Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Orientare vocațională- summer school

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Fata este in clasa a IX-a. Ce teste psihologice sa faca, daca ea nu a cunoscut cu ce se manaca o meserie ?
Asa mai bine consulta horoscopul, are mai multe sanse sa nimereasca corect Posted Image

De regula, un profesor bun poate schimba decisiv modul cum un elev priveste un anumit domeniu/meserie.

Edited by pasilla, 21 January 2022 - 15:35.


#20
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postpasilla, on 21 ianuarie 2022 - 15:31, said:

Fata este in clasa a IX-a. Ce teste psihologice sa faca, daca ea nu a cunoscut cu ce se manaca o meserie ?
Asa mai bine consulta horoscopul, are mai multe sanse sa nimereasca corect Posted Image

De regula, un profesor bun poate schimba decisiv modul cum un elev priveste un anumit domeniu/meserie.

Orientarea  scolara si vocationala – implica descoperirea si evaluarea personalitatii vocationale, cu ajutorul aplicarii de metode si tehnici psihologice, menite sa identifice aptitudinile, valorile si interesele profesionale ale clientului, acesta fiind ajutat sa fructifice la maxim capacitatile de care dispune si, in acelasi timp, sa cunoasca, sa previna sau sa contracareze dificultatile care pot interveni pe traseul studiilor pe care le va urma sau pentru orientare in cariera pe care o va imbratisa.


...deci mai bine asteptam la 40-50ani sa vedem ce ii place ...dupa 10 locuri de munca .... ? ...de aia se cheama "Orientarea  scolara si vocationala"  ca merge si este pt tineri.

Succes

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mi-a placut asta:
menite sa identifice aptitudinile, valorile si interesele profesionale ale clientului

Cam ce interese profesionale, valori si chiar aptitudini poate avea clientul de 14 ani ?

#22
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Eu am terminat Facultatea de Ingineria, Spectialziarea Automatica si Informatica Aplicata.

La facultate am facut materii variate: eletrotehnica (motoare, circuite electrice), electronica (integrate digitale si analogice), programare (procedurala, orientata pe obiecte, web), CAD (Autocad, Archicad), stiinte exacte (matematica, fizica, chimie).

Singurele doua lucruri practice pe care il stie cineva dupa aceasta facultate este programarea si folosirea Autocad. La celelalte nu se face practic nimic, numai teorie (ecuatii, desene, folosirea programelor de calculator pentru grafica, pentru circuite electronice), dar nu faci roboti, nu legi un motor pas cu pas la un integrat. O singura data ne-a dat sa legam firele si sa programam un integrat programabil 16F84.

Mai bine sa se intrebe asa: Dupa ce termin facultatea ce stiu sa fac practic?
Ideea asta ca iti formeaza un mod de gandire logic nu este suficient. La un interviu nu te intreaba nimeni daca ai terminat cu media 9.50 sau 6.50, te intreaba ce stii sa faci PRACTIC. Compania are nevoie de o ramura specifica FOARTE SPECIFICA, stii sa faci sau nu stii sa faci ce are nevoie compania?

De cele mai multe ori (sa nu spun de fiecare data) trebuie sa inveti autodidact ca sa treci interviul, strict pe baza informatiilor de la facultate nu vei stii sa lucrezi a doua zi, facultatea este foarte generala.

Deci, sa se intrebe: termin facultatea de inginerie dar dupa asata ce stiu sa fac practic?

Edited by PlatonX, 21 January 2022 - 16:14.


#23
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Postsuperm, on 21 ianuarie 2022 - 14:58, said:

Deci ai raspuns ca nu, nu, nu ... nu exista, nu se poate ... si ce se poate e o gluma. Care este "plus valoarea" adaugata  de raspunsul tau? ...curios, un "profiler" are suficiente informatii din asta... Posted Image)))


...continuarea bancului pt unii si a ideii initiale pt altii:
"In urma evaluarii psihologice pentru orientare vocationala sau orientare in cariera, psihologul va intocmi un profil psihoaptitudinal si vocational, profil psihologic care detaliaza tipologia de cariera si masoara congruenta dintre interesele persoanei si posibilitatile reale ale acesteia, aptitudinile sale. Evaluarea psihologica pentru orientarea vocationala se realizeaza prin aplicarea unor teste cu licenta, metode complexe care privesc atat nivelul cognitiv, cat si tipurile de personalitate si valorile la care adera solicitantul si implica mai multe sesiuni de evaluare si de consiliere in cariera. Consilierea in cariera implica, in afara stabilirii unui profil psihologic, in unele cazuri, si gasirea de solutii privind reoreintarea, reintegrarea si redefinirea profesionala."
Aiurea! psihologia este o psedostiinta, asa pentru a aveau unii servicu lejer platit cu bani multi! altfel rezultatele se vad in numarul de cretini de pe sosele sau de politisti care incalca grosolan legea sau se sinucid ''din dragoste''! toti cu avize psihologice la zi!

View Postpasilla, on 21 ianuarie 2022 - 15:48, said:

Mi-a placut asta:
menite sa identifice aptitudinile, valorile si interesele profesionale ale clientului

Cam ce interese profesionale, valori si chiar aptitudini poate avea clientul de 14 ani ?
   ''Pe vremea mea'', in clasa a opta, inainte de inscrierea la un liceu, am vizitat cam toate marile uzine din oras (Craiova, mai exact), fabrici si chiar doua ferme agricole! Asta se face in fiecare an in timpul clase a opta! si nu cred ca era rau, ba chiar ne-a folosit mai mult ca o vizita la psiholog. Si era si gratis, inclusiv autobuzele erau platite de scoala!

#24
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life." - Confucius

...alege sa faci ce iti place...afla ce iti place cu adevarat...invata, citeste, implica-te si vei printre cei mai buni

Timp liber, stres, bani ... relatia intre astea ... daca nu iti place ce faci, clar managementul timpului va fi defectuos, vei fi stresat si in aceste conditii nici banii nu te vor multumi ...

La 14 ani nu poti sti singur ce iti place cu adevarat ...ai o experienta redusa (in general, nu vorbim de genii, afaceri de familie, etc.) si nu te poti observa obiectiv, in afara anturajului actual si al familiei .

Ca in Romania consilierul vocational pare o gluma este o problema ...se prefera dirigintele, vecinul doctor sau popa din sat ... :( .. . acum este la moda sa intrebi 1000 de romani pe facebook/SP ce este bine si ce este rau ... din cei 1000 sunt 900+ care raspund la orice intrebare, din orice domeniu ...


Succes si totusi sper ca initiatoare sa caute consilierul scolar din cadrul liceului si poate si o persoana avizata din cercul de prieteni/familie...si mai ales sa o intrebe si pe fata ce vrea si de ce vrea ...

View Posttytysor, on 21 ianuarie 2022 - 16:34, said:

Aiurea! psihologia este o psedostiinta, asa pentru a aveau unii servicu lejer platit cu bani multi! altfel rezultatele se vad in numarul de cretini de pe sosele sau de politisti care incalca grosolan legea sau se sinucid ''din dragoste''! toti cu avize psihologice la zi!


   ''Pe vremea mea'', in clasa a opta, inainte de inscrierea la un liceu, am vizitat cam toate marile uzine din oras (Craiova, mai exact), fabrici si chiar doua ferme agricole! Asta se face in fiecare an in timpul clase a opta! si nu cred ca era rau, ba chiar ne-a folosit mai mult ca o vizita la psiholog. Si era si gratis, inclusiv autobuzele erau platite de scoala!


...corect...asa a fost, asa imi aduc aminte ?! ...si uite unde am ajuns acum Posted Image

...fara psiholog scolar si cu "excursii gratuite in fabrici" ... la 14 ani vezi fabrica si la 18 ani vezi un mall ...visai strungar si ajungi casier la supermarket ...


(Psihologia (din limba greacă: ψυχή psyché = suflet + λόγος logos = știință) este știința comportamentului uman. Astfel, psihologia este studiul funcțiilor și proceselor mentale, a experiențelor interioare și subiective - precum gândurile, emoțiile, conștiința, motivarea, percepția și personalitatea.)

#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View Postlidsta, on 21 ianuarie 2022 - 13:17, said:

Deci, exista vreo firma care sa explice cu ce se mănâncă ingineria si care e de fapt “fisa postului” unui inginer �� ?
Firma nu e, dar sigur gasesti ceva pe youtube care sa va lamureasca.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/btGYcizV0iI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I11y_FLlEp8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-UjtR2R3hMU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

View Postpasilla, on 21 ianuarie 2022 - 15:48, said:

Cam ce interese profesionale, valori si chiar aptitudini poate avea clientul de 14 ani ?
... ceva-ceva poti vedea.
Sunt unii foarte determinati pe medicina. Altii pe programare (si chiar programeaza). Altii insa, viseaza domenii tehnice ca e mai cool si asta e profilul dar habar nu au de procese tehnice (in afara celor prezentate la orele de fizica/ chimie)

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Profitati si de era informatiei. Azi e foarte usor sa intrebi ceva si sa gasesti cine sa raspunda. De exemplu vezi  ca facultatea tehnica X scoate ingineri mecanici, constructori, electronisti, ... Nu stii cu ce se ocupa fiecare? Nici o problema, intrebi sau cauti raspunsuri deja existente.

Edited by dani.user, 21 January 2022 - 17:58.


#28
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Prea devreme pentru "orientare profesionala".. probleme sa-ti faci pentru perioada adolescentei. Cand ajunge pe la sfarsitul clasei a 11 a probabil o sa stie singura ce vrea sa faca. Bafta

#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Prea devreme sa ia o decizie, dar nu e prea devreme pentru a se documenta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate