Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

pret amigalectomie netraumatizanta

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ioantincu

ioantincu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.06.2020
buna ziua. vreau ca in primavara sa fac operatia de extirpare a amigdalelor. m-ar interesa doar interventia prin alte mijloace decat cu bisturiul. intrebarea mea este care sunt alternativele bisturiului si cat costa o operatie de acest gen. sunt din Iasi, dar sunt dispus sa ma deplasez si in tara. va rog, luati intrebarea ca atare si raspundeti direct pe subiect, fara sugestii de al evita extirparea sau mai stiu eu ce. multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
8000 lei la Regina Maria (acum 2 ani) si se numeste - Amigdalectomie cu coblatie
Totusi - daca ai complicatii, operatia "cu laser" poate duce la cronicizarea infectiei in profunzimea amigdalei si se recomanda ... bisturiul care e sfant

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ioantincu, on 27 ianuarie 2022 - 14:54, said:


Iti recomand sa o faci la spital. Anestezia generala presupune echipamente ATI, presupune anestezist, presupune multe. Nu o poti face oriunde si cu oricine.
In caz ca faci stop-cardiorespirator pe masa de operatii ai nevoie de oameni specializati si echipamentele aferente. Una este sa mori la spital (de stat) si alta este la vreo clinica particulara. D-asta daca se complica ceva intr-o clinica particulara, aia cheama ambulanta sa fii dus la spital. Aia nu au chef sa mori in clinica lor pt ca este foarte nasol. Asa daca crapi in spitalul de stat, sunt alte proceduri.
S-a intamplat de atatea ori ca o gravida sa aiba complicatii cand nastea intr-o clinica provata. Aia au chemat frumos ambulanta sa o duca la spital. Nicio clinica particulara nu vrea sa se complice si sa ii moara vreun om.

#4
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
frate, ce-ai? tu esti normal?
omul vrea sa faca o banala operatie si tu-i spui de nu stiu cate ori ca moare?

@ioantincu, io voiam sa-ti zic experienta mea, dar daca vrei doar fara bisturiu si mai esti si-asa de categoric, doar iti urez bafta!

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 canarel, on 27 ianuarie 2022 - 19:55, said:

omul vrea sa faca o banala operatie

Eu i-am recomandat sa faca operatia la spital. O face unde vrea el.


Legat de operatie banala... daca este banala, de ce sa plateasca 8000 lei la privat cand poate sa plateasca 0 lei  la stat. Il opereaza acelasi doctor. Stiu medici care lucreaza la stat insa isi iau ore si la privat. Cam asa functioneaza treaba.

Zice ca se deplaseaza oriunde, Deci isi poate alege un spital renovat, dotat cu aparatura din capitala ori alt oras mare.

Edited by MembruAnonim, 27 January 2022 - 20:08.


#6
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
pe banii lui face ce vrea, cum vrea, unde vrea.
si sigur va supravietui, asta-i ideea.

#7
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 Naijax, on 27 ianuarie 2022 - 15:07, said:

8000 lei la Regina Maria (acum 2 ani) si se numeste - Amigdalectomie cu coblatie
Totusi - daca ai complicatii, operatia "cu laser" poate duce la cronicizarea infectiei in profunzimea amigdalei si se recomanda ... bisturiul care e sfant

Poti sa dai mai multe detalii, te rog?

Cat priveste discutiile de mai sus, ma minunez cateodata cand le observ :) Totusi, revenind la subiectul acesta, caci si pe mine ma intereseaza, ar fi interesant de discutat cu cineva din domeniu beneficiile operatiei clasice vs operatia cu laser. Astazi am mai fost la un control la ORL la RM si mi-a zis doctorita de acolo ca in niciun caz sa nu fac cu laser. Desi alti medici au recomandat doar cu laser in cazul meu ->  https://forum.softpe...migdale-esuata/

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Al3xandrus, on 28 ianuarie 2022 - 16:26, said:




Nu erai tu ala care facea din tantar armasar si dramatiza acum ceva timp pe forum?

 Al3xandrus, on 10 decembrie 2021 - 01:41, said:

Ultima data in 2002 din ce imi aduc aminte (afara scenelor horror cand ma cara asistenta pe un scaun cu rotile plin de sange ca la abator) abia puteam sa beau cu paiul cateva picaturi de apa, a fost destul de crunt si vad operatiile astea la gat/ nas cele mai complicate


Dupa cate vad chiar tu zici ca sunt niste interventii traumatizante, complicate etc. In cazul asta, tot ce am spus mai sus este cat se poate de palpabil. Interventiile realizate la persoanele in varsta sunt mult mai complicate decat la persoanele tinere (in special copii). Orice medic iti va spune ca o operatie la o persoana in varsta este una mai complicata la care pot aparea probleme. Sunt rare, isna pot aparea. Culmea, chiar tu ne vorbesti de acea experienta traumatizanta.


"Deși majoritatea amigdalectomiilor decurg fără probleme şi conduc la recuperare deplină, în unele cazuri, în timpul intervenţiei chirurgicale sau după aceasta, pot apărea unele complicaţii serioase.
În special, în timpul intervenţiei şi la scurt timp după aceasta, sunt posibile:
Dezvoltarea edemului laringelui cu apariţia riscului de sufocare;
Hemoragia masivă;
Aspiraţia sucului gastric şi dezvoltarea ulterioară a pneumoniei;
Tromboza venei jugulare;
Stop cardiac."

Edited by MembruAnonim, 28 January 2022 - 16:46.


#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006

 canarel, on 27 ianuarie 2022 - 20:12, said:

pe banii lui face ce vrea, cum vrea, unde vrea.
si sigur va supravietui, asta-i ideea.
La americani e 20% procentul de complicatii la operatia asta, in Romania mai bine nu ne gandim https://www.psu.edu/...iously-thought/

#10
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 MembruAnonim, on 28 ianuarie 2022 - 16:45, said:

Nu erai tu ala care facea din tantar armasar si dramatiza acum ceva timp pe forum?




Dupa cate vad chiar tu zici ca sunt niste interventii traumatizante, complicate etc. In cazul asta, tot ce am spus mai sus este cat se poate de palpabil. Interventiile realizate la persoanele in varsta sunt mult mai complicate decat la persoanele tinere (in special copii). Orice medic iti va spune ca o operatie la o persoana in varsta este una mai complicata la care pot aparea probleme. Sunt rare, isna pot aparea. Culmea, chiar tu ne vorbesti de acea experienta traumatizanta.


"Deși majoritatea amigdalectomiilor decurg fără probleme şi conduc la recuperare deplină, în unele cazuri, în timpul intervenţiei chirurgicale sau după aceasta, pot apărea unele complicaţii serioase.
În special, în timpul intervenţiei şi la scurt timp după aceasta, sunt posibile:
Dezvoltarea edemului laringelui cu apariţia riscului de sufocare;
Hemoragia masivă;
Aspiraţia sucului gastric şi dezvoltarea ulterioară a pneumoniei;
Tromboza venei jugulare;
Stop cardiac."


In primul rand sigur ma confunzi, caci nu prea am scris pe aria asta, plus ca eram mai mult activ pe celalalt forum pana in 2018 cand a decedat Posted Image

Dar mai departe ce ai putut sa scrii, e clara treaba, nu iti vine sa te mai operezi deloc Posted Image si asa eram fricos, acum "m-ati salvat" Posted Image

Intrebare si poate si raspundeti mai serios - nu ar fi mai degraba indicata in cazul acesta o operatie la laser vs cea clasica, la bisturiu?

Edited by Al3xandrus, 28 January 2022 - 18:15.


#11
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010

 Mizu, on 28 ianuarie 2022 - 16:56, said:

La americani e 20% procentul de complicatii la operatia asta, in Romania mai bine nu ne gandim https://www.psu.edu/...iously-thought/

noroc curat pe mine si pe seria aia de operati! am scapat toti dintr-o operatie riscanta facuta intr-un amarat de spital de provincie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate