Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

Ricoh sugereaza incetarea productiei in masa de aparatura foto in Japnia

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

Dizlpower

Dizlpower

Active Member

• Grup: Members
În final, ar fi păcat ca o firmă de inginerie avansată, japoneză pe deasupra, sa traga oblonul.... Mai bine ar inchide coca cola si mc Donald.... Dar lumea vrea lucruri comode in ziua de azi, putem spune ca s-a lenevit, de ce sa isi bata capul cu atatea setări pe la camere dedicate, cand un telefon mediu cu un marketing sclipitor si ceva AI avansat, va conduce in scurt timp...:)

TS030

TS030

Guru Member

• Grup: Senior Members
Deci...

The announcement made by Ricoh Imaging Co., Ltd. on January 20, 2022 regarding a revamped approach to Ricoh’s digital camera manufacturing and distribution was specific to the local market in Japan only. “Ricoh/Pentax will not change its distribution structure in North America, and the company has significant plans and goals for the North America market this year that will utilize mass production of its products,” said Kazumichi Eguchi, President, Ricoh Imaging Americas Corporation. “Customers in North America can continue to purchase Ricoh and Pentax cameras through our authorized dealers and directly via our website: https://us.ricoh-imaging.com/.”
https://us.ricoh-ima...imaging-co-ltd/

edri

edri

Senior Member

Au revenit si cei de la PetaPixel, cu un alt articol.

https://petapixel.co...-bright-future/

Normal ar fi sa fie schimbat si titlul acestui topic, inspirat din interpretarea eronata, a celor de la PetaPixel, a mesajului in japoneza.

Edited by edri, 22 January 2022 - 09:41.

TS030

TS030

Guru Member

Nici noul articol nu ma impresioneaza...
"Income from the sales of GR and Pentax models is falling off a cliff"? De unde au scos asta?
Uite ce zice Ricoh, in rapoartele financiare in care n-au voie sa minta:
"Cameras: Increased sales and earnings on strong demand for new products (Pentax/GR)"

Cat despre titlul topicului, ce-am zis de la inceput... de cate ori am trecut prin asta, si de cate ori am avut dreptate! Lumea "uita", e convenabil asa, si data viitoare tot eu voi fi pentaxistul fanatic care sare-n capul oamenilor binevoitori. Pana cand se va dovedi ca si atunci voi avea dreptate, si iarasi, lumea o sa "uite"... :rolleyes:

edri

edri

Senior Member

De fapt si eu daca as fi in echipa de gestionare a unui site ce are legatura cu lumea foto, as posta lunar un anunt despre "Pentax is doomed". Asa se genereaza trafic mai intens decat in cazul altor subiecte si site-ul va avea viata lunga ;)

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Luna asta, Pentax e doomed, luna viitoare Panasonic, in martie Nikon, in aprilie Fuji... Sony si Canon nu sunt doomed ca au marcat banul si au luat ceva publicitate pe site :)

TS030

TS030

Guru Member

Samsung n-a fost doomed, pana cand au inchis pravalia.
Canon EF si Nikon F erau prezentate ca vesnice, pana de curand. "Nu-ti lua Pentax ca nu stii, azi-maine dispare" :rolleyes:

TS030

TS030

Guru Member

Ce liniste pe-aici, de cand s-a dovedit - inca o data - ca PentaxIsStillNotDoomed ;)
Un tip de pe Pentaxforums explica situatia din Japonia si ce anume incearca Ricoh Imaging:
https://www.pentaxfo...nouncement.html

crokodilu

crokodilu

Guru Member

View PostTS030, on 24 ianuarie 2022 - 17:23, said:

Ce liniste pe-aici...
Pai ca de fiecare data strici tu distractia, nu lasi oamenii sa aibe si ei momentul lor de glorie gen "v-am zis eu ca pentax is doomed, voi nu batman batman..". Oricum ramane o problema de "cand" nu de "daca". Pana atunci noi sa fim sanatosi.
Deci in concluzie titlul threadului este putin neadecvat?

Edited by crokodilu, 24 January 2022 - 18:34.

TS030

TS030

Guru Member

Inca un cui in cosciugul Pentax, ah, stai... :rolleyes:
Conform BCNRanking, Pentax ar avea 5.8% DSLR market share pe 2021, in crestere fata de 3% anul trecut (si pe fondul scaderii Canon/Nikon, evident).

BCNRanking nu reprezinta piata japoneza. Intre noi fie vorba, as zice ca Pentax are ceva mai mult decat masoara ei (pentru ca nu se acopera multe magazine de specialitate).
Ma intreb daca vanzarile directe o sa fie contorizate de BCNRanking. Foarte posibil nu.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

View PostTS030, on 24 ianuarie 2022 - 19:26, said:

..
Ma intreb daca vanzarile directe o sa fie contorizate de BCNRanking. ..
Alea directe se contorizeaza de catre client. Astept customizarea in care sa pot controla pozitia/stabilizarea senzorului, am cateva idei.

TS030

TS030

Guru Member

Asteapta :)
Am asa o presimtire ca acele customizari n-o sa includa chestii pentru care-i nevoie de cateva milioane de euro (echivalent in yeni) si 5 ani de cercetare.

Pe de alta parte... cica un anunt mic-mititel maine. Probabil ceva de care nu ne pasa, cel mult un Theta?

crokodilu

crokodilu

Guru Member

View PostTS030, on 24 ianuarie 2022 - 20:01, said:

Asteapta Posted Image
Am asa o presimtire ca acele customizari n-o sa includa chestii pentru care-i nevoie de cateva milioane de euro (echivalent in yeni) si 5 ani de cercetare.
E totul acolo, asa cum il controleaza OGPS-ul asa poa' sa ma lase si pe mine, doar sa traga 2 fire.

utopium

utopium

Guru Member

View PostTS030, on 24 ianuarie 2022 - 19:26, said:

BCNRanking nu reprezinta piata japoneza. Intre noi fie vorba, as zice ca Pentax are ceva mai mult decat masoara ei (pentru ca nu se acopera multe magazine de specialitate).
Ma intreb daca vanzarile directe o sa fie contorizate de BCNRanking. Foarte posibil nu.
BCNranking collects about 40% of the sales info from Japanese stores ... deci e cam piata japoneza care e principala piata monitorizata (care de obicei e mult diferita de piata globala).

Sincer eu nu tin minte sa fi vazut vreun Pentax in realitate vreodata.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

View Postutopium, on 25 ianuarie 2022 - 00:26, said:

Sincer eu nu tin minte sa fi vazut vreun Pentax in realitate vreodata.
Stai linistit, nimeni nu-i perfect.

Edited by crokodilu, 25 January 2022 - 00:31.

TS030

TS030

Guru Member

View Postutopium, on 25 ianuarie 2022 - 00:26, said:

BCNranking collects about 40% of the sales info from Japanese stores ... deci e cam piata japoneza care e principala piata monitorizata (care de obicei e mult diferita de piata globala).
Ai cunostinte de baza de statistica?
40% nu inseamna ca s-a ales un esantion reprezentativ, si mai ales reprezentativ pentru piata foto din Japonia. Cele 40% contin calculatoare si componente, periferice, retelistica, stocare, echipamente multimedia, imprimante, audio, echipamente muzicale, telefoane mobile si accesorii, echipamente auto, TV, iluminare, software si jocuri de calculator.

utopium

utopium

Guru Member

View PostTS030, on 25 ianuarie 2022 - 00:33, said:

Ai cunostinte de baza de statistica?
"Doar" o facultate de matematica (informatica) Posted Image

Eu inteleg ca 40% din sales info e din Japonia, restul e din alte tari. Dar piata japoneza banuiesc ca e departe de a avea 40% din vanzarile globale, deci statistica ne spune ca indicele BCN va fi biased, fiind mai reprezentativ pentru piata japoneza decat pentru cea globala. Sigur, intrucat japonezii domina masiv productia de aparate foto, nu vom avea discrepante ca pe piata auto de exemplu, unde piata japoneza e foarte diferita de cea europeana.

View Postcrokodilu, on 25 ianuarie 2022 - 00:31, said:

Stai linistit, nimeni nu-i perfect.
Sincer nici nu stiam ca pierd ceva important pana acum Posted Image Eu mi-s fi dorit (dintre marcile mai de "nisa") sa pun mana pe un Sigma cu senzor in 3 straturi (Foveon), aia e o tehnologie mai aparte care chiar m-ar fi facut curios ... dar nici de ala n-am vazut pana acum.

Edited by utopium, 25 January 2022 - 00:45.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

View Postutopium, on 25 ianuarie 2022 - 00:42, said:

Sincer nici nu stiam ca pierd ceva important pana acum Posted Image ..
Ignorance is a bliss.

"Doar" o facultate de matematica (informatica) Posted image
Nu-i suficient. Pe topicurile pentax iti trebuie mult mai mult decat o simpla facultate, fie ea si de mate/info. Vezi aici, s-a ajuns la studiid e semantica japoneza-engleza-romana si studii aprofundate de inginerie, economie, marketing si statistica ca sa demontezi un simplu titlu de topic de stire, nu-i de joaca aici, treburile e grele.

Edited by crokodilu, 25 January 2022 - 00:56.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate