Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum pot sa creez un nft?

  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
catabalint23

catabalint23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.01.2022
Salutare tuturor,
Sunt nou pe aici, dar am vazut ca e multa activitate pe aici.
Cum pot sa creez un nft? Am diverse idei si am citit niste articole, dar nu gasesc un articol care sa imi explica pas cu pas cum sa il creez si cum pot sa il vand

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 17.04.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Gjo1hlIey9g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Bun, m-am uitat la 3 min din clipul ala, pana dat-o in etherium si digital wallet. Ce-am inteles, ca un NFT d-ala cu imaginea lui nyan Cat s-a vandut cu 600k...si? Acum daca eu vreau sa-mi pun Nyan Cat la avatar trebuie sa- platesc detinatorului NFT-ului o taxa, sau cum? Si daca nu vreau, ce se intampla? imi iau 2 stele si vine politia din San Andreas probabil.
Presupun ca sumele alea colosale in care se vand rahaturile astea, sunt de fapt in etherium sau bitcin, nu in bani adevarati?

#4
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Hm, ai putea picta un tablou si apoi sa-l scanezi.

Alta varianta: faci o sculptura din hartie, cutii de carton, ceva, apoi o pui la scanner si o presezi pana se face 2D (cu facaletul). Apoi o scanezi.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
nu cumpara nimeni cacaturi d'astea.
aia de auziti voi ca s-au vandut cu milioane, e manglā, ca la manelisti, stā unu de-al lor in fata si dā dedicatii ca sa impulsioneze gusterii sa arunce si ei cu bani. iar la final isi face parte.
da de crescut caracatite in sufragerie nu mai stie nimeni? acum toti visati milioane din crypto si nfturi.

Edited by laffin, 27 January 2022 - 22:17.


#6
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

View Postlaffin, on 27 ianuarie 2022 - 22:13, said:


aia de auziti voi ca s-au vandut cu milioane, e manglā, ca la manelisti, stā unu de-al lor in fata si dā dedicatii ca sa impulsioneze gusterii sa arunce si ei cu bani. iar la final isi face parte.
i.

Pump-and-dump, adica.

#7
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006

View Postlaffin, on 27 ianuarie 2022 - 22:13, said:

nu cumpara nimeni cacaturi d'astea.
aia de auziti voi ca s-au vandut cu milioane, e manglā, ca la manelisti, stā unu de-al lor in fata si dā dedicatii ca sa impulsioneze gusterii sa arunce si ei cu bani. iar la final isi face parte.
da de crescut caracatite in sufragerie nu mai stie nimeni? acum toti visati milioane din crypto si nfturi.
Nici macar ca la manelisti unde e nevoie sa fie mai multi oameni de fata.
Aici iti faci tu singur 5 walleturi diferite, licitezi intre ele pana iti vinzi tot tie NFT-ul cu 100 000$.
A doua zi il pui din nou la vanzare la 200 0000 si fraierii pun botul ca ieri valora 100 000 cand de fapt valoreaza tot 0.

#8
omen66

omen66

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.09.2020
pe opensea io poti face cate nft vrei tu. bafta.

#9
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
NFT urile astea nu au nici o legatura cu realitatea si cu piata.
Un lucru se vinde daca e rar si are o valoare de orice fel.
Un tablou pictat de Grigorescu , racheta cu care Natase a castigat Roland Garos ,ori masina de protocol a lu Ceausescu.
Apoi se identifica cumparatorii , oameni pasionati de pictura , de sport ori de valoarea dictatorului de opera si tampenia lui.
Astia cumpara la un pret care se formeaza pe piata ca mai sunt si altii ca ei si care da mai mult ia NFT ul real.
Sta ala cu NFT ul cum stau cumparatorii de Bitcoin si asteapta sa i creasca pretu sau il tine acasa si doarme cu el sub perna.

Aici exista si va exista tot timpu o piata pentru ca e ceva organic , omu are in sange achizitia a ceva rar si valoros , de asta se cumpara aur.

Astia cu NFT urile mizeaza pe prostia populara in stare pura .
La ce mod.
Ba , trebuie sa dai 100 de dolari taxe si noi iti dam hartia ca opera ta e originala si iesi cu ea pe piata.
Insa opera ta , crearea NFT ului n are nici o originalitate si nici o functionalitate , pentru ca e un stift de animatie sau ce o fi , ceva ce poate face orice handicapat.

Deci afacerea in sine e buna ca se ia taxa la fraieri care mai departe ramane sa gaseasca si ei fraieri sa le cumpere NFT ul.

Am si eu niste timbre de tot felu cu Nadia Comaneci , e din 1976 , binenteles ca nu valoreaza nimic dupa atata amar de vreme ca timbru ca al meu or mai fi vreo 100 000 si probabil 500 de cumparator , pe unde sa i gasesti si pe aia.

In opinia mea NFT ul e o prostie , dar timpul isi va spune cuvantul.
E posibil sa aibe si succes , totul depinde de cum arunca banii cei interesati de fenomen.

#10
catabalint23

catabalint23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.01.2022
Totusi pare destul de convins ca o sa fie the next big thing.
El a zis de snapchat, instagram, tiktok si uber
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mAPGWP-48dQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 17.04.2006
NFTurile care sunt pur si simplu o imagine sunt o prosite, insa ideea de NFT este altceva, este o cheie de acces pentru anumite servicii/contracte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate