Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Credit nevoie personale otp

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
davidiuhas03

davidiuhas03

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.01.2022
Buna in urma cu un an tatal meu a facut un credit de nevoie personale  dar in final el a murit din cauza cancerului si acum banca ne spune ca suntem obligatii sa platim integral restul creditului .
(precizez ca am vorbit cu mai multii avocati si nu au stiut sa imi zica exact mai nimic unii au zis ca nu am de platit nimic iar altii au spus ca trebuie sa platesc in functie de cat am mostenit daca am mostenit 5000 si creditul este 10000 platesc doar cat am mostenit)
Aveti vreo parere ce as putea face  sa ma scap de credit

#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,665
  • Înscris: 10.10.2011
imposibil sa fi mers la un avocat competent si sa nu te fi lamurit. cauta avocat serios si te lamureste. du-te obligatoriu cu contractul de credit la el. in principiu, daca acel credit nu avea asigurare de viata, se transmite mostenitorilor.deci preiei si creditul

#3
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Nu esti obligat sa platesti datoria tatalui tau. Dar daca mostenesti ceva din partea lui, banca poate cere in instanta sa-si recupereze datoria din ceea ce mostenesti.

#4
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Daca mostenesti ceva, automat devii responsabil pentru datoriile celui pe care l-ai mostenit. Avocatul a zis bine, nu poti prelua datorii mai mari decat averea mostenita.


Adica daca mostenesti 100 de lei de la cineva care avea 1000 de lei datorie, dupa ce platesti suta aia de lei esti complet exonerat de restul datoriei.

Edited by murdar, 23 January 2022 - 13:55.


#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 08.08.2018
Important este contactul, poate ca a platit si asigurare de viata.

#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
Daca creditul este mai mare decat mostenirea, refuzi mostenirea si nu ai de platit nimic, in caz contrar daca accepti mostenirea, acepti si datoriile. Vezi daca nu are cumva in contractul de imprumut, asigurare de viata, in care e stipulat ca in caz de deces, asigurarea plateste creditul.

#7
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Pai si daca are asigurare de viata, vine compania de asigurari dupa mostenire.

#8
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 08.08.2018
Cred ca nu intelegi conceptul de asigurare...

#9
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
cred ca tu nu il intelegi.

#10
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Daca avea asigurare de viata nu platesti , daca nu avea , cam platesti.

#11
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Firma de asigurari isi va recupera intotdeauna prejudiciul daca are de unde.

Mostenirea este atacata imediat de toti creditorii. Compania de asigurari devine unul din creditori daca banca alege sa execute polita de asigurare.

Asigurarea de viata este cesionata bancii. Adica banca este beneficiarul direct al politei de asigurare si nu clientul bancii, beneficiarul creditului.

Edited by murdar, 23 January 2022 - 17:40.


#12
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.03.2012
1. Dacă accepți o moștenire, o accepți și cu drepturi, și cu obligații (datorii, credite etc.)
2. Dacă tatăl tău avea asigurare de viață la credit, află ce acoperea: riscul de deces din orice motiv (caz în care intră și decesul urmare a unei boli, deși aici am semne de întrebare legate de chestionarul medical făcut la acceptarea cererii de asigurare) sau riscul de deces din accident (riscul cel mai frecvent acoperit de astfel de asigurări, caz în care asigurarea nu va acoperi datoria din credit). dacă acoperea riscul de deces din orice motiv, solicită asigurătorulu să acopere datoria și se termină așa toată povestea.
3. Dacă asigurarea nu acoperă datoria sau nu a avut asigurare, datoria cade în sarcina moștenorilor, pentru valoarea rămasă de plată la momentul decesului. Din practică, îți spun că există două variante la care apelează creditorii. Una dintre ele este să treacă astfel de credite la pierderi (write-off), cealaltă este să se înțeleagă cu urmașii asupra unei sume pe care o pot plăti aceștia, adeseori mulțumindu-se cu mai puțin.

Succes!

#13
davidiuhas03

davidiuhas03

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.01.2022
Din pacate creditul pe care l-a avut nu avea asigurare desi am vorbit cu mai multi manageri de la banci diferite si au spus ca orice banca isi asigura creditul in caz de deces .
Eu cu mama mea am acceptat mostenirea deoarece acceptanda-o am mostenit 2 masini in valorea de 5000 de euro si o polita de asigurare pe care o avea el separat dar notarul a spus ca polita nu trebuie pusa in certificatul de mostenitor deci practic noi am mostenit 5 mii de euro de la el dar el era restant la banca cu 9 mii in momentul in care a murit si banca are pretentia ca noi sa platim 9000 desi confrom certificatului nu avem atat

Cel mai ciudat lucru pe care il face banca este ca de cand a murit ei trimit incontinuu notificari la adresa lui pe numele unui mort de 3 luni desi am anuntat decesul si la banca

Edited by Dany_Darke, 23 January 2022 - 21:15.


#14
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Trimite-le inapoi scrisoare sa vina sa execute mostenirea si sa isi recupereze banii.


Apropo, pe mostenirea aia ati platit si taxa de succesiune (impozitul pe mostenire) catre stat. Sau daca nu ati platit, sa aveti in vedere.

Edited by murdar, 23 January 2022 - 21:42.


#15
davidiuhas03

davidiuhas03

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.01.2022
O sa le trimit zilele astea scrisoare sa execute mostenirea in caz contrat in care nu o sa accepte sa primeasca doar o parte din suma restanta ma gandesc ca o sa ajungem la proces cu ei

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate