Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo
 Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...
 2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...
 Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!

Conducta pluviala sparta la bloc....

Poze cu transformari

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

pele

pele

Member

• Grup: Members
Cred ca te-ai grabit cu urcatul greutatilor,tu deja in 5-6 luni faceai cu 50kg+ la biceps.Ai crescut forta prea repede iar tendoanele ti-au ramas in urma cu dezvoltarea.

bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

Very very sketchy stuff

• Grup: Senior Members
Mai exact la impins la umeri. Facusem vreo luna impins dar de pe scaun. Si bagam peste 60kg (am facut si cu 70kg). Insa apoi am zis sa fac din picioare (military press), si la al 2-lea antrenament am patit chestia de am ramas fara putere in mod suspicios. Cred ca am lasat bara ori prea repede, ori ca nu eram invatat cu priza (fata de impinsul din sezut)..
Zic asta ca in rest n-am probleme cu tendoanele pe la alti muschi. Cand faceam geno mai greu ma mai bazaiau genunchii a 2-a zi (ceva ce in tinerete la 16 ani nu pateam niciodata), dar nu ceva grav gen accidentare. La biceps asta nu-mi place ca atarna bara si ma trage de umar, insa bicepsul duce (si n-are probleme de tendon niciodata).

Durerea ma lasa pe moment daca il pun la efort. De exemplu acum m-am suit pe scara undeva-n cartier si-am luat un roi dintr-un pom, tinand lada cu mana respectiva (si cu cealalta taind cracile pe care statea roiu). Am facut echilibristica. M-a lasat sa-mi folosesc mana, dar dupa aia ma "cearta".

bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

Very very sketchy stuff

Ca tot vorbeati sa ajungem la batranete. Pun o poza cu bunicul, care are spre 92 de ani. La varsta asta, n-are probleme sa mearga pe bicicleta peste tot, sa se suie pe casa/in podul casei, sa coboare in beci, sa care greutati, si nu-l doare nimic, si e perfect lucid. Chiar zicea un medic ca dupa cum arata nu credea ca-i mai batran 75-80 de ani.
Ce-i specific / ciudat la el, e ca are o mandrie ca niciodata nu bea apa (se ambitioneaza cred, glumind ca "ruginesti de la apa"). Si chiar nu bea decat de vreo 2ori pe ani, o gura de apa. In schimb bea vin (doar alb) un pahar doua pe zi, cu masura, adica niciodata nu se imbata deloc.

Am facut poza (aia-i o centrifuga manuala, mai batrana ca el), insa in poza abia observ cum sta conglomerata pielea, mai ales pe biceps si antebratul etalat. S-ajungem si noi la varsta asta sanatosi.

Attached Files

Edited by bursucelu_viesel, 31 July 2022 - 14:08.

sandu222

sandu222

Senior Member

Se prezinta ok, dar  e din alt capitol. Aici e vorba de longevitate. Sunt putini ca el.

zveroboi78

zveroboi78

Member

• Grup: Members

View Postbursucelu_viesel, on 24 ianuarie 2022 - 10:55, said:

3. Picioare (+erectorii spinali de la indreptari):
-genuflexiuni 4serii, 70kgx10rep, si vad ca pot urca in greutate pana la 80kg. Problema la antrenamentul asta e ca-mi creste mult pulsul.. de-aia o stare de rau/lesin si de-aia nici nu duc multe repetari cu greutate mare.
-indreptari cu picioare "blocate" 4 serii cu 85kg x 12repetari. La fel pulsul l-am masurat o data la aproape 170.

Salut, felicitări pt evoluție (eu abia debutez)
Din ce descrii, puls mare și leșin, poate sa fie un puseu de hipotensiune.
Sunt grupe mari care captează mult din volumul de sânge in timpul antrenamentului, rămâne mai puțin în vasele principale. Inima încearcă sa compenseze volumul mic prin accelerarea pulsului.
Poate ar trebui sa te hidratezi serios înainte și în timpul antrenamentului.

Edited by zveroboi78, 06 November 2022 - 14:51.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate