Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfaturi despre intabulare.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
Buna ziua.
va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-un aspect.
O firma vrea sa faca (pe bani europeni) lucrari de cadastrare si intabulare la mine in comuna.
Eu am vrut sa fac pe banii mei treaba asta in urma cu 4-5 ani si nu am reusit, deoarece a fost nevoie de actele mostenitorilor, pe care nu am de unde sa le iau.
Pe scurt: terenul pe care e casa construita, a fost al bunicei dinspre mama, care a avut 3 fete.
Pe actul de proprietate(emis de primarie in anii '90) sunt toate 3 mostenitoare.
Casa a fost construita in anii 70, cu autorizatie de constructie emisa de primarie pe numele tatalui meu, care totodata a primit si rol in primarie.
In acest moment, rolul din primarie este pe numele meu, eu platesc impozitele pe tot.
In urma deceselor parintilor, eu am jumatate din casa( dupa al 2-le parinte nu am mai facut succesiunea)

Eu ma intreb: ce si cum vrea respectiva firma sa faca intabularea, daca eu nu am reusit ,,pe persoana fizica"... (vorba unui celebru idiot! )
Imi e teama ca ma voi trezi intr-o situatie mai aiurea decat acum, adica cu 7 proprietari in cartea funciara, care va fi o problema mai mare decat cea de acum!
Verii care sunt implicati nu pot fi gasiti/adusi (tari straine) sau nu sunt interesati de o succesiune!
Deci: sa fac sau sa nu fac aceasta treaba?

ps: stiu ca in spatele acestor actiuni e vorba de fapt de niste taxe si impozite care nu se platesc, multe constructii fiind facute fara autorizatii, mai ales pe la tara Posted Image

#2
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 24.11.2020

View Postrichi_e, on 25 ianuarie 2022 - 14:22, said:


Imi e teama ca ma voi trezi intr-o situatie mai aiurea decat acum, adica cu 7 proprietari in cartea funciara, care va fi o problema mai mare decat cea de acum!


Păi si ai vrea sa fii unic proprietar pe teren, in condiţiile in care a apartinut bunicii si care a avut 3 mostenitori (fiecare cu alti mostenitori la rândul lor)? Ia gandeste-te un pic.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pe scurt
Asta e proiect european iar banii vin de la UE
Proiectul a inceput in 2015 si are finalizare in 2023
Avantajul programului este ca cei care nu au carte funciara, pot obtine una gratuit prin "magie"
Primaria este obligata sa puna la dispozitie toate actele necesare si daca pe actul de proprietate sunt 3 mostenitori atunci ... 3 sa fie
Asta-i tot

#4
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007

View PostVOC, on 25 ianuarie 2022 - 14:53, said:

Păi si ai vrea sa fii unic proprietar pe teren, in condiţiile in care a apartinut bunicii si care a avut 3 mostenitori (fiecare cu alti mostenitori la rândul lor)? Ia gandeste-te un pic.
pai nu e chiar asa: acolo nu a fost un teren gol, acolo au trait bunicii!
mai sunt si alte terenuri, pe care le foloseste fiecare mostenitor, de multi ani, prin intelegere amiabila!
deci eu risc sa ma trezesc cu inca niste proprietari pe ceva construit de parinti si de mine!
concluzia fireasca ar fi sa spun pas!

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Sa spui pas = cea mai proasta idee posibila
Au fost selectate "atent" 660 de comune - se pare ca a ta este selectata
Cu sau fara voia ta, identificarea se face si, daca nu se gaseste proprietarul, se trece automat in circuitul civil deci ... o complici inutil
Acum e momentul sa limpezesti lucrurile daca nu ...

#6
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
De ce nu te adresezi unui notar care te poate lamuri care sunt pasii spre intabulare/ iesire din indiviziune ?

#7
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.10.2017
Se face inscrierea posesiei care este practic o uzucapiune scurta. Potentialii terţi care nu sunt de acord au un termen legal in care pot face contestatie. Procedurile aferente cadastrului sistematic sunt simplificate fata de cadastrul sporadic asa ca nu se impune sa faci succesiune sau sa prezinti acte ca este terenul tau. Conditia este sa figurezi cu terenul/ constructiile la impozit si sa nu faca cineva contestatie in perioada prevazuta de regulament.

View PostNaijax, on 25 ianuarie 2022 - 15:53, said:

...
Cu sau fara voia ta, identificarea se face si, daca nu se gaseste proprietarul, se trece automat in circuitul civil deci ... o complici inutil
Acum e momentul sa limpezesti lucrurile daca nu ...

Daca nu se gaseste proprietarul in cartea funciara apare proprietar necunoscut si se intabuleaza provizoriu pe UAT

View PostBaXXXon, on 25 ianuarie 2022 - 15:54, said:

De ce nu te adresezi unui notar care te poate lamuri care sunt pasii spre intabulare/ iesire din indiviziune ?

Notarii nu prea cunosc normele dupa care se face cadastru sistematic. Mai bine consultati un inginer topograf.

#8
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postrealwalle, on 25 ianuarie 2022 - 16:09, said:



Notarii nu prea cunosc normele dupa care se face cadastru sistematic. Mai bine consultati un inginer topograf.
Pana sa ajungi la cadastru tie-ti trebuie ACTE in baza carora sa figurezi ca proprietar/coproprietar.

#9
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.10.2017
Nu iti trebuie nici un act. Faptul ca tu figurezi in registru agricol cu teren/ constructii si ai platit impozitul aferent probeaza calitatea de posesor.

@initiator: Daca refuzi sa colaborezi cu firma care va face cadastru sistematic, ei sunt obligati sa treaca imobilul cu proprietar necunoscut si sa va intabula UAT (comuna) provizoriu. Astfel va trebui sa faci ulterior demersuri sa-l preiei de la comuna.

#10
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007

View Postrealwalle, on 25 ianuarie 2022 - 16:33, said:

Nu iti trebuie nici un act. Faptul ca tu figurezi in registru agricol cu teren/ constructii si ai platit impozitul aferent probeaza calitatea de posesor.

@initiator: Daca refuzi sa colaborezi cu firma care va face cadastru sistematic, ei sunt obligati sa treaca imobilul cu proprietar necunoscut si sa va intabula UAT (comuna) provizoriu. Astfel va trebui sa faci ulterior demersuri sa-l preiei de la comuna.
pai eu platesc impozit si am rol in primarie!
cum sa fiu ,,necunoscut"?

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

View Postrichi_e, on 25 ianuarie 2022 - 14:22, said:

Verii care sunt implicati nu pot fi gasiti/adusi (tari straine) sau nu sunt interesati de o succesiune!
Daca situatia asta ramane la fel in urmatorii trei ani ai ocazia sa rezolvi problema.
De fapt, asa cum ai constatat, alta cale nu prea e. Sau e prea complicata.....

LE: citeste pe aici: https://www.academia...ru.ro/articole/

Edited by crocko.dilul, 25 January 2022 - 16:58.


#12
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.10.2017

View Postrichi_e, on 25 ianuarie 2022 - 16:53, said:

pai eu platesc impozit si am rol in primarie!
cum sa fiu ,,necunoscut"?

Neoficial da, stie toata lumea din sat al cui e terenul, dar oficial, daca refuzi sa colaborezi si nu furnizezi copia de buletin si nu semnezi actele necesare, firma care face cadastrul sistematic nu are ce sa faca, va trece proprietar necunoscut si se va intabula comuna provizoriu cu terenul/ constructiile tale. Eu te sfatuiesc sa colaborezi si te vei intabula ca si posesor, iar dupa 3 ani daca nu face nimeni contestatie, dreptul de posesie se transforma in drept de proprietate.

#13
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007

View Postrealwalle, on 25 ianuarie 2022 - 17:00, said:


Neoficial da, stie toata lumea din sat al cui e terenul, dar oficial, daca refuzi sa colaborezi si nu furnizezi copia de buletin si nu semnezi actele necesare, firma care face cadastrul sistematic nu are ce sa faca, va trece proprietar necunoscut si se va intabula comuna provizoriu cu terenul/ constructiile tale. Eu te sfatuiesc sa colaborezi si te vei intabula ca si posesor, iar dupa 3 ani daca nu face nimeni contestatie, dreptul de posesie se transforma in drept de proprietate.
multumesc!
incep sa inteleg si eu :)
situatia este asa de 50 de ani, nu de ieri!
ok, multumesc incaodata!

#14
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 24.11.2020

View Postrichi_e, on 25 ianuarie 2022 - 15:40, said:

mai sunt si alte terenuri, pe care le foloseste fiecare mostenitor, de multi ani, prin intelegere amiabila!
deci eu risc sa ma trezesc cu inca niste proprietari pe ceva construit de parinti si de mine!


Acolo esti si tu coproprietar, la fel ca pe terenul (!) mentionat de tine. Atentie... terenul. Pe asta nu l-au construit nici părintii, nici tu.

Edited by VOC, 25 January 2022 - 18:58.


#15
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postrealwalle, on 25 ianuarie 2022 - 16:33, said:



@initiator: Daca refuzi sa colaborezi cu firma care va face cadastru sistematic, ei sunt obligati sa treaca imobilul cu proprietar necunoscut si sa va intabula UAT (comuna) provizoriu. Astfel va trebui sa faci ulterior demersuri sa-l preiei de la comuna.
Cum sa treaca proprietar necunoscut daca zici ca :

View Postrealwalle, on 25 ianuarie 2022 - 16:33, said:

Nu iti trebuie nici un act. Faptul ca tu figurezi in registru agricol cu teren/ constructii si ai platit impozitul aferent probeaza calitatea de posesor.

Se bat cap in cap afirmatiile tale .
P.S. Poti sa platesti impozitul si sa figurezi in registrul agricol ca utilizator , daca n-ai acte pe el nu-l poti si intabula .

#16
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.10.2017
Nu te poate intabula nimeni impotriva vointei tale chair daca toti stiu ca este terenul tau. Poti fi intabulat impotriva vointei tale doar in baza unei sentinte civile irevocabile.

View Postrealwalle, on 25 ianuarie 2022 - 20:21, said:

Nu te poate intabula nimeni impotriva vointei tale chair daca toti stiu ca este terenul tau. Poti fi intabulat impotriva vointei tale doar in baza unei sentinte civile irevocabile.

Asta se intampla de regula in cazul excutarilor silite cand cel executat nu are interes sa se intabuleze si atunci titularul creantei il inabuleaza impotriva vointei lui in baza unei sentite civile.

#17
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
indiferent de voința ta în cartea funciara, se va lua succesiv de la primul act de proprietate vor fi proprietari pe teren cele 3 moștenitoare în cote de 1/3 și ulterior se vor înscrie celelalte documente.

#18
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.10.2017

View Posttrustmygod, on 25 ianuarie 2022 - 20:29, said:

indiferent de voința ta în cartea funciara, se va lua succesiv de la primul act de proprietate vor fi proprietari pe teren cele 3 moștenitoare în cote de 1/3 și ulterior se vor înscrie celelalte documente.

Fals. Cartea funciara nu detine actele tale daca nu au fost depuse la ei. Mai mult ce faci in cazul in care chiar nu exista acte (adica imobilele au fost tranzactionate prin intelegeri verbale sau acte de mana), actele au fost pierdute sau distruse in urma unui incendiu/ inundatie/ etc? Tocmai din cauza ca foarte multi posesori de bunuri imobile nu au acte care sa le ateste dreptul de proprietate si erau in imposibilitatea de a-si intabula bunurile, a fost modificata legea 7/1996 si a fost introdusa inscrierea posesiei, posesie care daca nu este contestata in termen de 3 ani se transforma in drept de proprietate.
In cazul initiatorului chiar daca exista acte, se va face rabat de ele, se va inscrie ca si posesor si ulterior va deveni proprietar tabular. Celelalte parti nefiind interesate probabil nu vor face contestatie.

Legea 7/1996

In cazul cadasrtului sistematic:

Art. 13. - (1) În cazul imobilelor care fac obiectul înregistrării sistematice, în
lipsa actelor doveditoare ale dreptului de proprietate, în documentele tehnice
se va înscrie posesia de fapt asupra imobilului, în baza identificării efectuate
de persoanele menţionate la art. 12 alin. (9), cu ocazia efectuării măsurătorilor
şi sub condiţia prezentării următoarelor documente:
a) fişa de date a imobilului semnată de către posesorul imobilului şi de către
persoana autorizată să efectueze lucrările de înregistrare sistematică;
b) adeverinţa eliberată de autorităţile administraţiei publice locale, care
atestă faptul că:
(i) posesorul este cunoscut că deţine imobilul sub nume de proprietar;
(ii) imobilul nu face parte din domeniul public sau nu a fost înscris în
evidenţe ca fiind în domeniul privat al statului sau al unităţilor administrativteritoriale.

In cazul cadastrului sporadic:

Art. 41
...........
(8) În cazul proprietăţii private, în lipsa actelor de proprietate asupra
imobilelor neînscrise în cartea funciară sau înscrise în cartea funciară
deschisă în baza Decretului-lege nr. 115/1938, în care nu s-au efectuat
înscrieri în ultimii 30 de ani anteriori intrării în vigoare a Legii nr. 287/2009,
republicată, cu modificările ulterioare, persoana interesată poate solicita
notarea posesiei, în baza următoarelor documente:
a) documentaţia cadastrală recepţionată de oficiul de cadastru şi publicitate
imobiliară;
b) adeverinţă eliberată de primăria în a cărei rază teritorială este situat
imobilul, din care să rezulte că:
(i) posesorul a plătit taxele şi impozitele locale ca un adevărat proprietar;
(ii) imobilul nu face parte din domeniul public al statului sau al unităţilor
administrativ-teritoriale;
c) proces-verbal de vecinătate, cu semnăturile tuturor proprietarilor
imobilelor învecinate;
d) declaraţia pe propria răspundere a posesorului, dată în formă autentică,
prin care acesta declară că:
(i) posedă imobilul ca un adevărat proprietar;
(ii) este sau nu căsătorit; în cazul în care este căsătorit, va preciza şi
regimul matrimonial;
(iii) nu a înstrăinat sau grevat imobilul;
(iv) imobilul nu a fost scos din circuitul juridic;
(v) imobilul nu face obiectul vreunui litigiu;
(vi) imobilul este deţinut sau nu pe cote-părţi; în cazul în care imobilul este
deţinut pe cote-părţi, toţi posesorii vor declara întinderea cotelor;
e) înscrisul doveditor al posesiei, indiferent de forma în care este întocmit,
atunci când acesta există;
f) copia de pe actele de identitate şi stare civilă;
g) extrasul de carte funciară pentru informare, după caz.

Edited by realwalle, 26 January 2022 - 08:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate