Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Poze cu transformari

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
ego lifting?

#20
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Arati bine pentru unul care nu foloseste greutati, mananci bine, dormi bine, te doare la bașcheți. Poti sa imi detaliezi si mie antrenamentul?

#21
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View PostRangerBoy, on 24 ianuarie 2022 - 09:00, said:

detaliezi si mie antrenamentul?
Am vreo 3-4 antrenamente pe care le repet cam la 4-5 zile. Adica repet dupa ce nu mai am febra musculara la grupa respectiva (unori dureaza si 6 zilede pauza intre, alte dati doar 3zile, Uneori se suprapun..).
1.Spate+Biceps:
-la spate fac tractiuni cu priza larga -10repetari pot acum la 88kg cat am ziua cu haine, cam 3seturi, ultimele 2 sunt ori 6-7repetari ori ma ajut cu piciorul, apoi tractiuni cu priza neutra si mai apropiata (dar tot mai larga cu vreo 5cm decat latimea umerilor, vreo 7-8repetari, cam 1-2 seturi, apoi 2 seturi de tractiuni cu priza supinatie si maini mai apropiate si lasat pe spate, ultima serie o fac ajutat cu piciorul de jos ca sa ajung la 12 repetari). INtentionez totusi sa inlocuiesc una din tractiuni cu ramat cu ganatera/bara
-la biceps deja is ultra incalzit incat nu mai fac decat 3 serii de flexii cu bara Z, priza ingusta si coatele-n burta, ori cu 42kg x 8 repetari, ori daca ma simt in forta pun 51kg x 6 repetari dar cu priza larga (si probabil si mai lasat pe spate/trisat ..pana stapanesc greutatea apoi cat pot de corecte). Din cauza unui deranj la acromion/clavicula m-am ferit sa mai fac cu bara asa grea si-am facut flexi concentrate cu gantera (23kg x 6rep / 19kg x 8-10rep)

2. Piept+triceps:
-la piept incep cu impins inclinat (destul de mult inclinat) cu bara, vad ca nu ma taxeaza asa mult precum la planul orizontal.. 4seturi cu 70kg sau 75kg sau chiar 80kg vad ca am facut cateva repetari. Dar musai vreau 1-2 serii grele cu 10-12 repetari. (ideea e ca hipertrofia e mai sus ca nr de repetari)
-apoi pe plan drept/orizontal fac flotari ridicat pe 2 bare/scaune cu greutati atarnate. vreo 4 serii.
-triceps doar presa franceza cu bara Z 4serii, intre 42kg (7-10repetari) - 51kg (5-6repetari) depinde de zi

3. Picioare (+erectorii spinali de la indreptari):
-genuflexiuni 4serii, 70kgx10rep, si vad ca pot urca in greutate pana la 80kg. Problema la antrenamentul asta e ca-mi creste mult pulsul.. de-aia o stare de rau/lesin si de-aia nici nu duc multe repetari cu greutate mare.
-indreptari cu picioare "blocate" 4 serii cu 85kg x 12repetari. La fel pulsul l-am masurat o data la aproape 170. In ultimul timp ca sa evit presiune pe umarul cu sensibilitatea la acromion/clavicula, fac indreptarile cu bara Z legata cu o chinga dupa ceafa - doar ca intra erectorii spinali foarte mult

4.Umeri:
-aici deja e haos, n-am organizat antrenamentul. is 2 tipuri de antrenament. Ori fac ramat cu coatele mai spre fata cat sa intre deltoidul posterior + trapez, cu bara de 70-80kg, ori fluturari - mai nou am descoperit fluturarile mai sus de planul orizontal si 15 repetari (in loc de 12). Dupa vreo 7 serii is in plina durere inca vreo 5-10minute dupa ce termin (acid lactic probabil de la serii de 15 repetari). Deobicei faceam fluturari cu 13kg dar in stilul asta mai nou cobor si la 5kg.

Apoi.. pt ca nu am o dieta prea specifica de culturism.. cand mananc prea gras sau carbohidrati spre seara atunci fac ori abdomene, ori serii de 30 de geno, ori fluturarile astea ultimele de care ziceam.

Cu somnul stau cam prost..mereu intrerupt, eu oricum de felul meu dorm doar 6ore pe noapte, dar si alea intrerupte. Am incercat sa fortez spre 7-8ore da-i chin. Ma gandesc totusi sa apelez la concentrate proteice, daca-mi ies la calcul nu mult mai scumpe ca mancarea (desi poate inca ar merge si mancare + cardio sa arda excesul de calorii provenite din non-proteine. Desi din carnati daca iei proteina nu cred pot arde grasimile alea). Oricum, mira-m-as sa asigur 100g de proteine pe zi. Nu vad de unde s-ar aduna atatea, iar in carti scrie ~160g de proteina la greutatea mea de 86kg, Initial nici nu vroiam sa fac picioare caci stiam ca nu-s dispus sa mananc atat incat sa alimentez atatia muschi. (si inca nici nu antrenez deloc bicepsul femural.. doar ce vine/venea de la indreptari)

Apoi, am mai studiat cum e cu programul de antrenament. Va fi nevoie de schimbari, caci nu va tine prea mult veselia. Adica muschii vin mai repede cand esti pe surplus caloric, deci e musai sa pui grasime, si asta tine cateva luni (vreo 4?), apoi cred ca trebuie o perioada de mentenanta si apoi slabire (in deficit caloric, unde tii cu dintii sa nu pierzi muschi)..Totul presarat cu deload-uri cand devii prea obosit sistemic (adica repetari/serii/greutati mai putine cam 1saptamana).
Apoi vad si logica variatiei antrenamentului. Adica fiecare exercitiu pune presiune in felul sau pe incheieturi si o minuscula problema se va agrava, ori ca sa eviti sa se agraveze va trebui sa faci deload sau antrenament mai rar, ceea ce-ti scade viteza acumularii de masa, si-atunci e mai logic sa schimbi exercitiul (cu altul care tot antreneaza muschiul dar ataca incheietura altfel).

Daca stit careva mai exact aceste cicluri de antrenament, scriieti sa aflu si eu. Logic mi s-ar parea ca faza de acumulare de masa va tine cate luni reusesti sa evoluezi la exercitii si nu devii prea gras. Faza de mentenanta n-am inteles-o.. Inteleg ca nu poti trece la faza de slabire caci in prima faza muschii aia acumulati nu sunt "completi" / asezati. Probabil ceva intre faza de acumulare si slabire dar nu stiu cat trebuie sa dureze si cum e mai exact. Iar faza de slabire ar trebui sa fie auto-evidenta.. sa tina pana slabesti de surplusul de grasime (si ca antrenament specific, probabil mai multe repetari).
Aici iarasi daca stiti cum e cu progresia/ciclurile tipului de antrenament (de la spre aerobic la spre hipertrofie la spre forta). Posibil sa urci usor adica sa cobori in nr de repetari spre sfarsitul fazei de acumulare / faza de mentenanta, apoi sa cresti progresiv nr repetarilor spre faza de slabire si tot asa. (daca stiti exact scrieti)

Edited by bursucelu_viesel, 24 January 2022 - 11:09.


#22
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
PS. Un aspect important si netrecut in programe, e cat de tare tragi pana la finalul seriei. Inafara de geno/indreptari, pana acum am tras extrem de tare. Ba chiar la tractiuni chiar si la finalul primei serii ma ia o stare de oboseala generala de la efort. Prin clipuri pe Youtube pot observa partea negativa de la ultima repetare. Acolo la mine mereu (la seriile principale) e izometrie cat pot de mult. Mi se pare culmea cand unii zic ca trag tare, dar la final lasa greutatile de parca le-arunca. Pai acolo ai cel mai mult de spus (in privinta a cat de tare tragi), si-n plus acolo poti aduna secunde pretioase la durata setului (ideal spre 40 de secunde. adica poti scapa cu serii grele cu putine repetari, daca tragi de timp la partea negativa).
Am mai zis o data despre sunetele pe care le scoti. De la a scoate sunete agresive care mi se pare vrajeala, la a nu scoate niciun sunet, si culminand cu sunete de animal chinuit (< aici e musai sa ajung la fiecare exercitiu).

Edited by bursucelu_viesel, 24 January 2022 - 11:25.


#23
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Pai stai ma omule, ai zis ca faci acasa fara greutati.

#24
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
De-acasa. Am inceput practic de la o oferta de patrati de lemne din care mi-am facut un cadru (sa fac impins la piept si geno cu sigurante, si-am adaugat 2 scripeti pt helcometru). Asta cuplata cu norocul chior sa gasesc greutati pe net fix la mine-n oras discuri de ~5kg in 42kg total plus bara dreapta si Z (la doar 200lei total.. nici acum nu-mi vine sa cred).
Eu aveam 4discuri de ~5-6 kg cu gaura mica pe care le puneam pe tevi (de calorifer). Teava am taiat-o-n 2 gantere improvizate.

In fine, ce vroiam sa spun e ca primele 2 luni foloseam helcometru la spate pt ca nu puteam face tractiuni cu priza larga, dar apoi am renuntat complet la helcometru (cand am putut face 3-4 tractiuni.. mai ajutate cu piciorul sa ajung la 10 repetari).
Iarasi helcometru m-am gandit ca-i bun pt triceps, si din practica imi iese ca presa franceza e net superioara. Iar recent am zis c-am renuntat si la impins la piept pe plan drept/orizontal intrucat mi se pare mai sanatos si eficient flotarile elevate pe scaun. Ba chiar ar fi si mai eficient/greu daca as face flotarile sprijinindu-ma de chingi legate de cadru (as avea contractie pe ultima parte a miscari pectoralului).
La pectoralul superior e o problema fara bara/gantere caci ar trebui sa stau cu capul spre jos, ori eu am ochelari/miopie si nu-i sanatos, si nici greutatile nu stiu cum le-as atarna
Banuiesc ca ar fi eficiente pt biceps si doar tractiunile cu priza ingusta/supinat, si pt triceps flotarille la paralele. Dar nu e cazul la mine, daca tot am bara si greutatile.

Edited by bursucelu_viesel, 24 January 2022 - 12:43.


#25
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbursucelu_viesel, on 23 ianuarie 2022 - 23:09, said:

ego lifting?

Ego lifting da, doar ca  la tine acest ego lifting e defapt o graba. Te grabesti undeva? ai ceva de demonstrat cuiva? Ai vazut ce bine a zis un coleg pe alt topic, ca sportul asta e maraton nu sprint.

Si graba asta a ta n-ar fi o problema, da' practic te autosabotezi. Iti nenorocesti progressive overloadul. Din ce mai faci progressive overload daca tu incepi un exercitiu cu 30kg, ajungi in 4 saptamani la 60kg unde te blochezi. Faci 5-6repetari/serie cu 60kg la exercitiul ala, poate si alea trisate si fortate la maxim. Ce variante ai? sa mai cresti in forta nu prea mai poti asa de repede, sa adaugi volum iti faci praf SNC si incheieturile. La sala nu te poti duce sa ai variatie. Deci?
Ma uitam la genuflexiuni,  acu' vreo 2luni maxim sau mai putin, ai zis ca abia faci vreo 7 repetari cu 60kg, apoi am vazut 10x70, iar zilele trecute ai urcat la 80kg si ai zis ca "te injura genunchii". Ok, ce urmeaza? bagi 90 ca sa faci cateva repetari si dupa asta? coapsele oricum iti raman aproape la fel. Nu mai bine faceai 12x60kg  4 serii, apoi 5serii, apoi 6serii(e doar un exemplu), apoi incercai 13 repetari cu 60, 14, 15repetari. Dupa asta urcai la 62.5 sau 65kgx12. Si tot asa, aveai progres continuu si de forta si masa, cate putin. In situatia ta, esti fortat sa procedezi asa.

View PostRangerBoy, on 24 ianuarie 2022 - 11:30, said:

Pai stai ma omule, ai zis ca faci acasa fara greutati.

Face acasa cu greutati, partial improvizate. E tot "sala" da' rudimentara.

Edited by sandu222, 24 January 2022 - 19:35.


#26
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Parca a zis ca n-are discuri mici.

#27
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View Postsandu222, on 24 ianuarie 2022 - 19:30, said:

Ma uitam la genuflexiuni,  acu' vreo 2luni maxim sau mai putin, ai zis ca abia faci vreo 7 repetari cu 60kg, apoi am vazut 10x70, iar zilele trecute ai urcat la 80kg si ai zis ca "te injura genunchii".
Da, e fix asa. Ce-i drept m-am mai si invatat sa fac geno, sa stau mai drept/cambrat si sa nu mai folosesc nimic sub calcaie (fac direct in picioarele goale). Chestia la geno si indreptari e ca mi-e greu la capitolul cardio, adica bataile inimii. De exemplu la ultimul exercitiu am facut 70kgx10, apoi inca 2 serii de vreo 7-6 repetari si-am facut greseala (? este? voi stiti mai bine) sa-mi tin respiratia de la inceput cand am inceput sa cobor, si asta m-a terminat / obosit tare (urmatoare repetare am inspirat la inceput cand m-am lasat - ma las jos lent la geno). Practic m-am enervat ca raman fara suflu sau ma ia boala la 170 batai la inima (si ca sa ajungi acolo dureaza ceva timp), asa ca am zis "ia sa vad mah si 80kg de curiozitate, ca oricum va fi scurt setul (eu deja imi facusem seriile propuse)". Si a mers un 5 repetari (deci la coada antrenamentului).  Deocamdata nu folosesc o centura, dar am experimentat cateodata sa ma leg cu o carpa.

Am 4 disculete mici de ~1kg dar de multe ori le folosesc deja ca sa ajung la o cifra rotunda. Bara mare are 16kg, unele (4) discuri sunt de 4.9kg, altele (4) de 5.2kg, cele vechi ale mele sunt 2 de 5.5kg si altele una-i de 6.4kg si alta de 5.7kg. Si alea mici is defapt de 2 marimi. Te doare capu. Posted Image  Ar mai fi si alea de beton dar nu le-am bagat in casa ca-mi lasa praf de beton. ideea e ca e o lipsa de optiuni acolo intre 72/73kg si 80kg (si deja intr-o parte va atarna mai mult cu vreo 700g, ca sa ajung la echilibru tre sa tai iar. ca la piata la cantar Posted Image ). Nici nu vreau sa ma gandesc la greutati mai mari..

Apropo de poze, si de notarea antrenamentului, observ ca exista o corelatie directa intre ce greutate folosesc si marimea muschiului. Nu-i ca si cum "am- muschiul mai mare dar folosesc cam la fel ca acum 4luni". Nu, daca folosesc aceeasi greutate, am aceeasi marime de muschi. (si in principiu tinta e 8-12 repetari, deci nu-i joc foarte mare. Ca fac eu si 5-6, da ala e egolifting.. )
Uite de exemplu la geno m-am chinuit cu 57/60kg luni bune, apoi hop cresterea asta in doar 2luni. La fel si la piept am stat vreo 2 luni cu ~45kg impins. SI mi-am fortat umarul cand am incercat cu 50kg. Si apoi in 2-3 luni pac am sarit peste 50kg de nici nu mai tin minte sa le fi folosit, hop la 60, hop la 70, si m-am dat cu capu-n 80 x 3 Posted Image . Ideea e ca sunt valuri de cresteri vad, si ele tin cateva luni ~2luni, ori (cred, poate gresesc, ca) daca nu bat fierul cat ii cald, si incep sa fac 13, 15 repetari deja o dau spre cardio sau cel putin nu va fi cresterea in forta atat de rapida, si pierd "trenul" (valul cresterii), Poate gresesc, dar vad ca si astia cu programele "stiintifice" tot in hopuri aleg sa creasca - cu bulking / cutting. Cica ar fi mult mai rapid decat sa mananci sa te mentii eventual doar sa pui muschi un pic.
Nu stiu ce sa zic..Dar intradevar beleaua cea mare e accidentarea. intradevar trebuie mai multa grija (fara hopuri mari pe bara).

Edited by bursucelu_viesel, 24 January 2022 - 21:36.


#28
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbursucelu_viesel, on 24 ianuarie 2022 - 21:22, said:

Deocamdata nu folosesc o centura, dar am experimentat cateodata sa ma leg cu o carpa.
Pune o curea din piele, daca nu ai cauta la SH, gasesti sigur.

View Postbursucelu_viesel, on 24 ianuarie 2022 - 21:22, said:

Uite de exemplu la geno m-am chinuit cu 57/60kg luni bune, apoi hop cresterea asta in doar 2luni. La fel si la piept am stat vreo 2 luni cu ~45kg impins. SI mi-am fortat umarul cand am incercat cu 50kg. Si apoi in 2-3 luni pac am sarit peste 50kg de nici nu mai tin minte sa le fi folosit, hop la 60, hop la 70, si m-am dat cu capu-n 80 x 3 Posted Image . Ideea e ca sunt valuri de cresteri vad, si ele tin cateva luni ~2luni, ori (cred, poate gresesc, ca) daca nu bat fierul cat ii cald, si incep sa fac 13, 15 repetari deja o dau spre cardio sau cel putin nu va fi cresterea in forta atat de rapida, si pierd "trenul" (valul cresterii),

As zice mai degraba ca alimentatia e de vina. La 100g de proteina/zi nu prea ai asteptari imense. Sa cumperi prafuri in loc de mancare mai multa, ar fi alta greseala de "incepator"(scriu asa ca tu nu esti incepator defapt). Ai 100g din mancare, mai bagi 1-2cupe de proteina, ajungi la 120-140g dar in practica o sa fie "apa de ploaie". Sa nu crezi ca nu au testat si altii inaintea ta. Inclusiv eu. Rezultatul e apa de ploaie. Una e sa ai 140g din mancare(ai baza) si sa mai bagi o cupa acolo pentru completare sau 2cupe pentru ceva in plus si alta e cum vrei tu. Da....stiu..o sa vina aia de pe youtube sa-ti zica ca proteina e proteina fie ca e din praf fie ca e din carne. In realitate nu prea e asa. Firmele de nutritie sunt cam tzepare in ultima vreme, nu stii ce primesti in cutia aia, nu stii cat % asimilezi, nu stii cat % e proteina denaturata, nu stii daca in loc de 80% concentratie nu e 50%, mai suntem si piata de Est a Europei.... etc

Putine alimente sunt mai rentabile la prima vedere decat o cutie de proteina din zer care mai costa si 60-70lei la Gymbeam. N-ai ce mancare sa iei de 60lei care sa ofere 700g de proteina dintr-o cutie de 900g. Nu poti sa mananci 15oua/zi, nici sa vanezi zilnic reduceri la Profi si Kaufland. Adica poti, da' nu e rentabil.

De la un anumit nivel, forta  vine in valuri si dureaza putin. La tine inca ar trebui sa fie constant daca te alimentezi corespunzator. Nu exista asa ceva sa stai 2 luni la 60kile la genuflexiuni decat de la alimentatie. Problema e ca degeaba cresti  rapid in forta daca nu se concretizeaza si in ceva masa musculara. Ai pus deodata 10kg pe bara, ai mai pus inca 10, da' ai crescut in timpul asta si 1cm in coapse? La genuflexiuni 13 sau chiar 15 repetari nu-i cardio deloc. Uite, Vinciun face 13 repetari la impins, crezi ca e cardio sa faci 13 cu 120kg? sau 20x100?

Edited by sandu222, 27 January 2022 - 19:30.


#29
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
La genuflexiuni, vechii culturisti chiar recomanda sa mergi pe 12-20 repetari. De fapt recomandarea lor generala e 12-20 repetari pentru exercitiile din partea inferioara a corpului si 6-12 repetari pentru exercitiile din partea superioara.

Vorbind despre proteine din alimentatie vs concentrate, poate ca chiar mai important decat proteinele sunt nutrientii care vin din mancare pe langa ele. De aia nu poti compara 50g proteine din concentrate cu 50g proteine muschi de vita sau somon, oua, branza.

#30
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Primele luni bag mana in foc ca am mancat cat de bine am putut. (ori daca acolo am avut perioade de crstere/stagnare..trag concluzia ca sunt valuri si din alt motiv decat mancarea).
Apoi am mai obosit/lenevit cu mancarea corecta. E posibil sa am fara sa-mi dau seama, dpdv alimentar, perioade de cutt/slabire si bulking. Tot ce fac e sa ma urc pe cantar sa-mi dau seama daca mananc prea mult/prea putin. Mi-e teama ca incep sa ma apropii de-o limita a cata grasime accept pe mine, adica s-ar putea sa fac si-o perioada de cutt/slabire. Ca grasime as mai accepta maxim 2-3kg de grasime.
Apropo, din poze cat procent de grasime am? (ca nu ma pricep). Un 18%?

Ma cam tenteaza o cutie de proteine, asa sa adaug pe ici pe colo la mese (nu sa inlocuiasca vreo masa). Cu creatina am cam terminat-o de ceva vreme.. m-a speriat ideea ca ar putea mari prostata (vezi.. daca bagau si zvonul asta la vaccin, nu ma mai vaccinam Posted Image ). Am luat 1 maxim 2g de creatina doar dupa antrenamentele mai important cat sa-mi termin cutia, dar oricum era un calvar s-o amestec (trebuie zgaltaita minim 20min).

Am cam fost "baiat cuminte" in ultima perioada la multe grupe, si nu mi-a priit. Adica n-am crescut in forta dupa multe momente de cumpana "am facut greu 8 repetari la biceps/triceps/piept/spate. sa cresc greutatea la urmatorul set (facand un 5-6 chinuite)? sau sa stau cuminte cu repetari mai multe si greutate mai mica?" Am ales sa stau in "banca mea", dar iti spun ca ..nici ca m-am mai atins de greutatile alea mari. (unde eu speram ca "las sa fac eu acum 8, apoi 9, 10 si sa vezi cum vine si greuatea aia mare pentru un 6 repetari lejere". nu .. pana acum nu m-i sa-ntamplat asta la mai toate grupele..din pacate)

Edited by bursucelu_viesel, 27 January 2022 - 20:56.


#31
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Nu stiu ce procent de grasime ai, las pe altii sa zica.
Poti lua cate cutii de proteina vrei nu-i asta o problema, ca doar fiecare face ce doreste. Concluzia o sa o tragi la urma daca a rentat sau nu.
La antrenament ideea nu-i sa faci cu greutati mici si super corect, ci sa cresti in forta de la 6repetari la 8-9 sau de la 8 repetari la 10-12, adica mai simplu sa lucrezi pe intervalul de intensitate care conteaza de la 60% din 1RM in sus. Dar nici sa treci de 90% ca doar nu faci powerlifting.

#32
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Bursucel ce faci? te-ai lasat de sala?

In 3-4 saptamani trec prin Braila, sa-mi dai si mie niste rosii de alea din gradina :)

Stii pietrele alea mari de la Carrefour din Braila, nu? au vreo 200 de kile fiecare si  sunt puse sa nu intre lumea cu masinile spre trotuar. Acu' vreo 3ani mi-a blocat unu masina, la modul nesimtit. Am stat 15minute, nimic. Cand am vazut ca nu vine, am tras o piatra de aia sa pot iesi si i-am bagat-o la ala fix in spatele masinii Posted Image

View Postbursucelu_viesel, on 27 ianuarie 2022 - 20:41, said:


Edited by sandu222, 08 June 2022 - 18:34.


#33
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Din-asta? https://www.google.c...56!9m2!1b1!2i27

Ce sa fac.. sunt intr-o revenire. Facusem o pauza de vreo 2 saptamani, si apoi cand am revenit zic sa fac exercitii doar cu seturi de >=12 rep. Si m-au luat claviculele acolo unde ma plangeam, de data asta incepea si la dreapta.. Asa ca am facut ditamai pauza de peste o luna. Apoi, acum vreo 1-2 saptamani m-am speriat cand am pus mana pe la piept si nu mai era mai nimic acolo Posted Image.
De data asta am reluat cu +15 repetari, si vad ca n-am mai patit. Desi la umarul stang nici vorba sa-mi fi revenit problema aia. Aia din cate m-am mai uitat pe net am impresia ca a fost / e o rupere de ligament intre acromion si clavicula. Daca e asa, ar fi trebuit sa stau 4 luni cu mana-n ghips, nu sa tot fac cu greutati.
In fine, am mai experimentat si cu frecventa mai mare, dar nu prea-mi place. Adica fac brate separat (si ele sunt folosite si la piept/spate, in zile diferite). Dar e o senzatie bizara dupa vreo 2serii am senzatia ca am febra la muschi. Deobicei ori simt pompare ori simt ca nu mai trage muchiul, dar niciodata nu simteam ca fac febra musculara ..pe loc. (deobicei febra musculara ma ia dupa cel putin 12hr, uneori si dupa +24hr, in niciun caz pe loc dupa ce termin o serie).
Daca tot am gantere mai nou am folosit si la impins inclinat la piept. E ok zic.. Bine, ca fac doar cu 30kg x 10.
Nu m-am mai masurat la brat, de frica ce-o sa arate centimetrul. Nici nu vreau pana nu reintru mai calumea in paine.
Dar am zis si-o s-o repet. Mancarea e problema sportului asta. Acolo e chinul, ca de fiare sa tot tragi.

Edited by bursucelu_viesel, 08 June 2022 - 20:15.


#34
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Vezi sa nu ai probleme cu tendonul bicepsului si sa crezi ca e umarul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fFfFrmPGsZ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Mi-ai mai spus dar nu cred ca are vreo legatura cu bicepsul. Mai ales ca antrenamentul care mi-a adus beleaua, a constat dintr-un military press din picioare la umeri (unde in mod suspect am ramas fara putere), si apoi a 2-a sau a 3-a zi am facut impins la orizontala pt piept. Deci nu vad sa fie vreo problema pornita de biceps. (plus ca nu simt, de ex la tractiunile care implica bicepsul, nicio durere).
Problema e greutatea cu care trage in jos bratul (de la umar). De-aia si cand am mai continuat sa fac indreptari (dar am abandonat de cateva luni), nu tineam bara in mana ci foloseam baraZ legata cu o chinga dupa ceafa.
Si am zis ca ma durea si dimineata cand ma trezeam doar de la propria greutate a mainii (d-apai sa mai trag un pantalon pe mine..). De-ai mi s-a parut mai realista varianta cu ruperea legaturii asteia dintre acromion si clavicula: https://youtu.be/RD5...68Q2hn1LAO6&t=8
E destul de grav ce arata in clip, dar sunt niste lucruri care se leaga (ca recomanda mana-n ghips 4luni, deci e de durata cum e la mine, iar eu nu mai simt nicio durere doar daca stau la orizontala - adica nici greutatea mainii sa nu traga in jos de clavicula; apoi desi n-am cazut sau ceva, e posibil ca la military press sa-mi fi rupt acolo cand am lasat bara pe umeri, si apoi a 2-a zi cand am facut piept s-a dus na!bii si mai mult. Si acum s-a mai domolit un pic, dar inainte era o umflatura la clavicula acolo, de aproape 1cm mai sus decat la cealalta mana).

Eu de-aia si facusem pauza, am zis ca-ntr-o luna - doua de pauza de fiare, dispare, dar uite ca nu. Si cum m-am repus pe tras, nici n-o dispara. (desi evit impinsul pe plan orizontal la piept si ce simt ca-mi creaza probleme.. Ar trebui probabil un repaos de multe luni.. Alta data Posted Image )

Edited by bursucelu_viesel, 08 June 2022 - 22:29.


#36
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Mai bine vezi la spital. Treci vreun scaner ceva.

Edited by vinciun, 09 June 2022 - 07:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate