Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Recomandare upgrade PC

legile din Italia

Exista pentru Android un ceas car...
 Achizitie proprietate (inclusiv c...

Cadou 12 ani

probleme vizionare netflix

Ajutor alimentare plita inductie
 Recunoasteti aceasta boxa

partitionare ssd 1T laptop Asus

Recomandare enclosure usb 3.0 to ...

Stropire planseu beton
 Am neaparat nevoie de firma SRL/P...

Recomandare Aer conditionat pentr...

Decojire/dezlipire tencuiala deco...

Anvelope all season

Java Tech Support sau Java Internship?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

elis678

elis678

Junior Member

• Grup: Junior Members

View PostBucsaMobilul, on 23 ianuarie 2022 - 19:40, said:

Si ce faci? O sa te sperii pentru totdeauna sa dai piept cu realitatea? Macar asa vezi cat stii sa faci.

😒Ma refeream in comparatie cu oferta de job care e pe perioada nedeterminata, si mi-ar oferi stabilitate financiara, e mare nevoie de stabilitate financiara in lumea reala

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

• Grup: Senior Members

View Postelis678, on 23 ianuarie 2022 - 15:22, said:

raman cu ochii-n soare
Asa capeti experienta.
Si eu am dat rateuri la inceput (cum multi probabil), ba la un interviu mi s-a spus ca am rezolvat cerinta dar n-au inteles ei metoda Posted Image Oricum am luat-o ca a fost mai bine asa fiindca oricum nu cred ca faceam mare "afacere" impreuna.

Edited by neagu_laurentiu, 23 January 2022 - 20:29.

elis678

elis678

Junior Member

View Post_Smiley_, on 23 ianuarie 2022 - 13:15, said:

asta incercam si noi sa ne dam seama: "Java Tech Support" este tech support sau programare?

Update:
Am vazut cv-ul cuiva care a lucrat  pe un post cu acelasi titlu.

Responsabilitatile jobului sunau cam asa:
-suport tehnic pentru clienti
-feedback pentru a ajuta la imbunatatirea platformei
-scriere de scripturi care sa recreeze problemele clientilor si testarea soluțiilor

Suna a programare?

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Doar aia cu scriptul. In rest alergatura.

dani.user

dani.user

Guru Member

Nu-i exclus ca acele scripturi sa fie defapt pasi povestiti, nu cod.

elis678

elis678

Junior Member

Concluzie:
Rămâne internshipul, si dupa alea doua luni cine stie, poate am noroc si raman angajat full time

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

View Postelis678, on 23 ianuarie 2022 - 20:42, said:

Update:
Am vazut cv-ul cuiva care a lucrat  pe un post cu acelasi titlu.

Responsabilitatile jobului sunau cam asa:
-scriere de scripturi care sa recreeze problemele clientilor si testarea soluțiilor

Suna a programare?
nu suna a programare, dar nici a Java :)
as zice ca e o etichetare gresita a jobului si ca de fapt e suport tehnic clasic.

Basso

Basso

Member

• Grup: Members

View Postelis678, on 22 ianuarie 2022 - 23:09, said:

1.Internship Java, care e pe partea de dev, care imi place, dar durata scurta 2 luni, exista posibilitate de angajare la final, dar e posibilitate nu certitudine

2.Java Tech Support, contract pe perioada nedeterminata, salariu bun(sau cel putin asa cred eu), dar nu stiu cat de mult ma ajuta in cariera, dacă ma dezvolt sau e un job unde raman cam la nivelul la care sunt acum, si nu mai pot sa obtin un job mai bun in viitor

Clar daca as fi in locul tau as alege optiunea 1, avand in vedere si ca iti place sa scrii cod.

Optiunea 2 te duce in zona de suport level 3 si DevOps unde e criza de oameni cu aptitudini tehnice pe piata muncii si salariile oferite sunt comparabile cu ale programatorilor. Eu fiind o fire analitica si neplacandu-mi in mod deosebit programarea am descoperit in schimb ca-mi place rezolvarea de puzzle-uri, sa caut root cause-uri, sa testez solutii si sa le implementez in productie iar cand n-am incotro mai "bibilesc" prin codurile scrise pe altii si le optimizez, ceea ce nu ma face programator dar ma multumeste faptul ca livrez calitate pe bucata mea si aduc un plus pe proiecte.

elis678

elis678

Junior Member

View PostBasso, on 24 ianuarie 2022 - 11:48, said:

Clar daca as fi in locul tau as alege optiunea 1, avand in vedere si ca iti place sa scrii cod.

Optiunea 2 te duce in zona de suport level 3 si DevOps unde e criza de oameni cu aptitudini tehnice pe piata muncii si salariile oferite sunt comparabile cu ale programatorilor. Eu fiind o fire analitica si neplacandu-mi in mod deosebit programarea am descoperit in schimb ca-mi place rezolvarea de puzzle-uri, sa caut root cause-uri, sa testez solutii si sa le implementez in productie iar cand n-am incotro mai "bibilesc" prin codurile scrise pe altii si le optimizez, ceea ce nu ma face programator dar ma multumeste faptul ca livrez calitate pe bucata mea si aduc un plus pe proiecte.

La opțiunea 2 - 2 optiuni am in total - cel mai mult ma atrage partea financiara. Problema e urmatoarea daca peste un an doi vreau sa schimb jobul - vad ca asta e cea mai buna metoda sa primesti o marire de salariu - si aplic la joburi de programator, ma baga cineva in seama daca eu am lucrat pe suport?

dani.user

dani.user

Guru Member

Cam la fel de mult precum daca ai fi lucrat vanzator in magazin.

Basso

Basso

Member

• Grup: Members

View Postelis678, on 24 ianuarie 2022 - 12:26, said:

La opțiunea 2 - 2 optiuni am in total - cel mai mult ma atrage partea financiara. Problema e urmatoarea daca peste un an doi vreau sa schimb jobul - vad ca asta e cea mai buna metoda sa primesti o marire de salariu - si aplic la joburi de programator, ma baga cineva in seama daca eu am lucrat pe suport?
La cata cerere e pe piata de programatori eu zic ca te baga in seama si daca ai fost maturator inainte. Conteaza sa treci de testul tehnic si sub aspectul asta cred ca o sa-ti foloseasca mai mult cei 2 ani de programare decat orice alt job, chiar daca nu o sa ai de la inceput un salariu foarte motivant.

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

nu cred ca va fi vreo diferenta prea mare intre un job de tech support si un internship. avantajul internship-ului e ca poate evolua relativ usor intr-o oferta permanenta de programator, caz in care vei fi avantajat la viitoarele interviuri.

elis678

elis678

Junior Member

View PostBasso, on 24 ianuarie 2022 - 13:24, said:

La cata cerere e pe piata de programatori eu zic ca te baga in seama si daca ai fost maturator inainte. Conteaza sa treci de testul tehnic si sub aspectul asta cred ca o sa-ti foloseasca mai mult cei 2 ani de programare decat orice alt job, chiar daca nu o sa ai de la inceput un salariu foarte motivant.

Nu stiu unde e cererea asta, ca eu care sunt entry-level, nu ajung aproape deloc la interviuri tehnice, pur si simplu depun cv-ul, iar la cateva zile după primesc un mesaj prin care mi se spune ca vor continua procesul de recrutare cu alti candidati

AlaDinCopac

AlaDinCopac

Junior Member

Din ce ai pus mai sus ca job description, rezulta ca vor la un internship, pe cineva care stie sa se descurce repede in orice limbaj de programare. Cam asa ceva gasesti la absolventii(masteranzii) facultatilor de Automatica, Informatica sau Cibernetica.

Care este numele firmei ?

elis678

elis678

Junior Member

View PostAlaDinCopac, on 24 ianuarie 2022 - 15:22, said:

Din ce ai pus mai sus ca job description, rezulta ca vor la un internship, pe cineva care stie sa se descurce repede in orice limbaj de programare. Cam asa ceva gasesti la absolventii(masteranzii) facultatilor de Automatica, Informatica sau Cibernetica.

Care este numele firmei ?

La asta te referi cand spui job description?

Daca da, nu e de la internship, e de la jobul de suport

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate