Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cont Samsung A32

Hotarare definitiva a instantei, ...

Laptop office 2500 lei

un ceai bun
 sugerarea bacsisului de catre pat...

Bara Golf 7 Variant

Xiaomi 13 T Pro notificari

De ce a disparut acest produs din...
 Orange anunța mariri de preț, iar...

Recomandare casti audio over ear ...

La multi ani @Ann0nyym0us!

La multi ani @Andrei11161810!
 Glume cu si despre Dacii

Ati cumparat de pe acest site? Es...

Gand

Diametru si "model" teava...

Cu bicicleta stationara pe Google Street!

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

aidept1

aidept1

Member

• Grup: Members
Salut.
Cum ati aborda proiectul urmator?
Ce hardware + software + SO?

Pedalez zilnic pe o bicicleta stationara pentru a imi rezolva o problema veche, un muschi atrofiat si o problema la tendoane.
Ideea e ca i-as pune un senzor care sa transmita pe tableta distanta iar Google Street View sa se "updateze" si astfel sa ma plimb pe strazi.
Am putina experienta cu Arduino, dar nu stiu cum as putea sa "apas" pe ecranul tabletei la fiecare x metri cat are Street View pana la urmatoarea sageata.
As putea folosi si un laptop.
Am si un ESP8266 cu wifi, mi-ar trebui un senzor care sa trimita date prin wifi si pe laptop un script care sa citeasca cat am pedalat si apoi sa "dea click" pe ecran ca imaginea sa avanseze.
Alte idei? As prefera tableta cu Android, o pot atasa mai bine de ghidon.
E un proiect de hobby, cu utilitate strict pentru mine. Uitatul la filme sau filmarile de pe youtube care iti arata diverse trasee din lume deja nu ma mai atrag, as trece la ceva mai interactiv, sa ma pot plimba virtual prin diverse orase si sa pot spune "uite, astazi am fost de colo pana colo in atata timp, atatia kilometri".
Orice idee e binevenita. Stiu despre aplicatiile de fitness care te plimba prin toata lumea, nu vreau sa dau bani lunar pe asa ceva si oricum nu am senzorii ANT ceruti.
Pe masura ce scriam, prima idee: un smartphone vechi, prins la pedala, giroscopul sau accelerometrul sa trimita datele prin BT?
Un punct de plecare caut, va multumesc.
Zi buna.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Adica vrei ca in cronologia google  sa se vada ca tu te-ai plimbat pe acolo si defapt tu stai in casa pe bicicleta stationara?
Nu cred ca te lasa google, e cam inselatorie, ar putea face si soferii de TIR si sa zica ca au livrat marfa, dar defapt sa stea in fata televizolului...

Sau cum vrei ca nu mi clar?

Edited by MembruAnonim, 27 January 2022 - 09:59.

aidept1

aidept1

Member

Nu vreau in cronologie, vreau sa ma plimb virtual pe Street View. Pe masura ce pedalez, sa avansez si sa vad locurile pe unde trec. Atat. Ar fi fain la final si o statistica, ai mers de acolo acolo in timpul x si ai parcurs y kilometri.

Nenea Zap

Nenea Zap

Zuperman

• Grup: Senior Members
Vezi ca sunt mai multe programe care fac ce vrei tu.
Ca starting point iti trebuie un senzor pentru miscarea rotii.
Sunt de cumparat cu bluetooth, iar unele biciclete mai smart au deja integrat.

Apoi iti alegi un traseu de pe Streetview, liniar, salvezi punctele si imaginile de la fiecare 'pas'.
In functie de ce input primesti de la senzor, schimbi imaginile mai repede sau mai incet.

mannick

mannick

Active Member

Poti folosi filmari ale plimbarilor cu bicicleta de pe YT, gasesti o gramada si e mult mai simplu, ca sa nu mai vorbim de calitatea imaginilor.

aidept1

aidept1

Member

Asta vreau sa fac, dupa cum vedeti cursorul de la mouse nu trebuie mutat (pana ajungi la o fundatura, desigur).
Trebuie de la bicicleta sa transmit prin BT sau WiFi un click la mouse. Sau un touch pe tableta.

Attached Files

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

Am inteles, deci vrei un fel de film , sau  world cum e in world of warcraft  preferabil cu samsung oculus combinat.
Si tu te pedalezi pe bicicleta si te crezi un soldatel pe cal care se plimba in Azeroth.
Nu e rea ideea.  Cred ca primul pas e sa cumperi un Samsung Oculus, si sa vezi ce poti face cu el...

aidept1

aidept1

Member

View Postmannick, on 27 ianuarie 2022 - 10:15, said:

Poti folosi filmari ale plimbarilor cu bicicleta de pe YT, gasesti o gramada si e mult mai simplu, ca sa nu mai vorbim de calitatea imaginilor.

am scris in postare, le-am tot folosit, in curand se vor termina. La fel, am scris, vreau ceva interactiv.

View PostMembruAnonim, on 27 ianuarie 2022 - 10:21, said:

Am inteles, deci vrei un fel de film , sau  world cum e in world of warcraft  preferabil cu samsung oculus combinat.
Si tu te pedalezi pe bicicleta si te crezi un soldatel pe cal care se plimba in Azeroth.
Nu e rea ideea.  Cred ca primul pas e sa cumperi un Samsung Oculus, si sa vezi ce poti face cu el...

ar fi si asta o idee, sa ma plimb intr-un joc :) Nu am bani de Oculus, dar voi studia sa vad ce face. Multumesc.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

Poate inovezi ceva mai bun decat oculus. Sa ne trimiti la testare, poate spargem piata ca si Elon Musk  :)

sandratoms1980

sandratoms1980

Member

E greu niste google search ?!
stationary bike with street view real time
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mdWwtApn6aI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
SI multe altele...

aidept1

aidept1

Member

e greu sa citesti ce am postat?! E greu sa te uiti la ce video ai gasit?! Imi dai tu casca de realitate virtuala? Nu ma mir ca ti-e lene sa citesti postarea mea in totalitate si sa o intelegi. Dar bine, te-ai bagat in seama ca stii sa dai google search, stai jos! Programare stii? Ce cauti in sectiunea asta a forumului? Posted Image

Edited by MarianG, 27 January 2022 - 15:19.
e greu sa postezi fara sa citezi mesajul anterior ?

rodxtr

rodxtr

Junior Member

View Postaidept1, on 27 ianuarie 2022 - 09:43, said:

Salut.
Cum ati aborda proiectul urmator?
Ce hardware + software + SO?

Pedalez zilnic pe o bicicleta stationara pentru a imi rezolva o problema veche, un muschi atrofiat si o problema la tendoane.
Ideea e ca i-as pune un senzor care sa transmita pe tableta distanta iar Google Street View sa se "updateze" si astfel sa ma plimb pe strazi.
Am putina experienta cu Arduino, dar nu stiu cum as putea sa "apas" pe ecranul tabletei la fiecare x metri cat are Street View pana la urmatoarea sageata.
As putea folosi si un laptop.
Am si un ESP8266 cu wifi, mi-ar trebui un senzor care sa trimita date prin wifi si pe laptop un script care sa citeasca cat am pedalat si apoi sa "dea click" pe ecran ca imaginea sa avanseze.
Alte idei? As prefera tableta cu Android, o pot atasa mai bine de ghidon.
E un proiect de hobby, cu utilitate strict pentru mine. Uitatul la filme sau filmarile de pe youtube care iti arata diverse trasee din lume deja nu ma mai atrag, as trece la ceva mai interactiv, sa ma pot plimba virtual prin diverse orase si sa pot spune "uite, astazi am fost de colo pana colo in atata timp, atatia kilometri".
Orice idee e binevenita. Stiu despre aplicatiile de fitness care te plimba prin toata lumea, nu vreau sa dau bani lunar pe asa ceva si oricum nu am senzorii ANT ceruti.
Pe masura ce scriam, prima idee: un smartphone vechi, prins la pedala, giroscopul sau accelerometrul sa trimita datele prin BT?
Un punct de plecare caut, va multumesc.
Zi buna.

Ceea ce vrei tu se poate face fara google street view.

Exista mai multe aplicatii pe telefon sau PC care pot sa iti afiseze filmuletul traseului in functie de viteza cu care se invarte roata de la bicicleta.

Vezi aici un exemplu de aplicatie [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jMAbIK4sP0s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] -> Tacx
Sunt mai multe aplicatii Tacx, Swift, Roouvy, etc
Eu iti sugerez sa iti iei un senzor de viteza si apoi sa te joci cu aplicatiile de genul asta.

Cauta pe google "indoor cycling apps" si o sa gasesti o gramada.

Have fun.

MarianG

MarianG

be that as it may

• Grup: Moderators

View Postaidept1, on 27 ianuarie 2022 - 10:04, said:

Nu vreau in cronologie, vreau sa ma plimb virtual pe Street View. Pe masura ce pedalez, sa avansez si sa vad locurile pe unde trec. Atat. Ar fi fain la final si o statistica, ai mers de acolo acolo in timpul x si ai parcurs y kilometri.
la un numar de pedale, o imagine inainte

Edited by MarianG, 27 January 2022 - 15:20.

aidept1

aidept1

Member

View Postrodxtr, on 27 ianuarie 2022 - 11:31, said:

Sunt mai multe aplicatii Tacx, Swift, Roouvy, etc
Eu iti sugerez sa iti iei un senzor de viteza si apoi sa te joci cu aplicatiile de genul asta.

Cauta pe google "indoor cycling apps" si o sa gasesti o gramada.

Have fun.

Multumesc, dar toate costa. Lunar. Iar aici e forum de programare, nu de cumparare. Eu vreau sa fac, nu sa cumpar, e o diferenta subtila.

View PostMarianG, on 27 ianuarie 2022 - 11:55, said:

la un numar de pedale, o imagine inaite

exact, dar cum sa transmit de la senzor (ce senzor?) sa dea touch pe tableta?

Eu am zis ca daca sunt incepator, sa postez in aria de programatori incepatori ca poate apare un avansat si ma scoate din ceata.
Ca de obicei, lumea imi da linkuri cu solutii inutile la ce vreau eu sa fac.
Asta ca o nota amara...

Pe scurt, daca vede mesajul un programator avansat, e rugat sa imi dea o idee ce software sa folosesc pentru a transmite datele giroscopului sau accelerometrului de la un smartphone Android 4.2 la un alt dispozitiv cu Android. Smartphone va fi legat de pedala.

MarianG

MarianG

be that as it may

un senzor mangetic, si creezi un tahometru,

tableta cum vrei sa o conectezi?

Edited by MarianG, 27 January 2022 - 15:15.

_bcristian_

_bcristian_

Senior Member

• Grup: Senior Members
Viteza o citesti cu un senzor inductiv, pus in asa fel incat masa metalica din imediata lui apropiere sa varieze de un numar cunoscut de ori pe rotatie.
In functie de posibilitati, asta poate insemna o pedala, o fanta pe volanta, o coroana dintata, etc. In lipsa de altceva un magnet mic lipit pe volanta sau spatele pedalei. Cu magnet distanta de detectie e mult mai mare (zeci de mm fata de 1 mm sau mai putin).
E posibil ca bicicleta sa aiba deja unul (sau chiar unul in quadratura), daca are indicator electronic.

Iti mai trebuie comenzi pentru stanga/dreapta, probabil.

Iti faci o aplicatie care afiseaza street view (are API), la ce coordonate vrei tu. Din datele primite de la senzori (prin BT sau WiFi, pt ambele ai module garla si ieftine), aplicatia actualizeaza locatia in view.

MarianG

MarianG

be that as it may

View Postaidept1, on 27 ianuarie 2022 - 11:21, said:

e greu sa citesti ce am postat?! E greu sa te uiti la ce video ai gasit?! Imi dai tu casca de realitate virtuala? Nu ma mir ca ti-e lene sa citesti postarea mea in totalitate si sa o intelegi. Dar bine, te-ai bagat in seama ca stii sa dai google search, stai jos! Programare stii? Ce cauti in sectiunea asta a forumului? Posted Image
Vezi matale cum stai cu atitudinea, ca aria de programare e nitel mai jos si tot eu dau cu matura pe acolo.

View Postaidept1, on 27 ianuarie 2022 - 13:11, said:

Pe scurt, daca vede mesajul un programator avansat, e rugat sa imi dea o idee ce software sa folosesc pentru a transmite datele giroscopului sau accelerometrului de la un smartphone Android 4.2 la un alt dispozitiv cu Android. Smartphone va fi legat de pedala.
Conform specificului ariei software-ul il scrii tu.

Edited by MarianG, 27 January 2022 - 15:16.

rodxtr

rodxtr

Junior Member

View Postaidept1, on 27 ianuarie 2022 - 13:11, said:

Multumesc, dar toate costa. Lunar. Iar aici e forum de programare, nu de cumparare. Eu vreau sa fac, nu sa cumpar, e o diferenta subtila.

exact, dar cum sa transmit de la senzor (ce senzor?) sa dea touch pe tableta?

Eu am zis ca daca sunt incepator, sa postez in aria de programatori incepatori ca poate apare un avansat si ma scoate din ceata.
Ca de obicei, lumea imi da linkuri cu solutii inutile la ce vreau eu sa fac.
Asta ca o nota amara...

Daca ai timp mult si chef - fa. Oricum oricare aplicatie de genul asta este putin tricky de facut prin prisma ca trebuie sincronizata traseul filmat cu viteza/puterea/cadenta imprimata de catre bicicleta/biciclist.
Una este sa iei in considerare doar viteza, si alta este sa iei in calcul puterea imprimanta in pedale, cadenta etc... Nu cred ca ar fi interesant ca filmul sa fie cu urcare pe munte cu 9-10% iar aplicatia ta sa inregistreze viteze de 45 km/h. Ala nu este antrenament.

Si eu sunt programator, si pentru ceea ce am am vrut eu ca sa merg cu bicicleta in casa atunci cand este iarna sau ploua, am rezolvat cu un trainer smart si aplicatia tacx.

Sincer nu merita inventata roata din nou cand exista deja o gramada de aplicatii care fac ceea ce vrei tu, Unele chiar simuleaza foarte fidel urcarile si coborarile din filmulete.

Dar na, esti invitatul meu sa faci ce consideri tu cu timpul tau liber. :)

Eu sunt programator, dar am ajuns la concluzia ca nu merita ca timp investit

Legat de senzori -> exista un protocol standard pe ANT+. si senzorii trimit la intervale regulate de timp valorile lor - precum si id-ul lor unic. Ant+ este un fel de bluetooth...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate