Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Preturile unei case in Romania in 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
E cam trist. Vrei sa-ti iei o casa si tot ce primesti sunt "case insiruite" si curti de 50 de metri patrati. Numai terenuri alungite din care se mai scade si "drumul de access". Vrei sa stai la casa ca nu vrei vecini, asta e subiectul central. Asa ca duplex-urile si "cote parte" ar trebui sa dispara din discutie.

Apoi ca visator la o casa, ma astept sa primesc fix elementele de baza care sa fie brici: pereti, podea, acoperis, geamuri, usa de intrare. De chiuvete, faianta si baterii ma descurc eu si cu siguranta cat timp voi locui in casa (50 de ani cu un pic de noroc, fara fumat, alcool si mancat echilibrat) le voi schimba de 20 de ori.

Constructorii zic ca "tinerii astia nu vor curti". Ahem, cand pentru o casa trebuie sa decartezi minim 150 000 de euro cred ca ai 50 de lei din an in Paste sa contractezi un gradinar.

#20
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postrazvan-softpedia, on 24 ianuarie 2022 - 20:39, said:

In primul rand, nu m-as apuca acum sa construiesc, sub nici o forma . Preturile materialelor au luat-o razna ( un coleg de forum spunea azi ca intr-o saptamana gips-cartonul s-a scumpit cu 25%), astfel incat este foarte greu sa faci o estimare privind costurile finale ale constructiei. Asta inseamna ca tu nu vei putea sa semnezi un precontractcu un posibil client, si sa iei un avans, avans de care sa te folosesti pentru a inainta cu constructia ( cresterea de preturi s-ar putea sa fie mai mare decat profitul tau, si atunci sa iesi in pierdere ).

Daca totusi vrei sa risti:

1. Imparte terenul in 4 ( aproximativ 400 mp o proprietate ), sau in 5 ( aproximativ 320 mp o proprietate ). Din pacate, cele mai vandute case ( ma refer la cele noi, ridicate de dezvoltatori, in Ilfov ), sunt pe terenuri cu suprafete cuprinse intre 300 si 400 mp. Degeaba ai tu 800 mp daca posibilul comparator nu se incadreaza in suma ( in Domnesti, 400 mp poate sa insemne si 40.000 euro, depinde de zona ).

2. In locul tau, nu m-as baga sa fac subsol. Costa mult, este riscant ( tu vei da o garantie pentru acele case ), si pentru cei mai tineri ( plaja ta de cumparatori ), nu aduce acel plus valoare care sa justifice achizitia. Subsol ( beci ), vreau eu, care am 43 de ani, si care m-am apucat de vreo 3 ani sa imi fac vinul meu, si sa mai pun niste muraturi ( spre batranete, se pare ca o luam razna  Posted Image )

Preturile materialelor ( mai ales la partea de finisaje ), variaza de la simplu, la triplu. Tu trebuie sa te gandesti foarte bine carei game de clienti te adresezi, si in functie de asta sa faci proiectul potrivit. Pretul unui metru patrat la gata depinde de mai multi factori, incepand cu proiectul in sine:
- una este sa ai 140 mp pe un singur nivel, si una este sa ai 140 mp pe doua nivele ,
- una este sa ai apa, curent, si gaze, la poarta, si alta este sa le ai la 200 m distanta
- una este sa mergi pe tot felul de chinezarii din magazinele DIY, si alta este sa iei ceva mai de Doamne ajuta de la firmele de specialitate
- una este sa angajezi o firma care sa se ocupe de toate, si alta este sa lucrezi cu diferite “ echipe” , de care sa te rog isa iti vina la lucrare, si sa termine ce au inceput



1. Eu stiu pe cineva care a venit din Anglia, si a construit chiar in Domnesti. Din pacate pentru el, situatia nu este deloc asa cum o anticipa.
2. Tocmai din cauza ca preturile sunt sus, nu as construi. Am mai spus aici pe forum, cineva din familia mea a ridicat in 2007- 2008 un bloc, cu fier la 4.2 ron/kg si 35 ron/sac de ciment. Cand a terminat structura, preturile s-au prabusit. Si-a revenit dupa aproape 10 ani. Norocul lui a fost ca a avut banii respectivi ( nu a facut credit ). Altfel, era jale !

Subscriu la afirmatia cu pus in stand-by proiectul constructie (poti eventual sa pregatesti partea birocratica/hartigaraie/dicumentatie)....pentru ca rusti sa bagi o gramada de bani, iar la final sa nu te alegi cu nimic. Cine mai cumpara la preturile actuale? De ce Domnesti ar fi un pol al oamenilor cu Bani, in detrimentul Snagov, Mogisoaia Lac samd?
Analizeaza bine.....un posibil blocaj e posibil sa apara datorita acestor preturi enorme

#21
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Postcarturarulobosit, on 24 ianuarie 2022 - 16:08, said:

700e mp. Deci vreo 100k euro te costa ce vrei sa faci tu acolo. Spor la treaba
700 de euro/mpc daca construiesti pt altii, cu cele mai proaste materiale. 1000-1100 euro/mpc daca construiesti pt tine.

Edited by edi10000, 25 January 2022 - 10:16.


#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postbusiness11, on 24 ianuarie 2022 - 16:30, said:


Aveti recomandari de ceva companii serioase,
firma iti ia tot caimacul investitiei.cauta un dezvoltator mai mic dar cu potential si te asociezi dar atentie sa-l cunosti sa nu intre in insolventa imediat ce-a vandut casele sau a facut fundatiile si te lasa fara teren

#23
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021

View PostRedDev, on 25 ianuarie 2022 - 09:44, said:

E cam trist. Vrei sa-ti iei o casa si tot ce primesti sunt "case insiruite" si curti de 50 de metri patrati. Numai terenuri alungite din care se mai scade si "drumul de access". Vrei sa stai la casa ca nu vrei vecini, asta e subiectul central. Asa ca duplex-urile si "cote parte" ar trebui sa dispara din discutie.

Dava vrei sa iti iei casa, cumperi de la particulari, care au avut bani sa isi ridice casa, case efident mai scumpe decat cele facute de dezvoltatori.  Ce cauti tu, firme, iti urez succes. Daca pun preturile privatii, pconstructia+teren, nu o sa mai bani si o sa zici ca e bun si de la dezvoltatori.

#24
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
In momentul de fata piata imobiliara mi se pare asa:

- am bani sa iau o casa, dar la o adica pot foarte bine sa raman cu banii si sa nu stau in casa urmatorii 99 de ani;
- am o casa in care nu locuiesc dar la o adica pot foarte bine sa o tin 99 de ani chit ca platesc 2500 de lei impozit pe an. Mai bine platesc impozit 125.000 de lei pe 50 de ani decat sa o vand la pret mai mic.

Ambele perspective perfect valabile. Si amandoua partile fundamental fericite. Cand ai cel putin 150 000 de euro, nu poti zice ca ai o viata nasoala. Cand ai o casa de care nu ai nevoie, iar nu poti zice ca iti merge prost. Desigur, o piata cu niste victime colaterale care nu au nici-nici.

#25
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021
Postezi sa te lauzi ca aj 150.000 e sau n.am inteles eu postul tau la ora asta? Sau ca ai 150.000 e si o casa in care nu locuiesti? Pretul este facut de cerere si oferta. Pret mai mic fata de ce? Tu crezi ca bunul tau face 1 mil euro si primesti oferte de 500.000? Probabil nu face atat. Iar legat de fericirea celor care au 150.000 euro...sunt multi fericiti, mai ales prin Cluj la ce pret au ajuns casele, dar daca tot trebuie sa te duci la munca zilnic, cam degeaba. Am intalnit un tip cu suficienti bani care isi permitea sa dea "sfaturi", spunand ca daca nu faci bani in timp ce dormi inca mai ai pana ajungi realizat financiar. Si ii cam dau dreptate.

#26
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Ce vreau sa zic e că prețurile caselor și a terenurilor au depășit de mult normalitatea și asta peste tot in lume.

Prețurile caselor sunt gigantice raportat la veniturile populației, că e Romania, SUA sau Burkina Faso. Pur și simplu o locuință a devenit un obiect de lux, precum lingourile de aur sau yachturile.

Ajungi sa faci 16000 de euro pe lună și nu îți permiți un apartament de 80 de metri pătrați (Paris). Sau în Cluj o casă ajunge sa fie 500.000 de euro la o populație cu un venit mediu de cât? 5000 de lei? Hai sa zicem 8000.

La fel si cu placile video. Au ajuns sa fie 8000 - 9000 de lei. Chiar si daca iti permiti, mai bine iti tii banii si alergi in jurul blocului pe gratis. Sau te joci Age of Empires in 1997.

Edited by RedDev, 27 January 2022 - 09:19.


#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005

View PostRedDev, on 25 ianuarie 2022 - 09:44, said:

E cam trist. Vrei sa-ti iei o casa si tot ce primesti sunt "case insiruite" si curti de 50 de metri patrati. Numai terenuri alungite din care se mai scade si "drumul de access". Vrei sa stai la casa ca nu vrei vecini, asta e subiectul central. Asa ca duplex-urile si "cote parte" ar trebui sa dispara din discutie.
]

Pe piata gasesti ceea ce cere piata. Dincolo de lamentarile astea sterile, constructorii au migrat inspre ceea ce se vinde cel mai bine. Daca se vindeau ranch-urile, aveai ranch-uri. Daca se vindeau apartamentele singur pe etaj, aveai din alea. Samd.
Normal ca se vor gasi mereu filosofi nemultumiti si cu asteptari neindeplinite, dar alea nu le tin de foame celor care traiesc din asta, asa ca trebuie sa le satisfaca pretentiile celor care efectiv cumpara.

#28
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Piata cere placi video de 8000 de lei? De fapt unii, cam 0.01% din piata, cer placi la asemenea preturi si in volum mare. Conform datelor din targ 75% din imobile sunt platite cu banii jos, pe de alta parte vecinii spun ca apartamentele stau goale in asteptarea chiriasilor. Si placile video, si imobilele au devenit unelte investitionale. Din fericire piata crypto a cazut cu 25% intr-o singura zi. S&P 500 de asemenea a cazut. Ramane de vazut daca si piata imobiliara va urma.

Chestia e ca in aceeasi piata e si omul care vreo o casa (sau o placa video) pe viata si ala care vrea 100 de case pentru urmatorii 5 ani (sau 1000 de placi video).

Edited by RedDev, 27 January 2022 - 10:05.


#29
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Si sa nu deschidem subiectul calitatii in constructii, cei mai multi sunt pacaliti crezand ca ceea ce cumpara e bine construit...

#30
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Totuși preturile la materiale și manopera nu stagnează din vara anului trecut ? De nu se vând rămân dedemanurile cu stocuri și trebuie să faca reduceri

#31
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Nu prea stagnează deloc, din nefericire...

#32
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Trebuie cautate firme care au stoc vechi de marfa.

#33
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016

View PostDani888, on 07 februarie 2022 - 20:12, said:

Trebuie cautate firme care au stoc vechi de marfa.
Vezi sa nu fie fraieri si sa le dea la preturile vechi. Nu mai gasesti asa ceva. Cel mult daca a fost o scumpire recenta la ceva, in ultimele saptamani, sa iei la preturi "vechi", dar nu iti imagina ca iei acuma la preturi din vara anului trecut ca au ei stoc.

E un moment rau de investit, e clar ca urmeaza crash, depinde de tine daca risti si crezi ca te tine sa fii cu totul gata intr-un an maxim (poate chiar toamna asta) si cu ele vandute ca altfel nu vad bine povestea. Iar ca sa faci asta, iti trebuie ceva pile si spagi ca sa termini si cu actele pana atunci, nervi tari plus echipa ta maricica si tu cu biciul pe ei.

In alta ordine de idei, daca tu crezi ca respecti normative si proiect peste tot la case pentru vanzare, cam greu.

Romanul vrea ieftin si atunci se cauta scurtaturi, ciment mai ieftin, eventual fara factura, santurile de fundatie umplute pe sfert cu bolovani ca e mai ieftina piatra, nu astepti mai mult de 2-3 saptamani sa se usuce, zero hidroizolatie la fundatie daca nu ai dat de apa cand sapai ( oricum, nu sapi prea adanc), fier beton doar asa sa fie, armare cu plasa de buzau, zidarie din porotherm doar la parter si BCA ieftin la mansarda( de-l scapi si se face praf de creta), iar casa marketata drept din caramida, izolatie la perete polistiren expandat de 10 pe mamaligi ca sa se puna repede, nu vata bazaltica si grosimi si figuri, termopane triple (ca sa dea bine) cu rama de grosime geam dublu (ca sa fie ieftine si degeaba triple), scandura cea mai ieftina si netratata la acoperis si multe alte smecherii care se intind pana la ultima priza din casa.
Nu te incurajez sa faci asa, dimpotriva, e odios, dar iti zic doar ce se face ca sa se obtina profit, e cam ca samsaria de masini pocnite varianta casa. S-ar putea sa ai surpriza la sfarsit ca le-ai facut calumea, nu lux, dar corect, dupa proiect, cu izolatie mai bunuta, cu finisaje ok si abia daca iti scoti banii pe ele pe cand astea ca cele descrise de mine ( sau altele mai rele) se vand imediat. Numai la fier de fundatie daca respecti exact proiectul aduci un tir de fier ca sa faci 3 duplexuri.

Edited by Mihai_mb, 08 February 2022 - 23:46.


#34
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
Sorry, am mai uitat de o chestie si nu ma mai lasa sa dau edit. Tu ca sa pui in practica povestea asta probabil trebuie sa o faci pe pj, ca altfel intra anaful pe rol. Si sa oferi o garantie.
Ori romanasii au solutie si pentru asta. Firme sezoniere, un an sunt si pana s-a prins anaful de ce-au invartit ei pe-acolo s-a bagat falimentul si vine urmatoarea pe rol. Cand suna omul de ceva garantie ca i-a crapat ceva prin casa, nu mai exista nici un telefon din cele anterioare, firma nu mai exista, patronul ia-l de unde nu-i.

Combinatiile merg mult mai departe de ce am povestit eu aici in astea doua posturi, dar ideea e ca tu, ca om onest, cu astia concurezi pe piata. Trebuie sa te gandesti de 3 ori daca faci fata.
E clar ca astia care construiesc asa (sau mai rau, cu sant de 30 cm adancime si o plasa de buzau pe mijloc) fac cladiri care la primul seism vor suferi avarii structurale majore. Si nici unul nu va fi tras la raspundere, pentru ca problema va avea amploare prea mare si pentru ca firmele respective vor fi dizolvate demult.
Dar vorba unui coleg, cand faci ceva de genul pentru profit nu esti omul care sa intrebe pe forum sau sa aiba vreo constiinta deosebita.

Asa, ca vrei tu sa ai experienta asta de viata si sa ai ce povesti nepotilor la pensie, super, dar am rezervele mele cu privire la iesitul pe plus ai cu nervii intregi din poveste.

Edited by Mihai_mb, 09 February 2022 - 00:23.


#35
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Pai si cat valoreaza o casa pana la urma? Ca deja se dau pe la 170 000 - 200 000 de euro. Inteleg ca sunt normative, reglementari, materiale de o minima calitate, dar daca toate insumate fac 500 000 de euro, e clar ca e o problema in tot lantul.

#36
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016

View PostRedDev, on 09 februarie 2022 - 10:57, said:

Pai si cat valoreaza o casa pana la urma? Ca deja se dau pe la 170 000 - 200 000 de euro. Inteleg ca sunt normative, reglementari, materiale de o minima calitate, dar daca toate insumate fac 500 000 de euro, e clar ca e o problema in tot lantul.
E greu de zis, depinde si de terenul pe care construiesti, amplasare, utilitati. Problema in tot lantul deja o poti sesiza cand se da la 170-200 cum zici tu si toate costurile insumate iti dau de la 170-200 in sus, nici nu e neaparat sa ajungi la 500.
Dar oricum, se lucreaza cu zilieri platiti cat sa nu fuga, tinuti pe contracte cu minim pe economie si cu restul banilor la negru. Daca vrei sa lucrezi cu ceva firma, faci pentru tine, ca nu mai e rost de castig.
Iar la structura se fac cele mai mari economii, ca nu vine nimeni sa ia mostra din fundatie sa o trimita la laborator.

Edited by Mihai_mb, 09 February 2022 - 16:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate