Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

”Acts” debunked!

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
998 replies to this topic

#829
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Fapte 23:34: Guvernatorul a citit scrisoarea și l‑a întrebat din ce provincie este. Aflând că este din Cilicia, 35:a zis: „Te voi audia când vor veni și acuzatorii tăi.“ Și a poruncit să fie ținut sub pază în palatul lui Irod.

E greu de crezut că Irod și-a oferit propriul palat ca să-l țină pe Pavel, prizonier!
:facepalm:

#830
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008
În palat înseamnă într-un spațiu folosit pentru asemenea cazuri, nu în tot palatul.

#831
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Un acaret acolo, da, o anexă...Posted image... o fi avut-o trecută în cartea funciară, pe schița cadastrală? Dacă nu, e grav, fiindcă poate e fără autorizație de construcție...

#832
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajdark, pe 08 august 2022 - 13:12, a scris:

Un acaret acolo, da, o anexă...Posted image... o fi avut-o trecută în cartea funciară, pe schița cadastrală? Dacă nu, e grav, fiindcă poate e fără autorizație de construcție...
Sigur era cu autorizatie findca si ioan Botezatorul  a fost tinut la irod.  Da nu inteleg de ce te stresezi atat daca  sunt pure inventii ? Posted image

#833
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajPaco_ste1, pe 08 august 2022 - 14:29, a scris:

si ioan Botezatorul  a fost tinut la irod.


NTR:

Marcu 6:27Și regele a trimis imediat un călău, poruncindu‑i să‑i aducă pe o tavă capul lui Ioan. Acesta s‑a dus, l‑a decapitat pe Ioan în închisoare

#834
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Să citim capitolul 10 din Faptele apostolilor, ca să ne familiarizăm cu conținutul. După care, vom pune aici capitolul 11, ca să-l citim împreună, subliniind cuvintele cheie:

BVA:
Fapte 11:1 Apostolii și frații care erau în Iudeea, au auzit că și oameni dintre celelalte națiuni au primit Cuvântul lui Dumnezeu. 2 Iar când a ajuns Petru la Ierusalim, cei circumciși îi făceau reproșuri, 3 zicându-i: „Ai intrat în casa unor oameni necircumciși și ai mâncat cu ei!…” 4 Atunci Petru a început să le relateze ce se întâmplase. El a zis: 5 „Eram în orașul Iope. În timp ce mă rugam, am avut o viziune: un vas mare ca o față de masă, cobora din cer și s-a oprit în dreptul meu. 6 Când am privit ce era în el, am observat acolo animale cu patru picioare, atât domestice cât și sălbatice, reptile și păsări zburătoare. 7 Apoi, o voce mi-a zis cu o mare intensitate: «Petru, ridică-te, taie și mănâncă!» 8 Dar eu am răspuns: «În niciun caz, Doamne; pentru că nu am băgat niciodată ceva interzis sau murdar în gura mea.» 9 Atunci vocea care venea din cer mi-a spus a doua oară: «Să nu numești ‘murdar’ ce a făcut Dumnezeu curat!» 10 Acest lucru s-a repetat de trei ori. Apoi toate au fost ridicate la cer. 11 Și imediat s-au oprit trei oameni la poarta casei în care eram. Ei veniseră din Cezareea, trimiși special pentru mine. 12 Spiritul mi-a spus să plec împreună cu ei fără să fac vreo discriminare. Acești șase frați m-au însoțit și ei; și împreună am intrat în casa acelui om. 13 El ne-a relatat cum a văzut în casa lui îngerul zicându-i: «Trimite pe cineva la Iope și cheamă de acolo pe Petru care se mai numește și Simon. 14 El îți va spune cuvinte prin care vei fi salvat împreună cu cei din familia ta.» 15 În timp ce începusem să vorbesc, Spiritul Sfânt a coborât peste ei exact cum s-a întâmplat și cu noi la început. 16 Atunci mi-am amintit de cuvântul Stăpânului Isus care zisese: «Ioan a botezat cu apă; dar voi veți fi botezați cu Spiritul Sfânt.» 17 Deci dacă Dumnezeu le-a oferit același dar ca și nouă care am crezut în Stăpânul Isus Cristos, oare cum aș fi putut să mă opun Lui?” 18 După ce au auzit ei aceste cuvinte, s-au liniștit, au glorificat pe Dumnezeu și au zis: „Constatăm că Dumnezeu a oferit și celorlalte națiuni posibilitatea pocăinței ca să aibă viața!”

Deci, la nivelul Bisericii mamă din Ierusalim, Apostolii, Prezbiterii, deci toți circumcișii, au avut ocazia să constate că Dumnezeu a integrat în Biserică și neamurile, prin dovada foarte clară a Botezului cu Duhul sfânt, vorbirea în limbi, fără a se pretinde circumcizia, după care au primit Botezul în apă. Foarte clar! Le-a spus-o unul din stâlpii Bisericii, apostolul Petru. Și ei zic: ”am constatat, suntem liniștiți acum”. Atunci pentru ce s-a mai întrunit Conciliul de la Ierusalim, descris în cap. 15? Posted Image Au venit Pavel și Barnaba, trimiși de bisericile Siriei, ca să pună fix această întrebare, da? Foarte frumos, Conducerea de la Ierusalim, edificată deja asupra acestei probleme (apostolii, prezbiterii și frații din Ierusalim constataseră deja), trebuiau doar să-l pună pe scribul Silvan să bată la mașină o depeșă, ca să fie trimisă la Antiohia! As simple as that!Posted Image
Dar ei ce fac? Ia să citim:

BVA:
Fapte 15:6 În consecință, apostolii și prezbiterii au organizat o reuniune, pentru a decide cu privire la această dispută. 7 După o lungă dezbatere, Petru s-a ridicat și le-a zis: [urmează cuvântarea lui Petru, apoi rezoluția finală a lui Iacov]

O reuniune organizată chiar de Conducerea de la Ierusalim, apostolii și prezbiterii, pentru a decide?Posted Image  A decide, ce?Posted Image  ”Disputa” fusese deja soluționată favorabil botezării neamurilor, fără circumcizie, la Fapte 11:18, fără obiecții (Iehova arătase clar, care era voia Sa, turnând Duhul sfânt peste niște necircumciși, și toți circumcișii din Ierusalim fuseseră avizați în acest sens, de apostolul Petru, iar colectivul de conducere de la Ierusalim era lămurit: deveniseră liniștiți, căci constataseră aceste aspecte!). Nu știau toți, apostolii și prezbiterii și frații, ce a decis Iehova? Ceea ce ei înșiși au zis că au constatat, la capitolul 11:18 și că sunt ”liniștiți”? O lungă dezbatere (NTR traduce: după multă controversă)? Ce să dezbată îndelung? Iarăși? Din nou? Era constatată deja și toți erau liniștiți, căci aflaseră voia lui Iehova cu privire la neamurile necircumcise, care au fost botezate în apă, devenind creștini, fără a li se pretinde circumcizia, căci au primit Duhul sfânt prin vorbirea în limbi, direct, fără circumcizie!Posted Image  Se știa și era acceptată de toți! Nu discutase apostolul Petru cu apostolii și prezbiterii? Nu ziseseră ei: suntem liniștiți și dăm glorie lui Dumnezeu care a dat și neamurilor pocăința...Adică, se poate admite că unii circumciși încă nu știau, dar este evident că conducerea Bisericii mamă, Apostolii și Prezbiterii, era avizată deja că Iehova primise în Biserică necircumciși, prin dovada clară a vorbirii în limbi.Posted Image  Ei, necircumcișii, fuseseră deja botezați în apă, erau creștini.Posted Image  Era tranșată deja! Ce dispută? Ce dezbatere îndelungă? Erau unii care încă nu aveau habar și ridicau obiecții? Foarte frumos, trebuiau informați și gata! Nu se conformau? Iehova a vorbit! Nu te conformezi, ești iudaizant, atunci pleci, taică...! Conciliile se întrunesc spre dezbatere, numai când șefii nu știu ceva, și vor să ajungă la o concluzie, nu când știu, și au constatat deja, ”liniștindu-se”! Constatarea este consemnată la 11:18, nimeni nu mai putea schimba ceva, ar fi luptat contra lui Iehova, precedentul exista deja, era cunoscut, Cornelius și ai săi, fără a fi circumciși, fuseseră creștinați prin botezul în apă, căci vorbiseră în limbi (dovada din partea lui Dumnezeu!). Cine era nebun să schimbe decizia luată deja de a-i boteza în apă pe acești necircumciși?Posted Image  Ar fi luptat contra lui Dumnezeu și trebuia eliminat din Biserică!Posted Image  De fapt, acest Conciliu de la Ierusalim, primul, anul 50 e.n., nici nu a existat, apostolul Pavel nu scrie nimic, dar absolut nimic despre acest Conciliu, și ar fi trebuit, din moment ce el a participat la acel conciliu, fiind însărcinat de Biserica mamă să ducă scrisorile acelea în Antiohia...Posted Image
Aceste inconsecvențe (și mai este una, Iacov îi spune lui Pavel ceea ce Pavel știa foarte bine, doar dusese scrisoarea, - Fapte 21:25), arată cât de prost este scrisă această carte, Faptele apostolilor, și concluzia este că sunt invenții mare parte a celor scrise! Conciliul era deja stabilit de la Fapte 11:18, nu mai trebuia reluat, în controverse, la Fapte 21...căci erau între ei, conducerea...

NTR: Fapte 15:5 Atunci, unii din partida fariseilor care crezuseră s‑au ridicat și au spus că și neamurile trebuie să fie circumcise și că trebuie să li se poruncească și lor să păzească Legea lui Moise.
6 Apostolii și bătrânii s‑au adunat ca să vadă ce este de făcut în legătură cu această problemă 7 După multă controversă, Petru s‑a ridicat și le‑a zis: ...

Gândiți-vă puțin, la ce bun toate aceste controverse și discuții îndelungi? Păi puteau șefii de la Ierusalim, să ajungă la părerea acelor câțiva foști farisei, că neamurile trebuie circumcise înainte de botezul în apă?Posted Image  Ar fi însemnat să se ducă la Cornelius și la ai săi și să le zică:

Comisia: taică Cornelie..., noi am stabilit că botezul administrat de apostolul Petru, de fapt, nu-i valabil, fiindcă l-ați făcut nefiind circumciși!Posted Image
Hai, ce mai aștepți, jos blugii, că trebuie să-ți tăiem puța! Așa s-a stabilit la Conciliu, la Ierusalim, da! Apoi faceți băița din nou! S-a înțeles?Posted Image
Corneliu: Dar domnilor, vă rog, aduceți-vă aminte, am vorbit în limbi, a zis Petru că nu se poate opri apa căci...Posted Image Posted Image Posted Image
Comisia: Petru?! Care ... Petru? E dizident? Penticostal? La cine merge? Merge la Ceuță?Posted Image  Trebuie să fii circumcis! S-a stabilit la Conciliu, ce mai comentezi? La ce biserică mergi? Cum te numești?Posted Image  Ești penticostal? Ce...ce, ce zici, că ai vorbit în limbi? Posted Image Ce mă....ha, gibberish din ăla... penticostal, ba ba ba, lasă bah, că știm noi... știm și noi...Posted Image hai, circumcizia imediat, că botezul acela al lui Petrică nu-i valabil, Posted Image s-a stabilit la Congres, știm noi mai bine, da, este rezoluție de la Conciliul de la Ierusalim, ordin de sus!Posted Image

#835
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 12 septembrie 2022 - 09:30, said:

s-a stabilit la Congres, știm noi mai bine, da, este rezoluție de la Conciliul de la Ierusalim, ordin de sus!
Tu ai impresia că ești la un Congres organizat de The Governing Body! :yes:
Da' te înșeli, îți zic io!

BTW, sunt singurul spectator la Marea Premieră! Posted Image

[ https://i.ibb.co/jkvhqyg/Captura-de-ecran-din-2022-09-12-la-11-35-35.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#836
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Fapte 22:2 Când au auzit ei că li se adresează în limba ebraică, au făcut și mai multă liniște. Pavel a zis: 3„Eu sunt iudeu, născut în Tarsul Ciliciei, dar am fost crescut în cetatea aceasta și am fost educat la picioarele lui Gamaliel, potrivit cu strictețea Legii noastre părintești, fiind tot atât de plin de zel față de Dumnezeu cum sunteți voi toți astăzi.


Fapte 5:34 Dar un fariseu pe nume Gamaliel, un învățător al Legii respectat de tot poporul, s‑a ridicat în Sinedriu și a poruncit ca oamenii să fie scoși afară puțin. 35 Apoi le‑a zis: „Bărbați israeliți, aveți grijă ce urmează să le faceți acestor oameni! 36 Căci, nu demult, s‑a ridicat Teudas, care spunea despre sine că este cineva și căruia i s‑au alăturat aproape patru sute de bărbați. El a fost omorât, iar toți aceia care se încrezuseră în el au fost împrăștiați și nu s‑a ales nimic de ei. 37 După el, pe vremea recensământului, s‑a ridicat Iuda, galileeanul, și a atras poporul după el. Dar și el a pierit, iar toți aceia care se încrezuseră în el au fost împrăștiați. 38 Iar acum, eu vă spun: depărtați‑vă de oamenii aceștia și lăsați‑i! Dacă planul sau lucrarea aceasta este de la oameni, va fi distrusă, 39 dar, dacă este de la Dumnezeu, nu‑i veți putea distruge pe acești oameni! Să nu vă treziți că luptați împotriva lui Dumnezeu!“ Astfel, ei au fost convinși de el.


---------------------------------


Fapte 8:3 Dar Saul devenise foarte periculos pentru comunitatea discipolilor (lui Cristos); pentru că intra prin case și lua cu forța bărbați și femei, pe care îi băga apoi în închisoare.

------------
[ https://yoursmiles.org/msmile/fun/m0170.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#837
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007
Premieră marca Dark:

[ https://i.ibb.co/2ngv5x1/Captura-de-ecran-din-2022-09-27-la-07-41-37.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Suntem o mulțime:
Posted ImagePosted Image Posted Image

#838
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Îmi pare rău să te dezamăgesc, dar au fost 2 vizitatori înaintea ta. Nu știu cine sunt, dar le mulțumesc pe această cale.:)

Tu ai avut o întârziere de 30 minute. Eu când am postat mesajul programat pentru 7 și 15, era deja un vizitator care mă aștepta. După un sfert de oră, a mai venit un vizitator.

#839
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007
Bine că și "nucleara" a fost o puturoasă fără niciun mesaj, scenariu Muierușcă probabil.
Deci nimic, nada, zero. Zero coerență, zero elocvență, zero competență :lol:

 dark, on 27 septembrie 2022 - 06:46, said:

era deja un vizitator care mă aștepta. După un sfert de oră, a mai venit un vizitator.
S-a jucat cu casa închisă, cum s-ar zice!

https://www.qdiction...tacol-43281.php

#840
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Te înșeli, e marca Robert M Price, are un capitol într-o carte de-a sa, Saul and his Rabbi

#841
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007
Price, un alt nătărău - aceeași stofă! :yes:

#842
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
BTF2015:

Galateni 1:14
Și creșteam în iudaism peste mulți de o vârstă cu mine, din națiunea mea, fiind peste măsură de zelos pentru tradițiile părinților mei,


Era adevărat ce spune Pavel? Nu.Peste măsură de zelos pentru iudaism? Nici vorbă! Dacă era peste măsură de zelos, în primul rând se supunea deciziilor unui Rabin atât de important precum era Gamaliel, care-i fusese mentor, oameni buni! Posted Image

sau, cum scrie în BVA,

14 În ce privește religia iudeilor, eu progresasem atât de mult în devotamentul pentru tradițiile strămoșilor mei, încât devenisem superior multor colegi care aveau aceeași vârstă ca mine.

Nu, Saul/Pavel nu devenise superior nimănui...

Cum așa? :huh:
Gamaliel, când s-a adresat iudeilor, a zis așa: Bărbați israeliți... iar ei s-au lăsat convinși de Gamaliel.

Cei care au ascultat de Gamaliel, s-au dovedit mai atașați de tradițiile strămoșilor, de iudaism, pentru că ei au ascultat de Rabinul Gamaliel, însă... Saul, nu, nu a ascultat!

Fapte 5:39. dar daca este de la Dumnezeu, n-o veti putea nimici. Sa nu va pomeniti ca luptati impotriva lui Dumnezeu."
40. Ei au ascultat de el.

Concluzia? :huh:

Cine era mai înaintat în ”iudaism”? Păi acei israeliți care au ascultat de sfaturile Rabinului, evident! Doh!

#843
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

 -Daniel, on 27 septembrie 2022 - 16:28, said:

Gamaliel nu era sigur daca este de la Dumnezeu lucrarea sau nu. Lua in calcul ambele variante, dar prefera sa fie precaut.

Gamaliel a decis ceva important, a trasat o sarcină de urmat, iar iudeii care l-au auzit, au fost convinși. Asta a considerat Rabinul că trebuia făcut: depărtarea de ”mișcarea lui Isus” iar aderenții acestei mișcări să fie lăsați în pace.
Saul trebuia să se conformeze însă el a acționat invers de cum stabilise Gamaliel.

 -Daniel, on 27 septembrie 2022 - 16:28, said:

Nu stim cat timp a trecut de la vorbele lui Gamaliel, din cap. 5, pana la uciderea lui Saul, din cap.7.

N-are importanță, vorbele lui Gamaliel nu puteau ”expira”...Posted Image

 -Daniel, on 27 septembrie 2022 - 16:28, said:

Fiindca este posibil ca Gamaliel sa fi luat o pozitie contrara crestinilor pana la urma. Sau, intre timp, Gamaliel sa fi murit si influenta lui sa se fi pierdut.

Gamaliel o fi murit, dar cuvintele lui au rămas. Saul le cunoștea prea bine. Repet, problema fundamentală este că Saul nu a fost printre acei evrei despre care Biblia spune că au ascultat de cuvintele Rabinului!
Dacă Rabinul și-a schimbat între timp părerea, atunci acest lucru trebuia consemnat în cartea Faptele apostolilor.Posted Image  Cine este jurist într-o instituție, nu poate veni cu o lege care a fost modificată iar el să nu știe asta! Va fi dat afară. Sau nu, dacă a fost angajat cu pile!

#844
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007
Mai bine bagă și tu o premieră!
Că de d'astea fumate și răsuflate ne-am cam plictisit! Posted Image

#845
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Da, pe Discrepanțe. Mâine dimineață, da? Vrei? Posted Image

#846
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

 dark, on 30 septembrie 2022 - 10:34, said:

Dacă Rabinul și-a schimbat între timp părerea, atunci acest lucru trebuia consemnat în cartea Faptele apostolilor.

Nu este obligatoriu ca autorul sa consemneze. Ii dai prea mare importanta lui Gamaliel. Putin probabil sa fi fost singurul invatator al legii pretuit de popor. Era unul dintre invatatori si vorbele lui au contat intr-un anumit context. Noi avem doar franturi din lumea fariseilor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate