Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

”Acts” debunked!

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
998 replies to this topic

#37
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,081
  • Înscris: 10.09.2008
Ambele au fost porecle și la fel denumirea de creștini, dar pe aceasta au acceptat-o ca potrivită, chiar providențială.

Referitor la nazarineni sau nazareeni este posibil ca lucrurile să fi stat invers, adică Nazaretul să vină de la poreclă.

Edited by logic1, 28 January 2022 - 14:46.


#38
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,529
  • Înscris: 16.03.2004
Fapte 1:13. Cand au ajuns acasa, s-au suit in odaia de sus, unde stateau de obicei. Erau: Petru, Iacov, Ioan, Andrei, Filip, Toma, Bartolomeu, Matei, Iacov, fiul lui Alfeu, Simon Zelotul si Iuda, fiul lui Iacov.
14. Toti acestia staruiau cu un cuget in rugaciune si in cereri, impreuna cu femeile si cu Maria, mama lui Isus, si cu fratii Lui.


Informația aceasta din Fapte, nu o aranjează deloc pe Maria, Născătoarea de Dumnezeu!Posted image
Maria este prezentă la răstignirea lui Isus, așa cum ne spune evanghelia după Ioan, este prezentă în ”odaia de Sus”, după ce Isus se urcă la Cer dar... nu este prezentă ca mironosiță, în marea Duminică a Învierii lui Isus!
Nu era curioasă să-L vadă pe Fiul ei, înviat?Posted image Posted image Posted image
Și Maria nici nu apare când Isus își ia la revedere, după cele 40 de zile cât a apărut înviat și a vorbit doar cu apostolii.Posted image Posted image Posted image Posted image

#39
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

Vizualizare mesajdark, pe 28 ianuarie 2022 - 16:01, a scris:

Fapte 1:13. Cand au ajuns acasa, s-au suit in odaia de sus, unde stateau de obicei. Erau: Petru, Iacov, Ioan, Andrei, Filip, Toma, Bartolomeu, Matei, Iacov, fiul lui Alfeu, Simon Zelotul si Iuda, fiul lui Iacov.
14. Toti acestia staruiau cu un cuget in rugaciune si in cereri, impreuna cu femeile si cu Maria, mama lui Isus, si cu fratii Lui.


Informația aceasta din Fapte, nu o aranjează deloc pe Maria, Născătoarea de Dumnezeu!Posted image''''''''''
Darkule, este ca te plictisesti singur pe tarla ? Posted image

#40
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,529
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajPacolino7, pe 28 ianuarie 2022 - 16:22, a scris:

Darkule, este ca te plictisesti singur pe tarla ? Posted image

Distinse coleg, probabil că nu ai înțeles ideea! Eu scriu aici mai mult pentru mine, dorind să-mi fac ordine în gânduri, să-mi aranjez mental noile informații acumulate în ultimul timp, să le structurez, să parcurg verset cu verset întregul conținut al cărții Faptele apostolilor. Îmi revizuiesc încontinuu noile concepții, cu fiecare verset prezentat aici (mai mult pentru mine, cum am spus!)
Dacă voi doriți să rămâneți la... Nicu Butoi, Nelu Brie, Iacob Nicolae, Vladimir Puștan, Cristi Boariu, Florin Ianovici, Tony Berbece, Lazăr Gog etc. (predicatori pastori de la pocăiți, de real succes!), e problema voastră! (Btw, eu aș zice, citiți-i și pe ăștia publicați în limba română și disponibili în librării online: 4 - 5 cărți Bart Ehrman, 2 cărți Reza Aslan, 1 carte Zenon Kosidowski, mai este un exemplar!) Uite că ... viața, soarta, destinul, mâna lui Dumnezeu, a făcut ca ceea ce tu, numind în spirit de glumă, ”tarla”, să fie un teren de alergat pentru mine (după cum este scris: ”voi alergați bine” - Galateni 5:7) chiar dacă pentru cei mai mulți dintre voi, tarlaua aceasta este un veritabil ”no man's land”.Posted image  Aici vine cine vrea, dacă vrea, nu-l aduc eu cu pliante/fluturașe, nu-l momesc cu ajutoare, ca la pocăiți, aici nu sunt chestii sentimentalo-dulcege la acordeon, nu se rostesc poezii lacrimogene, nu sunt cântece deloc! A, să nu uit: nici prorocii sau vedenii! Limbi nici atât. [ https://yoursmiles.org/msmile/negative/m09018.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Prin urmare, nu se pune problema că m-aș plictisi, dimpotrivă, pentru mine este o provocare să adun material și să postez aici, din când în când, pe măsură ce timpul liber îmi permite!

Edited by dark, 28 January 2022 - 18:06.


#41
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,529
  • Înscris: 16.03.2004
3. Dupa patima Lui, li S-a infatisat viu, prin multe dovezi, aratandu-li-Se deseori, timp de patruzeci de zile, si vorbind cu ei despre lucrurile privitoare la Imparatia lui Dumnezeu [CE A VORBIT?Posted image  MAI NIMIC, NICI MĂCAR NU A DESEMNAT UN APOSTOL ÎN LOCUL LUI IUDA ISCARIOTEANUL!]

Acele atât de dese apariții post-înviere ale lui Isus sunt... doar câteva, știute de Pavel:


3. V-am invatat inainte de toate, asa cum am primit si eu: ca Hristos a murit pentru pacatele noastre, dupa Scripturi;
4. ca a fost ingropat, si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;
5. si ca S-a aratat lui Chifa, apoi celor doisprezece.
6. Dupa aceea S-a aratat la peste cinci sute de frati deodata, dintre care cei mai multi sunt inca in viata, iar unii au adormit.
7. In urma S-a aratat lui Iacov, apoi tuturor apostolilor.
8. Dupa ei toti, ca unei starpituri, mi S-a aratat si mie.

În nicio evanghelie nu apare informația că Isus s-ar fi arătat lui Iacov singur sau la 500 de frați în același timp. Totuși, Pavel nu știe de mironosițe, nici de mormântul gol. Pavel nu știe nici de Iuda trădătorul, la el, sunt toți 12 apostolii, după învierea lui Isus.Posted image

#42
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,529
  • Înscris: 16.03.2004
Acest Moise a zis fiilor lui Israel: "Domnul Dumnezeul vostru va va ridica dintre fratii vostri un Proroc ca mine: de El sa ascultati." (Fapte 7:37)

Observați? :huh:
Nici urmă de Trinitate în cartea Faptelor! Dumnezeu ridică dintre frații evrei, adică dintre oameni, un profet precum a fost și el, Moise!
Și nu este singurul exemplu. Ce ne spune Petru?


22. Barbati israeliti, ascultati cuvintele acestea! Pe Isus din Nazaret, Om adeverit de Dumnezeu inaintea voastra prin minunile, semnele si lucrarile pline de putere pe care le-a facut Dumnezeu prin El in mijlocul vostru, dupa cum bine stiti;
23. pe Omul acesta, dat in mainile voastre, dupa sfatul hotarat si dupa stiinta mai dinainte a lui Dumnezeu, voi L-ati rastignit si L-ati omorat prin mana celor faradelege.
24. Dar Dumnezeu L-a inviat,

#43
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,081
  • Înscris: 10.09.2008

Vizualizare mesajdark, pe 29 ianuarie 2022 - 08:00, a scris:

3. Dupa patima Lui, li S-a infatisat viu, prin multe dovezi, aratandu-li-Se deseori, timp de patruzeci de zile, si vorbind cu ei despre lucrurile privitoare la Imparatia lui Dumnezeu [CE A VORBIT?Posted image  MAI NIMIC, NICI MĂCAR NU A DESEMNAT UN APOSTOL ÎN LOCUL LUI IUDA ISCARIOTEANUL!]

Acele atât de dese apariții post-înviere ale lui Isus sunt... doar câteva, știute de Pavel:


3. V-am invatat inainte de toate, asa cum am primit si eu: ca Hristos a murit pentru pacatele noastre, dupa Scripturi;
4. ca a fost ingropat, si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;
5. si ca S-a aratat lui Chifa, apoi celor doisprezece.
6. Dupa aceea S-a aratat la peste cinci sute de frati deodata, dintre care cei mai multi sunt inca in viata, iar unii au adormit.
7. In urma S-a aratat lui Iacov, apoi tuturor apostolilor.
8. Dupa ei toti, ca unei starpituri, mi S-a aratat si mie.

În nicio evanghelie nu apare informația că Isus s-ar fi arătat lui Iacov singur sau la 500 de frați în același timp. Totuși, Pavel nu știe de mironosițe, nici de mormântul gol. Pavel nu știe nici de Iuda trădătorul, la el, sunt toți 12 apostolii, după învierea lui Isus.Posted image

Istoric este plauzibil ca Isus și cei ce erau cu el să fi fost trădați. Adică este posibil că iudeii au fost implicați, datorită urii de moarte pe care o aveau față de el. J. Spong spune că Iuda (tribul) își găsește reprezentare în Iuda apostolul. Este iarăși posibil ca unul dintre cei apropiați să fi vândut informații despre el, din cauza necredinței proprii, care de altfel îi caracteriza și pe ceilalți ucenici.


#44
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

Vizualizare mesajlogic1, pe 29 ianuarie 2022 - 09:50, a scris:

Istoric este plauzibil ca Isus și cei ce erau cu el să fi fost trădați. Adică este posibil că iudeii au fost implicați, datorită urii de moarte pe care o aveau față de el. J. Spong spune că Iuda (tribul) își găsește reprezentare în Iuda apostolul. Este iarăși posibil ca unul dintre cei apropiați să fi vândut informații despre el, din cauza necredinței proprii, care de altfel îi caracteriza și pe ceilalți ucenici.
Spiritul tradarii e aici cu rol profetic, adica fiecare din noi poate savarsi aceasta "nelegiuire", deci vom trece prin asa ceva fiecare din noi.

#45
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,529
  • Înscris: 16.03.2004
Anania și Safira
doi bieți pensionari executați de Iehova pentru că au mințit pe Dumnezeu, nedeclarând valoarea reală a terenului a cărui contravaloare doreau să o doneze sectei în care intraseră, fiindcă așa era cutuma, să vinzi tot și să pui banii la picioarele apostolilor.

Faptele Apostolilor 5
1. Dar un om, numit Anania, a vandut o mosioara, cu nevasta sa Safira,
2. si a oprit o parte din pret, cu stirea nevestei lui; apoi a adus partea cealalta si a pus-o la picioarele apostolilor.

Aveau dreptate să fie îngrijorați cei doi pensionari cu privire la situația financiară? Secta avea să aibă grijă de ei, atunci când ar fi ajuns foarte bătrâni?

Faptele Apostolilor 6
1. In zilele acelea, cand s-a inmultit numarul ucenicilor, evreii care vorbeau greceste carteau impotriva evreilor, pentru ca vaduvele lor erau trecute cu vederea la impartirea ajutoarelor de toate zilele.

Care a fost păcatul? Minciuna. Care a fost pedeapsa? Moartea, pentru ambii soți. Deși soția fusese deja pedepsită prin pierderea soțului, totuși, a fost omorâtă și ea!
”creștinii” nici măcar nu au așteptat, ci i-au îngropat pe amândoi imediat cum au murit.
Ce fel de Dumnezeu sadic este acesta, care omoară bătrâni mincinoși timorați de perspectiva unei bătrâneți nesigure, și lasă în viață păcătoși notorii?

Sau totul este o invenție, anume ticluită spre a determina pe cotizanți să dea tot, fără ”ascunzișuri”?Posted image Da, eu așa cred. Pură fabulație!

#46
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,529
  • Înscris: 16.03.2004
Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Iacov, Dumnezeul parintilor nostri, a proslavit pe Robul Sau Isus, pe care voi L-ati dat in mana lui Pilat; si v-ati lepadat de El inaintea lui, macar ca el era de parere sa-I dea drumul. (Fapt.3:13)


Aceasta este o mare minciună!Posted image Posted image
Evident, relatarea din cartea Faptelor nu are nimic comun cu istoria. Ce apare în discursul lui Petru, contravine cu caracterul lui Pilat (un om sângeros și plin de răutate), cu tot ce aflăm din scrierile unor istorici precum Iosif Flavius și Filon din Alexandria.
De fapt, Pilat executase înainte de Isus, mulți alți ”profeți” veniți din Galileea.
Chiar Luca, în prostia lui, recunoaște caracterul malefic al lui Pilat și conflictul lui cu ”prorocii” galileeni, când scrie în evanghelie:

In vremea aceea au venit unii si au istorisit lui Isus ce se intamplase unor galileeni, al caror sange il amestecase Pilat cu jertfele lor. Luca 13:1

Intenția vădită a autorului evangheliei și al ”Faptelor”, așa-zisul ”Luca”, este de a muta centrul de greutate al vinei răstignirii Mântuitorului de pe umerii romanilor pe cei ai evreilor!

#47
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,081
  • Înscris: 10.09.2008

Vizualizare mesajdark, pe 31 ianuarie 2022 - 07:50, a scris:

Anania și Safira
doi bieți pensionari executați de Iehova pentru că au mințit pe Dumnezeu, nedeclarând valoarea reală a terenului a cărui contravaloare doreau să o doneze sectei în care intraseră, fiindcă așa era cutuma, să vinzi tot și să pui banii la picioarele apostolilor.

Erau israeliți și aveau o raportare asumată față de viață și moarte. Hula era pedepsită cu moartea. Mai mult, ca și mesianici, ei investeau în viața veșnică.

Vizualizare mesajdark, pe 31 ianuarie 2022 - 09:50, a scris:

Intenția vădită a autorului evangheliei și al ”Faptelor”, așa-zisul ”Luca”, este de a muta centrul de greutate al vinei răstignirii Mântuitorului de pe umerii romanilor pe cei ai evreilor!

Pe umerii iudeilor, care îl urau pe Isus, nefiind din Iudeea și neîmpărtășind convingerile lor.

Edited by logic1, 31 January 2022 - 10:06.


#48
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,529
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajlogic1, pe 31 ianuarie 2022 - 10:05, a scris:



Erau israeliți și aveau o raportare asumată față de viață și moarte. Hula era pedepsită cu moartea. Mai mult, ca și mesianici, ei investeau în viața veșnică.

Apostolul Petru doar l-a trimis la dracul, "banii tăi să piară împreună cu tine" pe unul mai păcătos decât pensionarii Anania și Safira, respectiv magul deghizat în creștin, Simon.
Câtă inconsecvență în cartea Faptelor! 😮😮😮😮😮😮😮😮😮

#49
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,081
  • Înscris: 10.09.2008
Simon Magul este un profet controversat.

#50
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,529
  • Înscris: 16.03.2004
Păi... era "Simon magul" profet?😔😔😔🙃🙃🧐🧐 Din descrierea biblică, observăm un ocultist ahtiat după miracol, cu orice preț.
🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔

#51
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

Vizualizare mesajlogic1, pe 31 ianuarie 2022 - 10:23, a scris:

Simon Magul este un profet controversat.

Profet? Nicidecum.
Ar trebui sa meditezi cu ce putere facea el vrajile prin care punea in uimire poporul Samariei, fiindca tu negi existenta spiritelor rele/ dracilor.

Vizualizare mesajdark, pe 31 ianuarie 2022 - 10:15, a scris:

Apostolul Petru doar l-a trimis la dracul, "banii tăi să piară împreună cu tine" pe unul mai păcătos decât pensionarii Anania și Safira, respectiv magul deghizat în creștin, Simon.
Câtă inconsecvență în cartea Faptelor! ������������������

Deghizarea nu a functionat la apostolul Pavel. Simon magul, sincer si-a dat arama pe fata cand a crezut ca darul lui Dumnezeu se poate cumpara cu bani, demonstrand ce fel de crestin este... Anania si Safira in schimb au mintit.

Este o diferenta intre a crede ceva gresit, fara consecinte faptice negative care poate leza o alta persoana si a face ceva gresit, stiind ca acel lucru este pacat.

Edited by GRATEFUL, 31 January 2022 - 11:04.


#52
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
erata: consecinte faptice negative care pot leza o alta persoana

Anania cu sotia lui vroiau sa traga foloase si din convietuirea cu comunitatea crestina, dar in acelasi timp vroiau sa aibe si propriile rezerve secrete, obtinand astfel un avantaj fata de ceilalti crestini.Adica un fel de si cu mandra si cu draga.

Edited by GRATEFUL, 31 January 2022 - 11:22.


#53
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,529
  • Înscris: 16.03.2004
Desigur, dar trebuie făcută diferența între păcat și păcat. O minciună este un păcat mai mic, mai ales dacă vine din cauza anxietății zilei de mâine, când nu știi, ca pensionar, dacă-ți mai poți plăti factura la gaze sau nu, și ... păcatul ocultismului, care este foarte grav. Ține te rog cont că apostolul Petru îl numește pe fratele lui în Hristos, adică pe Simon magul, ca fiind ”fiul dracului”, deci practic îl trimite la dracul! Dar Simon nu moare, nu este executat pe loc de Iehova, așa cum s-a întâmplat în cazul celor doi pensionari îngrijorați de ziua de mâine...

"Om plin de toata viclenia si de toata rautatea, fiul dracului, vrajmas al oricarei neprihaniri, nu mai incetezi tu sa strambi caile drepte ale Domnului? Fapte 13:10

Prin urmare eu sesizez aici inconsecvența textului din cartea Faptelor și consider că istoria cu Anania și Safira este pură invenție cu scopul pervers de a speria pe donatori, ca să dea tot și să nu ascundă o parte din venit!Posted image

... adică eu aș prefera să mă înjure apostolul, fiind numit ”fiul dracului”, cum mi s-a întâmplat în ultimul timp chiar pe acest forum slab populat, ca și cum aș fi un închinător al satanei, ..., dar să nu fiu omorât, decât să mi se facă o mică morală, cum a procedat Petru cu cei doi pensionari, ...însă să mă omoare pe loc!Posted image

Vizualizare mesajlogic1, pe 31 ianuarie 2022 - 10:13, a scris:


Pe umerii iudeilor, care îl urau pe Isus, nefiind din Iudeea și neîmpărtășind convingerile lor.
Probabil, dar este limpede intenția lui ”Luca” să transfere vina morții cristice, de la romani la iudei, pe care creștinii eleniști îi urau (eleniștii nu țineau Legea și din cauza asta aveau mari probleme cu iudeii mozaici!)
Dar Luca, în prostia lui, nu a putut acoperi chiar totul, căci Pilat în evanghelia sa nu este tot timpul înțeleptul acela care se spală pe mâini declarându-l pe Isus nevinovat, ci o brută care amestecă sângele galileenilor cu jertfele lor (lucru confirmat de istorici!)
Doar scena judecății lui Isus transformă pe Pilat într-un judecător înțelept și pe iudei în niște criminali care au provocat moartea lui Isus (Pilat chiar le oferise o alternativă, pe tâlharul Baraba, doar ca să-l scape pe Isus, chipurile!)

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,529
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajGRATEFUL, pe 31 ianuarie 2022 - 10:54, a scris:

Profet? Nicidecum.
Ar trebui sa meditezi cu ce putere facea el vrajile prin care punea in uimire poporul Samariei, fiindca tu negi existenta spiritelor rele/ dracilor.


Da, bine punctat, mai ales că tot cartea ”Faptelor apostolilor” ne arată că sub impactul evanghelizării, mulți cetățeni ai Efesului și-au ars cărțile de magie.

Si unii din cei ce facusera vrajitorii si-au adus cartile si le-au ars inaintea tuturor: pretul lor s-a socotit la cincizeci de mii de arginti. Fapte 19:19

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate