. Si eu mai fac lectii de Duolingo stand la coada pe undeva sau asteptand-o pe fiica-mea sa iasa de la scoala. Lectiile sunt suficient de scurte incat sa se preteze la modelul asta, in 5 minute termini o lectie.

Daca aloci o ora pe zi intr-o luna cam termini primul nivel complet in Duolingo, moment in care ar trebui sa te descurci cat de cat in limba respectiva (cam la fel cu a face o limba timp de un an la scoala). Apoi continui pana la nivelul 5.

Eu inteleg ceva portugheza, cumva prin asociere cu alte limbi latine pe care le stiu - mai mult sau mai putin (franceza, italiana, spaniola, romana) ... si pe vremuri am mai prins si ceva episoade din telenovele in portugheza, pe cand era Sclava Isaura, Clona si dintr-astea Posted Image Mi se pare o limba accesibila pentru un latin. Sigur, si franceza pare oarecum usor accesibila unui roman, dar asta nu inseamna ca nu are dificultatile ei.

View Postgiuliani, on 27 ianuarie 2022 - 23:36, said:

La cat esti de ignorant ar trebui sa iti dam linkuri de genul: https://www.google.de/ ca sa te indrumam asa cum meriti.
Nu e nici un secret ca Rio e un loc periculos, nici eu nu m-as duce cu familia acolo ... Safety index pe Numbeo e 22 din 100 (ca idee, Clujul are 78, Napoli 41, Marsilia 38 ... adica 22 e jale)

Edited by utopium, 28 January 2022 - 01:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate