Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Ce fintech este mai bun pentru primire bani din afara?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
irisu

irisu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 12.09.2021
Ce fintech ar fi mai bun pentru deschiderea unui cont pentru primire bani din afara? Revolut sau Wise? La Revolut am inteles ca pot sa iti blocheze banii cu lunile si sa te acuze de spalare de bani chiar daca nu este asa.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Orice insitutie financiara o sa iti blocheze conturile daca depasesti un anumit threshold si nu pot verifica sursa banilor.

Asta e de pe vremea cand era Western union fata mare.

#3
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Eu folosesc Wise, am primit vreo 10.000 de euro pana acum si nu am avut inca probleme. Am ales contul business fix pe ideea ca poate nu le blocheaza asa aiurea ca pe alea personale

#4
irisu

irisu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 12.09.2021

View PostLex404, on 24 ianuarie 2022 - 20:02, said:

Orice insitutie financiara o sa iti blocheze conturile daca depasesti un anumit threshold si nu pot verifica sursa banilor.

Asta e de pe vremea cand era Western union fata mare.
pai daca acei bani sunt trimisi de cineva din familie care muncesc in afara si practic imi sunt trimisi ca sa achit datorii aici in tara atunci risc sa blocheze cei de la Revolut? Daca blocheaza atunci ce ar trebui ca dovezi? Contract de munca?

#5
irisu

irisu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 12.09.2021

View Postbostanu_4u, on 24 ianuarie 2022 - 20:07, said:

Eu folosesc Wise, am primit vreo 10.000 de euro pana acum si nu am avut inca probleme. Am ales contul business fix pe ideea ca poate nu le blocheaza asa aiurea ca pe alea personale
pai la business fix e ca si cum ai un cont de persoana juridica? nu o sa te intrebe pana la urma ca sa dovedesti daca esti persoana juridica?

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009

View Postirisu, on 24 ianuarie 2022 - 20:19, said:

pai daca acei bani sunt trimisi de cineva din familie care muncesc in afara si practic imi sunt trimisi ca sa achit datorii aici in tara atunci risc sa blocheze cei de la Revolut? Daca blocheaza atunci ce ar trebui ca dovezi? Contract de munca?


In anumite situatii, da.

De ex, in multe tari transferurile chiar si in familie se declara la taxe iar unele sunt chiar si taxate.

Also, daca acea persoana nu munceste 100% legal si nu bat datele iar.

Sunt multe variabile; dar atata timp cat ambele parti (si tu si cel care trimite) respectati legile locale, e ok oriunde.

Eu folosesc Revolut de 4 ani si nu am avut deloc probleme. Dar ii folosesc normal, ca si cum as folosi orice alta banca. Nu doar pentru schimb valutar (sau mai grav, specula) sau doar pentru transferuri.

#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,472
  • Înscris: 13.03.2005

View Postirisu, on 24 ianuarie 2022 - 20:19, said:


pai daca acei bani sunt trimisi de cineva din familie care muncesc in afara si practic imi sunt trimisi ca sa achit datorii aici in tara atunci risc sa blocheze cei de la Revolut? Daca blocheaza atunci ce ar trebui ca dovezi? Contract de munca?
Atunci de ce nu îți faci cont gratuit la o bancă din România. De exemplu Libra Bank îți ofera și cont în lei și euro și cardul de lei, toate gratuit fără costuri lunare. Poți încasa euro din străinătate fără costuri.

Edited by wertyck, 24 January 2022 - 20:38.


#8
irisu

irisu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 12.09.2021
pai daca deschid cont de lei si euro dar persoana din afara pune coroane suedeze?

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,472
  • Înscris: 13.03.2005
Daca se trimite  pe contul LT...., se deschide automat cont de coroane suedeze in Revolut

Și în Libra Bank poți deschide cont de SEK.

Poți comunica contul de coroane suedeze deschis gratuit in LibraBank.

Folosind aplicația mobilă de banking de la Libra Bank îi poți schimba pe cont din coroane în lei.

Edited by wertyck, 24 January 2022 - 22:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate