Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Achiziție mini PC 5-600 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.08.2018
Salut,

Aș vrea un mini PC ieftin pe care să-l conectez la un TV non-smart pentru multimedia și browsing.

Ce ați folosit, ce-mi recomandați?

Momentan sunt între:
- AcePC AK1, Intel Celeron J3455, 6 GB RAM, 128 GB HDD (sigilat pe OLX la 500 lei)
- Beelink T4, Intel Atom X5-Z8500, 4GB RAM, 64 GB HDD (680 lei pe EMAG)
- ASUS Vivo Mini UN45H, Intel Pentium N3700, 8GB RAM, 128 GB SSD (SH, 500 lei pe OLX)

Treaba e că de pe OLX nu prea am încredere, iar cel de pe EMAG nu mi se pare ok deloc. So… am nevoie de un pic de ajutor.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,793
  • Înscris: 30.08.2006
Primul e ceva mai puternic insa stocarea e de tip eMMC. E un procesor din 2016 cu quick sync, ceea ce e un avantaj la rularea fisierelor h264.

Edited by Leo2006, 25 January 2022 - 23:32.


#3
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
pentru asa ceva n am putea folosi un chromecast sau ceva asemanator? faci mirror de pe tel, sau il folosesti cu functiile lui

#4
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Iti recomand pe ala de la asus deoarece are SSD si ram mai multi

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,182
  • Înscris: 27.06.2007
https://www.samwise....-ddr4-ssd-11186
Intel Core i3 6100T 3.2GHz, 8GB DDR4, SSD 120GB, Wi-Fi integrat Dimensiuni (WxDxH): 18.29 x 17.9 x 3.45 cm
sau
https://www.it-sh.ro...-8gb-ssd-128gb/
Pentium G3220T, 8Gb, SSD 128Gb 179mm W X 182mm D X 34.5mm H

Edited by STARTREK1, 25 January 2022 - 23:42.


#6
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.08.2018

View Postmegastorm, on 25 ianuarie 2022 - 23:25, said:

pentru asa ceva n am putea folosi un chromecast sau ceva asemanator? faci mirror de pe tel, sau il folosesti cu functiile lui

M-am gândit mult la vatianta Chromecast, dar nu prea aș vrea să fiu și mai dependent de telefon. În plus, un PC poate fi folosit și pentru un pic de Office…

View Post1000FPS, on 25 ianuarie 2022 - 23:31, said:

Iti recomand pe ala de la asus deoarece are SSD si ram mai multi

Și mie îmi face ăla cu ochiul, dar 380 lei… parcă sună prea bine pentru a fi adevărat.

View PostSTARTREK1, on 25 ianuarie 2022 - 23:37, said:

https://www.samwise....-ddr4-ssd-11186
Intel Core i3 6100T 3.2GHz, 8GB DDR4, SSD 120GB, Wi-Fi integrat
sau
https://www.it-sh.ro...-8gb-ssd-128gb/

Mersi, colegu’. Pe al doilea chiar l-am văzut pe OLX și mi-a atras atenția, dar nu îl găsisem în stoc pe nicăieri să văd cât ar costa de nou sau SH de pe un site mai de încredere decât OLX.

Edited by AidenIrish, 25 January 2022 - 23:45.


#7
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,182
  • Înscris: 27.06.2007
este best buy la pret/specificatii
Intel Core I3 4130 3.3GHz, 8GB DDR3, SSD 120GB
https://www.samwise....-3ghz-8gb-11923

#8
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
Mini PC HP T620 Thin Client

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,793
  • Înscris: 30.08.2006
Google a inceput deja sa faca trecerea catre noul codec mai performant av1, ceea ce va arunca la gunoi destule pc-uri vechi. Anul asta va apare un nou chromecast care va suporta si codecul av1. Cine are rabdare, va avea de castigat. Acele mini pc-uri sunt o solutie temporara si pana la urma tot la un player dedicat vei ajunge.

#10
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.08.2018
Ideea e în felul următor: Am cumpărat un apartament de curând și TV-ul ăsta pe care vreau să-l deștept a venit la pachet și ca sa nu-l arunc l-am pus în dormitor. În living am un Samsung Smart UHD și acolo stau 99% din timp, dar mai sunt seri în care sunt obosit și simt nevoia să stau întins.

Am luat o țeapă pe EMAG unde am comandat Chromecast, a venit un Anycast foarte prost și acum zic să iau un mini PC pentru că nu am un alt PC/laptop în casă. Vreau să îl folosesc pentru câteva luni de principiu, până când voi putea să-mi permit un laptop/PC mai capabil. Așa aș împușca doi iepuri dintr-o lovitură.

Deși nu simt prea des nevoia de un PC, mai sunt momente în care cred că mi-ar fi util și aș putea lăsa și telefonul să se mai “odihnească”.

So… nu mă interesează prea mult longevitatea/complexitatea aparatului. Vreau doar să iau ceva ok calitate/preț pe care să mă pot baza o periodă.

Edited by AidenIrish, 26 January 2022 - 08:12.


#11
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
In cazul asta, cumpara-l pe cel pe care ti l-am recomandat, la 380 lei mi se pare best buy, doar ramii si ssd-ul fac 200 lei.

#12
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Ia ceva de genul recomandat de colegul Startrek, la acele mini-pc-uri se pot upgrada in caz de nevoie cpu si ram. In plus ai si garantie un an chiar daca este sh. Eu am unul asemanator, merge non stop de vreo 5 luni, il tin pentru plex, nvr, network sharing si altele. Celeronul este un procesor mai slab decat i3, ai putea cred sa gasesti si ceva cu i5 in partea superioara a bugetului.

#13
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Salut,

Acum ceva vreme am încercat și eu același lucru și am cumpărat un Lenovo M93p Tiny (i5, 8GB RAM, 256 SSD). Ziceai mai devreme că nu vrei să fii dependent de telefon, însă dacă mergi pe varianta cu PC vei avea mereu nevoie de telefon pentru a-l controla.

Ulterior, după ce mi-am dat seama că nu e ok varianta aleaseă și am început să testez media playere. Primul a fost un Xiaomi Mi TV Stick pentru că îl prinsesem la 150lei, a meritat, mi-a plăcut, doar că nu e cel mai puternic dispozitiv. Așa că am ales noul Chromecast cu Google TV care pur și simplu mi-a spart creierii cât de fain poate fi.
Vine cu Android TV 10 și cu o telecomandă cu care să îl controlezi. De altfel, îl poți controla și din aplicația Google Home de pe telefon cu telecomanda virtuală.

Prețul Chromecast-ului nou este de aproximativ 300 lei (eu am mai luat unul în Decembrie cu 230 lei). E plug & play, dar ai nevoie de o priză liberă pentru că este destul de înfometat. Având Android, poți instala orice aplicație de streaming (Netflix, Twitch, Hulu, Amazon Prime, etc.) chiar și de pe telefon. Uite aici un review Chromecast cu Google TV.

Iar mini PC-ul îl folosesc acum pe post de server local. Am pe el Plex și câteva utilitare pentru smarthome. Merg cu această configurație de când a apărut acest model de Chromecast și nu am întâmpinat nici o problemă. Doar m-am îndrăgostit de telecomanda lor.

#14
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005

View Postnerocezar666, on 26 ianuarie 2022 - 03:32, said:

Mini PC HP T620 Thin Client

Pe asta il am eu, folosit exact ptr a destepta o plasma veche.
Windows 10 + chrome nu merge neam, youtubul era ceva de neconceput pe el.
Am pus un linux, cred ca Lubuntu, si e parfum acum.
Youtubul in brave e mai mult decat ok, nu pot spune ca incarca instant dar ... e ok, rulat filme de pe memorii externe iarasi se face fluent - nu am incercat rezolutii mai mari decat duce TV ul, 720p, nu avea sens.
Cireasa de pe tort - Kodi cu ceva plugin uri si am vazut cateva filme care au rulat fluent, fara sa agate.
Cat o merge varianta asta nu stiu, codecuri noi, browsere noi etc.

Edited by gelublabla, 26 January 2022 - 11:07.


#15
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.08.2018

View Postwhiteboy, on 26 ianuarie 2022 - 10:31, said:

Salut,

Acum ceva vreme am încercat și eu același lucru și am cumpărat un Lenovo M93p Tiny (i5, 8GB RAM, 256 SSD). Ziceai mai devreme că nu vrei să fii dependent de telefon, însă dacă mergi pe varianta cu PC vei avea mereu nevoie de telefon pentru a-l controla.

Nope. Mouse și tastatură wireless. xD

Mersi de recomandare, dar chiar m-as simti mai ok sa am un PC in casa, chit ca e slab, pana cand voi putea sa achizitionez ce vreau. xD

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate