Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

EKG dureroasa

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
smirdara

smirdara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.07.2006
Buna ziua,

Acum cativa ani ( acum am 60 ) stateam foarte prost cu sanatatea, in urma unor necazuri familiale prelungite ( ingrijirea parintilor bolnavi ) si, facandu-mi EKG-ul, in timpul conectarii la aparat mi-am simtit progresiv si foarte dureros conexiunea intre nervii inimii si cei spinali. Imi amintesc ca la un moment dat aveam de gand sa tip de durere dar testul ajunsese la final si am rezistat.

Cand i-am spus cardioloagei despre asta, si-a pironit apatic ochii undeva dincolo de mine si nu mi-a raspuns deloc... am primit Nebilet si Magnerot.

Am cautat pe net, peste tot si in toate limbile se face asigurarea ca procedura este nedureroasa! Nici un fel de referire la exceptii.

Ce parere aveti? Polinevrita sau ce o fi? Am urmat atunci tratamentul pentru cateva luni si l-am intrerupt fiindca imi trecusera simptomele stresului cardiac.Dar imi da de gandit fiindca de la o vreme am o stare de teama si anxietate in inima iar repetarea EKG-ului nu ma incanta deloc.

#2
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,896
  • Înscris: 16.03.2007

View Postsmirdara, on 25 ianuarie 2022 - 10:49, said:

Buna ziua,

Acum cativa ani ( acum am 60 ) stateam foarte prost cu sanatatea, in urma unor necazuri familiale prelungite ( ingrijirea parintilor bolnavi ) si, facandu-mi EKG-ul, in timpul conectarii la aparat mi-am simtit progresiv si foarte dureros conexiunea intre nervii inimii si cei spinali. Imi amintesc ca la un moment dat aveam de gand sa tip de durere dar testul ajunsese la final si am rezistat.

Cand i-am spus cardioloagei despre asta, si-a pironit apatic ochii undeva dincolo de mine si nu mi-a raspuns deloc... am primit Nebilet si Magnerot.

Am cautat pe net, peste tot si in toate limbile se face asigurarea ca procedura este nedureroasa! Nici un fel de referire la exceptii.

Ce parere aveti? Polinevrita sau ce o fi? Am urmat atunci tratamentul pentru cateva luni si l-am intrerupt fiindca imi trecusera simptomele stresului cardiac.Dar imi da de gandit fiindca de la o vreme am o stare de teama si anxietate in inima iar repetarea EKG-ului nu ma incanta deloc.
Incercati sa expuneti problema si pe https://www.romedic.ro/forum, e dedicat problemelor medicale, cu medici care raspund mesajelor. Bineinteles, raspunsul poate veni mai repede sau mai tarziu, depinde de activitatea pe forum.

#3
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,383
  • Înscris: 31.01.2010
N-am treaba cu medicina dar cu aparatura EKG am avut, depanare, n-are ce sa se simta din cauza ei, este echivalentul unei placute de metal ce se pune in contact cu pielea.
Singurul disconfort ce poate fi este de la temperatura diferita, stringerea chingii elastice sau din cauza gelului conductiv insa ala este bazat pe saruri.
Faceti linistit in continuare, n-are nici un efect negativ asupra organismului.

#4
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,485
  • Înscris: 22.12.2015
Asistenta probabil a uitat sa-ti puna gel indestulator la derivate si astfel...ventuzele ti-au creat un usor discomfort.

#5
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
- aparatul nu era impamantat si a "bagat" un 220 V pe inima? :huh:
- stres, efect nocebo

Daca era de la lipsa impamantarii, banuiesc ca problema e foarte rara. Adica atunci cand apare medicul reface impamantarea sau il trimite la reparat, ca doar n-o sa-si electrocuteze pacientii; pana la urma unul tot urla.

#6
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021

View Postsmirdara, on 25 ianuarie 2022 - 10:49, said:

Acum cativa ani ( acum am 60 ) stateam foarte prost cu sanatatea, in urma unor necazuri familiale prelungite ( ingrijirea parintilor bolnavi ) si, facandu-mi EKG-ul, in timpul conectarii la aparat mi-am simtit progresiv si foarte dureros conexiunea intre nervii inimii si cei spinali. Imi amintesc ca la un moment dat aveam de gand sa tip de durere dar testul ajunsese la final si am rezistat.
Cand i-am spus cardioloagei despre asta, si-a pironit apatic ochii undeva dincolo de mine si nu mi-a raspuns deloc... am primit Nebilet si Magnerot.
Am cautat pe net, peste tot si in toate limbile se face asigurarea ca procedura este nedureroasa! Nici un fel de referire la exceptii.
Ce parere aveti? Polinevrita sau ce o fi? Am urmat atunci tratamentul pentru cateva luni si l-am intrerupt fiindca imi trecusera simptomele stresului cardiac.Dar imi da de gandit fiindca de la o vreme am o stare de teama si anxietate in inima iar repetarea EKG-ului nu ma incanta deloc.
Cel mai probabil a fost o intamplare nefericita, nu se va repeta.
In ziua de azi EKG-ul se face in virtutea inertiei si intrucat asa prevede schema de diagnostic veche.
O ecografie cardiaca e mult mai eficace, mai ales daca medicul care consulata e specializat in ecografie,
Poate sa vada si sa auda bataile inimii, are o multitudine de facilitati/posibilitati, nu asa ca la rudimentarul electrocardiograf.
Altceva insa vreau sa iti atrag atentia. Nebieltul este un autoblocant si daca esti barbat, iti afecteaza potententa sexuala, se va evita, de fapt nici nu e recomandat sub 70 de ani.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsmirdara, on 25 ianuarie 2022 - 10:49, said:

Buna ziua,

Acum cativa ani facandu-mi EKG-ul, in timpul conectarii la aparat mi-am simtit progresiv si foarte dureros
Ce parere aveti? Polinevrita sau ce o fi? Am urmat atunci tratamentul pentru cateva luni si l-am intrerupt fiindca imi trecusera simptomele stresului cardiac.Dar imi da de gandit fiindca de la o vreme am o stare de teama si anxietate in inima iar repetarea EKG-ului nu ma incanta deloc.

Acum cativa ani inseamna foarte mult timp,cel putin doi ani.
De atunci si pana azi n-ai reusit totusi sa-i idai de cap?N-ai consultat pe nimeni cvare sa-ti poata raspunde?
Aud pentru prima data faptul ca EKG-ul este dureros.Asta nu doare,n-are ce sa doara.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
EKG-ul nu doare, nu are ce sa doara la el.
Probabil ai avut un junghi intercostal chiar atunci.

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,383
  • Înscris: 31.01.2010

View PostDihorul Razboinic, on 25 ianuarie 2022 - 11:50, said:

- aparatul nu era impamantat si a "bagat" un 220 V pe inima? Posted Image
- stres, efect nocebo

Daca era de la lipsa impamantarii, banuiesc ca problema e foarte rara. Adica atunci cand apare medicul reface impamantarea sau il trimite la reparat, ca doar n-o sa-si electrocuteze pacientii; pana la urma unul tot urla.

Nu vorbiti minuni, impaminatarea aia efectiv este un standard, izolarea este atit de buna incit ori cu ea, ori fara ea pacientul nu simte nimic, totusi este dispozitiv medical nu masina de spalat rufe!

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDihorul Razboinic, on 25 ianuarie 2022 - 11:50, said:

- aparatul nu era impamantat si a "bagat" un 220 V pe inima? Posted Image
N-are cum, aparatele EKG sunt izolate si rezista la resuscitare cu defibrilator deci au circuite cu impedante foarte mari incapabile sa aplice curenti.

View PostIon_Bumbu, on 25 ianuarie 2022 - 12:33, said:

Nu vorbiti minuni, impaminatarea aia efectiv este un standard, izolarea este atit de buna incit ori cu ea, ori fara ea pacientul nu simte nimic, totusi este dispozitiv medical nu masina de spalat rufe!
Corect.

View Postsmirdara, on 25 ianuarie 2022 - 10:49, said:

Imi amintesc ca la un moment dat aveam de gand sa tip de durere dar testul ajunsese la final si am rezistat.
Sa nu ai probleme pe coloana / sistem ervos. Normal ca a dat ochii peste cap, la cate EKG-uri face sa-i spuna cineva ca doare...

Edited by andreic, 25 January 2022 - 13:13.


#11
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View PostIon_Bumbu, on 25 ianuarie 2022 - 12:33, said:

Nu vorbiti minuni, impaminatarea aia efectiv este un standard, izolarea este atit de buna incit ori cu ea, ori fara ea pacientul nu simte nimic, totusi este dispozitiv medical nu masina de spalat rufe!
Poate ca aparatul acela cu care s-a testat initiatorul/initiatoarea  era cu probleme. Orice echipament alimentat de reteaua de curent 220 volti poate avea defecte de impamantare la un moment dat.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001

View PostDihorul Razboinic, on 25 ianuarie 2022 - 11:50, said:

- aparatul nu era impamantat si a "bagat" un 220 V pe inima? Posted Image
Unele nici nu sunt alimentate in permanenta la 230V.
Aparatul si imprimanta pe un stativ cu rotile si il plimba prin toata sectia.

Edited by dorin_2k, 25 January 2022 - 13:43.


#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Sondele alea culeg curenti de nanoamperi. Greu de crezut ca un curent de miliamperi (care sa produca efecte), de (sa zicem) 1 milion de ori mai puternic, daca ar exista in acele sonde, nu ar influenta.
EKGul trebuie sa fie foarte bine izolat, altfel nu ar putea functiona cum trebuie.

Iar in cazul curentarii cu sechele, trebuie un curent foarte puternic, peste llimita la care muschii se contracta involuntar. Ar fi trebuit sa sai in sus ca ars, pentru ca sa crezi ca poti avea sechele in urma unei curentari.

E o chestie pe fond psihic, de frica sau ceva.

#14
smirdara

smirdara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.07.2006
Precis ca atunci durerea nu a fost pe fond psihic. Din raspunsurile primite concluzionez ca sistemul meu nervos si coloana sunt rebegite rau...in fine,m-a durut atat de tare ca imi simțeam toracele ca intr-o cusca de nervi gata sa explodeze, ca intr-o menghina!

Si nu mi-am mai facut EKG de atunci fiindca nu prea umblu eu pe la medici.Dar m-a surprins... tata si-a facut tot timpul zeci de EKG-uri FOARTE BUNE,"PERFECT SANATOS"...eei,o mica nevralgie intercostala,acolo(ca si lucra la spital) iar la 79 de ani dupa dureri atroce " intercostale" i-a crapat inima si a murit! Chiar asa s-a exprimat doctorita,speriata...pe atunci. In fine,multumesc pentru raspunsuri. Sanatate tuturor💐

#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Sanatate, dar sa stii ca nu e de la curent sau ceva. Corpul poate genera chestii foarte ciudate in momente de stres.
Mama, cu scleroza multipla, a avut o perioada in care avea tot felul de dureri pe care si le inducea din frica sau induse de boala. Erau ireale de fapt, sau simulate, nu stiu cum sa zic. Ea zicea asta de fapt.
Dupa ce a aflat diagnosticul si a aflat ca sunt pe fond psihic, nu au mai aparut (decat cele reale :) )
Eu nu stiu ca nu am avut asa ceva, dar se pare ca exista aceste dureri ireale, simulate, de frica, anxietate, panica, etc.

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,383
  • Înscris: 31.01.2010

View PostPacolino7, on 25 ianuarie 2022 - 13:41, said:

Poate ca aparatul acela cu care s-a testat initiatorul/initiatoarea  era cu probleme. Orice echipament alimentat de reteaua de curent 220 volti poate avea defecte de impamantare la un moment dat.

Aparatura medicala nu-i orice echipament!
Ati vazut cumva cum arata un astfel de aparat ?
Macar schema?
Cite separari ar trebui sa sara pentru a crea un risc pacientului?
Practic nu se poate intimpla asta.

#17
smirdara

smirdara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.07.2006

View Postmaccip, on 25 ianuarie 2022 - 14:41, said:

Sanatate, dar sa stii ca nu e de la curent sau ceva. Corpul poate genera chestii foarte ciudate in momente de stres.
Mama, cu scleroza multipla, a avut o perioada in care avea tot felul de dureri pe care si le inducea din frica sau induse de boala. Erau ireale de fapt, sau simulate, nu stiu cum sa zic. Ea zicea asta de fapt.
Dupa ce a aflat diagnosticul si a aflat ca sunt pe fond psihic, nu au mai aparut (decat cele reale :) )
Eu nu stiu ca nu am avut asa ceva, dar se pare ca exista aceste dureri ireale, simulate, de frica, anxietate, panica, etc.

Durerea e ceva real si uneori foarte greu de suportat, indiferent care e cauza ei...de altfel, parerea cea mai avizata referitoare la bolile psihice cred ca e a lui Rudolf Steiner : ele au intotdeauna cauze organice.

#18
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Nush, eu sunt inginer si stiu sigur ca nu-i de la curent.
O fi fost rece aia, o fi fost o intamplare. Daca zici ca nu e ceva pe fond psihic, o explicatie tre sa existe, dar pentru mine aia cu curentul pica din start.

Eu de exemplu ma gadil cand imi pune suzetele aea pe pept. Si ma simt si tare inconfortabil sa-mi dea cu maglavais de-ala pe pept. Pana acum am nimerit doar femei si femei mai in varsta. A fost cel mai bun lucru din toate relele posibile si nu m-am simtit asa de inconfortabil cum as fi putut sa ma simt daca era vreo bunaciune, sau si mai rau, vrun barbat pervers cu cercel in ureche.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate