Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Muzica deosebita, de-ti reglezi aparatele cu ea!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View PostGer0nimo, on 22 ianuarie 2022 - 15:30, said:

Dar n-ai nici o problema cu vreun rapper care "canta" de enemies, money, motherfuckers.. Este?
Avînd în vedere că ai probleme evidente  de înțelegere a textului pun aici partea care ți-a scăpat: E un exemplu. Mai sînt și altele.
Trebuia să fac o listă cu toate genurile muzicale pe care nu le agreez ca să pricepi ideea?

În rest - cam subțire tentativa de insultă. Mai încearcă...

#38
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Am vazut la vanzare Eric Clapton - Planes, Trains and Eric 2014 bluray. L-a ascultat cineva?


View PostMr. Incredible, on 23 ianuarie 2022 - 10:34, said:

Scriem acum.

Hans Zimmer in Praga e printre cele mai reprezentative in momentul de fata. Geniul si-a pus tot ce e mai bun in bluray-ul ala, culminand cu atmos 7.1

Attached Files


Edited by Ger0nimo, 23 January 2022 - 13:40.


#39
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005
Chesky Records are producții muzicale care pot fi folosite pentru evaluarea echipamentelor audio. De exemplu:
https://chesky.com/c...-wav-download-5

Mostre gratuite pentru varii formate audio pot fi descărcate de la 2L the Nordic Sound:  
http://www.2l.no/hires/index.html?

#40
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View Postgac, on 23 ianuarie 2022 - 13:46, said:


Super. Eu insa mi-am evaluat sistemul. Acum ma interesa daca ati gasit versiuni ale pieselor cunoscute care "v-au dat pe spate", masterizarea fiind foarte bine facuta.
Am dat exemplul cu Eagles. Cu totii stim Hotel California sau Tequilla Sunshine. In bluray-ul si dvd-ul mentionate piesele suna diferit, deosebit, chiar grandios.
Am sa ma uit si pe link-urile puse.

Edited by Ger0nimo, 23 January 2022 - 13:59.


#41
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View Postgeorge_alexandru, on 23 ianuarie 2022 - 10:38, said:

Hans Zimmer live in Prague il am si eu acasă, se aude excepțional.

Am avut și plăcerea fiu la un concert din acel turneu, la Bruxelles.

Wow, asta merita povestita. Concert in atmos? Sala acoperita? Cum erau dispuse boxele? Cum s-a auzit comparativ cu bluray-ul acasa?

#42
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,443
  • Înscris: 30.08.2017
Concert live, sala acoperita... identic cu cel de la Praga. O experiență de neuitat. Păcat că nu vine și în Romana.

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgeorge_alexandru, on 23 ianuarie 2022 - 10:38, said:

Hans Zimmer live in Prague il am si eu acasă, se aude excepțional.
Se aude asa pentru ca e cu stage effect si defazari gramada, nu pentru ca ar fi natural sunetul Posted Image
Nu stiu cati asculta cu casti capabile de 30Hz pe aici sau mai jos (la modul serios nu doar bum bum) sau boxe care raspund liniar in tot domeniul, daca aveti asa ceva si dati tare live-ul asta cum vine el fara nicio egalizare o sa va doara capul ca e basu' intr-un domeniu rezonant e dat enorm si cu reverberatie + defazare si o sa fie un vuiet continuu pe bass wow wow, zici ca esti langa niste motoare mari navale ori in trafic intr-un oras mare si peste asta se aud si ceva instrumente... asa pe casti consumer care nu scot domeniul de joase complet o sa para ca e fain Posted Image

Sunet bun... Yanni live - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tKVzm0SBYtQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta e real, fara efecte aiurea si wow wow dadator de dureri de cap. Instumentele se aud real, amplificate dar spectru corect. Zici ca esti acolo langa orchestra, se aude si bateria corect nu imalmaseala bum bum. Bateria e shield-uita de orchestra cu niste panouri transparente altfel apar probleme de reverberatii aiurea ca la Zimmer, se vede in anumite unghiuri.

Edited by andreic, 23 January 2022 - 18:41.


#44
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014

View Postandreic, on 23 ianuarie 2022 - 18:30, said:

Nu stiu cati asculta cu casti capabile de 30Hz
Poftim?

#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Am gresit cu ceva ?

#46
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,443
  • Înscris: 30.08.2017

View Postandreic, on 23 ianuarie 2022 - 18:30, said:


Nu stiu cati asculta cu casti capabile de 30Hz pe aici sau mai jos (la modul serios nu doar bum bum) sau boxe care raspund liniar in tot domeniul, daca aveti asa ceva si dati tare live-ul asta cum vine el fara nicio egalizare o sa va doara capul ca e basu' intr-un domeniu rezonant e dat enorm si cu reverberatie + defazare si o sa fie un vuiet continuu pe bass wow wow, zici ca esti langa niste motoare mari navale ori in trafic intr-un oras mare si peste asta se aud si ceva instrumente... asa pe casti consumer care nu scot domeniul de joase complet o sa para ca e fain Posted Image


Sennheiser 598 intra la casti consumer?

Vuietul de care vorbesti e din cauza unor boxe de proasta calitate. Cu boxe capabile sau subwoower bun se aude un bas curat, insa ce-i drept, foarte puternic.

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
E semnalul prezent, nu sunt vedenii... stiu ce zici tu cu neliniaritate si rezonante aiurea dar asculta diferenta intre Zimmer si Yanny care e maestru de sunet si o sa intelegi, si pe boxe si pe casti e aceeasi treaba, eu 98% ascult doar casti.
Sennheiser 598 e fain, de fapt toata gama prosummer sau de la mid-end in sus...

Edited by andreic, 23 January 2022 - 19:02.


#48
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014

View Postandreic, on 23 ianuarie 2022 - 18:54, said:

Am gresit cu ceva ?
Cine afirmă că există căști care redau corect 30 Hz în mod clar n-a auzit vreodată un sistem (cu boxe) care redă 30 Hz.
Să ne uităm puțin la măsurătoarea unor căști pe care producătorul le specifică cu răspuns în frecvență 5 (!) Hz - 30 kHz. Eu nu văd prea bine, câți decibeli diferență sunt între 1-2 kHz (să considerăm că este răspunsul mediu) și 40 Hz (am făcut o concesie față de 30 Hz)?
(În altă ordine de idei, care e pasajul exact care creează deranj, să nu ascult tot blu-ray-ul?)

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 23 January 2022 - 19:01.


#49
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,443
  • Înscris: 30.08.2017

View Postandreic, on 23 ianuarie 2022 - 18:59, said:

E semnalul prezent, nu sunt vedenii... stiu ce zici tu cu neliniaritate si rezonante aiurea dar asculta diferenta intre Zimmer si Yanny care e maestru de sunet si o sa intelegi, si pe boxe si pe casti e aceeasi treaba, eu 98% ascult doar casti.
Sennheiser 598 e fain, de fapt toata gama prosummer sau de la mid-end in sus...

Eu ascult la boze Yamaha NS777 (impreuna cu satelitii din aceeasi gama) imperecheate cu un Denon 1911 si un sub SVS - PB1000. Nu e ceva fabulos...dar se aude bine. Basul intr-adevar, pare dat cam tare, dar se aude clar. Per ansamblu o experienta foarte placuta.

#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View PostJean-Luc_Picard, on 23 ianuarie 2022 - 19:00, said:

Cine afirmă că există căști care redau corect 30 Hz în mod clar n-a auzit vreodată un sistem (cu boxe) care redă 30 Hz.
De acord existra niste scaderi inerente dar nu abrupte si pot fi corectate. Eu zic de castile decente cum a mentionat si George ori cele cu etansare pe ureche care practic pompeaza timpanul ca un stetoscop, alea dau foarte bine jos evident cu ceva scaderi cum te duci mai jos dar nu grav. Eu oricum sunt sensibil la joase trecut fiind de o varsta si imi scad usor inaltele si cresc joasele.

View Postgeorge_alexandru, on 23 ianuarie 2022 - 19:04, said:

Nu e ceva fabulos...dar se aude bine. Basul intr-adevar, pare dat cam tare, dar se aude clar. Per ansamblu o experienta foarte placuta.
Merge, e peste medie, eu merg doar pe stereo, am niste Panasonic-uri vechi pe 3 cai stil jazz si amplif stereo Pioneer dinasta generatie mai moderna fara pretentii dar se aude oki si are domeniu larg de impedante 2-16 ohmi, lucru important pentru ca la orice boxa impedanta variaza si in unele domenii de frecvente poate fi sub 8 sau 4 ohmi depinde de care ai. Mai jos de 40Hz nu prea mai dau boxele mele dar e arhi suficient.

Edited by andreic, 23 January 2022 - 19:10.


#51
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Ziceți-mi și mie care e pasajul ăla rău, să pun repede o probă. Eu am sistem cu două sub-uri SVS SB-2000, trebuie să cadă blocul pe mine, din câte înțeleg.

Iar pentru cealaltă piesă, nu am încredere în YouTube, nici video, nici audio, există și altă sursă? (Dacă nu, îmi calc pe inimă și pun tot de acolo.)

#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
E cam pe toata piesa, nu cade blocul ca nu e frecventa asa joasa dar e intr-o zona stresanta, ma uit mai incolo si incerc sa evidentiez printr-o editare in audition.

Edited by andreic, 23 January 2022 - 19:13.


#53
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Nu-mi trebuie altceva decât minutul (am discul în casă, doar că nu l-am pus până acum cap-coadă, din motive obiective).

Edited by Jean-Luc_Picard, 23 January 2022 - 19:23.


#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Eu ziceam de primul clip demo de pe mesajul asta https://forum.softpe...8#entry28724014
Nu de materiale originale... vezi de la jumatate incolo dar trendul e prin tot, multa reverberatie etc.

Edited by andreic, 23 January 2022 - 22:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate