Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

V-ati cumparat vreodata o masina pentru voi doar pentru placerea de a o conduce?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View PostAdm, on 23 ianuarie 2022 - 16:00, said:

La 5-10k eur sunt cazane de pe care curg tablele.
hmm, eu m-am uitat de curioztate
nu mi s-a parut chiar atat de negru scenariul
bine,...comparat cu loganul meu
https://www.mobile.d...e,vcg:sportscar

#20
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
@adm, nu toată lumea are sutele tale de mii de euro sa cumpere mașini noi.
Poți să te distrezi foarte bine și cu 2k euro, o mașină de poate și repară, tabla se poate suda, repara unde e nevoie. In comunitatea Renault Sport lumea a rămas de acord că bătrânul Clio 197 e cam cea mai fun mașină, iar un Clio 172 sau 182 sunt foarte similare. Oricum sunt destule mașini noi scumpe cu o tona de chit pe ele, vezi clipul ala cu M5 Competion și zidăria de pe el.
https://fb.watch/aJ6EDSWa8m/


La 10k euro deja găsești mașini faine și îngrijite sau iei ceva obosit și pui la punct în bugetul asta.
Este ăla de "la garaj" pe youtube-ul românesc care în 5k euro deja făcuse Lupo 1.9tdi 350cp.

Edited by SpeedDemon, 23 January 2022 - 16:11.


#21
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010

View PostAdm, on 23 ianuarie 2022 - 16:00, said:

La 5-10k eur sunt cazane de pe care curg tablele.

Vrei sa iti arat eu cazan in intervalul ala? Am butoanele de pe consola centrala si de la geamuri aproape impecabile. Am vazut masini mai noi neingrijite si privite ca niste unelte si atat. Vad mereu masini noi cu bara infipta in borduri. Nu toti suntem la fel. Ma mir ca faci tu generalizarile astea.

Pasionatii isi intretin masinile ca niste pasionati, nu ca unii care trag pe ele. Sunt oameni cu masini de 5k de euro care baga inca 2-3k euro si le tin impecabile. Sunt exceptii dar tot nu e loc de generalizari. Iti arat cazan din 2007? Are suspensie multilink. Am mers cu Skoda Octavia 4, 2021, 7k km si parca sunt cu caruta. Lucru confirmat de catre detinatori pe vwforum. Roti pe 16 si la Audi al meu am pe 18. Prefer sa iau ceva premium dar mai vechi decat ceva non-premium.

Edited by DrLexic, 23 January 2022 - 16:14.


#22
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021
Asta zici tu...poti gasi masini 200+ cp in stare exceptionala sau care necesita putine cheltuieli

https://m.mobile.de/...15b1bb0&type=ad

Asta ar fi una de la baza celor 5000 euro pomeniti...v6, 207 cp, suficienti sa te joci cand ai chef. Evident, brandul este preferinta personala.

Edited by Namidee, 23 January 2022 - 16:18.


#23
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Pus si simplu pentru placerea condusului si pentru familie,ca a doua masina mi-am ales o Alfa Romeo 159 Sw 3.2 V6 Q4 .Aici impozitul este un pic peste 500 eur/an.Si imi place.

#24
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 08.10.2004

View PostSfaturiFaraTroleala, on 23 ianuarie 2022 - 15:44, said:

eu am Dacia Logan din motive economice, in mod evident nu exista placere
pentru placere mi-ar trebui mai multa sportivitate, mai ales la motor dar si la caroserie
masina mai mica, 2 usi, nu barci cu 4 usi sau suv-uri

gasesti miata de la 5k.  ffs..exista placere !!!

#25
Freaka-the-Disk

Freaka-the-Disk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.10.2021
2 Honda aici:

- Integra Type R DB8/1996/1.8L aspirat/215CP stock/1075 Kg - masina merge curent cumparaturi/vacanta/circuit, aproximativ 20K Km/an

- Integra Type R DB8/2001/2.0L aspirat (swap)/230CP stock/1100Kg - cumparaturi/vacanta/circuit, aproximativ 5-7K Km/an. mama mea o adora. si o conduce.

#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003

View PostSfaturiFaraTroleala, on 23 ianuarie 2022 - 16:06, said:

hmm, eu m-am uitat de curioztate
nu mi s-a parut chiar atat de negru scenariul
bine,...comparat cu loganul meu
https://www.mobile.d...e,vcg:sportscar
Eu ma refer la minim 3l cilindree, suta sub 4-5, dar tu ai ca tinta Loganul...

#27
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View PostAdm, on 23 ianuarie 2022 - 16:39, said:

Eu ma refer la minim 3l cilindree, suta sub 4-5, dar tu ai ca tinta Loganul...
hobby pentru cei cat de cat clasa medie,nu clasa bogatasilor

#28
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Da, un Scenic RX4, motor benzina 2l, 140CP. L-am cumparat la pret de fier vechi (cred ca mai ieftin, chiar), cu motorul in portbagaj.

Desi mi-am propus sa-l refac in parcurs de un an, in 2 luni era gata (motorul a fost problema principala). In rest o bijuterie de masina, cu plusurile si minusurile de rigoare, si asumate.

Dar - inalta, pozitie comoda de condus, tractiune integrala permanenta, clima. Incapatoare si versatila - in 1 min scoti scaunele spate si obtii o dubita. Pe barele portbagaj originale am carat metri cubi de lemn.

Minusul principal este consumul, insa avand in vedere ca e a 2-a masina, si fac cu ea 3000-4000km/an, nu e chiar asa bai.

#29
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.06.2020

View PostTarzy, on 23 ianuarie 2022 - 14:54, said:

Detin 3 astfel de masini, strict pentru placerea de a le intretine si de a le conduce.
Aro 243, Aro 11 si Dacia 1100.
Pe langa aceste mai detin alte 3.
Esti magnat.

Cu 2000 eur iti iei o motoreta bunicica.

#30
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostSfaturiFaraTroleala, on 23 ianuarie 2022 - 14:49, said:

Ma refer aici, daca cumva aveti familie, si asa mai departe, sa luati pe langa inca una care sa fie mai mult ca o jucarie/hobby/motocicleta pentru voi, si sa o folositi cu scopul de a va simti bine cand o conduceti. Daca da, de care?
Da.
Eu dețin o Mazda 6 combi, GY.
La momentul achiziției nu am crezut că o să-mi placă atât de mult.
Incredibil de sportivă la greutatea ei, se duce exact acolo unde vreau.
Bine, aici sunt foarte importante anvelopele.

#31
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021
Eu as cumpăra una de distracție doar dacă pun gheara pe un al doilea garaj. Pana atunci îmi mai fac de cap pe circuit cu mașinile altora. Dai 100e și bagi 30-60 min cu Impreza, evo, boxter, am băgat cu Ferrari Modena și F550, diablo, sau tot felul de cazane de curse scoase la pensie. (și care oricât de vechi și de prăbușite sunt n-au nicio treaba cu mașinile de strada oricât de puternice, pe circuit sunt din alt film).

Edited by KiloW, 23 January 2022 - 17:28.


#32
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,660
  • Înscris: 20.11.2005
Da, un BMW Z4 roadster.
Dupa o perioada scurta de aprox. 2-3 saptamani am realizat ca nu mai folosesc deloc masina veche, asa ca am vandut-o, Z4 devenind din masina de fun, daily driver. Am tinut-o vreo 5 ani.

#33
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Un 1.9tdi Posted Image

View PostAdm, on 23 ianuarie 2022 - 16:39, said:

Eu ma refer la minim 3l cilindree, suta sub 4-5, dar tu ai ca tinta Loganul...

Placere se poate gasi si in alte masini, nu trebuie neaparat sa fie performante. Am mers cu un urs stock 2.0 benzina, 6 cilindri, doar evacuarea schimbata. La performante de cand era nou, la o liniuta nu cred ca face un Logan 1.6 16v, dar senzatia pe care ti-o da, sunetul pe care il are, atentia pe care o atrage de la cei de pe drum... iti aduce mereu zambetul pe buze. Posted Image

#34
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
eu prima data jucaria cumpar! si nici nu mai am nevoie de altceva. 2 usi, decapotabila, e perfecta pt un om normal.

#35
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostKokoshmare, on 23 ianuarie 2022 - 15:06, said:


Oltcit club - cumparat pentru ca eram foarte activ pe Daciaclub in disputa Aro vs Oltcit. La mare moda discutia asta prin 2004 , cred ca au fost si pe softpedia discutiile astea. L-am cumparat cu 8 milioane de la cel mai carpanos om posibil. Asta nu mi l-ar fi dat dar trebuia sa isi schimbe masina si nu avea decat un singur loc de parcare si cel mai bun din bloc, fix in fata scarii. Era fala lui si nu misca practic deloc Oltcitul de acolo. Mi l-a dat cu conditia ca sa nu il misc nici eu de acolo pana cand nu vine cu noua masina.


Concluzia e ca Oltcitul e mai rapid/bun/modern ca Dacia 1310 si din mers si de pe loc, n-am crezut pana nu am vazut.

View PostSpeedDemon, on 23 ianuarie 2022 - 15:57, said:


Într-o vreme mai găseai cate un Megane 225 la 3-4 mii de euro, mai obosit.


Si acum am vazut 2-3 la vanzare, la pret de Golf5 cu motor de 1.4. Pana in 4000E. Cred ca respectivii nici nu stiu cati bani sa ceara pe masina, dar nici masina nu face banii.

https://www.olx.ro/d...rs-IDfHJO6.html

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSfaturiFaraTroleala, on 23 ianuarie 2022 - 14:49, said:

Ma refer aici, daca cumva aveti familie, si asa mai departe, sa luati pe langa inca una care sa fie mai mult ca o jucarie/hobby/motocicleta pentru voi, si sa o folositi cu scopul de a va simti bine cand o conduceti. Daca da, de care?
Yup
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DJYyYVguQ-E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate