Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Taiere lastari nuc crescuti din buturuga

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Prima oara a fost găina. Idiotul. Suprem, comunist tâmpit.
Doar când spui decret ar trebui din oficiu abrogat, o societate se guvernează prin legi, date de parlamente, votate după o dezbatere Publica cu argumente.
Când spui decret spui discreționar, un bou ajuns puternic dicteaza el ca asa vrea crede sau știe el.
Sau spui o situație de forța majora dwr aia tine puțin și tot prin lege ar trebui reglementat, efectul unui decret este sau /și ar trebui sa fie limitat în timp.

In al doilea rand, amenda aia nu e în lei din 1954, e în lei din 2021...cineva a mai "trecut" deci peste aceste reglementari sa le aducă la zi măcar din acest punct de vedere, în sine faptul ca nimeni ju e deranjat de noțiunea de decret descrie normalitatea societății în care trăim.

Prostia la grad de boala, despre asta e vorba.
E mai rea decât cancerul.


#38
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Trebuie sa fie ceva cu nucul asta, ca prea o tin asa de aproape 70 de ani. Nu poate fi numai prostie. Poate o fi si vreo chestie cu iodul, nu numai cu mancarea pe timp de foamete. Ca iod vor baga in ei si nepotii, nepotilor nostri...

#39
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Mai oameni buni, desi legea e tampita se refera la nuc, procente din coroana, varsta etc. Asta daca vrei sa fii ''legal''
Pai nucul ala a fost deja taiat, sa raspunda cine l-a taiat daca mai stie cineva cine si cand
Nu zice nimic legea ca trebuie sa pastrezi lastarii din radacini

#40
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
"Art. 2
Exploatarea si valorificarea arborilor de nuc, indiferent cui apartin, este permisa in urmatoarele cazuri:
a) nuci complet uscati;
b) nuci aflati pe suprafete ce urmeaza a se acoperi cu constructii autorizate a caror taiere nu se poate evita;
c) dezradacinati din cauze naturale;
d) nuci care au 2/3 din coroana uscata si timp de 5 ani consecutiv nu au produs;
e) nuci aflati in padurile care se exploateaza pe baza de taieri sau operatiuni care decurg din aplicarea amenajamentelor.....
Art. 7.
Autorizatia de taiere a nucilor din categoriile prevazute la art. 2, se elibereaza numai daca proprietarul face dovada ca a plantat, in prealabil, 3 nuci tineri pentru fiecare nuc ce urmeaza a fi taiat.
In acest caz, comitetele executive ale sfaturilor populare, prin sectiunile agricole, vor repartiza solicitatorilor, din pepinierele cele mai apropiate, nucii tineri bun de plantat."
S-au schimbat denumirile administratiei locale/centrale si s-au mutat cheltuielile pe proprietar. In rest, nimic relevant.
Ce spui este logic, dar unde-ai vazut logica la noi? Circulatia rutiera in sensul giratoriu este cel mai bun ex. pentru lipsa de logica tipica romanesca (peste tot, prima banda este obligata sa iasa la prima iesire. La noi, nu).

Edited by adip1962, 31 January 2022 - 11:50.


#41
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Nu e doar logic, e si legal. Nici un articol nu face referire la lastarii aparuti dupa taiere.
Cine stie, poate nucul initial a fost taiat legal, cu autorizatie Posted Image
Asa ne place noua sa fim mai ortodocsi decat preafericitul, de parca nu am traversat niciodata pe rosu sau nu am iesit, mai nou, fara masca

Edited by validoe, 31 January 2022 - 12:18.


#42
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Pfff..si am 3 nuci mari in curte🙆🙆, trebuie să i tai noaptea...


#43
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Ca sa nu incep alt topic fiind pe ceva asemanator o sa postez aici:
Cum pot scapa de un arbore urias cam de 12 m aflat in curtea vecinului la 1 metru de razor, vecinul nu vrea sa il taie sub nici o forma, dar radacinile lui imi afecteaza deja doi meri pe rod plus alte plante din gradina.
Vreau o metoda care sa nu lase urme sa zica pe urma nebunul ca i-am uscat copacul sau am intrat la el in curte.
Va multumesc.

#44
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pe terenul tau, langa gard, sapi un sant (de drenaj, de curent  etc.) si tai radacinile. Si te doare la bashca de ce spune.
Numai ca avand mai putine radacini pe partea ta, este posibil ca la o furtuna sa cada tot acolo...

#45
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Sare, Sfânta sare...
II arunci câte 2-3 kile de. Sare, sau mai mult, din când în când.. Apoi îl și uzi nițel. Sau înainte de ploaie. Sau arunci zeama. De varza când golești butoiul de varza primăvara..
Îl ia dracu cât e de mare.

Mai faci altceva... Iei frumos. O bormașina, ii dai niște gauri în tulpina mai pe sus și injecteze glifosat... Asta dacă ajungi.
II bați și dop la loc o bucata de ramura.

E păcat sa omori lucruri aiurea dar când omul e prost....
Si in fond, mila îmi 3 de tine dar de mine mi se rupe sufletul...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate