Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Probleme hota Pyramis

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Sper ca ai comutat aparatul de masura pe DC  (curent continuu).Pe AC ai masurat iesirea din traf (curent alternativ).
Daca aparatul de masura este setat corect si dupa punte ai 1 volt inseamna ca puntea redresoare (cel mai probabil) este defecta.
Chestia aia mica,patrata, cu 4 pini.
Exista si posibilitatea unui consum mare dupa punte ,in acest caz puntea redresoare ar trebui sa se supraincalzeasca.

#20
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Da, cu poza de pe dos, arata a placa electronica.
Daca pe condensatori ai doar 1V dc asta ar fi o problema. Atenție, sa setezi aparatul sa măsoare tensiune continuă (DC)
Pe ala ceramic, si pe iesirea din traf masori tensiune alternativa (AC) ~...

#21
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
Right, am masurat ac, in cc am 5 v pe cond de 220 micro/10 v si 20v pe cel de 1000uf/25v

Singura piesa patrata e cea albastra, nu vad care e puntea..

#22
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
Probabil te referi la piesa de pe spatele placii, imediat dupa traf...e atat de mica ca nici nu vad ce scrie pe ea, cu lupa

Edited by dreamtime, 22 January 2022 - 12:34.


#23
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Aia cu 4 piciore, de pe spatele plăcii, este punte redresoare, tipul, marca, este scris codificat. Ca sa vezi ce scrie, faci poza sa fie clara, apoi...zoom si vezi ce scrie.
Tensiunile par sa fie ok, raportate la tensiunile maxime ale condensatoarelor...
Ca o recpitulare, ce face si ce nu mai face hora? Lumina aprinde? Motorul mai merge pe vreo treapta?
Microswitch-ul este legat pe joasa tensiune? Re tensiune la "intrare" si la "iesire" (dupa ce il actionezi)?

Edited by danutzu_1069, 22 January 2022 - 16:14.


#24
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
hota, cum am zis e moarta, nu merge absolut nimic!

microswitch ul este legat la curenti slabi, Inainte de actionare cativa milivolti, dupa actionare 6v c.a.
daca spui ca tensiunile par ok, atunci ramane problema la modulul de comanda de pe panoul frontal, am pus poza mai sus,

#25
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
am gasit de vanzare direct de la productor modul de comanda la 160 lei, dar n as vrea sa comand degeaba

Repet, cand cablul  modulul de comanda este bagat in slotul placii electronice, se aude un bazait destul de tare, care vine ori de la mufa ori de langa piesa rotunda de langa mufa (piezo transducer)

Edited by dreamtime, 24 January 2022 - 12:52.


#26
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Buzzerul este pentru a semnaliza ceva. Vezi in manual de ce / cand bazaie...

#27
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
n am manualul, dar nu bazaie ca un semnal, mai mult e un bazait de la defectiune pur si simplu

#28
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
Revin cu un update. Problema a fost de la modulul de comanda de pe panoul frontal. L am comandat de pe situ-ul producatorului hotei, pret 160 lei. Merge ca noua, multumesc!

O mica problema mai am de rezolvat, cand culisez panoul frontal, sta putin intr o rana, sta lasata partea dreapta in jos cam 5-6 mm si nu inteleg de unde si cum... oi fi uitat un surub...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate