Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

QNAP QHora-301W

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Clone

Clone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 22.11.2007
Ce parere aveti despre acest router ? Il detine careva ?

#2
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
Si eu sunt curios daca il are cineva
1800 lei Posted Image

#3
HUHA

HUHA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 31.12.2008
vad ca se gaseste si pe la 1350

https://www.compari....4RoCJckQAvD_BwE


Are 2 porturi de 10GbE .
nu am, dar cred ca se potriveste la abonamentul de 10 Gb de la Rds.

#4
Clone

Clone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 22.11.2007
eu vreau sa mi-l iau, nu ma intereseaza pretul, doar vreau sa stiu daca e stabil si isi face treaba. am avut asus, tp-link si netgear.... acceptabil pana la un punct, cand isi tot dau restart sau se blocheaza, acum am un tp-link ax6000 si nu-i mai merge wi-fi-ul Posted Image

am uitat sa trec specs pentru cine e curios:

QHORA-301W
4 x RJ-45 1 Gigabit (10/100/1000 Mbps) Ethernet (WAN/LAN)
2 x RJ-45 10 Gigabit (10G/5G/2.5G/1G/100Mbps) Ethernet (WAN/LAN)
CPU Qualcomm 8072A Hawkeye2 Quad-core, A53, 2.2GHz
Memory 1GB RAM
Switch IC QCA8075 5-port + AQR115C
Flash NAND Storage 4GB eMMC

Edited by Clone, 21 January 2022 - 19:29.


#5
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
Deci ca numar de porturi e identic cu al rds-ului

#6
Bx-ul

Bx-ul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 04.01.2009
Nu recomand QNAP ca router, poate ca NAS. Vezi Mikrotik la routere daca crezi ca te descurci cu ele (no wifi 6 ...) si daca stii sau vrei sa inveti retelistica. Insa nu te baza pe wifi-ul lor deloc, pune ceva AP-uri. Chiar ai nevoie de 10 Gb?
As lua un RB5009 si ceva sateliti pentru AP wifi, ce vrei tu, wifi 5 - 6, cum iti place.

#7
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
De ce nu recomanzi? Ai testat vreun model de router de la ei? Ce probleme ai intampinat?

#8
Bx-ul

Bx-ul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 04.01.2009
Din cauza multiplelor probleme pe care le-au avut cu ransomware pe parte de NAS-uri in timp. Din ce am inteles de pe diverse site-uri si dicutii qlocker-ul din 2021 s-a datorat de-fapt unei vulnerabilitati care a plecat de la o parola hardcodata si care facea posibila conexiunea din exterior fara stirea ta, fara brute force sau sa iti sparga contul, ci prin aplicatia lor direct (cea de backup HBS), daca avea acces la internet device-ul e corect; asadar, prefer si recomand ca echipamentelor lor sa nu aiba acces la internet pierzandu-mi increderea in producator datorita acestui incident - iar sa imi tin toata reteaua si toate device-urile in spatele unui echipament de la ei care imi ofera si posibilitati destul de reduse in a vedea ce face si cum lucreaza propriu zis (la fel ca 99% din routerele SOHO e drept) - dar totusi - nu multumesc, nu vreau si nu recomand.
In plus cand am avut de-a face cu suportul lor dupa interventia lor remote am gasit aplicatia de suport configurata cu niste acces suplimentar (or fi uitat sa dezactiveze ce or fi avut nevoie, dar nici nu au zis ca au modificat setari). In plus cand un remote support reuseste sa iti intre pe device "in intervalul orar" agreeat si tu sa fii conectat de asemenea atunci pe device si sa nu vezi nimic din ce face - iarasi nu pot sa zic ca imi place ideea.

Edited by Ravy, 25 February 2022 - 11:57.


#9
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Pe scurt: nu, n-ai folosit vreun router de la ei sa poti face o recomandare legata de subiectul acestui topic.

#10
Bx-ul

Bx-ul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 04.01.2009
Nu, nu am folosit routere de la ei, dar experientele cu ei ca firma si cele citite ma fac sa nu ii recomand. Este parerea mea, nu trebuie sa fii de accord cu ea. Am explicat cum mi-am format-o.
Tu ai lucrat cu routere Qnap? Poti recomanda bazat pe experienta personala cu produsele lor la nivel de routere?

Edited by Bx-ul, 25 February 2022 - 10:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate