Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RPL2021: Instructiuni auto-recenzare

Info Coronavirus/Vaccin vs. Fake News

Ajutor pentru refugiatii ucraineni

Cum sa gasesti avocat asa repede ...
 Recomandare BMW X3, buget 30K Euro

ANAF Zile lucratoare mai 2022/ de...

baterie laptop nou

Unde incarci butelia cu argon pen...
 Munteanu Gheorghe Piatra Neamt Lu...

Rammstein - Dicke Titten

Ce este asta?

Retinut permis fara proces verbal
 Salamander sau Aluplast

Cumparare stocuri de la firme in ...

setup minidlna pe linux mint

Caut scurtmetraje romanești

Alimentare electrica în podul blocului

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

radu_radu

radu_radu

Member

• Grup: Members
Salut,

M-ar interesa cum se poate proceda pentru a ajunge cu energie în podul unui bloc și aceasta sa fie achitata de mine. Locuiesc la etajul 1/4 și as avea nevoie de o priza în pod. Cine o poate face și ce acorduri sau autorizații as avea nevoie

Multumesc!

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members
O poți "face" fără autorizații fara să știe lumea. Tragi un cablu 3*2,5 cat mai ascuns daca se poate.
Dacă nu ai cum pe interior o faci pe fațada. Așa cum se trăgeau in trecut cablurile de la antene.

Dacă vrei cu proiect și autorizații... e deja altceva.

suri

suri

Member

Ghenele de țevi (canalizare, pluviala, ventilație) trebuie sa răspundă pe acoperiș, deci trec prin pod. Coborî din pod prin una din ghene un cablu pana la apartamentul tău, unde îl conectezi într-o doza.
Ca să nu ai vreun vecin pe conștiința protejează cablul într-un copex cât mai zdravăn. Și pune neapărat o protecție diferențiala pe circuitul ala.

sorin147

sorin147

Senior Member

Poate te vedem la stiri ca ai lasat blocul fara acoperis.
Daca nu aveti lift, vorbesti cu administratia sa tragi priza din instalatia de iluminat de pe scara si te angajezi sa platesti curentul de pe scara (care ar trebui sa fie destul de putin). E cel mai usor de realizat si masurat consumul. Castiga si blocul (acolo, cat de putin), castigi si tu. Acum, sa nu castige si pompierii o interventie pentru "instalatie improvizata".

danb1961

danb1961

Senior Member

Ce putere ai nevoie pe priza aia ?

Edited by danb1961, 24 January 2022 - 08:17.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Ce bagi in priza?  Un cablu prelungitor din ala de 10 m  de 3x 2.5mm fire s-ar putea sa fie suficient.
Dar ce vrei sa faci acolo? Te-ai gandit sa mai amenajezi 1 -2 camere ?

Acu vad  1 /4  adica stai la 1?  Am crezut ca al 4, era mai simplu.  Deci mai mult de 10m iti trebuie.  Dar asa nu inteleg ce vrei sa faci acolo?
Pe unde am stat eu, cei de la 4 foloseau podul iar cei de la parter si et.1  uscatoria.

vestale

vestale

Active Member

Am tras de la etajul 1 pana in pod si apoi pe bloc 2 cabluri pentru antene de radioamatori. Pentru ca fatada arata frumos si vroiam a ramana asa, am preferat sa folosi aerisirea de la o debara. Atentie ca e principiul hornului, in partea superioara este o gaura ce da din tunelul tau in cea de sus pana jos. Vorbesc de un bloc construit in anii 1980.

adisz

adisz

Targu Mures

View Postdanb1961, on 24 ianuarie 2022 - 08:15, said:

Irelevant.
Priza este data prin constructie pentru 2500 W.

View Postsuri, on 24 ianuarie 2022 - 08:02, said:

Ghenele de țevi (canalizare, pluviala, ventilație) trebuie sa răspundă pe acoperiș, deci trec prin pod. Coborî din pod prin una din ghene un cablu pana la apartamentul tău, unde îl conectezi într-o doza.
Ca să nu ai vreun vecin pe conștiința protejează cablul într-un copex cât mai zdravăn. Și pune neapărat o protecție diferențiala pe circuitul ala.

Nu stiu daca ai acces la asa ceva.

radu_radu

radu_radu

Member

Am nevoie de o priza pentru un gateway/router/miner de helium

anaki

anaki

IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

• Grup: Moderators
Cand stai la bloc de bun simt este sa ai acordul locatarilor.

danb1961

danb1961

Senior Member

-"Vizualizare mesajdanb1961, pe 24 ianuarie 2022 - 08:15, a scris:
Irelevant.
Priza este data prin constructie pentru 2500 W."
Poate ca este irelevant, insa m-as gandi ca legarea la circuitul de lumina este restrictionata la 1,5kw, caz in care devine a naibii de relevant..
- Orice modificare in instalatia electrica necesita autorizare(inclusiv acordul vecinilor) si executie de catre personal calificat si autorizat

vestale

vestale

Active Member

Faci telealimentare, daca e doar un "miner" din ala, e mai sigur. Sursa de alimentare la tine in casa, trimiti doar tensiune redresata si valori nepericuloase, putin mai mari sa compensenzi caderile de tensiune, dar cablul e mai bine sa fie serios.
Daca acoperisul e din tabla si nu scoti antena afara, deasupra ei e degeaba. Iarasi in functie de cat de bine e izolat podul temperaturile variaza mult, de la aproape cat cele de afara, cum e acum, pana la 50 si peste vara, cand se incinge totul in pod si nu poti respira. La fel si umiditatea si condensul, tevile de la canalizare daca nu sunt scoase deasupra acoperisului, atunci aburii la vreme de iarna o sa faca condens pe tot ce e rece acolo in pod, inclusiv echipamentul tau. Si inca un factor de tinut cont: la ploile puternice, picaturi mai mari sau mai mici pot ajung in pod, pe la cuie, pe la imbinari. Cat de sigur esti ca nu iti fura cineva echipamentul de acolo? Am inteles ca se asteapta destul de mult si se cer bineinteles mai mult decat nu fac. Vecinii de la etajul 4 ce parere au de ideea ta?

radu_radu

radu_radu

Member

De-asta am intrebat aici, sa stiu de unde ma apuc cu totul. Cred ca cel mai simplu e totusi sa duc doar antena sus si sa il alimentez din apartament. Multumesc pentru raspunsuri!

vestale

vestale

Active Member

Duci doar antena sus, dar pe ce frecventa lucreza(emite/receptioneaza) jucaria?
Ce cablu/mufe folosesti si cati metri intra din pod pana la tine si ce atenuare o sa ai pe acest nou asamblu? Aproape sigur o sa mai multe pierderi.
Paratrasnet mai exista pe acel bloc, eventual verificat?

Mircel

Mircel

Senior Member

View Postradu_radu, on 24 ianuarie 2022 - 11:14, said:

De-asta am intrebat aici, sa stiu de unde ma apuc cu totul...
Toate blocurile vechi au avut o antenă comună TV+Radio. Amplificatorul acesteia se afla într-o nișă la ultimul etaj și era alimentat
la 230V. Cere aprobarea vecinilor oferindu-le în schimb plata lunară (50-100 de lei) a întregii energii consumată pe scară ptr. iluminat.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

View Postradu_radu, on 24 ianuarie 2022 - 10:47, said:

Am nevoie de o priza pentru un gateway/router/miner de helium
Montezi echipamentul in pod? Posibil să-i crească picioare. Că nu e ieftin. ;)

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

View Postdorin_2k, on 24 ianuarie 2022 - 15:01, said:

Montezi echipamentul in pod? Posibil să-i crească picioare. Că nu e ieftin. Posted Image

Las sa vedem ce va fi :)  Ia curent de la vecinu de la 4 !

vestale

vestale

Active Member

@nael si vecinul de la etajul 4 pe unde duce cele 2/3 fire sus in pod?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate