Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Audiolab 6000A (6000A Play) - amplificator integrat

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#37
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Te cred. Nu esti singurul care spune asta despre dansul. Sa te bucuri sanatos de el!

Edited by vinciun, 26 January 2022 - 18:14.


#38
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View PostCalinuus, on 26 ianuarie 2022 - 11:51, said:


Eventual sugerati-mi si alte aplicatii sau alte metode de masurare

Chestii explicate simplu, pe care sa le folosesti fara complicatii gasesti pe alte site-uri. Aici gasesti doar chestii complicate fara utilitate practica.
Daca intrebi "cat consuma masina asta?" raspunsul nu e direct, 7%, ci "stai ca nu e asa de simplu, cat ai deal si cat e vale? Ce cauciucuri ai si ce combustibil? Cati oameni sunt in masina si din ce parte bate vantul ?"
La final te informezi din alte parti, fara polemica!

#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvinciun, on 26 ianuarie 2022 - 12:23, said:



Pai singur ai spus-o! Puterea sunetului nu a amplificatorului.
E prea complex pentru un amator in conditii de casa. Niciodata nu m-am gandit sa calculez puterea amplificatorului cu un decibelmetru de pe telefon.

In primul rand trebuie sa ai decibelmetru calibrat. In al doilea rand e imposibil sa determini puterea pe material muzical. Ca sa afli puterea stiind presiunea acustica trebuie sa stii exact sensibilitatea boxei. E destul sa te gresesti la 1db si ai o eroare foarte mare stiind ca 3 db e o dublare de putere. Sensibilitatea data de producatori e cumva o medie, ca nu e la fel pe toata gama de frecvente, deci nu o stii exact. Apoi mai e si nivelul de distorsiuni, degeaba masori daca nu stii la ce nivel de distorsiuni esti, apoi depinde si de sursa, ni ai observat ca unele piese sunt inrrgistrate mai tare altele mai incet, absolut irelevant pozitia potentiometrului ( la minus xdb ai nu stiu cat). In fine, uita.

Pai uite principalele elemente tehnice. Orice metoda casnica gasesti pe undeva trebuie sa ia in considerare temele de mai sus, altfel e placebo.

#40
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View Postoverseas, on 26 ianuarie 2022 - 21:48, said:

Pai uite principalele elemente tehnice. Orice metoda casnica gasesti pe undeva trebuie sa ia in considerare temele de mai sus, altfel e placebo.

Exact asta am spus, nu ma intereseaza toate variabilele alea pentru ca nu fac acasa un medicament si ma intereseaza microgramul.

Daca ma uit la specificatiile unui amplificator si vad ca are 2x50w la 0db si 80db SPL imi dau seama daca merge sa-l cumpar pentru livingul meu sau nu. Asta e baza. De aici se pleaca, cu lucruri explicate simplu. Sa aduc in discutie de la inceput 10 variabile(existente fara doar si poate dar necesare mai tarziu) nu inseamna explicatie ci doar dorinta de-ai arata celuilalt ca nu stie nimic si ce "talentat" sunt eu!

#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Se poate sa fi inteles eu gresit ce il intereseaza pe colegul. Daca ii trebuie orientare in general e mai simplu. Daca vrea sa masoare chestii, orice, e muuult mai complicat.
Sa nu facem ca aia care iti pun clip pe Whatsapp sa intelegi cum se aud niste boxe.

#42
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Apropo de chestii simple, stiu ca ai avut probleme cu un subwoofer, o metoda de pozitionare zice sa pui subwooferul pe locul de auditie si sa te duci cu urechea pe podea unde se aude mai bine. Acolo fiind locul subwooferului.
Zic unii.

#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Problemele au fost cu spatiul, scula saraca era de exceptie. Am bagat fitness cu alea 40 kg in carca in toate locurile posibile. No way, abia perceptibil.

#44
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Sincer, chiar nu ma intreseaza sa fac masuratori. Doream sa vad daca se poate arata, obiectiv, ceea ce aud eu cu urechea. Adica, ca cei 50W in 8 ohmi (75w in 4 ohmi) sunt mai mult decat suficienti pentru a genera un volum puternic.
Faptul ca am gasit multe informatii pe net unde acest amplificator a fost imperecheat cu boxe de podea mi-a dat incredere. Acum ma gandesc serios sa schimb boxele cu unele de podea.

Edited by Calinuus, 27 January 2022 - 07:48.


#45
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Una din părerile clienților.

O comparatie oarecum nedreapta, cu un amplificator ce costa peste 4 mii de euro, Luxman l505uxII.
În sensul ca, evident, ceva de 4-5 ori mai scump suna mai bine dar, nici 6000A nu se face de râs.
Sigur, sunt parerile cuiva care le-a cumpărat pe amândouă.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z7uyFVe1594?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Calinuus, 02 February 2022 - 08:02.


#46
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
As vrea sa pun un link la o filmare cu telefonul undeva pe net, ca sa il puteti accesa de aici. Exclus sa-l atasez pe forum, e prea mare.
Stiu ca o filmare cu telefonul, cu microfonul din telefon, nu are o calitate prea buna dar ma gandeam ca poate puteti auzi dinamica si precizia.

Stiti unde pot incarca un fisier de 100 - 200 MB?

#47
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Imposibil de auzit vreo dinamica sau precizie la o filmare cu telefonul. Apoi ce te faci daca ala care asculta de pe filmarea nu are sistem acasa cu dinamica buna si precizie?



#48
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postvinciun, on 05 februarie 2022 - 12:48, said:

Imposibil de auzit vreo dinamica sau precizie la o filmare cu telefonul. Apoi ce te faci daca ala care asculta de pe filmarea nu are sistem acasa cu dinamica buna si precizie?
In lipsa de un microfon adecvat am zis sa incerc si asa. Eventual pot sa inregistrez si sunetul din TV, la aceiasi decibeli, si vedem cat de diferit se aude.
De preferat sa se asculte cu casti si poate ca asa se pot sesiza unele calitati.

#49
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Nu. Si-a luat un cunoscut o teapa monumentala asa. A ascultat nu stiu ce demo intre niste turnuri Monitor Audio si niste Tannoy de-alea cu medii-inalte coaxiale. Tin minte ca-mi aratase si mie si aveam aceeasi senzatie ca el, sunetul mult mai plin la Tannoy, medii mai articulate. A luat Tannoy-urile fara posibilitate de retur, din afara. Pe viu, jale, erau super pitigaiate, mediile mai slabe ca la MA.

#50
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMunicipalwaste, on 05 februarie 2022 - 13:23, said:

Nu. Si-a luat un cunoscut o teapa monumentala asa. A ascultat nu stiu ce demo intre niste turnuri Monitor Audio si niste Tannoy de-alea cu medii-inalte coaxiale. Tin minte ca-mi aratase si mie si aveam aceeasi senzatie ca el, sunetul mult mai plin la Tannoy, medii mai articulate. A luat Tannoy-urile fara posibilitate de retur, din afara. Pe viu, jale, erau super pitigaiate, mediile mai slabe ca la MA.
Nu neg ca a cumpara dupa auditii pe youtube e o prostie. Scopul e altul, sa iti faci o idee, dupa care, daca asta vrei, mergi si asculti cu urechile tale. Am vazut insa si clipuri pe youtube inregistrate cu microfoane profi, iar acolo chiar se aud niste diferente.
Tannoy e un fabricant foarte renumit de boxe, nu cred ca fac niste gunoaie. Poate ca sursa sau amplificarea nu erau la inaltimea boxelor.
Nu prea cred ca pe o filmare proasta (cu telefonul) Tannoy suna mai plin decat MA, iar acasa era invers. Daca intradevar asa stateau lucrurile ar fi trebuit sa sune si pe filmare foarte metalic si fara greutate. In general pe filmare nu sunt inregistrate frecventele joase. Am facut o proba cu telefonul, basul aproape ca nu se aude.

Si eu am cumparat fara sa aud cu urechile mele. Dar am apelat la urechile altora. Am citit foarte multe forumuri din alte tari unde diversitatea sculelor detinute e mult mai mare ca pe acest forum. Am citit si intrebat in particular un renumit jurnalist specializat pe audio, care asta face de mai bine de 30 de ani. M-am gandit ca cineva care aproape zilnic asculta diverse scule audio, si a avut ocazia sa faca o comparatie intre zeci de modele, an de an, percepe mai corect cum stau lucrurile. Nu am fost deloc dezamagit.

Edited by Calinuus, 05 February 2022 - 18:09.


#51
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Ai scris ca ai studiat intens alegerea unui amplificator stereo, inclusiv ai apelat la un jurnalist analist pe probleme hifi. Cum ai definit criteriile de selectie sau doar ai mentionat bugetul si atat? Ce alte recomandari ai mai avut pe lista scurta?

#52
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View PostMunicipalwaste, on 05 februarie 2022 - 13:23, said:

Nu. Si-a luat un cunoscut o teapa monumentala asa. A ascultat nu stiu ce demo intre niste turnuri Monitor Audio si niste Tannoy de-alea cu medii-inalte coaxiale. Tin minte ca-mi aratase si mie si aveam aceeasi senzatie ca el, sunetul mult mai plin la Tannoy, medii mai articulate. A luat Tannoy-urile fara posibilitate de retur, din afara. Pe viu, jale, erau super pitigaiate, mediile mai slabe ca la MA.
Mda....Dynaudio....Bowers & Wilkins....Tannoy...toate aceste branduri ce produc boxe de zeci de ani ,si care sunt  laudate de sute de mii de persoane ,de fapt ...sunt de tot rahatul ,niste gunoaie sinistre,nu ?...Aha...am inteles. Ce stiu ei despre sunet...?  Absolut nimic... Sunt niste fraieri , ce prostesc alti tolomaci ce le cumpara produsele  Noroc cu tine  ca m ai lamurit....Ar trebuii sa le explici  acestor fabricanti cum sta treaba cu sunetul ala corect ...sa invete  sa nu mai fabrice gunoaie pe bani multi. Le dai un telefon...si gata. Problem solved.
.Iar cele mai bune sunt Monitor Audio si Wharfadale 230....,nu ?? Foarte tare...

Edited by emilian67, 05 February 2022 - 22:50.


#53
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Ai uitat de un producator din lista de prosti - Sennheiser  :)

De fapt toate amplificatoarele sunt la fel iar la boxe Wharfadale 230 e maximul ce merita cumparat :)

#54
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Nu ma pricep la casti. Am cumparat pt. baiatul meu, - el asculta preponderent la casti  Beyerdynamic Amiron Wireless Copper  si Sennheiser Momentum  (nu mai stiu care Momentum...cred ca Momentum 3)  - , iar  pt fica mea Sony WH-1000XM3B- si ea tot pe casti asculta mai mult  -, cu muzica de pe  telefon...
Personal nu imi prea plac castile ,nu imi induc aceeasi senzatie ca atunci cand ascult la boxe.
Deci daca nu ma pricep...nu ma bag in seama.
Dar sa generalizezi asa cum face colegul, si sa spui despre branduri vechi, cu un mare renume, apreciate de milioane de persoane ,ca sunt zero barat ca sunet...nu e normal. Pot sa inteleg ca nu iti plac la  modul personal, ca nu au sunetul pe care il cauti. Asta  da ,pot intelege .Dar  nu inseamna ca sunt prost concepute , fabricate. sau ca suna rau .
Sa vii mereu si mereu si sa tot insisti ca boxele astea mai scumpe sunt de toata jena si ca altele mult mai ieftine le dau clasa mai mereu....deja este o aberatie. Nu contest faptul ca sunt incinte ieftine care suna extraordinar de bine -de acord cu acest fapt -, dar nu putem generaliza si nu putem face o regula de baza din asta....cum ca ” boxele ieftine de la brandul X sunt intodeauna mult mai bune decat boxele  mai scumpe de la brandurile A....B...sau ....C. ”
Asta suna a demagogie ieftina ,de 2 lei , si induce in eroare potentialii cumparatori. Sau....e vorba de altceva...
Personal am avut Dynaudio...si sunau excelent. Am audiat Dynaudio Confidence 20 si sunau exceptional...Am ascultat si Bowers & Wilkins ,la fel ,un sunet altfel, dar foarte bun. Si am putut sa aud si Tannoy..., se auzeau bine ,dar nu erau exact ce cautam.
Deci toate aceste boxe nu aveau deloc un sunet rau....chiar deloc -cel putin Confidence 20 sunau superb -. Doar ca eu doream ceva diferit.
In concluzie, una e sa nu ti placa un anume tip de sunet si alta e sa spui ca acel sunet e prost....pt. ca boxele sunt scumpe...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate