Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Inmatriculare auto Italia 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 12.02.2010
Buna ziua !

Merg maine sa vad o masina adusa din Italia!
Desigur, de samsar, n-am alta optiune deocamdata!

Ce acte trebuie sa insoteasca masina ca eu sa o pot inmatricula fara probleme in Romania? (Ca de batai de cap si alergatura sigur nu scap)

Va multumesc !

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Carte de identitate.

#3
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Cartea masinii si un contract de vanzare - cumparare intre tine si italian ( pt ca samsarul n-o sa vrea sa figureze in ecuatie ) asa ca grija mare , sa-ti dea samsarul un contract v-c in alb ....

#4
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
In 2020, cand am luat motorul, am avut:

-  "Dichiarazione di vendita verbale" (contract de vanzare-cumparare) - o foaie printata si completata bilingv cu datele partilor, eu si italianul, sub semnatura privata, fara stampile si alte chestii.
-  "Targa" (fiscalul lor, sau radierea... nu-s foarte sigur)  -  o foaie A4 de la "Pubblico Registro Automobilistico di Regiunea"; nu are stampile, are un cod QR in dreapta jos.

-  "Carta di circolazione" ("talonul"), o foaie A4, galbena, impartita in 4.

Am mai avut foaie de transport, motorul fiind radiat din Italia si adus pe platforma.  Aia nu mi-a trebuit, practic, aici.

Edited by Barboso, 22 January 2022 - 16:12.


#5
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021
Vezi sa aiba si atzipildul de identificare pe masina . Un prieten  a luat un focus, a mers la RAR cu toate documentele si i-au spus ca nu are nu's ce atzipild pe masina ce arata ca a fost omologata.

#6
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021
Dacă îți poate înmâna CIV emis de RAR-ul din România și acte de vânzare-cumpărare a mașinii din Italia, atunci cred că vei putea înscrir rapid mașina în circulație în România.

#7
Xperion

Xperion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 04.03.2007
Salutari. Ca sa nu mai deschid alt subiect o sa intreb aici pentru ca ma aflu intr-o situatie asemanatoare.

Urmeaza sa achizitionez o masina care, initial, a fost cumparata de noua, de la reprezentanta din Italia acum aproximativ 2 ani si adusa pe platforma in Romania. La momentul respectiv a fost inmatriculata in Romania iar dupa o perioada persoana respectiva s-a mutat in Italia si inmatriculata acolo.
Acum, a revenit in Romania si urmeaza sa facem contractul de vanzare-cumparare. Din cate vad, in istoricul RAR, apare cartea de identitate a vehicului "ANULAT".

Stie cineva care ar fi procedura prin care intru in legalitate cu masina?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate