Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Recomandare furtun gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View PostScurthea211, on 25 ianuarie 2022 - 12:23, said:


Am si eu unul de 2 ani folosit peste vara la udat si lasat intins prin curte. E ca nou. Nu e la fel de bun ca Gardena, in sensul ca daca e intr-o pozitie mai ciudata nu se indreapta singur la fel de usor, dar si diferenta de pret e maricica.

In alta ordine de idei, daca planul este sa il folosesti la udat gazonul, mai bine schimbi planul. Gazonul o sa trebuiasca udat cel putin la 2 zile daca pamantul este ok, sau mai des daca nu. Cand insamantezi trebuie udat chiar de cateva ori pe zi.

In plus poti sa iti faci sistemul de udat gazonul si cu pompa submersibila. Lipsa apei de la retea nu e nici un impediment. Ai nevoie doar de o pompa care sa tina si debit  cerut de numarul de aspersoare si presiune de minim 2 bari in acelasi timp. Eu am o pompa de 300 de lei cumparata din piata pentru scopul asta si face fata cu brio. In plus iti trebuie un fluxostat care comanda pompa submersibila. Cel pe care il folosesc cred ca fost in jur de 150 de lei.
in curte mai folosesc si la alte lucruri, nu am cum sa pun aspersoare pt ca s-ar face presiune mare pe instalatie si plus de asta zonele de gazon  sunt despartite de beton.
In gradina am deja pompa submersibila si ud legumele, mai ud niste pomi micuti si imi trebuie multa lungime la ambele.

#20
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Nu trebuie neaparat sa pui aspersoare subterane. Exista si varianta de aspersor conectat la furtun daca e bataie prea mare de cap sa sapi. Te scapa de tinut furtunul in mana perioade lungi de timp aiurea. Dai drumul la robinet si uda el o zona dreptunghiulara sau rotunda.

#21
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Cel mai ieftin de 3/4 il gasesti acum la bricodepot, la 75 lei rola de 50m. Aici

#22
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Gardena. Folosesc un furtun cu L=20 metri de aproape 10 ani.
Nu face bucle, nu se se deformeaza la caldura, nu se inteapa prea usor.

#23
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View PostBatranelul, on 26 ianuarie 2022 - 11:45, said:

Cel mai ieftin de 3/4 il gasesti acum la bricodepot, la 75 lei rola de 50m. Aici
asta pare a fi fix ca al meu de acum de mi-am blestemat zilele :))))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate