Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Mutare din Germania in Spania.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 15.01.2017

 janako, on 25 ianuarie 2022 - 10:03, said:



Copil mare trece in clasa a saptea si trebuie sa optze pentru Gimnasium sau Scoala secundar..Are medie de gimnasium dar profesorii fac o recomandare de care nu se tine seama dar se ia in calcul.Posted Image  
I-au recomandat copilului sa mearga la o scoala secundara desi are medie de gimnasium pe motiv ca nu este activa la ore si ca este putin timida.

Ce vrei de la un copil de 13 ani, e la pubertate, . nu e de ajuns ca invata bine, ca are medie buna?  
Ma deranjeaza sistemul lor  de triere.Aia puternici la Gimnasium si aia slabi la secundar.
Separatismul asta al lor nu imi place. cu alte cuvinte i-au spus ca e mancata. o sa ajunga carpa clasei. buling la greu..

Toti profesorii spun ca e buna, creativa, desteapta,,etc dar la triere nu se incadreaza, nu are atitudine, este stearsa, nu are personalitate prezenta, cine acest copi?l,,vrem sa stim,,,

Am realizat ca noi nu suntem facuti pe calapodul acestei societati..
Eu am incredere in copil si niciodata nu m-am gandit ca este discriminata la scoala,  Inteleg ca asta e sistemul lor cu care noi nu ne potrivim.
Eu merg pe ideea ca si timiditatea te ajuta la ceva si este trecatoare, nu poti sa stii cum o sa fie in clasa a zecea..
Daca asta este motivul real, faceti cea mai mare greseala. Ii veti strica viata copilului. Problemele se înfrunta nu se ignora. Are 13 ani, nimic de zis, dar si ceilalti au tot 13 ani. Am si eu copii in jurul acestei varste, stiu cum este. Am fost si eu copil de 13 ani, stiu ce zic. Unii au uitat.

daca da bir cu fugiții acum, toata viața va fi o fugara in calea problemelor. O frunza dusa de vântul vietii.

#56
janako

janako

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.10.2021
Ce fel de spațiu vrei sa inchiriezi? Presupun ca locuința, oricum la alte tipuri de spații nu ma pricep (garaje, wiese, etc) pt ca nu am inchiriat niciodata asa ceva.


Scuze, am uitat sa specific.Vroiam sa inchiriem un spațiu care sa fie loc de lucru-birou. ceva  de 30_40mp. Căutăm de cativa ani. Ne-am saturat sa lucram acasa. exista pe aici prin zona dar, na, nu sunt pt noi.

Noi stăm într-un apartament de 100mp,,foarte frumos dar cu multe inconveniente.. Am lăsat orice speranta de cand ne-am mutat aici. :)

Plătim 1000e chiria si in acest moment am realizat ca s-ar putea sa fie foarte greu sa ne mutam.

Au crescut prețurile  foarte mult si acum mi se pare ca este doar un moft sa ne mutam in sud  pentru soare si sa platim chiria aproape dublă..  
Pe de cealalta parte, cand ma gandesc ca se apropie toamna cu pasi marunti si siguri si stam iar  ca într-un cavou, imi vine sa  imi părăsesc familia.:)) Nu va panicati,,nu am eu curajul asta:))

Mai avem o problema care nu da bine la dosar. Soțul e freelancer si eu sunt in standby pentru ca imi pregatesc un portofoliu si-mi ia ceva timp. deci nu produc. Am doar un minijob platit cu minim.
In condițiile astea credeți  ca avem vreo șansa ca sa inchiriem  un apartament  cu trei, patru camere la 1500?  

Sunt pe nebenan si am observat ca a crescut cererea  pentru inchiriere ceva ieșit din comun.
Oamenii din acest cartier sunt foarte implicati in ajutarea ucrainienilor: ii iau la ei cateva saptamani, ii ajuta sa se inscrie la scoli, le gasesc joburi dupa care le cauta apartamente..
(SA nu credeti ca am ceva cu ucrainienii, doar explicam, daca am avea spatiu si noi am ajuta bucuroși. )

Apoi vad ca mai sunt si foarte multi oameni nascuti in zona,au fost plecați si acum reintorc. nu stiu care sa fie motivul,,
Inainte de pandemie.de ex, nu cred ca gaseam o cerere pe saptamana .acum sunt cel puțin cinci cereri de închiriere. ..
Se plâng oamenii ca nu sunt invitați la vizionare, E o tipa care lucrează intr-un domeniu banos, are toate  atuurile, s-a nascut si in cartierul asta si tot  nu găsește o camera amarata.

Pană la urma a găsit ceva la comun si costa 700de euro..o camera.

Am vb cu niște cunoștințe din Heidelberg  si ne-au promis ca se interesează si ei.
Giuliani iti mulțumesc mult pentru sfaturi. o sa iti arat ce le-a scris soțu{.

#57
janako

janako

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.10.2021

 Melteanu, on 04 mai 2022 - 08:08, said:

Nemtii sunt cam rasisti.Dar sa nu crezi ca spaniolii sau altii nu sunt,sau mai putin.Ideea e ca s-a umplut de romani,si nu ii mai vrea nimeni(daca ne-au vrut vreunii vreodata).Sper sa nu fie demoralizatoare postarea mea.

Nu exista chimie intre mine si germani..

Ii apreciez  si ii respect din multe puncte de vedere dar nu putem sa fim prieteni. Eu trebuie sa ma schimb pentru ca eu am venit la ei.  

Uite faza de saptamana trecuta..
Era frumos afara, mergeam bucuroasa pe trotuar, civilizat, nu pe banda de bicicleta,:) ,la 10 m in fata mea vad o familie cu copilul. In gandul meu ma pregatesc  sa ii salut si sa yic ceva amuzant despre vreme>)
Au trecut pe langa mine la 30 de cm si nici nu s-au uitat la mineeee. Intelegi.? Cunostinte vechi,,eram singuri pe strada.
Copilul mare este in clasa cu copilul lor. Ne-am invitat la onomastici si pana acum ne salutam..

Oameni buni, eu acest comportament nu il inteleg. ma simt foarte prost ca am venit aici si ii deranjez
mi se intampla foarte des,


Nu stiu ce e cu ei..trebuie sa ma obisnuiesc cu acest comportament..

#58
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
https://www.immobili...Type=district#/

Uite, locuinta cu 100mp, 1050€/kaltmiete in Kirchheim unter Teck, Raum Stuttgart. Zona excelenta, oras bun, toate conditiile.

Raman la parerea ca ori nu stii sa cauti, ori nu stii ce cauti, ori nu stii cum sa cauti. Daca vrei in centrul Stuttgatului, da, uita de 100mp la 1000€, si acelasi lucru e valabil si in Heidelberg sau Freiburg, daca te uiti pe anunturi gasesti la acelasi pret locuinte de 4-5 camere.

Faptul ca tu lucrezi acum sau nu, e cam irelevant daca sotul castiga suficient.

 janako, on 09 mai 2022 - 13:45, said:


Uite faza de saptamana trecuta..
Era frumos afara, mergeam bucuroasa pe trotuar, civilizat, nu pe banda de bicicleta,Posted Image ,la 10 m in fata mea vad o familie cu copilul. In gandul meu ma pregatesc  sa ii salut si sa yic ceva amuzant despre vreme>)
Au trecut pe langa mine la 30 de cm si nici nu s-au uitat la mineeee. Intelegi.? Cunostinte vechi,,eram singuri pe strada.
Copilul mare este in clasa cu copilul lor. Ne-am invitat la onomastici si pana acum ne salutam..

In 9 ani de zile n-am patit asa ceva.

#59
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 janako, on 09 mai 2022 - 13:45, said:

Daca erai in spania vorbeati trei zile si trei nopti, ca atata vorbesc aia de nu se mai satura


Nu exista chimie intre mine si germani..

Ii apreciez  si ii respect din multe puncte de vedere dar nu putem sa fim prieteni. Eu trebuie sa ma schimb pentru ca eu am venit la ei.  

Uite faza de saptamana trecuta..
Era frumos afara, mergeam bucuroasa pe trotuar, civilizat, nu pe banda de bicicleta,:) ,la 10 m in fata mea vad o familie cu copilul. In gandul meu ma pregatesc  sa ii salut si sa yic ceva amuzant despre vreme>)
Au trecut pe langa mine la 30 de cm si nici nu s-au uitat la mineeee. Intelegi.? Cunostinte vechi,,eram singuri pe strada.
Copilul mare este in clasa cu copilul lor. Ne-am invitat la onomastici si pana acum ne salutam..

Oameni buni, eu acest comportament nu il inteleg. ma simt foarte prost ca am venit aici si ii deranjez
mi se intampla foarte des,


Nu stiu ce e cu ei..trebuie sa ma obisnuiesc cu acest comportament..


#60
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 janako, on 09 mai 2022 - 13:45, said:

Au trecut pe langa mine la 30 de cm si nici nu s-au uitat la mineeee. Intelegi.? Cunostinte vechi,,eram singuri pe strada.
Copilul mare este in clasa cu copilul lor. Ne-am invitat la onomastici si pana acum ne salutam..
nici io nu vad adesea lume din prejur cand is cu copilu pe strada, ca tre sa fiu atent la ce-i fata mintea. mai vede vreo jucarie intr-o curtie si sare gardul, in vadrianta fericita, ca este un gard. In momente d-astea poate sa treaca papa pe langa mine si nu-l observ.

Quote

In condițiile astea credeți  ca avem vreo șansa ca sa inchiriem  un apartament  cu trei, patru camere la 1500?
depinde. unii freelanceri fac 250k/an turnover, altii d-abia rup 50k.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate