Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Copiii si obezitatea

Reglare greutate doza Unitra GS-431

Potrivire jante ?
 instant sau dus electric?

Microfon extern pentru ML/DSLR

Schimbare parbriz

Costuri achiziție garsoniera.
 Pensii publice - Venit total asig...

Solutie (lichid pulverizat) pentr...

Backup calling

Ce placa video recomandati si car...
 Telecomanda cu touch triplu PNI S...

La ce medic sa merg in funcț...

Problema placa video Rx580

Parchet laminat dublu click - dem...

plita inductie pe cablu 3x2.5 mmp

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

kolfleading

kolfleading

Born to Raise Hell

• Grup: Senior Members
Ba da, este vorba tocmai de izolatia conductorului.
Poti "inghesui" foarte multi amperi intr-un conductor. Poti inghesui 50A in conductor de 2.5 mmp. Nu se supara. Problema este ca se va incalzi, va degaja caldura.

Dar daca izolatia rezista la temperatura la care se va incalzi conductorul, nu va fi nici o problema.

Iar temperatura la care va ajunge depinde si de posibilitatea de a disipa caldura.
Un conductor in aer poate sa disipe mai multa caldura, temperatura nu va creste.
Un conductor inchis intr-un tub in perete nu prea poate disipa caldura si temperatura creste mai repede si mai sus.

anaki

anaki

IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

• Grup: Moderators

View PostMembruAnonim, on 27 ianuarie 2022 - 06:48, said:

Wow,  Posted Image  Nu e vorba de izolatia conductorului !

Si nu ca ar avea alta izolatie. Posted Image
Nu cred ca ai inteles despre ce este vorba ,ne referim la functionarea in conditii de siguranta a aparatului si instalatiei electrice fara sa iei foc ,samd.
Ia citeste astea doua tabele si fa o comparatie sa vezi ca si izolatia are un rol.

Attached Files

• Attached File  pvc.png   520.43K   10 downloads
  • Attached File  XLPE.jpg   137.34K   9 downloads

ggelu

ggelu

Senior Member

View PostMembruAnonim, on 27 ianuarie 2022 - 06:48, said:

Wow, Nu e vorba de izolatia conductorului !
Nu te supara dar cei care posteaza au nevoie de sfaturi utile.   Postarile tale au un grad mare de ....hmmmm....insecuritate daca ar fi sa le urmeze cineva.  Daca nu esti sigur de ce spui ar fi mai util sa te abtii. Altfel cele 3 puncte anterioare se pot inmulti.

shady_boy

shady_boy

Junior Member

• Grup: Junior Members
Hello. Poate sa-mi explice cineva care este utilitatea unei plite 400V?
Mentionez ca am trifazic in apartament, pusesem ochii pe o plita Electrolux(EIV63440BW) de 400V(care acum nu mai e pe stoc niciunde).
Am cautat altceva si am dat de alta plita Electrolux (EIS6648) care imi pare destul de tare, dar se pare ca nu are 400V :(
Apoi m-am uitat pe site-ul Miele si nu am vazut nicio plita pe inductie de 400V.  Au decis oare producatorii ca e inutil sa ai 400V la o plita pe inductie sau chiar e inutil?

ggelu

ggelu

Senior Member

Hello !
N-am idee de unde ai dedus ca daca scrie alimentare 220-240 V  inseamna ca se alimenteaza doar monofazat. In manualul celui de-al doilea produs vad va are cablu de alimentare cu 5 fire  iar pe ca date tehnice  :
10.  DATE TEHNICE
10.1  Plăcuţă cu date tehnice Model EIS6648 Tip 62 B4A 01 CA Inducţie 7.35 kW Nr. ser. ................. ELECTROLUX
10.2  Licenţele software Software-ul inclus în plită conţine software supus legii drepturilor de autor care este licenţiat în conformitate cu termenii BSD, fontconfig, FTL, GPL-2.0 , LGPL-2.0, LGPL-2.1, libJpeg, zLib/ libpng, MIT, OpenSSL / SSLEAY ISC, Apache 2.0 şi alţii. plătiţi intervenţia tehnicianului de la centrul de service sau a comerciantului, chiar şi în perioada de garanţie. Instrucţiunile cu privire la centrele de service şi condiţiile de garanţie se găsesc în broşura de garanţie. PNC 949 596 891 00 220 - 240 V / 400 V 2N 50 - 60 Hz Fabricat în Germania 7.35 kW
Adica o poti alimenta monofazat la 230 V sau bifazat  2 x 230 V / 400 V  dar  rezistentele sunt monofazate .
Probabil aceasta e ratiunea ca ai gasit doar alimentare 230 V  fara alte explicatii . Retine te rog ca orice consumator de uz casnic cu putere de peste 3680 W trebuie sa aiba instructiuni clare de conectare : fie se cere o retea monfazata speciala ( vezi centralele electrice ) fie se specifica ca se pot alimenta mono- sai bifazat ca in cazul plitelor electrice.

Edited by ggelu, 17 February 2022 - 17:53.

shady_boy

shady_boy

Junior Member

• Grup: Junior Members
Scuze de confuzie! Pe pagina Electrolux (la tab-ul "specificatii complete", dar si in fisa tehnica) nu mentiona "220 - 240 V / 400 V 2N", asa cum e mentionat in manual.
Am si sunat la Electrolux si mi-au confirmat ca au omis sa scrie peste tot pe site, la fel ca in manual.

Edited by shady_boy, 17 February 2022 - 21:23.

victor29cr

victor29cr

Active Member

• Grup: Members
Fir-as al dracu, si eu vroiam sa iau cablu 3x6 sa leg plita, si imi era frica sa nu fie mic...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate