Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Bransare electricitate vecin

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
@nael25
Dadeai rapoarte fara numar ca te ataca anumiti useri acum tu ce faci?
Posteaza la obiect daca ai ceva de spus.

#20
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 FatCat33, on 21 ianuarie 2022 - 14:25, said:



Deci dupa parerea ta, dupa contor pot sa fac retea in cartier si sa tai facturi la toti vecinii.
Sau fara factura, dam bara-bara si ne intelegem la pret. Daca nu ne luam la topoare.
Tipic romanesc.

Ai vreo lege care sa interzica impartirea consumului si facturii cu un vecin?

Da sau nu?

Stiu ca n-ai. Altfel o puneai in loc sa incerci sa te scoti din vorbe.

#21
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 FatCat33, on 21 ianuarie 2022 - 11:55, said:


Si cine intretine sistemul? Aia nu cred, daca n-au dupa ce bea apa...

Sistemul e fara intretinere . Este ca n-ai habar ?

#22
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,519
  • Înscris: 01.08.2006
Ca idee, n-am citit tot, exista Legea Energiei Electrice: https://www.anre.ro/...t7dlcecrLbbvbY=
art 93, contraventii

Edited by bai3tzash, 21 January 2022 - 16:20.


#23
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 BaXXXon, on 21 ianuarie 2022 - 15:43, said:

Sistemul e fara intretinere . Este ca n-ai habar ?

Te inseli. Cateva intrebari:
- unde monteaza panourile si cine le curata periodic? Vecina cu matura?
- daca din diverse motive invertorul are o problema, pe cine cheama? Vecinul care le-a instalat dracia, ca-i pr..., aaa, amabil
- bateriile - si la alea trebuie sa te uiti din timp in timp; cine se ocupa?
- pe acolo trebuie sa existe si un tablou de 220V cu toate sigurantele si protectiile necesare. Aia banuiesc ca nu stiu sa insurubeze un bec. Au probleme, vecinu' saracu...
- daca-i rod sobolanii cablurile, cine i le schimba? ENELu?

Si, in general vorbind, nu exista sistem (electric, mecanic) care sa nu necesite verificare si mentenanta. Difera perioadele de timp, dar ca sa fii sigur trebuie sa-l verifici din timp in timp.
Daca era asa simplu, nu se mai facea verificarea tehnica la masini. Bagai pana ii cadeau rotile.

#24
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 FatCat33, on 21 ianuarie 2022 - 17:15, said:

Te inseli. Cateva intrebari:
- unde monteaza panourile si cine le curata periodic? Vecina cu matura?
- daca din diverse motive invertorul are o problema, pe cine cheama? Vecinul care le-a instalat dracia, ca-i pr..., aaa, amabil
- bateriile - si la alea trebuie sa te uiti din timp in timp; cine se ocupa?
- pe acolo trebuie sa existe si un tablou de 220V cu toate sigurantele si protectiile necesare. Aia banuiesc ca nu stiu sa insurubeze un bec. Au probleme, vecinu' saracu...
- daca-i rod sobolanii cablurile, cine i le schimba? ENELu?


Esti habarnist rau de tot si speriat de bombe Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
P.S. Nu-i trebuie nici un invertor din moment ce e mini-sistem( daca totusi se monteaza si unul din acela , cand se f** e se schimba sau ramane pe 5V si 12/24V
panourile nu trebuie curatate de zapada ca iarna au alt unghi decat vara.
daca soboloanii pot zbura atunci tot ce se poate sa-i roada cablurile
bateriile sunt fara intretinere
nu trebuie nici un tablou de sigurante
Dupa cum am zis , esti paralel si mai si semnalizezi, tipic romanului rupt in dos si invidios care numa baga contre aiurea. Posted Image

 FatCat33, on 21 ianuarie 2022 - 17:15, said:

Si, in general vorbind, nu exista sistem (electric, mecanic) care sa nu necesite verificare si mentenanta. Difera perioadele de timp, dar ca sa fii sigur trebuie sa-l verifici din timp in timp.
Daca era asa simplu, nu se mai facea verificarea tehnica la masini. Bagai pana ii cadeau rotile.
Interesanta comparatia fotovoltaic cu autoturismele ... alte ineptii mai ai in program?

Edited by BaXXXon, 21 January 2022 - 17:32.


#25
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 BaXXXon, on 21 ianuarie 2022 - 17:31, said:

Esti habarnist rau de tot si speriat de bombe Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
P.S. Nu-i trebuie nici un invertor din moment ce e mini-sistem( daca totusi se monteaza si unul din acela , cand se f** e se schimba sau ramane pe 5V si 12/24V
panourile nu trebuie curatate de zapada ca iarna au alt unghi decat vara.
daca soboloanii pot zbura atunci tot ce se poate sa-i roada cablurile
bateriile sunt fara intretinere
nu trebuie nici un tablou de sigurante
Dupa cum am zis , esti paralel si mai si semnalizezi, tipic romanului rupt in dos si invidios care numa baga contre aiurea. Posted Image


Interesanta comparatia fotovoltaic cu autoturismele ... alte ineptii mai ai in program?

Esti agresiv si ma jignesti fara sa ai argumente.
Panourile trebuie curatate periodic de praf, gainat sayu ce se mai depune pe ele.
Fara invertor? Atunci ce le montezi alora in casa, becuri de masina de 12V? Initiatorul vorbeste sa le dea 230V, de unde ai dedus ca este suficient 12/24V?
Instalatie electrica din casa (prize si iluminat) care se conecteaza la invertor, nu are nevoie de un tablou cu protectii LA 230V (sigurante si descarcatoare) ?
Si se pare ca ai uitat de tabloul necesar intre panouri si invertor (siguranta generala si descarcatoare).
Iar sobolanii nu au nevoie de aripi, cablurile care coboara de la panouri (asta daca sunt montate pe acoperis, nu sprijinite de gard) si alea insirate prin casa pot fi roase foarte bine, daca nu sunt protejate prin copex metalic.
Am instalat zeci de echipamente solare de back-up pentru site-uri de telecomunicatii, asa ca las-o mai usor cu jignirile.
Probabil insinuezi ca parcurile fotovoltaice cu sute-mii de panouri sunt instalate si lasate de izbeliste, nu le mai controleaza si intretine nici sulea, nu?

Oricum am dat-o in offtopic; initiatorul banuiesc ca si-a facut o idee despre ce inseamna sa te legi la cap cu asa ceva.
Idei are destule, deci eu ma retrag.Posted Image

#26
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Nu te jigneste nimeni . Adevarul supara si foarte urat din partea ta sa fii contra a ceva care poate ajuta pe cineva :

 BaXXXon, on 21 ianuarie 2022 - 10:10, said:

Le cumperi sau le faci un mini sistem fotovoltaic cu 1-2 PV , un regulator , 1-2 acumulatori si cateva becuri led 12-24V. Cu asta ti-ai facut damblaua de ai ajuta .

M-ai citat ca sa faci pe desteptul fara sa intelegi la ce m-am referit , iaca , m-am citat ca sa intelegi si sa nu mai scrii aiureli.
Daca vrei sa ajuti cu un sfat fara mistocareala de ghetou , esti binevenit , altfel abtine-te sa postezi agresiv si ironic mai ales ca esti paralel cu subiectul.
E vorba de un minisistem pt iluminat incarcat un tel/tableta.
Nu are nici un rost sa cumpere un sistem complex pt ca din moment ce la ora actuala nu are EE clar nu are masina de spalat si nici frigider si nu cred ca asta e ideea ca mai apoi sa trebuiasca sa-i cumpere aparatura de 230v...

Edited by BaXXXon, 21 January 2022 - 18:13.


#27
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Baxxxon ar i bine sa termini cu jignirile,vad ca nu-ti pasa de contul tau....

#28
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Cu ce am jignit eu ? Ca am zis de un mini sistem cu 1-2 PV si fatcat a inceput cu ironiile? Ma rog , vedeti numa ce vreti .

#29
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Daca nu ai un limbaj civilizat si faci aprecieri de genul asta la adresa altui user
Esti habarnist rau de tot si speriat de bombe
Dupa cum am zis , esti paralel si mai si semnalizezi, tipic romanului rupt in dos si invidios care numa baga contre aiurea.
In concluzie,respecta forumul iar pe aceasta arie tehnica nu vreau sa mai vad astfel de limbaj,altfel voi fi silit sa te banez.

Edited by anaki, 21 January 2022 - 18:28.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 BaXXXon, on 21 ianuarie 2022 - 18:15, said:

Cu ce am jignit eu ? Ca am zis de un mini sistem cu 1-2 PV si fatcat a inceput cu ironiile? Ma rog , vedeti numa ce vreti .

BaXXXoane, am vazut eu cand ai muscat pisica alba ! Posted Image

Pe bune amu, am mai glumit cu totii,  na hai lasati, (ca e ok baXXXon) va rog sa nu dati warnuri pe aici !   (altfel sigur se va bucura cine a deschis topicul)!

Revenind  la bransare,  nu stiu ce sa mai zic sa fiu on topic:  daca tot faceti, Folositi fir de 4 mm (sau minim 2.5) , mai stii ce ajunge bagat in priza aia !?!  Mai bine sa sara siguranta decat sa se topeasca firele !

Edited by MembruAnonim, 21 January 2022 - 20:35.


#31
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cu 4mm alimenteaza o uzina..

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 aeon, on 21 ianuarie 2022 - 20:41, said:

cu 4mm alimenteaza o uzina..
Sau vecinii cu Romulan Scimitar!  -  Cea mai tare nava de razboi din Star-Trek (exceptand borg - cube le - care defapt nu e chiar nava )  

E ok 4mm,  eu cu aia fac toata casa noua ! Doar la spoturi pun 2.5.  Si 1.5 numai la sonerie ... ( defapt iau wireless si nu mai pun 1.5 niciunde. )
Normativul zice dimensiunile minime, nu si ce sa punem noi...

Edited by MembruAnonim, 21 January 2022 - 21:06.


#33
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu nu le-as da nici o cana cu apa la leprele alea. Nu curent si alte..alea.
Stii ce o sa faca nefericitii aia daca au curent moka nu? Si mai multi copii. Unul vine si le aduce mancare,unul jucarii,unul curent. De ce dracu sa te duci la munca sau sa folosesti prezervative.
Intr-un an,inainte de craciun,ma apuca mila si la indemnul unui prieten naiv,mergem la o familie ''nevoiasa'' cu de toate. In cocioaba...2 zdrahoni buni de munca se uitau la filme pe un ditai televizorul. Casa plina de plozi..normal. Ca aveau timp sa se cotaiasca.
Mai bine dau de mancare la un caine decat la nenorocitii aia. Si nici copchiii nu-mi inspira mila. Daca ii ajuti,ma-sa si tacso o sa mai toarne cativa. Mai bine ii lasi in plata lor.
Dintre fiintele umane,nu-mi inspira mila decat handicapatii fizic si batranii.

On topic: Ce atata filozofie sa le tragi un fir si o priza. La tine pui siguranta de 6 amperi,ca sa nu poata baga leprele bca cu rezistenta in priza.

Edited by mariovrs, 22 January 2022 - 08:34.


#34
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 MembruAnonim, on 21 ianuarie 2022 - 20:55, said:


Sau vecinii cu Romulan Scimitar!  -  Cea mai tare nava de razboi din Star-Trek (exceptand borg - cube le - care defapt nu e chiar nava )  

E ok 4mm,  eu cu aia fac toata casa noua ! Doar la spoturi pun 2.5.  Si 1.5 numai la sonerie ... ( defapt iau wireless si nu mai pun 1.5 niciunde. )
Normativul zice dimensiunile minime, nu si ce sa punem noi...

Esti la faza de intentie sau ai intrat si in detalii cu treaba asta?
Nu ca ar fi rau ce vrei sa faci doar ca nu foarte simplu.


#35
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,533
  • Înscris: 28.11.2017

 mariovrs, on 22 ianuarie 2022 - 08:31, said:


On topic: Ce atata filozofie sa le tragi un fir si o priza. La tine pui siguranta de 6 amperi,ca sa nu poata baga leprele bca cu rezistenta in priza.
6A la 230V , sa fie cu virgula 1.2kw/ora
Daca sunt baieti destepti si stiu sa isi calculeze LOAD-ul sa nu depaseasca 1.2kw pot trage pana la 30kw zi, adica 900 ron luna!

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 underb, on 22 ianuarie 2022 - 09:14, said:

Esti la faza de intentie sau ai intrat si in detalii cu treaba asta?
Nu ca ar fi rau ce vrei sa faci doar ca nu foarte simplu.

Prima casa  am facut cum au zis niste ciumpalaci de "electricieni".   Eram plecat putin din tara cand au cablat, m-am trezit la etaj cu 2 fire negre, si de dimensiuni diferite (1,5 +2,5) in niste prize. Impamantare niciunde! Cica li sa terminat sulul de rosu, dar mere ...    Plus alte probleme - as putea  scrie 5 pagini.
Deci  data viitoare, stau acolo si pun numai ce zic eu,  adica cupru solid 4 mm.  Si nu mai las sa vina cu "sulurile lor de fire" vor folosi ce cumpar eu !  E greu de gasit meseriasi calumea !

Sfatul meu: nu bransati vecinii,  poate numai daca isi fac casa si vor curent de "santier" cateva luni - si sunt prietenii mei, maxim atunci le-as da de la contorul meu cateva luni,  nicidecum sa le iau  pe veci sub palaria mea !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate