Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Home Assistant pe Raspberry PI - Smart home fara a depinde de cloud

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
E suficient de 64. Il poti clona si da resize daca ulterior devine mic.

#38
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,793
  • Înscris: 30.08.2006
Folosesc asa ceva pentru clonare card. Introduci noul card intr-un cititor si apoi in usb. Face resize automat.
https://github.com/billw2/rpi-clone

Edited by Leo2006, 02 March 2022 - 21:22.


#39
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Nu ai nevoie , dd command face de toate. Clonezi card intreg, sau partitii separat. Eu asta folosesc.

https://linoxide.com...reate-1gb-file/

Dau shutdown scot cardul, ma duc la un pc cu linux si salvez pe hard. Fac asta la 1-2 luni. In caz de nevoie bagi alt card , dd cu copiere de pe hdd pe card.
Simplu. Cel putin stiu sigur ce se intampla.
Pentru resize iarasi , Gparted merge super.

Edited by wolfydRg, 03 March 2022 - 18:40.


#40
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View PostAcapulko, on 01 martie 2022 - 20:49, said:

Ce micro SD recomanzi pentru ca sa am spatiu suficient in DB pentru 3-4 ani?
64 e suficient?

Folosesc Home Assistant din 2017 , atat pe Pi 3 cat is pe Pi 4 . Am ajuns la vreo 35-40 senzori/device-uri conectate (vreo 300 entitati)  in toata casa, deci depind binisor de HA.

Daca am invatat ceva in aproape 5 ani de folosinta e asta :  SUB NICI O FORMA NU FOLOSITI MICRO SD CA MEDIU DE STOCARE PENTRU O IMPLEMENTARE SERIOASA HA.

Personal am avut vreo 4 carduri picate si stiu de inca vreo 3 pe la cunoscuti , pana m-am invatat minte si am pus SSD . Nu conteaza marca , calitatea , etc pana la urma pica cardurile ( si ma refer la damage fizic, se recupereaza foarte greu datele ).
E mult mai rapid un SSD, se incarca mai repede HA , Log-ul si History cu sute de entitati .

Edited by N62B44, 04 March 2022 - 16:06.


#41
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Pai da, eu acum am pe odroid n2+,  supervised, eMMC module de 32GB. Bate la fund viteza si stabilitatea SD card ce am avut pe RPi4.
In trecut am avut 2 ani pe un orangePi , card, nu mi-a facut probleme. Si chiar daca imi facea imi lua o ora sa pun ceva ce aveam cu 1-2 saptamani inainte.
Daca iti faci backup periodic si ai Debian + supervised + docker nu-s probleme sa restaurezi versiunea precedenta. DD copy rules.
Problema e daca ai versiune normala e mai greu acolo.

Dealtfel da SSD e sfant, consuma cu un 3-4W in plus dar esti safe. Cu orangePi aveam 3.7 W maxim, cu SSD un RPi4 se duce la 6-8W in idle ... daca e in max use procul probabil in 10W.
Odroidul sta in jur de 4-6W + HDD maxim 8W. Cand parcheaza HDD ramane in 4W de obicei.

@N62B44 Tu ce versiune ai , so si HA?

Edited by wolfydRg, 04 March 2022 - 16:52.


#42
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Attached File  ha.JPG   45K   63 downloads
Attached File  pi4.jpg   254.17K   59 downloads
Pi4 4Gb parca +carcasa cu ventilator si 3 radiatoare pe circuite + SSD PNI Elite 480Gb +Usb Hub + Aeon labs usb z-stick (asta e prima versiune ~2018 si nu merge fara hub pe Pi4 )
SSD se alimenteaza direct din Pi4, la fel si hub-ul USB.
Setup-ul e de vreo 2 ani (de cand a aparut boot-ul pe SSD pentru Pi4 in beta), super stabil , nici o problema. Am incercat si cu raspbian 64bits cu HA in Docker +Portainer dar la un momendat nu mai era suportat(de HA) si l-am pus nativ.

#43
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Eh nativ nu-mi place, nici sa nu-l vad, e castrat de toate plus ca nu am nici un control.
Vreau sa mă folosec si de alte servere si servicii pe langa, cu alte cuvinte sa am linunx la liber.
Raspbian daca e Debian 11 suporta in continuare HA supervised. Probabil ca nu ai avut 11.

Edited by wolfydRg, 05 March 2022 - 00:27.


#44
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Nu te contrazic, se misca frumos Pi4 cu linux pe el , inclusiv GUI. La mine HA e "infrastructura critica" deja in casa si prefer stabilitatea.
Daca vreau sa ma joc cu linux , sunt alte metoda mult mai simple ( 2 click-uri in Azure Cloud si ai un VM cu ce linux vrei pe el.).

#45
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
E stabil 100% si la mine, am 10 servere diverse plus HA, pe OdroidN2+, sunt toate sus de zile întregi. Ideea e ca nu folosesc linuxul ca sa ma joc. Te inteleg, la mine nu-i critic HA deloc.

Edited by wolfydRg, 05 March 2022 - 11:40.


#46
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Am instalat 2 Sonoff TH16 cu câte un termometru fiecare(unul pentru a monitoriza temperatura din beci unde este vinul :) și unul pentru a monitoriza temperatura apei din boilerul încălzit de 2 panouri solare ACM). Le-am integrat în HA folosind eWeLink Smart Home. Le văd temperaturile dar nu am cum să forțez actualizarea informațiilor la un anumit interval de timp. Aveți idee cum aș putea să fac asta?

#47
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Never mind, am rezolvat cu o altă integrare de Sonoff din HACS.

#48
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,819
  • Înscris: 20.12.2010
Tocmai mi-am instalat si setat si eu HA pe un raspberry pi 3b+ pe care mai ruleaza pihole, pivpn si homebridge.
L-am instalat in docker (Portainer) si am pus si HACS. Il folosesc pentru a controla diferite surse de lumina, un roborock, niste prize, AC-ul, purificator, umidificator, TV etc. Asta pentru ca aparent Homebridge nu mai merge fara un hub incepand cu iOS 16.2  (homepod/apple tv) si nu mai pot share-ui device-urile cu alti membri.

Edited by kvlq, 18 December 2022 - 00:23.


#49
sph13

sph13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 06.01.2023
Hello,

Am 4 senzori BLE Xiaomi - https://www.emag.ro/...ication-section
- LYWSD03MMC B1.7.

Am o instalare de home assistant - ha os 9.5 stable.

Problema mea este că nu pot sa leg acești senzori la home assistant. Am cumpărat această placă ESP32 - https://www.emag.ro/.../pd/DQ9H9QMBM/.

Din păcate conectarea la ea nu funcționează - via https://esphome.gith...tooth-proxies/.

Aveți vreun adaptor Bluetooth care este verificat că funcționează cu home assistant sau vreo placă ESP32 disponibilă în România?

Mă refer la ceva ce as putea putea găsi la vreun retailer in RO. Comenzille de pe AliExpress ajung acum la peste 3 luni.

Mulțumesc

#50
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Hello,

Stie careva cum pot stoca date de la senzori in HA si apoi sa le accesez, sa fac grafice? Am senzori de temperatura Sonoff si astia inregistreaza o valoare la ora. As vrea sa schimb asta. Ajutor Posted Image

#51
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Adica vreo sa schimbi vreo setare la senzori sa raporteze mai des ?
Grafice ai in history. Poti sa modifici perioada de rententie.
Cam asa ceva
Attached File  temp.JPG   63.07K   21 downloads
Attached File  temp2.JPG   75.65K   23 downloads

Edited by N62B44, 05 February 2023 - 19:26.


#52
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Exact asta vreau sa fac. Am grafice in History. Unde modific retentia(esantionare, sample period)? Ca nu gasesc Posted Image

#53
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
purge_keep_days , default parca e 10

#54
nucutza

nucutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 14.12.2001

View Postsph13, on 03 februarie 2023 - 07:43, said:

Hello,

Am 4 senzori BLE Xiaomi - https://www.emag.ro/...ication-section
- LYWSD03MMC B1.7.

Am o instalare de home assistant - ha os 9.5 stable.

Problema mea este că nu pot sa leg acești senzori la home assistant. Am cumpărat această placă ESP32 - https://www.emag.ro/.../pd/DQ9H9QMBM/.

Din păcate conectarea la ea nu funcționează - via https://esphome.gith...tooth-proxies/.

Aveți vreun adaptor Bluetooth care este verificat că funcționează cu home assistant sau vreo placă ESP32 disponibilă în România?

Mă refer la ceva ce as putea putea găsi la vreun retailer in RO. Comenzille de pe AliExpress ajung acum la peste 3 luni.

Mulțumesc

Eu asta o folosesc pentru BT proxy, tot pentru senzori xiaomi pe care am pus alt firmware (momentan am trei legati)
https://www.emag.ro/...8/pd/DMHKY7MBM/

Cred ca merge si a ta totusi ! Atentie ca apare direct la integrari, nu mai apare in esphome !

Attached File  Image.jpg   57.26K   13 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate