Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Bransare electricitate vecin

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
hesakom477

hesakom477

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2022
Salutare

M-am intors. Am citit toate postarile. Cea mai mare problema e de ordin uman, m-am gandit serios ca beneficiarii vor cere si mai mult in timp. Dar in fine, am adus in vorba bransamentul si au zis ca mai bine sa tragem un cablu noaptea pe sub pamant sa nu se vada. Foarte dubios si cand am intrebat de ce nu au putut da un raspuns coerent. Nu stiu care e motivul dar nu am acceptat asa ceva.

Cred ca cel mai simplu se poate rezolva cu un panou solar, acumulator ca donatie si aia e. M-am gandit la asta initial dar apoi mi-a trecut prin cap ca il vor vinde rapid. Ramane de vazut dar sunt sanse mari sa se intample asa...

Intrebari:
1. un acumulator de 12V 120Ah ar trebui sa fie suficient pentru iluminat?
2. 12V sau 24V pentru becuri? ar insemna 2 acumulatori in serie. care e diferenta sau la ce sa ma uit?
3. alte pareri legat de un mic sistem solar?

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posthesakom477, on 23 ianuarie 2022 - 19:13, said:

1. am adus in vorba bransamentul si au zis ca mai bine sa tragem un cablu noaptea pe sub pamant sa nu se vada.

2. Cred ca cel mai simplu se poate rezolva cu un panou solar, acumulator ca donatie si aia e.

3. alte pareri legat de un mic sistem solar?

Deci daca nici acuma nu e clar stimati colegi ...

1) Sa nu fie inundatii in zona, sau niste cartite care sapa...vezi ca cartitele nu vad nici ziua, doar sapa ... si sapa ...
2) Din banii de panou solar, le-ai platit lor factura pe urmatorii 10 ani.
3) Pareri, pana in 2006 aveam 9 planete cu Pluto cu tot, era mult mai ok ! Parca au furat-o americanii si pe asta !

Da, acumulatorii de 12V se leaga in serie  sa obtii 24V !  Dar tu ai vazut bec de 24V cum lumineaza?
Zi le sa bage pe banii lor 220- ul, contor pe numele lor, totul legal,  apoi  tu mai platesti niste facturi - cat crezi tu ca vrei !

Dar bani de lemne au? ca  e cam frigut acuma...

Poti vorbi pentru ei si cu pastorul din adunare, sa ii ajute comunitatea!

Edited by MembruAnonim, 23 January 2022 - 23:04.


#39
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Posthesakom477, on 23 ianuarie 2022 - 19:13, said:

Intrebari:
1. un acumulator de 12V 120Ah ar trebui sa fie suficient pentru iluminat?
2. 12V sau 24V pentru becuri? ar insemna 2 acumulatori in serie. care e diferenta sau la ce sa ma uit?
3. alte pareri legat de un mic sistem solar?

1. Iarna "suficienta" sta in ce produce panoul nu in ce stocheaza acu. Media zilnica a energiei produae va fi edie panoul va fi 1HxP.
Adica daca ai panou de 250W, va produce in jur de 250Wh pe zi. Adica mai putin de 1 sfert din capacitatea bateriei alea de 100Ah. Iar incarcarea nu se face cu randament de 100%
Un acu mare are sanse mai mari sa crape iarna decat unul mic.
Pui sistemul solar la tine in curte si le tragi fir. Asta considerand deja ca te legi la cap.

2. 12V e mai bine decat 24V daca nu vrei sa tragi curenti prea  mari pt 12V. Ai mult mai mare flexibilitate. Poti monta chiar baterii de capacitati diferite sau grad de uzura usor diferit. In paralel.
La 24V in serie, nicio sansa. Daca apare uzura prematura la una din baterii trebuie sa le schimbi pe amandoua.

Ce distanta e de la tine pana la casa lui?
Poate reusesti sa il alimentezi direct cu 12V daca nu e distanta mare si sa tii instalatia sub control la tine in curte.





Dar, pregateste-te sa iti bata obrazul cand nu va fi soare si sa schimbi macar odata pe iarna bateria. Asta indiferent de ce se intampla in restul anului.


Parerea mea e ca solarul este incompatibil cu analfabetismul (tehnic), delasarea sau nepasarea.
Cere intelegere, rigoare si interes.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postunderb, on 24 ianuarie 2022 - 08:43, said:

Parerea mea e ca solarul este incompatibil cu analfabetismul (tehnic), delasarea sau nepasarea.
Cere intelegere, rigoare si interes.

Aia e !  Bine zis !
Ce e asa de greu sa se branseze ei la  furnizor, apoi din contul online platesti tu niste facturi?  
Investitii = 0  in sistem,  avantaje spirituale cate vrei !

Daca is asa saraci,  vorbeste cu Pastorul / Preotul din zona. Mai ii ajuta si biserica.

#41
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
O varianta simpla este sa la furnizezi 12-24v direct de la un alimentator bagat la tine in priza. Este suficient pentru becuri dar nu si pentru alte utilaje electrice

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am vazut ieri lanterna de camping,  din ala cu 6 baterii.  Super utila.  Daca vrei numai lumina sa le dai.
Desi poate mai au un blender,  fac un smoothie. Sau vor sa isi uste parul  cu un feon.  
Sigur au un frigider, sau unde isi tin alimentele?  Un aragaz cu aprindere electrica , si macar un TV LCD.
Unde isi incarca telefoanele mobile?

Ok te inteleg la capitolul caldura,  dar astea de sus sunt stric necesare !

#43
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu au bransament electric dar au telefoane? Posted Image fac si smoothiuri Posted Image si aragaz cu aprindere electrica, nu se poate fara Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate