Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Recomandare OS pt non-programator

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Mult prea mare si labartat, mai bine incearca cu Mint sau MX Linux vede despre ce este vorba, se invata cu SO-ul in general, are destule forumuri cu suport si are pachetele DEB care se pot instala facil + Synaptic. Alta varianta Lubuntu, Xubuntu sau Ubuntu.

#20
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Eu recomand Fedora cu toate aplicatiile Flatpak , iar pentru joaca cu programarea containere Podman administrate cu Distrobox ca sa nu iti umpli sistemul principal cu gunoaie :>

Edited by Arthos, 24 August 2022 - 20:35.


#21
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View PostArthos, on 24 august 2022 - 20:33, said:

Eu recomand Fedora cu toate aplicatiile Flatpak
Și eu.

Plus câte un hard disk de 16 TB pentru fiecare 5 aplicații instalate și dependențele lor.

#22
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004

View Postserban57, on 24 august 2022 - 21:00, said:

Plus câte un hard disk de 16 TB pentru fiecare 5 aplicații instalate și dependențele lor.

Eu iti recomand sa nu te mai bagi in seama pe aria asta cu ineptii de 2 lei :

Attached File  FedoraFlatpakApps.png   119.25K   29 downloadsAttached File  FedoraFlatseal.png   247.69K   29 downloads

Attached File  FedoraRootSize.png   88.28K   27 downloadsAttached File  FedoraFlatpakSize.png   337.2K   20 downloads

Am 118 aplicatii si dependinte Flatpak instalate - aka toate aplicatiile folosite, tot OS-ul ocupa 12GB din care 14GB sunt doar pentru Flatpak :>

Cand te prinzi ce e aia data deduplication, BTRFS transparent compression mai vorbim.

#23
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View PostArthos, on 24 august 2022 - 21:44, said:

Cand te prinzi ce e aia data deduplication, BTRFS transparent compression mai vorbim.
Învață-l pe începător astea.
Deja ai început să-i distorsionezi percepția asupra Linux-ului, făcându-l să pară mult mai complicat decât este cu adevărat.

Edited by serban57, 25 August 2022 - 06:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate