Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Profesorii în greva, iar.

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#37
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021

View Postbaribalu, on 21 ianuarie 2022 - 09:26, said:

Iar judeci pe altii ce fac? Nu au voie sa se planga? Numai unii, au voie sa planga si sa ceara ajutoare? Este dreptul lor.
Toti au drepturi, obligatii nu?

#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2022 - 10:31, said:

Si cand mai au timp de meditatii daca nu ai voie sa depaseasca 48 de ore de munca pe saptamana?

Quote

Durata de maxim 48 de ore pe saptamana se refera la un singur contract individual de munca. In alti termeni, salariatii cumularzi, chiar la acelasi angajator, pot depasi durata maxima...

Sursa

#39
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View PostMunicipalwaste, on 21 ianuarie 2022 - 11:03, said:

Lasand la o parte ca un profesor cu zeci de examene date si care lucreaza si cu elevi cu probleme psihice grave, in stres, are salariu mai mic decat paznicul scolii trimis de primarie care sta in cur pe scaun, manancaa zacusca si se uita la filme 8 ore, eu nu pot trece peste un lucru: initiatorul are probleme cu cat cer unii pe munca lor in timp ce el cerseste bani pe net, adica vrea bani gratis. Mi se pare strigator la cer ca reprosurile sa vina fix din partea unora de genul, atitudine mai josnica de atat nu cred ca exista, un cersetor revoltat de cat vor altii pe munca lor.
E cetatean liber si plin de drepturi, nu ai ce sa le ceri astora ca el.
E dreptul lui sa ceara bani, dar tot dreptul lui e sa nu fie de acord cu cerintele altora.

#40
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postccdsah, on 21 ianuarie 2022 - 11:03, said:

Incep sa regret ca nu m-am facut profesor de mate. Vacanta cat cuprinde, work from home, meditatii. Cum spunea un prieten ca el s-a facut profesor pentru vacante...
Si faceai intr-o luna mai putin decat faci acum intr-o saptamana...Posted Image

#41
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostAlexEn, on 21 ianuarie 2022 - 10:50, said:

Asa, zi cu mai multe cuvinte.
Nu ti se pare ca e responsabilitate sa formezi generatiile noi?
Banuiesc ca nici tu nu intelegi cata munca fac profesorii. Din nou, ma refer la cei care chiar isi fac treaba.

Ok, mai multe cuvinte.

Munca multa: e posibila, dar nu obligatorie. Cei mai multi profesori fac minimul necesar, lucreaza fix cat stau la scoala (poate nici atat). Nu imi cere dovezi, ca e suficient sa te uiti in jur ca sa vezi rezultatele muncii profesorilor.

Responsabilitea formarii generatiilor noi: mda, cuvinte mari. Daca e responsabilitate, inseamna ca exista si o raspundere, nu? Cine a raspuns vreodata pentru analfabetismul functional (si nu numai) de care da dovada actuala generatie? Care diriginte a raspuns vreodata pentru o clasa intreaga care nu si-a luat bacul?

Salarii de plans: de acord ca sunt de plans. Salariul unui profesor debutant e de 2500 de lei in mana si ajunge ulterior pana pe la 5000. Mai punem in balanta munca efectiva si cele 60 de zile de concediu anual (nu vorbim despre meditatii) si ne uitam la raurile de lacrimi care curg. Din ochii angajatilor la privat, desigur.

#42
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2022 - 09:31, said:

«Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.»
https://www.codulmun.../art_114_1.html

4 ore la scoala + 4 ore acasa x 5 zile = 40 de ore.

Asta inseamna ca un profesor poate da cel mult 8 ore de meditatii pe saptamana.

Nu suntem copii sa credem ca profesorii muncesc acasa 4 ore.
Real muncesc norma legala de 18 ore pe saptamana. Atat. In cazuri izolate poate mai mult.

Plus vacanta 3 luni minim.

#43
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

View PostPlatonX, on 21 ianuarie 2022 - 09:31, said:

Asta inseamna ca un profesor poate da cel mult 8 ore de meditatii pe saptamana.

x50 de lei pe ora, 100 pentru doua ore. 800 pe saptamana.
3200 ijn plus pe luna.

Sarakii dreq...

profa mea de chimie cand faceam meditatii primea si cate 2 elevi simultan Posted Image 6400 de lei facuti frumix.


Amu inteleg si eu cum si-o luat Iohannis 6 case din meditatii...

Edited by Lex404, 21 January 2022 - 11:14.


#44
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Postioppo, on 21 ianuarie 2022 - 11:12, said:



Nu suntem copii sa credem ca profesorii muncesc acasa 4 ore.
Real muncesc norma legala de 18 ore pe saptamana. Atat. In cazuri izolate poate mai mult.

Plus vacanta 3 luni minim.
Deci situatiile scolare, pregatirea lectiilor, teze, note, referate la Isj, intruniri de lucru, tabele, planurile de lectie, corectarea lucrarilor, evaluari diverse etc...toate acestea apar din neant concepute fiind de zana maseluta.

#45
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020

View Postjericho, on 21 ianuarie 2022 - 09:52, said:

profesorii nu muncesc doar cele 4-5-6 ore in care predau la clase, cu cine nu stie sau nu realizeaza asta poti discuta doar la nivel de piata obor
E adevarat, mai muncesc alte 4-5-6 ore acasa dand meditatii la negru si burdusindu-si buzunarele.

#46
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Postrim80, on 21 ianuarie 2022 - 11:21, said:


E adevarat, mai muncesc alte 4-5-6 ore acasa dand meditatii la negru si burdusindu-si buzunarele.
Pare simplu, eficient si pe barosaneala.
De ce nu faci si tu la fel?

#47
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008

View Postdan1980_25, on 21 ianuarie 2022 - 11:18, said:

Deci situatiile scolare, pregatirea lectiilor, teze, note, referate la Isj, intruniri de lucru, tabele, planurile de lectie, corectarea lucrarilor, evaluari diverse etc...toate acestea apar din neant concepute fiind de zana maseluta.

Ma faci sa rad... intalniri de lucru... tabele. Hai sa fim seriosi. Profesorii nu au cum sa se vanda si cum sa fie bagati in seama ca sa ceara bani doarece nu ii merita in contextul actual. Cu asta soliciti tu bani in plus? Cu tabele si si faptul ca pui note?
Hai in privat, domule profesor.

#48
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostMunicipalwaste, on 21 ianuarie 2022 - 11:03, said:

Lasand la o parte ca un profesor cu zeci de examene date si care lucreaza si cu elevi cu probleme psihice grave, in stres, are salariu mai mic decat paznicul scolii trimis de primarie care sta in cur pe scaun, manancaa zacusca si se uita la filme 8 ore, eu nu pot trece peste un lucru: initiatorul are probleme cu cat cer unii pe munca lor in timp ce el cerseste bani pe net, adica vrea bani gratis. Mi se pare strigator la cer ca reprosurile sa vina fix din partea unora de genul, atitudine mai josnica de atat nu cred ca exista, un cersetor revoltat de cat vor altii pe munca lor.

L-as lasa pe cersetor numai o ora din viata lui cu un copil cu autism de-ala sever, care urla la orice, sa incerce sa ii predea un pic, apoi sa isi re-evalueze ideile despre cum se obtin banii si in ce fel se compara cersitul cu munca.
Noi discutam o problema care am inițiat-o într-un topic, nu problema personala sau cine a inițiat-o.
Parca atacurile la persoana erau interzise.
Îmi spui mie ca e mult de munca pentru un cadru didactic?
Atunci, unde sunt rezultatele, ca la nivel național suntem în plin rahat.
Hai ca nu trăiesc profesorii pe alta planeta și nu vedem cât din cele 8 ore de munca, muncesc cu adevărat.
Fac pariu ca nu depășesc nici 30 de ore de munca pe săptămână.
Cel puțin 60% dintre cadre didactice, nu își fac treaba și nu își merita salariul pe care îl au.
Când vezi ca vor mai mult si vin cu mana întinsă, sunt mult mai josnici decât mine.
Eu măcar nu am studii și oportunități.
Unde sa fac greva, la patron?
Când se vad rezultatele la final de an, simulări, examene, bac, etc. atunci se poate cere cu adevărat ceva.


#49
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostAlexEn, on 21 ianuarie 2022 - 10:50, said:

Asa, zi cu mai multe cuvinte.
Nu ti se pare ca e responsabilitate sa formezi generatiile noi?
Banuiesc ca nici tu nu intelegi cata munca fac profesorii. Din nou, ma refer la cei care chiar isi fac treaba.
Da ,mare responsabilitate sa nu ai un control al calitatii muncii , a cea ce lasa in urma lor , incompetenta , traume , frustrare , fac parte din categoria bugetarilor obositi , cei care au dus in rapa aceasta societate , muncesc de dau pe spate  4-5 ore pe zi si acelea cu multe pauze si 3 luni de vacanta neintrerupta, timpul trece leafa merge noi suntem titulari pe post.

View PostRangerBoy, on 21 ianuarie 2022 - 11:03, said:

E la moda sa te plangi ca scoala nu te invata nimic si ca profesorii vezi domne nu sunt bine platiti, ce, nu stiai?
Sigur  , mentalitatea de bugetar indispensabil este la mare cautare , este omniprezenta cultivata din frageda pruncie pina la cel mai inalt nivel , ca doar avem un exemplu in fruntea tarii , tara lucrului bine facut in viziunea unui cadru didacticPosted Image

View PostMunicipalwaste, on 21 ianuarie 2022 - 11:03, said:

Lasand la o parte ca un profesor cu zeci de examene date si care lucreaza si cu elevi cu probleme psihice grave, in stres, are salariu mai mic decat paznicul scolii trimis de primarie care sta in cur pe scaun, manancaa zacusca si se uita la filme 8 ore, eu nu pot trece peste un lucru: initiatorul are probleme cu cat cer unii pe munca lor in timp ce el cerseste bani pe net, adica vrea bani gratis. Mi se pare strigator la cer ca reprosurile sa vina fix din partea unora de genul, atitudine mai josnica de atat nu cred ca exista, un cersetor revoltat de cat vor altii pe munca lor.
Exemplifica d-ta cite examene are un profesor  si in ce constau ele?
Daca e asa valoros si potent de ce admite un salariu mic  si nu-si cauta un alt loc de munca unde sa fie apreciat?
Chiar nu conteaza de unde vin reprosurile , ele sunt prezente , generalizate ,omniprezente, fiecare din noi am avut copii si ne-am lovit de mentalitatea , incompetenta , lenea si putoarea profesorilor. Am meditat cu bani multi copiii pt ca voi nu sunteti in stare , nu vreti, nu aveti simtul datoriei , nu realizati ca banii se castiga greu ,nu va justificati munca asta usoara de lehuze , sunteti plafonati si vesnic obositi , anchilozati de prea mult timp liber.

In alta ordine de idei  va asumati merite pe care nu le aveti , se impune o mare selectie de cadre in randul voastru daca societatea asta chiar vrea sa prospere,.

#50
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008
Nu stiu cum dracu doar astia de la stat fac greva... nu prea am auzit de greva muncitorilor de la Carrefour. Sau Coca Cola. Sau Bergenbier.

#51
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Acolo e simplu. Salariile nu sunt stabilite prin lege.

Edited by dan1980_25, 21 January 2022 - 11:33.


#52
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postioppo, on 21 ianuarie 2022 - 11:29, said:

Nu stiu cum dracu doar astia de la stat fac greva... nu prea am auzit de greva muncitorilor de la Carrefour. Sau Coca Cola. Sau Bergenbier.

Astia nu au studii. Spre diferenta de profesori, care au niste studii.. mama-mama. Notele de la titularizare sunt cele mai elocvente.

#53
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostKarhu, on 21 ianuarie 2022 - 11:08, said:

Si faceai intr-o luna mai putin decat faci acum intr-o saptamana...Posted Image
Posibil, dar nu munceam atat, cu 6-7 garzi/luna, responsabilitate, riscuri (Covid, pacienti agitati/violenti), viata personala lipsa...

#54
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008

View Postdan1980_25, on 21 ianuarie 2022 - 11:32, said:

Acolo e simplu. Salariile nu sunt stabilite prin lege.

Depinde cum privesti. Si in ce "tabele"... asta inseamna si ca sunteti aparati de lege pentru a nu avea salarii de mizerie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate