Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Acoperis nou la o constructie veche

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 15.06.2009
Mare atentie la prinderea cosoroabelor de ziduri. Mai ales ca e zona cu vant puternic.

#20
nicco

nicco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2008

View PostCristiALF, on 24 ianuarie 2022 - 21:24, said:

Capriorii i-as pune 10x15 sau 8x16 sau ceva de genul (cred ca iesi mai bine cu 10x15 ca si dimensiuni standard si eventual preturile aferente). In ce priveste dinstanta dintre ei, tine-i la 58 (68 interax de ex) din ratiuni de potentiala izolatie intre ei (daca vei dori si asa ceva). Coama poti pune de la 10x12/10x15. Cosoroabe 10x12 sau 10x10. Popi as merge pe 15x15 desi probabil ca merg si 10x15. Clesti probabil 5x10 sau 5x15.
Sunt convins ca se pot folosi si dimensiuni un pic mai micute,

Multumesc

View Postkesarion111, on 24 ianuarie 2022 - 21:27, said:

Mare atentie la prinderea cosoroabelor de ziduri. Mai ales ca e zona cu vant puternic.


Asa este. La noi bate vantul mai mereu. Avem si o vorba pentru asta: "la noi nu bate vantul foarte des...doar de 2 ori pe an: 6 luni de la mare si 6 luni de la rusi" Posted Image

Acum serios....si eu mi-am pus problema asta foarte mult. Mesterul a venit cu ideea de a prinde cosoroabele noi ....pe vechile cosoroabe care se pare ca sunt ok...prinderea urmand a se face din 40 in 40 de cm cu holsuruburi autoforante lemn cu cap plat de 24 - 26 cm. Iar acolo unde se va putea se va face si cu fier de 6 mm (in zone unde nu se va vedea - strica peretii pe exterior. Iar pe peretele baii (cel de 2 m inaltime) se va pune cu fier de 6 mm, deoarece acel perete nu are cosoroaba veche.

Inca nu stiu daca e o solutie buna sau nu....

Edited by nicco, 24 January 2022 - 22:26.


#21
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postnicco, on 24 ianuarie 2022 - 20:01, said:

CAPRIORI - 100 X 100 (PAS DE 60)
Pune capriori 100 x 150 pe cant.

View Postnicco, on 24 ianuarie 2022 - 22:24, said:

Acum serios....si eu mi-am pus problema asta foarte mult. Mesterul a venit cu ideea de a prinde cosoroabele noi ....pe vechile cosoroabe care se pare ca sunt ok...prinderea urmand a se face din 40 in 40 de cm cu holsuruburi autoforante lemn cu cap plat de 24 - 26 cm. Iar acolo unde se va putea se va face si cu fier de 6 mm (in zone unde nu se va vedea - strica peretii pe exterior. Iar pe peretele baii (cel de 2 m inaltime) se va pune cu fier de 6 mm, deoarece acel perete nu are cosoroaba veche.

Inca nu stiu daca e o solutie buna sau nu....
Ai centuri la casa ?

#22
nicco

nicco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2008

View PostHunor_66, on 24 ianuarie 2022 - 23:28, said:

Pune capriori 100 x 150 pe cant.


Ai centuri la casa ?

Buna dimineata. Nu am centura la casa din pacate si nici stalpi. Asa am cumparat-o. Casa este veche (aproximativ 100 de ani) facuta numai din chirpici pusi pe lat (pereti grosi de 50 cm). Cosoroaba veche este prinsa de pereti prin legare cu fier de 6 sau de 8 nu stiu exact. Casa este foarte solida, fara p[robleme structurale, peretii nu sunt crapati de loc (poate datorita grosimii lor).

Insa sa ma apuc acum de noi lucrari de constructii gen - turnat centura si stapi, nu am nici fondurile necesare si ulterior inseamna sa repar toata casa.

#23
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postnicco, on 25 ianuarie 2022 - 08:19, said:


Cosoroaba veche este prinsa de pereti prin legare cu fier de 6 sau de 8 nu stiu exact.
Pai si fierul ala de ce anume se leaga ?
Unde e bagat ?

#24
nicco

nicco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2008

View PostHunor_66, on 25 ianuarie 2022 - 08:42, said:

Pai si fierul ala de ce anume se leaga ?
Unde e bagat ?

Am inteles ca la casa asta veche, cosoroabele vechi sunt prinse d eperetele de chirpic, cu fier, des, si la circa 50-60 cm distanta in jos. Nu stiu cum se construia acum zeci de ani,. insa uite ca a rezistat cu brio anilor.

#25
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Atenție să fie închis bine podul. Să nu aibă pe unde intra vântul, ajută mult să nu fie luat de vânt.
Eu unul după ce am avut casă acoperita cu tablă, nu aș mai face prostia asta a doua oară, aș pune țiglă.

#26
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Imi pare rau ca trebuie sa schimbi acooerisul, cred ca realizezi:
2) aspectul casei se va schimba (in sensual rau);
2) confortul in casa de asemenea: o sa si Vara cald si Iarna frig. Stuful, pe linga rolul de protectie la ploaie, asigura si unul de protectie contra temperaturile extreme.

Ma crucesc de situatia paradoxala ce o descrii: in mijlocul deltei, stuful sa fie asa scump. Despre mesteri, incearca sa gasesti totusi, prin recomandare ceva, sa repari actualul.
Cu tabla, o sa plangi la cum arata. Crezi ca mesterii au uitat mestesugul stufului si s.au specializat pe tablaraie?

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnicco, on 24 ianuarie 2022 - 20:17, said:

ASA ESTE....DEJA PLANG DUPA ACOPERISUL DE STUF!!

PER TOTAL...diferenta dintre o casa acoperita cu stuf si una cu tabla lindab este foarte mare)

Pai acuma vrei sa schimbi , deja plangi dupa ?
Tigla nu e solutie, clar pica !   Ramane tabla. Cauta mai ieftin tabla.

Daca te hotarasti zi-mi unde esti si vin sa te ajut !   Dar mie sa nu te plangi dupa  ca era mai bun stufu !  
Ca la tabla  stiu sa te ajut  dar la stuf  nu (nu stiu sa bat  sau care e procedura )
Dai si tu  mancare + cazare si mie nu imi trebuie bani de manopera!

View PostCa Castelul Bran, on 27 ianuarie 2022 - 11:22, said:

Imi pare rau ca trebuie sa schimbi acooerisul, cred ca realizezi:
2) aspectul casei se va schimba (in sensual rau);
2) confortul in casa de asemenea: o sa si Vara cald si Iarna frig. Stuful, pe linga rolul de protectie la ploaie, asigura si unul de protectie contra temperaturile extreme.

Ma crucesc de situatia paradoxala ce o descrii: in mijlocul deltei, stuful sa fie asa scump.

2) aspectu va fi se... ok deci modernizat !
2) asta nu stiu, o fi bun si stufu la ceva
Da din pacate stufu  e scump , mai ales mesterii nu stiu sa lucre cu el. Sincer nici eu !   Tabla am mai pus pe acoperis, chiar nu e greu ! (Pui garnituri si suruburi care nu ruginesc.)
Dar sa lucrezi cu stuf, chiar nu lucreaz multi in Romania,   trebuie batut,  legat special , etc.
A disparut si meseria asta ca si altele , eg. pantofar, olar, lampagiu, birjar !

Edited by MembruAnonim, 28 January 2022 - 02:15.


#28
nicco

nicco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2008

View PostCa Castelul Bran, on 27 ianuarie 2022 - 11:22, said:

Imi pare rau ca trebuie sa schimbi acooerisul, cred ca realizezi:
2) aspectul casei se va schimba (in sensual rau);
2) confortul in casa de asemenea: o sa si Vara cald si Iarna frig. Stuful, pe linga rolul de protectie la ploaie, asigura si unul de protectie contra temperaturile extreme.

Ma crucesc de situatia paradoxala ce o descrii: in mijlocul deltei, stuful sa fie asa scump. Despre mesteri, incearca sa gasesti totusi, prin recomandare ceva, sa repari actualul.
Cu tabla, o sa plangi la cum arata. Crezi ca mesterii au uitat mestesugul stufului si s.au specializat pe tablaraie?

Sa vezi ce pret are pestele direct.... din apa , aici loco...atunci ai sa te crucesti sigur. E mai scump decat la Hunedoara sau Bacau!!!!! Stuful la fel, este foarte scump.
De reparat vechiul acoperis, nu se mai pune problema..capriori vechi, mancati de carii, nu poti schimba numai 1 - 2 - 3....capriori, trebuie sa dai jos totul....iar stuful...un strat are peste 35 de ani, iar cel pus de mine are 13 ani. In concluzie nu se poate repara....din pacate....

Edited by nicco, 28 January 2022 - 17:33.


#29
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Si daca pui tabla, tot trebuie schimbati capriorii, faci argumentul asta nu e bun.

Deasemenea, pt tabla iti trebuie multe elemente/accesorii ce se oferteaza la bucata sau metru liniar.

Du-te la tine in sat/localitate si vezi cum se prezinta acopresurule sau podurile dupa 10 ani.

Ia o decizie, dupa ce ai toate elementele pe masa de lucru (hartie).

Tigka ceramics Este exclus: iti zboaea toata, o culegi din gradina dupa o iarna.

Daca totusi, te decizi sa mergi pe tabla, priveste si ofertele de tabla faltuita. Macar nu pune dintraceea care imita tigla, ca mi se pare o prostie: priderile holzsuruburi se fac prin exterior; pierderi mari la suprapuneri (daca este in 2 ape, e mai simplu); in schimb ai viteza mare de punere in opera.


#30
nicco

nicco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2008

View PostCa Castelul Bran, on 29 ianuarie 2022 - 10:12, said:

Si daca pui tabla, tot trebuie schimbati capriorii, faci argumentul asta nu e bun.

Deasemenea, pt tabla iti trebuie multe elemente/accesorii ce se oferteaza la bucata sau metru liniar.

Du-te la tine in sat/localitate si vezi cum se prezinta acopresurule sau podurile dupa 10 ani.

Ia o decizie, dupa ce ai toate elementele pe masa de lucru (hartie).

Tigka ceramics Este exclus: iti zboaea toata, o culegi din gradina dupa o iarna.

Daca totusi, te decizi sa mergi pe tabla, priveste si ofertele de tabla faltuita. Macar nu pune dintraceea care imita tigla, ca mi se pare o prostie: priderile holzsuruburi se fac prin exterior; pierderi mari la suprapuneri (daca este in 2 ape, e mai simplu); in schimb ai viteza mare de punere in opera.

Poate nu m-am explicat bine: capriorii trebuie musai schimbati! Toti! Deci acoperisul se va schimba in totalitate (structura din lemn)
In ceea ce priveste tipul de acoperis acceptat prin hotarare de consiliu judetean - pt Delta Dunarii...nu se accepta decat tigla, stuf sau olane! Cu greu se accepta tigla metalica care sa aduca cat de cat cu..... tigla.

Am sa mai dau cateva telefoane sa vad ce se mai stie despre mesterii astia cu stuf. si apoi ma voi decide.....doar ca ...la cum arata lucrarile din ultima perioada...imi e cam teama ..sa nu ma trezesc peste 7- 8 ani ca am nevoie urgenta de reparatii (din nou)

Multumesc de sfaturi!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate