Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Insotitoare de zbor la 35+?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
alensava

alensava

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.03.2019
Ma tenteaza de ceva timp ideea unui job de insotitoare de zbor dar ma intreb ce sanse mai am daca ma aflu in grupa de varsta 35-40 de ani? De aratat varsta nu prea mi-o arat. Acum exista numeroase cursuri contra cost de scurta durata care te pregatesc pentru interviurile cu companii aeriene, inclusiv cu CV si poze dar ar fi dezamagitor pentru mine sa cheltui bani pe cursuri daca nu prea am sanse sa obtin un job in domeniu din cauza varstei.

#2
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Când faci un curs sau o specializare faci numai după ce ai vorbit cu cel care te va angaja.

Așa se fac în alte domenii.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018
TAROM scrie pe tine.asta daca ai relatii.pentru ceilalti sunt cele de 20 de ani cu care nu poti concura indiferent cat nu-ti arati varsta

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De ce nu ii intrebi pe cei care angajeaza? Mai angajeaza acum?
Dar bineinteles ca cele mai tinere vor fi mai avantajate.
Cunosc insotitoare de zbor la 37 de ani.

Edited by Friskey, 22 January 2022 - 06:37.


#5
alensava

alensava

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.03.2019
M-ar interesa un job de insotitoare de zbor la o companie aeriana din Orient deoarece acolo se plateste mai bine dar nu am de gand sa ma duc direct la interviuri, ma gandesc ca mai intai sa fac un curs contra cost care presupune pregatire pentru interviuri cu compani aeriene, inclusiv cu CV si poze dar ar fi dezamagitor pentru mine sa cheltui bani pe acest curs daca nu prea am sanse sa obtin un job in domeniu din cauza varstei.

Edited by alensava, 22 January 2022 - 07:00.


#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
In august 2021 Wizz Air recruta insotitori de zbor: https://forum.softpe...8#entry28139443
Posturile probabil s-au ocupat pentru ca nu mai apare sectiunea "Romania" pe site.

La cerinte nu se specifica varsta maxima, ci doar varsta minima.
De exemplu, Wizz inca are nevoie de personal: https://careers.wizz...w-Jobs/5258701/

Se fac astfel de recrutari la toate companiile, trebuie doar sa stii unde sa cauti.

#7
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postalensava, on 22 ianuarie 2022 - 06:59, said:

M-ar interesa un job de insotitoare de zbor la o companie aeriana din Orient deoarece acolo se plateste mai bine

De unde știi că ăia nu trimit ei direct la cursuri persoane pe care le vor angajate la ei ?

Dacă vrei doar într-un singur loc să te angajezi ar trebui deja să fi vorbit cu cineva care să spună - faci cursurile și te angajăm.

Când un om e mai trecut și vrea să facă altceva vede ce prieteni sau cunoștințe au firme și vorbește cu ei dacă poate și el să se angajeze la ei.

Și ei spun - ca să lucrezi la mine trebuie să faci asta și asta și asta. Le faci și după aia te angajez.

Edited by emeral, 22 January 2022 - 07:18.


#8
alensava

alensava

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.03.2019
Eu ma refer la cursuri contra cost de pregatire pentru interviuri cu companii aeriene, este o agentie care tine aceste cursuri: https://vreausafiustewardesa.ro/
Le-am trimis mail sa le cer parerea: ce sanse mai am daca ma aflu in grupa de varsta 35-40 de ani? Dar inca nu am primit raspuns si am zis sa incerc si aici.
Daca primesc raspuns probabil imi vor spune ca am sanse ca doar pentru ei reprezint un potential client care le va urma cursurile contra cost.
Dar aici sper sa primesc cateva opinii oneste.

#9
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postalensava, on 22 ianuarie 2022 - 07:20, said:

Dar aici sper sa primesc cateva opinii oneste.

Fă altceva care să meargă pe segmentul 35 - 45 de ani la femei.

Edited by emeral, 22 January 2022 - 07:23.


#10
alensava

alensava

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.03.2019
Companiile aeriene ofera training dar doar daca trec de interviuri si eu in acest topic intreb ce sanse am sa trec de interviuri daca ma aflu in grupa de varsta 35 - 40 de ani, inainte sa platesc niste cursuri care m-ar pregati pentru aceste interviuri.

#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Am vazut si la 50+. Si chiar companii mari, KLM sau Lufthansa.

#12
alensava

alensava

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.03.2019

View Postviotl, on 22 ianuarie 2022 - 07:47, said:

Am vazut si la 50+. Si chiar companii mari, KLM sau Lufthansa.

Mda, mai toate stewardesele/insotitoarele de zbor arata tinerele, pana in maxim 30 de ani si de aia ma intrebam daca ar fi problema cu varsta.

View Postemeral, on 22 ianuarie 2022 - 07:26, said:

Cât costă cursurile de tot repeți dacă să plătești sau nu ?

Plătește și încearcă după aia.

Cu totul cam 3000 Lei, cam multicel daca nu am sanse..

Edited by alensava, 22 January 2022 - 08:03.


#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Mergi la un interviu și vezi despre ce este vorba. Dacă nu ești acceptata, faci cursul respectiv și încerci din nou după aceea.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Exact acela este scopul acelor cursuri de scurta durata,sa incaseze banii.In rest nimic.
Crezi ca nu te poti pregati pentru un interviu,decat daca ai acel asa-zis curs?
Cauta care sunt cerintele angajatorilor si pune-e la punct din aceasta privinta.
Fa acel curs doar daca este obligatoriu.
Parerea mea.

#15
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Păi e curs de însoțitoare de zbor sau curs de ce trebuie să faci la interviu ca să te angajezi însoțitoare de zbor ?

E ca în filmele cu proști dacă e curs de ce trebuie să faci ca să te angajezi undeva.

Edited by emeral, 22 January 2022 - 08:50.


#16
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

View Postviotl, on 22 ianuarie 2022 - 07:47, said:

Am vazut si la 50+. Si chiar companii mari, KLM sau Lufthansa.

Păi da, dar aia nu înseamnă neapărat că angajează femei de vârsta aceea. Cel mai adesea, presupun, e vorba de stewardese care au ajuns la vârsta aia lucrând de tinere în domeniu, doar nu le dă nimeni afară după 40 de ani - devin chiar șefe de echipaj și - by the way - de regulă chiar ele sunt cele care asigură trainingul tinerelor angajate.

@inițiator: nu prea poți afla genul acesta de informații nici măcar adresându-te în mod direct companiilor aeriene (vor evita să îți spună în mod direct că nu angajează peste o anumită vârstă, pentru că, tehnic, este ilegal să discrimineze pe acest criteriu. Dar - la fel cum și pe criteriul sex e ilegal să discrimineze - poți deduce și singură că vei avea un dezavantaj când te vei prezenta la concursuri pe post (aceste posturi sunt destul de „vânate”, după cum probail cred că deja știi) - la fel cum mai rar găsești însoțitori de zbor bărbați (deși, evident, există), la fel vei găsi mai rar însoțitoare de zbor peste anumită vârstă, care să fie novice în domeniu - pur și simplu persoanele mai tinere sunt preferate, cam ca în orice alt domeniu.

Dar, mă rog, fiecare caz cu șansa lui - dacă tu crezi că ești bine pregătită profesional, că ai calitățile necesare pentru acest job, nu te oprește nimeni să încerci. Mi se pare însă că mai degrabă ar trebui să te interesezi ce anume te învață ăia mai exact pentru 3.000 de lei la cursurile alea, ca să vezi dacă merită investiția respectivă (pot fi  niște cursuri care își oferă informații comune, doar ca să poată să-ți ia banii) decât să te interesezi dacă ai șanse sau nu la companiile aeriene - acolo contează aspectul fizic și niște calități specifice meseriei (nu e chiar rocket science - să fii serviabil, descurcăreț, să știi cât mai multe limbi străine, să-ți păstrezi calmul în condiții de stres etc.). Repet, după cum ți-ai dat și singură seama - vîrsta mai înaintată poate reprezenta un dezavantaj la angajare, dar nu e ceva insurmontabil, doar  că vei avea șanse mai mici din start față de altele mai tinere. Poți recupera cu celelalte calități, că nu numai vârsta îi interesează pe angajatori.

Edited by KoShiMin, 22 January 2022 - 08:53.


#17
gico04

gico04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 12.01.2016
Aplica direct la ei pe site, stiu ca cei de la qatar organizeaza interviuri in ro, uite asta e anuntul ptr 2021: link si aste e pagina cu anunturi: link.
Te uiti cand apare anuntul ptr 2022 si aplici. Daca te cheama inseamna ca ai o sansa.

#18
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,942
  • Înscris: 30.11.2021
Am o cunostinta de are pe cineva din familie ca insotitor de bord.
Cred ca nu varsta este problema, sunt interesati mai mult de aspectul placut.
Oricum si ei duc lipsa de personal in perioada asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate