Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Profesorii în greva, iar.

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#19
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,257
  • Înscris: 06.07.2007

 mirel3003, on 21 ianuarie 2022 - 10:05, said:

Marea problema in Romania din punctul meu de vedere e asta cu greva... Eu nu inteleg cum este permis sa faci greva ca vrei marire de salariu.... nu iti convine isi iei frumos bagajul si iti cauti un loc de munca la care esti multumit de salariu. OK, da inteleg, faci greva cand conditiile de munca nu sunt OK, cand exista riscuri, cand iti sunt incalcate drepturile din contractul de munca, etc, dar nu faci greva ca nu iti convine salariul.

Citeste anexele prevazute la legea cadru 153/2017 si apoi mai discutam.
Profesorii cer exact ce si-a asumat guvernul in 2017 si nu s-a tinut de cuvant. Nimic mai mult.

Altfel spus: s-a stabilit prin lege exact nivelul de salarizare implementabil inca din 2017. Nu s-a respectat fiindca nu sunt bani, nu se poate, plm etc.
Acum a venit scadenta.
Promiti ceva prin lege, iti asumi, respecti...e atat  de simplu.

Edited by dan1980_25, 21 January 2022 - 10:36.


#20
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 jericho, on 21 ianuarie 2022 - 09:52, said:

profesorii nu muncesc doar cele 4-5-6 ore in care predau la clase, cu cine nu stie sau nu realizeaza asta poti discuta doar la nivel de piata obor
Si cand mai au timp de meditatii daca nu ai voie sa depaseasca 48 de ore de munca pe saptamana? Ceva nu se leaga logic: 40 de ore scoala+acasa, raman 8 ore de meditatii. Ma indoiesc ca un profesor ofera doar 8 ore de meditatii pe saptamana.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007

 redbotos, on 21 ianuarie 2022 - 09:20, said:

Ore suplimentare? Ba au înnebunit cadrele didactice?
4 ore la școală după care restul acasă.

Iarta-ma dar afirmatia asta denota foarte multa ignoranta din partea ta. Nu ai idee cata munca se face pe langa predarea efectiva.

 redbotos, on 21 ianuarie 2022 - 09:20, said:

Sa nu mai zic de "iară nu a venit profu/profa de x, ca a avut nusce treaba"
Acum ca părinte, care totuși vrea sa fie măcar o ordine și disciplina, acolo unde ii este locul, adică la școală, când se va lua o atitudine fata de cadrele didactice care cer și tot cer, dar de oferit...

Nu zice nimeni ca nu sunt si profesori slabi sau neinteresati.
Problema este mult mai complicata. Sistemul de invatamant e la pamant, si nu numai din cauza profesorilor.
Programa e foarte incarcata, materia nu mai este actualizata, metodele de invatamant sunt cele traditionale mai ales daca vorbim despre profesori mai in varsta, formati in alte timpuri, si care nu mai atrag elevii. Si nici elevii nu mai sunt interesati de ore.
Profesorii tineri nu au loc de cei in varsta pe posturile titulare.
Si da, pentru cata munca si responsabilitate este, salariile sunt de plans.

Daca vrei sa se schimbe ceva, iesi la vot, voteaza cu cine trebuie.
Revolta asta punctuala si indreptata intr-o directie eronata, nu ajuta la nimic.

#22
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 redbotos, on 21 ianuarie 2022 - 09:20, said:

Acum ca părinte, care totuși vrea sa fie măcar o ordine și disciplina, acolo unde ii este locul, adică la școală, când se va lua o atitudine fata de cadrele didactice care cer și tot cer, dar de oferit...

Care "cer si tot cer" mai omule?
Tu te-ai informat ce anume cer?
Tu stii ca exista o lege in tara asta, care prevede ca la invatamant se  aloca 6% din PIB?
Nu s-a aplicat niciodata, anul asta alocarea e de 2,2%, minim istoric dupa anul 2000 , daca nu dupa revolutie.


Cer aplicarea LEGII, asta cer!!Mai terminati odata cu pretentiile astea nesimtite la adresa profesorilor, ale caror salarii sunt chiar mici raportat la salariul mediu pe tara, nu mai zic de salariile in sectorul bugetar, unde profesorii au cu 30% mai putin, in medie, decat plimbatorii de hartii din administratie si primarii!! ?Un profesor gradul intai are mai putin ca un jandarm cu studii liceale chiar... mai putin ca un politist local in multe orase din tara, mai putin ca un sofer pe transportul in comun.
V-ati obisnuit sa considerati profesorii niste slugi care trebuie sa faca minuni pe bani putini.
Protesteaza impotriva  sub finantarii educatiei! (care se rafsrange nu doar asupra salariilor, nici pe departe!)
Bine ca acceptati sa platiti de exemplu preturi nesimtite la utilitati la niste golani care le-au urcat din pix, dar tot pe profesori ii vedeti in neregula...ca nu se spetesc sa va destepte copiii  (impotriva vointei lor si a voastre!) pe salariu de paznic!
Profesorul are salariu mai mic decat un jandarm cu liceul.


Nu-i vezi pe aia de la RATB care, cu o scoala de soferi pe care o face orice prost(pot sa aiba si 8 clase) , au deja 4000 lei pe luna si li se pare putin, fac greva si paralizeaza un oras.
Profesorul cu 15 ani vechime , studii, grade, cursuri de perfectionare etc nu ajunge la 4000 de lei. Ajunge abia in prag de pensie.
Dar tie chiar nu ti-e rusine?
V-ati obsnuit ca profesorii sa fie salahorii vostri....sa taca sa inghita toate umilintele si nesimtirea pe 3000 de lei pe luna.

Bine ca magistratilor li s-au marit cu 20% salariile care erau in medie deja de 20.000 de lei, pe aia nu-i vedeti, un alt sistem care merge perfect nu???
Bine ca jandarmul are doar norma de hrana cat jumate din salariul profesorului plus haine si o gramada de alte facilitati, in timp ce profesorului nu-i da nimeni nic  i macar o coala de hartie sau un marker de scris pe tabla, trebuie sa si le ia singur din salariul ala mare, "De care nu se mai satura".

Edited by axisborn, 21 January 2022 - 10:39.


#23
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,523
  • Înscris: 01.08.2006
Bine e sa lucrezi la stat, daca n-ai chef de lucru, zici ca faci greva :)). Daca mai si obtii bani in plus, e si mai bine.

#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,776
  • Înscris: 12.01.2018

 Andreysc7, on 21 ianuarie 2022 - 09:26, said:

Atunci cand si parintii se vor revolta pentru atentiile date profesorilor de ziua lor Posted Image si asta in mod public,  nu pe softpedia
Sau mai bine, atunci cand parintii vor cere chitanta pentru orele suplimentare platite la negru
nu se mai prea dau.problema apare prin faptul că la scoală profesorul nu are nicio dorință de-a învăța pe elev.care a priceput bine și basta

 axisborn, on 21 ianuarie 2022 - 10:33, said:

din pix, !
Rusine.
așa  din pix au făcut și legea.au dat din pix ca profii să-i voteze pe urmă.
ei n-au rușine?

unu le-a dublat așa salariile

din același pix

#25
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,257
  • Înscris: 06.07.2007

 EMPP, on 21 ianuarie 2022 - 10:36, said:



așa  din pix au făcut și legea.au dat din pix ca profii să-i voteze pe urmă.
ei n-au rușine?

unu le-a dublat așa salariile
Ghinion.
Buna sau nu, legea trebuie respectata.

#26
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 06.01.2005
Sa ceara bani dar sa fie de acord si cu o evaluare a ceea ce fac de cativa ani incoace.
Cum naiba isi fac treaba cand numai cei care nu abandoneaza scoala au medii sub 8.50 iar la evaluari mai de Doamne ajuta rezulta ca avem jumatate din elevi analfabeti functional?!
Logica mea zice ca daca, eu profesor, as evalua un elev si l-as nota cu 10 iar apoi respectivul este declarat ca fiind analfabet functional inseamna ca asta e nivelul la care l-am dus eu ca profesor => ca asta e nivelul meu profesional. Sunt profesor numai ca nu inteleg cu ce se mananca meseria!

Gresesc daca indraznesc sa concluzionez ca jumatate din profesori sunt analfabeti functional?


 jericho, on 21 ianuarie 2022 - 09:52, said:

profesorii nu muncesc doar cele 4-5-6 ore in care predau la clase, cu cine nu stie sau nu realizeaza asta poti discuta doar la nivel de piata obor

Asa o fi, aici parerile sunt impartite - mai cunoastem si noi profesori,  dar hai sa corelam si cu asta:

"Cadrele didactice beneficiază de concediu anual cu plată, în perioada vacanţelor şcolare, cu o durată de 62 de zile lucrătoare;"

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,776
  • Înscris: 12.01.2018

 andreic, on 21 ianuarie 2022 - 09:34, said:

Cele pe care sunt obligati sa le faca si nu sunt platiti... simplu.
și alea pe care le fac cu un sfert de gură că n-au chef? și cam majoritatea n-au

#28
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Daca intra in greva e foarte bine, se mai odihnesc si ei. :)

#29
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Si nu stiu care-i "greva, iar" in capul initiatorului, nu a mai fost vreo greva in invatamant din anul 2010!
Oricum, dupa parerea mea, nu e acum momentul de greva...greva trebuie facuta prin suspendarea examenelor nationale, ca sa aiba parghie de a obtine ceva.
Sa nu se mai dea bacul de exemplu. Sa vedem daca ii mai tratati ca pe niste simpli salahori necalificati.
Acum  nu rezolva decat faptul ca li se taie orele in care fac  greva.

#30
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 AlexEn, on 21 ianuarie 2022 - 10:32, said:


Si da, pentru cata munca si responsabilitate este, salariile sunt de plans.


Lol, LOL si LOOOL

#31
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Asa, zi cu mai multe cuvinte.
Nu ti se pare ca e responsabilitate sa formezi generatiile noi?
Banuiesc ca nici tu nu intelegi cata munca fac profesorii. Din nou, ma refer la cei care chiar isi fac treaba.

#32
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Pe langa cele 4 ore zilnice despre care stiu multi ca predau, sunt inca pe atat sau poate mai multe de lucru doar in interiorul scolii, fara sa punem la socoteala cele de acasa (corectarea lucrarilor de evaluare, elaborarea subiectelor pentru teste, alte activitati).
Sunt zeci, poate sute de hartii de completat cu situatii, statistici, tabele.
Pe initiator si altii asemenea lui, care considera ca profesorii muncesc putin, ii invit sa caute pe Google despre fisa de caracterizare psihopedagogica.

#33
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019

 adisz, on 21 ianuarie 2022 - 09:42, said:

Pai cam avem voie sa judecam pe altii,ca oameni suntem.
As aprecia insa foarte mult daca acel profesori,invataori,pedagogi si ce-or mai fi ei sa intre in greva pentru ca peste jumatate din numarul scolilor din Romania nu au autorizatie de functionare,scoala online in mediul rural s-a dovedit a fi un esec epic,manualele asa-zis alternative sunt de tot rahatul,o multime de elevi bat kilometri pentru a ajunge la scoala,etc.
Si acest aspecte fac parte integranta din procesul de educare.

Eu vad lucrurile un pic diferit de ce spui tu. Copilul meu bate kilometri sa ajunga la scoala, copilul meu invata din manuale alternative nepotrivite, copilul meu nu invata nimic la scoala din mediul rural, copilul meu merge intr-o scoala fara autorizatie, dar totusi, altcineva (profesorii) sa faca greva pentru asta. Eu stau bine mersi acasa si doar ma scandalizez.

"Oameni fiind", profesorii au dreptul la greva pentru marirea salariilor, fondata sau nefondata din punctul tau de vedere.

#34
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Incep sa regret ca nu m-am facut profesor de mate. Vacanta cat cuprinde, work from home, meditatii. Cum spunea un prieten ca el s-a facut profesor pentru vacante...

#35
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
E la moda sa te plangi ca scoala nu te invata nimic si ca profesorii vezi domne nu sunt bine platiti, ce, nu stiai?

#36
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Lasand la o parte ca un profesor cu zeci de examene date si care lucreaza si cu elevi cu probleme psihice grave, in stres, are salariu mai mic decat paznicul scolii trimis de primarie care sta in cur pe scaun, manancaa zacusca si se uita la filme 8 ore, eu nu pot trece peste un lucru: initiatorul are probleme cu cat cer unii pe munca lor in timp ce el cerseste bani pe net, adica vrea bani gratis. Mi se pare strigator la cer ca reprosurile sa vina fix din partea unora de genul, atitudine mai josnica de atat nu cred ca exista, un cersetor revoltat de cat vor altii pe munca lor.

L-as lasa pe cersetor numai o ora din viata lui cu un copil cu autism de-ala sever, care urla la orice, sa incerce sa ii predea un pic, apoi sa isi re-evalueze ideile despre cum se obtin banii si in ce fel se compara cersitul cu munca.

Edited by Municipalwaste, 21 January 2022 - 11:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate