Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Se poate trai din sporturile de contact? Si ce faci dupa?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
Intrebarea e simpla: pentru un sportiv roman obisnuit, bunicel (ceva centuri negre - nu ma intrebati, nu stiu exact), se poate trai din asta? Cam care sunt salariile, castigurile? Ce mai fac altceva?

Care sunt perspectivele dupa retragere? In afara de chestiile previzibile, ge denul forte de ordine, politie etc.

Cine stie povesti personale sau ale unor cunoscuti... as fi recunoscator...

Edited by aaaa4567, 26 January 2022 - 20:23.


#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Presupun ca se poate trai, dar nu o viata de om. Omul pur si simplu nu e optimizat pentru forta, putere fizica, etc. Natura nu l-a inzestrat cu asa ceva. Te antrenezi o viata si un urs te poate omora, nu mai zic de un leu sau altceva, mai optimizat pe lupta si forta.

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
pai am un prieten care face chestii dastea si a participat la concursuri, nu cred ca ies prea multi bani din alea, are si centura neagra. ideea e sa-ti faci dojo sau cum se numeste si antrenezi copii si ies bani frumosi. dar na, acum cu pandemia asta nu stiu ce restrictii mai sunt.

Edited by bobitad, 26 January 2022 - 20:34.


#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
As spune ca se poate trai mai bine dupa sporturi de contact decat dupa scrima sau sah.

#5
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 __Dan__, on 26 ianuarie 2022 - 20:46, said:

As spune ca se poate trai mai bine dupa sporturi de contact decat dupa scrima sau sah.
Cum anume, poti detalia? Multam.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Problema e cum traiesti dupa ce te regtragi...

Ca va trebui sa te regtragi si inca la o varsta destul de mica. Nu te poti bate pana la 65 ca sa iesi la pensie.
Plus ca sunt mari sansele sa ramai cu sechele serioase dupa atata bataie si lovituri incasate.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 aaaa4567, on 26 ianuarie 2022 - 20:22, said:

Intrebarea e simpla: pentru un sportiv roman obisnuit, bunicel (ceva centuri negre - nu ma intrebati, nu stiu exact), se poate trai din asta? ...

din sportul in sine nu se prea poate trai, daca nu esti in primii X (unde X e destul de mic). acei X castiga mult din competitii, au sponsorizari etc.
dar se poate trai decent din chestii auxiliare, in principal pe partea de antrenament. iti deschizi o sala, vinzi suplimente, te faci personal trainer etc.

#8
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
va spun ce mi-a zis medicul sportiv....nu exista sportiv de performanta sanatos..de ce crezi ca exist eu ca meserie ?

daca o faci ca job si vrei performanta, iti busesti corpul, in functie de ce sport faci, o incheietura, o coloana..etc. la alea de contact prima data coloana se duce...si nu o sa stii decat dupa ce damage-ul e done

#9
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 04.09.2013
Nu am cunostinte in acest domeniu, insa am o cunostinta care a jucat fotbal pana la aproape de 30 de ani. Cel mai sus a ajuns sa joace in Liga 1, dar a prins foarte putine meciuri, mereu a intrat din postura de rezerva, iar deseori nici nu prindea lotul. Apoi a ajuns sa joace pe la diverse echipe de liga a 2-a si chiar a 3-a pana cand a pus capat.

Ca si la fotbal, in orice alt sport, daca nu vezi o evolutie in primii ani de seniorat, trebuie sa iti pui niste intrebari incotro s-o apuci.

Ce a facut mai departe? S-a apucat sa studieze ceva programare - nu stiu cat timp a durat acumularea de informatii, insa cumva a reusit sa isi gaseasca un post la calculator - acasa / la birou, habar n-am, dar cumva s-a adaptat si o duce mai bine decat ar fi dus-o cu fotbalul. Nu e neaparat un exemplu general valabil. Unii sunt mai buni, altii nu.

Dar mereu va exista posibilitatea sa te reprofilezi. De acord ca pasiunea ta initiala tot aia va ramane, dar ai de ales intre pasiune si a duce un trai decent, ba chiar mai mult de atat.

#10
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 aaaa4567, on 26 ianuarie 2022 - 20:22, said:

Care sunt perspectivele dupa retragere?
Parkinson, Alzheimer... de-astea. La cati pumni iei in cap si in speranta ca ai creier, zdravan nu scapi... ;)

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

 aaaa4567, on 26 ianuarie 2022 - 20:22, said:

Care sunt perspectivele dupa retragere? In afara de chestiile previzibile, ge denul forte de ordine, politie etc.

Am un fost coleg de serviciu...a fost campion național, cred că la wu-shu, apoi antrenor (a antrenat un cunoscut luptător de la noi), apoi a lucrat la mine la serviciu ca director de marketing, apoi manager al unui departament de securitate al unei bănci (unde lucrează și acum) iar de ceva vreme văd că antrenează iar.

Posibilități există, dar cele in domeniul de pazei și protecției sunt cele mai întâlnite.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 aaaa4567, on 26 ianuarie 2022 - 20:49, said:

Cum anume, poti detalia? Multam.
vrei sa te apuci?
ori in ring ori comentator

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Dupa ce nu ma practica antreneaza, oricum se castiga putin din sporturile astea. Daca te referi la box, la nivel mondial se castiga bine. MMA mult mai putin. Lupte, judo, nu prea. Arte martiale tot cam pe acolo. Insa cu o investitie isi deschide un club, mai ales copii vin cu drag la karate. Daca ii place si face facultatea se poate face si profesor de educatie fizica, desi un profesor tanar nu prea are cine stie ce salariu...
Paza, protectie, asta prin strainatate, ca bouncer prin cluburi. In rest ca meserie politist, jandarm, nu-l ajuta decat ca si conditie fizica, altfel cu mainile goale un campion de jiu-jitsu la 60 kg nu prea are sanse impotriva unui malac de 90 kg care a tras si el nitel de fiare, chiar nici un boxeur bunicel nu prea poate face fata cuiva cu 30 kg mai greu.

Edited by spooky51, 26 January 2022 - 22:31.


#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 spooky51, on 26 ianuarie 2022 - 22:27, said:

Dupa ce nu ma practica antreneaza, oricum se castiga putin din sporturile astea. Daca te referi la box, la nivel mondial se castiga bine. MMA mult mai putin. Lupte, judo, nu prea. Arte martiale tot cam pe acolo. Insa cu o investitie isi deschide un club, mai ales copii vin cu drag la karate. Daca ii place si face facultatea se poate face si profesor de educatie fizica, desi un profesor tanar nu prea are cine stie ce salariu...
Putin... ce inseamna? Un ordin de marime...

 EMPP, on 26 ianuarie 2022 - 22:22, said:

vrei sa te apuci?
ori in ring ori comentator
Intrebam pe celalalt thread de comentator pentru asemenea meciuri scurte (20 de minute)... Cam cat s-ar da?

(Nu eu, ma rog. Eu n-am treaba, e pentru cineva apropiat, sa zicem asa)

MMA asta de ce a aparut, ca parca acum 20 de ani nu prea auzisem de el...

Edited by aaaa4567, 26 January 2022 - 22:32.


#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 aaaa4567, on 26 ianuarie 2022 - 22:31, said:

MMA asta de ce a aparut, ca parca acum 20 de ani nu prea auzisem de el...
Lipsa de cultura sportiva, UFC 1 a fost in '93.
Un profesor debutant castiga probabil 2500 net.

#16
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 spooky51, on 26 ianuarie 2022 - 22:42, said:

Lipsa de cultura sportiva, UFC 1 a fost in '93.
Un profesor debutant castiga probabil 2500 net.
Bun, si cum /de ce a aparut? De ce zicea cineva ca se plateste mai putin?

Cum e lumea in domeniul asta? Colegii etc, atmosfera...

Exista niste liste, clasamente cu cei mai buni (notabili) sportivi romani din domeniu, din ultimii 30 de ani? In afar de cei cativa ultracunoscuti (gen Doroftei si ceilalti cativa) - vorbesc aici de toate sporturile din domeniul asta, incl box etc etc.

Uitem eu ca necunosctaor citesc pe aici: https://en.wikipedia...iki/Lucian_Bute

Bun, alte cateva nume mai grele nu chiar ca cei de acolo - Bute, Leu etc), de-a lungul timpului, dupa 90?

Edited by aaaa4567, 26 January 2022 - 23:03.


#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

 spooky51, on 26 ianuarie 2022 - 22:42, said:

Lipsa de cultura sportiva, UFC 1 a fost in '93.
Și înainte de UFC a fost Vale Tudo.
Și înainte de Vale Tudo a fost....
Și tot așa. :)

#18
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
De „badigard la firmă mare” ați auzit?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate