Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Mutare din Germania in Spania.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
cea   mai mare  gresala   sa  lasi Germania   pentru  Spania   . am in zona   peste  50 de famiili venite din Spania  . si eu aveam acest gand   dar dupa ce am vorbit cu multi din ei    mi a trecut  . siguranta  vietii  sociale nu o gasesti in spania  ,  cu  munca este foarte  greu   in spania  , extrem   !  multi se gandesc la clima doar  , soare   ,dar   viata de zi cu zi   este foarte proasta comparativ cu germania  .

#38
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015
Da' de unde, poate vrei sa zici ca in Germania si-n tarile nordice viata de zi cu zi e aproape nulă. Adica in afara de mers la munca si la cumparaturi, viata de zi cu zi e vid.

Initiator, hai  ca a reusit sa te abureasca gașca vanzatorilor de iluzii. Pe orice topic de genul ăsta apare gașca asta...


#39
janako

janako

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.10.2021
Dragii mei prieteni imaginari,

Cand scriam zilele trecute eram foarte  nervoasă si încărcată de alte probleme, nu am reușit sa fiu foarte explicită in ce privește strictetea. dar ieri mi-a venit un plic care ma anunta ca trebuie sa platesc 100 euro pentru ca NU AM mai continuat  orele de fizioterapie. Posted Image


In Nov. am fost la doctor ortoped si  mi-a recomandat  5 ședințe de fizio..Am făcut trei iar ultimele doua erau înainte de crăciun  si revelion..

Eram foarte aglomerată si nu mai puteam sa merg. platisem pentru aceste  ședințe 40 de euro si m-am si gadit ca nu mai  am nicio datorie la ei. Ba chiar m-am gandit ca ii scutesc de prezenta mea si le fac un bine:)) ca muncesc mai putin.
Dar,ar,,surpriza..am de plata 100euro..

Eu nu am semnat cu ei niciun  contract..am primit doar o hartiuta de aprox 10pe 15 cm pe care scrie  programul si tot acolo specifică  si  ce se intampla daca nu merg..

Nicio clipa nu m-am gandit sa citesc cu atenție un biletel pt programare si ca ar putea fi  valabil la fel ca un contract..:)

Parerea mea e ca sunt disperati sa scoata bani din orice si asa ii amendeaza pe cei neatenti. NU mi se pare corect dar ma supun ca nu am incotro..Recunosc, am gresit necitind fitzuica aia.!
Am corespondat pe email.i-am anuntat din timp ca nu pot sa mai vin,bla,bla..m-au intrebat doar care este numele de familie ca sa stie sa ma scoata din sistem. nu puteau sa ma avertizeze, ce ii costa?

Sedințele erau suportate de casa de sanatate si costul lor era suportat de casa, pentru ca nu am continuat cu sedintele m-au taxat la sedinta privata si asta costa 50eur per sedinta.

Alta situatie in urma cu doi ani barbata-miu s-a  inscris pt o luna   pe o platforma de invatare online  pt copii, fara costurii n prima luna. dar daca nu te dezabonai inainte de o luna  se prelungea contractul pt doi ani. Am platit degeaba 400si ceva de euro..

Am mai patit asa cu sala de sport, masina(putin diferit dar costuri mari),casa..dentist.
Asta e problema cu care nu pot sa ma obișnuiesc in Germania.

Au  intentii ascunse si pare ca de_abia așteaptă sa te prinda pe picior gresit.. am patit-o asa de multe ori..am platit sute de  euro ca nu am fost atenti.

Noi nu suntem cei mai delasatori oameni din lume si acceptam ca ordinea si regulile, sunt esentiale dar sa nu fie chiar sa draconice..Suntem oameni.

E aiurea sa profiti de nestiinta sau prostia oamenilor:) chiar asa.

sa aveti o Zi buna fara surprize de plata.

#40
janako

janako

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.10.2021

 Cristi_E, on 01 februarie 2022 - 06:16, said:

Da' de unde, poate vrei sa zici ca in Germania si-n tarile nordice viata de zi cu zi e aproape nulă. Adica in afara de mers la munca si la cumparaturi, viata de zi cu zi e vid.

Initiator, hai  ca a reusit sa te abureasca gașca vanzatorilor de iluzii. Pe orice topic de genul ăsta apare gașca asta...
:)Daca nu aveam copii era mult mai usor de luat decizii si alte lucruri erau importante..



Pt admin un mesaj..
am pus ieri   un post si vad ca nu a aparut..ce se intampla? M-ati cenzurat:)

#41
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nu stiu ce sa zic, insa regulile astea le-am mai vazut la medici. Daca nu te prezinti si nu anulezi cu minim 1-2 zile inainte (depinde) te taxeaza cu pretul pt sedinta aia. Si asta pt ca daca ai programare la 8, medicul ala vine pt tine la 8, isi face program dupa tine, etc. Mie chestia mi se pare absolut normala.
Daca tu spui insa ca ai anulat, poate nu te-ai incadrat in intervalul de timp (cereau cu minim 48h inainte si tu ai anulat cu 24, etc) chiar sunt curios care sunt conditiile alea ce le scrie pe biletel, poti sa reproduci sau sa pui o poza cu el? Sunt curios in ce conditii platesti chiar si daca anulezi....

Legat de ofertele alea cu 1 luna gratuita dupa care contractul se prelungeste daca nu il anulezi. Termenele si conditiile sunt clare, am patit o data asa cu un Gutschein la un ziar, aveam 4 editii gratis apoi daca nu anulam contractul dupa a treia editie se prelungea cu 1 luna. Scria negru pe alb, am gresit, aia e. De atunci nu mai fac.
La Sport e exact la fel, daca nu mai vrei sa mergi reziliezi si gata, exista termene de reziliere de 1-3 luni, nu mi se pare greu sa respecti asa ceva pt ca e un contract....

Voi sunteti delasatori, asta e cel mai potrivit cuvant, orice document trebuie asezat frumos in dosar, orice contract trebuie citit in special in punctele esentiale, adica Termenele de reziliere (Kündigungsfrist)  si serviciile oferite care pot diferi de la o luna la alta. E ca si cand inchei un contract de internet cu Vodafone, ai primele 6 luni gratuit dupa care platesti 40€/luna si pe tine te deranjeaza asta....

Asa scrie in conctract, asa e, tu vrei haosul din Romania in locul unei organizari exemplare, mi se pare oarecum ciudat.


Sa nu crezi ca eu n-am patit-o, incheiasem o asigurare pt Handy (de prost), mi-am schimbat cardul si nu mi-au mai putut lua banii direct, era vb de vreo 2.5€/luna. Am primit factura, adica vreo 10€ asigurarea, vreo cateva zeci un fel de "amenda" ca am intarziat platile, plus cheltuieli de judecata vreo 100€. Deci pt o prostie inutila de 10€ am platit 150€. Na, se intampla, eram in primul an in Germania dar cu timpul m-am obisnuit.

Nu te critic, vorbesc serios, ia si fa-ti ordine in acte, aranjeaza ce-i de aranjat, ia-ti un calendar in care notezi ce e de notat, cand vin termenele pt Kundigung la X, Y, Z, etc...... dupa cateva luni devine obisnuinta. Daca nu ai, cumpara-ti o imprimanta, plicuri si timbre, iar cand e cazul de Kümdigung la ceva intri pe aboalarm si gasesti formulare gata pregatite pt Vodafone, O2, asigurari, etc. Le iei, le bagi in plic si gata, ai scapat.
Vei vedea cat de mult ti se simplifica toate :)

Edited by giuliani, 02 February 2022 - 16:35.


#42
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Posibil ca pachetul de 5 sedinte sa fie decontat de casa de sanatate doar daca sunt facute toate sedintele. In cazul in care nu le-a facut pe toate, nu mai este acoperit de casa de sanatate. Iar in concluzie trebuie sa le plateasca din buzunar pe cele facute.
De acord cu giuliani, asta e o chestie de delasare. Am patit toti, insa parca nu asa de des pe cat scrii tu aici.
Oricum, iti uram mult succes in Spania si te asteptam peste cam 2 ani sa ne impartasesti din impresii - adaptare, scoala, viata sociala, facturi etc. Spun 2 ani pentru ca cam atunci trece entuziasmul ala de inceput si lucrurile incep sa se sedimenteze.

#43
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Faci o greseala. Vin vremuri grele , iar Spania nu e o alegere buna.

https://m.adevarul.r...396a/index.html

#44
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 03.10.2019
in Germania  daca  iti faci programare  la doctor   si  nu anunt ca nu te duci   , platesti   in  banii   nerespectarea     terminului   .   Cristi_E   fiecare  isi face viata  in Germania   dupa bunul  plac  ,   cel mai  important  este    siguranta  zilei de maine   , care  in Spania   nu prea este   sigura   .Inca  in Germania   este  de munca   , ai de unde alege   si pe ce banii  ,poti face mofturi chiar   .in Spania  nu iti permiti moftul asta  .iar mai nou  Spania   are o crestere  a   infractiunilor   , printre cele mai mari din europa  .  Bleib gesund  und  Deutschland über alles  .

#45
janako

janako

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.10.2021

 hexis, on 03 februarie 2022 - 13:58, said:

Faci o greseala. Vin vremuri grele , iar Spania nu e o alegere buna.

https://m.adevarul.r...396a/index.html
Acum se pare ca Spania este o alegere buna. Cum se mai schimba vremurile:)

#46
janako

janako

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.10.2021
Salut  din nou, scuze ca am disparut ca magarul in ceata.
VA multumesc tuturor pentru sfaturi. Aveti dreptate fiecare in felul sau.  Problema serioasa pentru noi este cu scoala  copiilor.

Giuliani iti multumesc pentru sfaturi..asa este .Stie toata lumea ca Germania are o birocratia mai stufoasa.  te asigur ca nu suntem cei mai delasatori.
Poate avem o problema ca lucram acasa si  uneori se mai suprapun problemele.

Dar uite,, incercam sa inchiriem de multa vreme un spatiu si nu reusim sa inchiriem  desi avem totul in regula .Nu avem datorii vrem sa platim chiar in avans, am aplicat la oferte in cartier si nimic.
Toate lucrurile astea sunt demoralizatoare.

Apropo de inchiriat. Mi-a spus o tipa ca proprietarii prefera o persoana  care este la jobcenter decat pe cineva angajat pentru ca are  garantia ca isi primeste banii lunar. Ast este bezna mintii. chiar asa? chiar nu conteaza istoricul meu?


Vrem sa ne mutam in vara asta si nu avem nici cea mai mica idee cum naiba am putea sa inchireiem un apartament  in Heidelberg. Freiburg .de ex.
Sotul a contactat deja cateva  agentii si desigur ca nu i-a  raspuns nimeni..

#47
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

 janako, on 24 ianuarie 2022 - 22:53, said:

eu sunt bruneta. nu vreti sa stiti cum se uita la mine suspiciosi  si ma studiaza ca pe un exponat  din cap pana.n picioare. M-am saturat


cam așa ceva?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WdLLrzJ7XSg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Apropo de inchiriat. Mi-a spus o tipa ca proprietarii prefera o persoana  care este la jobcenter decat pe cineva angajat pentru ca are  garantia ca isi primeste banii lunar. Ast este bezna mintii. chiar asa? chiar nu conteaza istoricul meu?
depinde de imobil. jobcenterul plateste pana la anumite limite, care de regula se preteaza la altbau. erstvermietung in neubau la 2500/luna nu-i pentru candidatii de la jobcenter.
La inchirieri e seller's market. Trebuie umblat disproportiont de mult, ca asta e piata.

#49
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 janako, on 03 mai 2022 - 10:37, said:

Dar uite,, incercam sa inchiriem de multa vreme un spatiu si nu reusim sa inchiriem  desi avem totul in regula .Nu avem datorii vrem sa platim chiar in avans, am aplicat la oferte in cartier si nimic.
Toate lucrurile astea sunt demoralizatoare.

Apropo de inchiriat. Mi-a spus o tipa ca proprietarii prefera o persoana  care este la jobcenter decat pe cineva angajat pentru ca are  garantia ca isi primeste banii lunar. Ast este bezna mintii. chiar asa? chiar nu conteaza istoricul meu?

Vrem sa ne mutam in vara asta si nu avem nici cea mai mica idee cum naiba am putea sa inchireiem un apartament  in Heidelberg. Freiburg .de ex.
Sotul a contactat deja cateva  agentii si desigur ca nu i-a  raspuns nimeni..

Ce fel de spatiu vrei sa inchiriezi? Presupun ca locuinta, oricum la alte tipuri de spatii nu ma pricep (garaje, wiese, etc) pt ca nu am inchiriat niciodata asa ceva.

Ideea cu plata in avans poate sa fie o chestie pentru care sa fii respins pentru ca daca propui asa ceva proprietarului pari dubios. Asa ca, chiar daca ai intentii bune eu cred ca mai bine renunti la strategia asta.
In al doilea rand, depinde pentru ce tip de locuinta aplici. Parca aveai 2 copii, aia inseamna ca pentru locuinte care au sub 2 dormitoare nu te ia nimeni in calcul, si avand sute de aplicatii nici nu se mai chinuie sa raspunda. Ideal ar fi sa aplici pt 3 dormitoare + sufragerie (4 Zimmer Wohnung) pt ca multi se uita ca fiecare copil sa aiba dormitorul sau.

In al treilea rand conteaza cum faci Bewerbungul/ Aplicatia pentru locuinta. Eu de exemplu am cont pe Immobilienscout24 (poti sa-ti faci si pe immowelt de ex sau sa te uiti pe site la agentii imobiliare din Heidelberg sau Freiburg). Acolo, cand aplicam pentru o locuinta aveam o scrisoare de intentie in care prezentam familia: mama, tata, copilul cu varsta, unde muncim, de cand,  de ce ne mutam (e prea mica locuinta/ am gasit job nou in zona, orasul X) de ce e avantajos pentru noi locuinta pt care aplicam (e aproape de scoala/gradinita, are terasa pe care se poate juca copilul, e aproape de job, e langa padure, etc) .
Mai trebuie Completezi un Selbsauskunft (e tot acolo in contul immobilienscout24) in care dai toate datele (meserie, unde muncesti, de cand, in ce range e salariul, fumezi sau nu, ai animale sau nu etc). Tot din cont iti poti scoate un Bonitätsauskunft de la Schufa, costa vreo 10-15€ insa multi proprietari au nevoie de asa ceva.

Pe langa asta, iti faci un cont serios acolo, cu nume, poza, completezi toate datele pe profilul ala ca sa vada ca esti serios.

Daca faci toate astea te contacteaza toti proprietarii daca aplici in limita bunului simt (adica familie cu 2 copii nu aplici la ap cu 1-2 camere). Ah, si inca ceva, seteaza alerta pt locuinta cu 3-4 camere sa vezi exact cand au aparut locuintele si sa aplici imediat. Multi nu mai accepta aplicatii dupa o zi de exemplu pt ca au deja sute de aplicanti, e esential sa fii rapida.

In 2019 cand am cautat locuinta mi-am facut cont premium de immobilienscout24, era gratis o luna(trebuie facut Kündigung sa nu se prelungeasca pe 3-6-12 luni)... mai are niste avantaje si ala, eu am gasit in 2 saptamani locuinta si am inchis contul premium ulterior. Daca e super urgent poti sa faci si asta.

PS: Nu stiu cum ai contactat agentii si nu ti-a raspuns nimeni, aia de-abia asteapta sa fie contactati de oricine. Ideea e ca ceva faci total gresit, sunt chiar curios ce si cum le-ai scris de nu ti-au raspuns.

Edited by giuliani, 04 May 2022 - 08:04.


#50
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nemtii sunt cam rasisti.Dar sa nu crezi ca spaniolii sau altii nu sunt,sau mai putin.Ideea e ca s-a umplut de romani,si nu ii mai vrea nimeni(daca ne-au vrut vreunii vreodata).Sper sa nu fie demoralizatoare postarea mea.

#51
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Melteanu, on 04 mai 2022 - 08:08, said:

Nemtii sunt cam rasisti.Dar sa nu crezi ca spaniolii sau altii nu sunt,sau mai putin.Ideea e ca s-a umplut de romani,si nu ii mai vrea nimeni(daca ne-au vrut vreunii vreodata).Sper sa nu fie demoralizatoare postarea mea.

Mie nu mi se par deloc rasisti, din contra, fata de cum suntem noi obisnuiti in Romania sunt mult prea toleranti. Doar ca pentru a inchiria o locuinta exista niste pasi pe care trebuie sa ii urmezi. Nu o faci, nu esti luat in calcul.

Edited by giuliani, 04 May 2022 - 08:17.


#52
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,896
  • Înscris: 25.06.2007
Si cu ce l-ar afecta pe un roman, chiar daca nemtii ar fi rasisti?

Sunt romanii negri sau asiatici?

Ma rog, unii sunt:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZdqeQ8iejZ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 Karhu, on 04 mai 2022 - 11:04, said:

Si cu ce l-ar afecta pe un roman, chiar daca nemtii ar fi rasisti?

Sunt romanii negri sau asiatici?

fix asta ma-ntrebam si io. Posted Image

io cand am dat sa inchiriez, pentru fiecare candidat care m-a contactat sa inchirieze, am avut 2 care m-au sunat (de loaza ce-am fost am pus numar de telefon in anunt), daca de fapt nu cumva vreau sa vand.
iar si io am preferat localnici in conditii economice stabile, aventurierilor. am avut unu', arab, care era in insolventa, deci toata afacerea mergea pe "prietena lui" (care era din arabia saudita), gravida in luna a 7-a, venita la "interviu" imbracata musulman-conservativ. Dar ei nu-s casatoriti. De la cate red flaguri au aparut aci, puteam tine o defilare de 1 mai pe vremea lu' ceasca.

Edited by Pengoon, 04 May 2022 - 14:28.


#54
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Total de acord cu ceea ce zice giuliani - sunt exact aceiasi pasi pe care i-am urmat si eu pentru a gasi o locuinta in München.
Doar ca exeperinta personala, in 2016 am aplicat asa ca romanu' la vreo 10-20 anunturi si nu a raspuns nimeni inapoi. Cand am vazut ca se ingroasa treaba (sotia gasise loc de munca si trebuia sa inceapa in aproximativ o luna munca) am cautat informatii pe net despre ce si cum se procedeaza. Nu are rost sa mai repet, dar am procedat exact cum a spus si giuliani mai sus.
Am reaplicat la aceleasi anunturi cu datele complete (scrisoare de motivatie, bonitate, salariu etc.) si in 2 saptamani am semnat contractul pentru aparatamentul unde stam si in momentul de fata (700 de metri de locul de munca al sotiei). Exact prima mea alegere la care ma inscrisesem cu o luna inainte, aplicasem romaneste si nici macar un raspuns nu am primit.
Au nemtii multe defecte si ciudatenii, insa daca incerci sa le iei cumva de o coada, intelegi ca e de fapt alta logica decat logica romaneasca cu care am crescut toti. Nu e mai rau sau mai bine, e doar... altfel.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate