Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Idei pentru terasa circulata (intens) hidroizolata cu membrana bituminoasa

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012
Buna seara!

Am o terasa de aprox 30mp la tara, deasupra unei anexe la locuinta. Am ajuns la faza hidroizolatiei (mai ales pentru a proteja structura de lemn de sub) si cel mai ieftin ar fi sa cumpar de la cineva de aproape role de membrana bituminoasa care i-au mai ramas la pret mic, iar mai apoi sa rog un prieten constructor sa vina cu arzator sa le punem in opera.

Intrebarea mea ar fi: apoi ce se poate face?

Idei ar fi:

1) Sa las asa, dar cat de fezabil ar fi pentru o terasa pe care se va circula mult? Partea estetica nu ma prea intereseaza, dar nu stiu in termeni reali cum ar rezista la trafic intens

2) Sa punem gresie, dar nu cred ca poti da cu un adeziv gen CM17 direct peste membrana, in fisa tehnica bitumul e inclus la contraindicatii ca sa zic asa. Presupun ca se pune ceva intermediar cum e polistirenul extrudat

3) Orice alta idee, daca aveti

Am cautat pe YouTube, gasesc video-uri cu implementarea hidroizolatiei cat cuprinde dar nu am gasit inca un video care sa imi spuna practic, ce solutii am mai apoi pentru o terasa circulabila. Daca era un acoperis nu mai aveam nedumeriri, lasai asa si cu asta basta. Dar in conditii de trafic intens, chiar nu stiu

Mulumesc pentru rabdare si sfaturi!

Edited by statusquo, 25 January 2022 - 18:06.


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Poate te ajutã așa ceva.

Attached Files



#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am pus asa ceva, dar de la ikea. Pot fi de lemn sau plastic (eu am de lemn)

Edited by george_alexandru, 25 January 2022 - 18:43.


#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Terasa cu trafic intens peste structura de lemn...nu suna bine deloc. Bine ca e peste anexa, macar, nu peste casa.
In fine, cred ca ti-ar trebui doua straturi de membrana bituminoasa, montate perpendicular, peste ele o sapa armata usor, peste ele finisaj.
Te poti inspira de aici: https://www.hidropro...ersate_pg_0.htm

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Poststatusquo, on 25 ianuarie 2022 - 18:05, said:


1) intrebarea mea ar fi: apoi ce se poate face?
2) Sa punem gresie, dar nu cred ca poti da cu un adeziv gen CM17 direct peste membrana,


Sa iti raspund invers:
2) Da, idee buna cu gresia, nu pui adeziv direct pe membrana ci prima data torni o sapa din beton, apoi adeziv+ gresie.
Sau poti pune placi de marmura, de gresie dar mai mari (oricum pune de exterior). Fa cu putina panta si cu scurgere.
1) Apoi ce se poate face? Un chef ceva, daca tot ai asa trafic intens, sigur ai si prieteni care fac trafficul , deci party  ! Posted Image

View Postgeorge_alexandru, on 25 ianuarie 2022 - 18:43, said:

(eu am de lemn)
Dar sigur nu ploua pe el. Sau?  Omul are terasa deschisa fara acoperis, - a si zis, altfel nu ar fi inceput discutia ...

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Peste membrana bituminoasa deck sau pavaj de terasa pe picioruse de plastic, care-s foarte scumpe si tot grele. Daca vrei gresie inlocuieste membrana bituminoasa cu o foaie de fibrociment prinsa in suruburi de dusumeaua de lemn si hidroizolatie pensulabila din aia de bai (cu banda de fibra la imbinari), iar peste aia poti pune linistit gresie ca pe beton.

#7
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

View Postgeorge_alexandru, on 25 ianuarie 2022 - 18:43, said:

Eu am pus asa ceva, dar de la ikea. Pot fi de lemn sau plastic (eu am de lemn)

Fain, dar scump

View Postcrocko.dilul, on 25 ianuarie 2022 - 18:46, said:

Terasa cu trafic intens peste structura de lemn...nu suna bine deloc. Bine ca e peste anexa, macar, nu peste casa.
In fine, cred ca ti-ar trebui doua straturi de membrana bituminoasa, montate perpendicular, peste ele o sapa armata usor, peste ele finisaj.
Te poti inspira de aici: https://www.hidropro...ersate_pg_0.htm

Mersi! Ma rog, ce fac acum vine peste un planseu de beton armat ce a fost pus peste respectiva structura de lemn. Mie mi s-a parut grav subdimensionata structura de lemn pentru atat de mult beton, asa ca am facut practic sub ea o centura de lemn cu grinzi de 20x20 serioase. La ce structura am acum sub, nu mai imi e frica de greutate DAR bineinteles ca nu as zice nu la o solutie care sa nu implice alta sapa si apoi gresie

View PostMembruAnonim, on 25 ianuarie 2022 - 20:31, said:

Sa iti raspund invers:
2) Da, idee buna cu gresia, nu pui adeziv direct pe membrana ci prima data torni o sapa din beton, apoi adeziv+ gresie.
Sau poti pune placi de marmura, de gresie dar mai mari (oricum pune de exterior). Fa cu putina panta si cu scurgere.
1) Apoi ce se poate face? Un chef ceva, daca tot ai asa trafic intens, sigur ai si prieteni care fac trafficul , deci party  ! Posted Image


Dar sigur nu ploua pe el. Sau?  Omul are terasa deschisa fara acoperis, - a si zis, altfel nu ar fi inceput discutia ...

Terasa e deschisa da, deci clar va fi vorba de ploaie. Se vede cu obciul liber cum dupa fiecare ploaie mai serioasa se acumuleaza cate o baltuta.

View Postsebulbus, on 25 ianuarie 2022 - 21:00, said:

Peste membrana bituminoasa deck sau pavaj de terasa pe picioruse de plastic, care-s foarte scumpe si tot grele. Daca vrei gresie inlocuieste membrana bituminoasa cu o foaie de fibrociment prinsa in suruburi de dusumeaua de lemn si hidroizolatie pensulabila din aia de bai (cu banda de fibra la imbinari), iar peste aia poti pune linistit gresie ca pe beton.

As fi facut asa, o solutie cum sunt AquaPanel sau cum se cheama. DAR din pacate peste structura de lemn a fost turnata placa de beton armat, asa ca bye-bye la optiunea asta :(

Daca ar fi fost dupa mine, cum spui tu faceam. Ceva dusumea sau OSB serios, AquaPanel peste si apoi gresie. Dar au vrut oamenii strutocamila, strutocamila au facut

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si chiar nu poti sau nu vrei sa o acoperi macar cu o copertina sau asa ceva?
Pune o poza ceva, sa intelegem mai bine despre ce terasa  e vorba

Edited by MembruAnonim, 26 January 2022 - 08:24.


#9
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

View PostMembruAnonim, on 26 ianuarie 2022 - 08:23, said:

Si chiar nu poti sau nu vrei sa o acoperi macar cu o copertina sau asa ceva?
Pune o poza ceva, sa intelegem mai bine despre ce terasa  e vorba

E complet acoperita terasa, atasez acum o poza.

Dar la o ploaie serioasa, tot se face cate o baltuta.

Terasa e practic deasupra unei anexe lipite de casa, o anexa ce a fost gandita ca garaj dar pe care o voi transforma in spatiu semi-locuibil (comunica cu restul casei dar va fi folosita ca atelier, pentru depozitare, o lada frigorifica mare si diverse).

Attached Files


Edited by statusquo, 26 January 2022 - 09:07.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aia din dreapta? Ca m-ai incurcat cu conditii de "Trafic intens" .
Trafic intens ai in hotele foarte mari in holul principal,  sau mall-uril.

Fa cum zice  sebulbus   - si da-i si putina panta, scurgere sa nu se faca balta si gata !

Edited by MembruAnonim, 26 January 2022 - 09:16.


#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Stalpii aia feng shui nu te supara?

Ala de coama sta pe o grinda (sper) care descarca pe... ce-i sub buruienile alea de la parter? Cel intermediar din stanga pare ca e certat cu ala de sub el si descarca pe un mare gol unde poate-i o grinda, poate sunt si stalpi..

#12
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012
Da, e cea din dreapta.

La parter va sta o familie, la mansarda alta, iar demisolul spatiu comun. Trafic intens in sensul ca accesul in ambele "apartamente" se va face pe acolo. Deci mai ales pe fasia aferenta scarilor, va fi totusi trafic. Sunt complet independente apartamentele, iar la mansarda accesul se face prin niste scari tot de pe terasa, nu stiu cat de clar e din poza.

La structura s-a lucrat mult, poza e mai veche

Atasez 4 poze cu stadiul curent. Sub balcon grinzile erau putrede si le-am schimbat, la terasa am adaugat stalpi, stalpii la balcoane unii i-am schimbat iar altii ajutat cu posta pe o parte si pe alta. Sub terasa era jale, fusese si incendiu acum cativa ani, asa ca am mers cu grinzi noi paralel cu cele parlite si am facut structura cum se vede. Grinzi 10/14 paralel cu cele vechi, centura sub cu grinzi 20/20 si apoi stalpi... care mi se par subdimensionati, poate mai plusam. Sunt 5 stalpi la mijloc, 4 sub grinda groasa de la un perete si tot asa 4 la celalalt

Attached Files


Edited by statusquo, 26 January 2022 - 11:55.


#13
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
NU! nu folosi membrane bituminoase daca ai planseu de lemn!
si eu am planseu de lemn peste casa si cu terasa exterioara asa ca...

cel mai trainic este cu folie epdm si peste dale sau pietris.

cam orice fel de hidroizolatie bituminoasa sau pe baza de ciment cedeaza daca stratul suport vibreaza. si planseul de lemn vibreaza de toata frumusetea :) mai ales la trafic intens.

incercati sa nu mai dati sfaturi daca nu sunteti siguri 100% ca s bune. cu o buleala la termosistem mai poti trai dar cu apa in casa nu! ma ingrozesc cand vad ce e scris mai sus.

#14
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postmsn2, on 11 februarie 2022 - 13:14, said:


cel mai trainic este cu folie epdm si peste dale sau pietris.


incercati sa nu mai dati sfaturi daca nu sunteti siguri 100% ca s bune.
Hai nu zau , dale ??? Posted Image

On : membrana si pardoseala deck wpc

#15
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View PostBaXXXon, on 11 februarie 2022 - 13:28, said:

Hai nu zau , dale ??? Posted Image

On : membrana si pardoseala deck wpc

asa arata mesajul unuia care habar nu are dar scrie ...

#16
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postmsn2, on 11 februarie 2022 - 13:59, said:


asa arata mesajul unuia care habar nu are dar scrie ...
Dalele sunt pt pavaje cu substrat de beton /nisip , nu se pun pe un balcon de lemn. Ingreunezi structura inutil .
P.S. Lasa caracterizarile aiuristice si da argumente daca ai , daca nu ai , abtine-te , nu e musai sa postezi ineptii.

#17
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Aiuristic este sa recomanzi membrane bitum pentru un planseu de lemn circulabil intens! abtine te de la asa sfaturi ca daca face cineva asa il nenorocesti!

cat despre dale: sunt dale de 2 cm grosime care nu ingreuneaza structura. adezivul si cu gresia cam aceeasi greutate o au la final.

@statusquo mare grija dupa ce sfaturi te iei ca e plin de habarnisti care isi dau cu parerea gresit si cu apa e greu de reparat ceva daca sunt probleme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate