Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Schimbare prize casa sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Da
Priza aia cu 3 prize e cea mai buna
18 lei la dedeman

#20
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Nu mai gasesc priza, sa vedeti cum s-a bulit, am desfacut priza, in interior exista doua lame mici stanga si drepta la fiecare orificiu de intrare adica gaurilea alea mici, exact acolo, in fine in orice caz, nu sunt ok, se observa diferenta calitate,culoare fata de gewiss.. de la o posta, va dati seama ca ala care a facut casa a pus ce e mai ieftin, ca nu e prost sa puna el ceva calumea..
.
Am inceput sa cumpar Gewiss, am cumparat 15 bucati, le-am schimbat azi pe toate, ramane sa mai cumpar si rame, daca tot le-am schimbat, mai am inca 10 prize, dar alea le lai mai tarziu ca nu prea sunt folosite. Dupa tre' sa incep si cu intrerupatoarele ca si alea sunt tot asa fake-uri... una din ele atunci cand aprind becul se aude un mic bazait.

In dedeman e fix 12 lei, eu am cumparat 3 seturi de genu https://www.dedeman....5-buc/p/1033720 iesi putin mai ieftin.

Edited by Calypsso, 21 January 2022 - 01:06.


#21
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 22.04.2013
Schneider ce au? .
Prea scumpe?

#22
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
De la tarabe unde vând ăia care aduc marfă din Moldova și Rusia.

Cauți și găsești prize care au în interior din ceramică unde intră ștecherul.

Astea pot să se încălzească oricât că nu au nimic.

Ce prize ai pus în poze și vechi și noi sunt făcute total din plastic și se încălzește plasticul unde spui că sunt lamelele.

Toate din comerț sunt făcute așa din plastic.

Edited by emeral, 21 January 2022 - 10:51.


#23
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Ceramica e casanta si daca lamele nu fac contact bine, se incalzesc pinii stecherului, ca e metal si conduc si termic, iar la final iti ia foc stecherul, dupa ce se topeste. E bine sa fii pe acasa cand folosesti asa ceva si sa ai un senzor de fum. A patit-o tatal meu, ca e ceramic si e bun. A fost bun, ca s-a topi stecherul masinii de spalat rufe si carcasa prizei.
Lamele ferme si totusi elastice ce asigura contact bun sunt de cautat.

#24
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010

View PostCalypsso, on 21 ianuarie 2022 - 01:03, said:

Dupa tre' sa incep si cu intrerupatoarele ca si alea sunt tot asa fake-uri... una din ele atunci cand aprind becul se aude un mic bazait.


În Europa standardul e cu faza pe întrerupător chipurile să nu fie tensiune la corpul de iluminat după ce se acționează întrerupătorul și eventual trebuie schimbat vreun bec. Consumerism, părerea mea, atunci când e înseriat un bec între întrerupător și fază arcul electric e mult mai mic. Verificat de mine, e drept la becuri cu incandescență. Întrerupătoarele trebuie acționate ferm, rapid nu "leneș".

#25
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ti s-a parut.

#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postemeral, on 21 ianuarie 2022 - 10:43, said:

De la tarabe unde vând ăia care aduc marfă din Moldova și Rusia.

Cauți și găsești prize care au în interior din ceramică unde intră ștecherul.

Astea pot să se încălzească oricât că nu au nimic.

Ce prize ai pus în poze și vechi și noi sunt făcute total din plastic și se încălzește plasticul unde spui că sunt lamelele.

Toate din comerț sunt făcute așa din plastic.
a trecut vremea ceramicii, si este de evitat

Plasticul ala pe care il vezi tu la prizele moderne este special si e mult mai bun decat ceramica.

De evitat prizele ceramice in 2022

View PostSidorin, on 21 ianuarie 2022 - 12:15, said:

În Europa standardul e cu faza pe întrerupător chipurile să nu fie tensiune la corpul de iluminat după ce se acționează întrerupătorul și eventual trebuie schimbat vreun bec. Consumerism, părerea mea, atunci când e înseriat un bec între întrerupător și fază arcul electric e mult mai mic. Verificat de mine, e drept la becuri cu incandescență. Întrerupătoarele trebuie acționate ferm, rapid nu "leneș".
intrerupatoarele au acele lamele si arculete inauntru tocmai sa nu poate fi actionate lenes... dar calitatea multora intr-adevar face discutabila treaba

E normal sa intrerupi faza sa nu ai tensiune la corpul de iluminat, sa ne amintim de becurile cu led care clipesc...

E chiar recomandat sa ai si impamantare trasa pana la corpurile de iluminat...

#27
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Nu e adevarat!

Prizele cu ceramica sunt cele mai bune de departe, ceramica nici nu se compara cu plasticul, DAR nu ceramica turceasca!

Eu mai am cateva prize romanesti cu ceramica, au 40 de ani cel putin si nu e crapat nimic si functioneaza perfect chiar si arcurile inca sunt bune.

E o diferenta evidenta intre ceramica romaneasca si ceramica turceasca.Aia turceasca este gri si granulata si se sfarma usor. Aia romaneasca este alba si fina si nu se sfarma deloc.
Din pacate nu mai exista niciunde in lume priza cu ceramica cum erau prizele romanesti vechi deci nu ai alta varianta decat plastic.
Dar daca tot iei plastic aia de la Relee e ok fata de restul

Eventual poti sa incerci sa cauti pe olx prize romanesti cu ceramica. Au carcasa neagra din bakelita.
Dar nu cred ca vinde lumea ca cine are o tine pentru el. Eu pe ale mele cer minim 500 de lei pe buc

#28
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
bai baieti, ganditi dracu logic sau macar nu mia recomandati prostii
Ceramica  are fix zero valoare intr-o priza, daca priza aia se incalzeste astfel incat sa iti pui problema ca trebuie ceramica acolo  ai probleme mult mai grave.

Pe scurt o priza care se incinge inseamna o problema de contact electric. Te pisi pe ea de priza daca e din  ceramica de horezu si ramane intreaga dupa ce a ars toata casa. ce facem, punem si stecher de ceramica la fiecare aparat?

Scoateti din cap cacatul ala cu prizele ceramice, o priza buna inseamna o priza care asigura un contact electric bun, poate are niste arcuri care sa preseze lamelele astfel asigurand un contact bun sau eu stiu ce metode mai moderne au gasit.  Ceramica e fix degeaba

#29
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Pai are rol de protectie.
Nu trebuie sa se incalzeasca priza,dar in caz ca se intampla ceramica te salveaza, dar plasticul iti da foc la casa.
Poate trozneste in stalp si ajunge la tine in casa  curent de mii de amperi, nu e mai bine atunci sa ai ceva protectie in plus?

#30
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 14.02.2008
N-are nici un rol de protectie!
Au doar rol dielectric, adica de izolare. Si sa stii ca acel plastic nu e unul ordinar, are proprietati mai bune decat ceramica!
Si nu vad ce protectie in plus ofera ceramica la miile alea de amperi care crezi ca se vor revarsa in priza(intre noi fie vorba pana acolo mai au de trecut si prin alte aparataje care au rol de protectie, mai o pamantare, mai o siguranta etc.)!

#31
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Omul prefera ca acei multi amperi, dar mai ales volti sa ii ajunga in telembizor, pc, laptop, masina de spalat, frigide nu care cumva sa fie afectati de izolatia proasta de la priza.
Exista impamantari, descarcatoare, spt, protectii la supratensiune si altele cu mult inainte de ajunge in circuitele din casa.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostCalypsso, on 20 ianuarie 2022 - 17:02, said:

...
comtecul sunt ok

unde pui chesti care consuma mult le schbi cu gewiss

#33
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 25.02.2020
Oare mult-lăudatele prize Gewiss, Legrand, Schneider, etc cum prind firele? Sub șaibă sau sub capătul șurubului?

Prizele mai ieftine pe care le-am încercat (~10 lei, diverse mărci) toate prind firele sub capătul șurubului. M-aș duce la un magazin să văd cu ochii mei, dar prizele se vând sigilate...



View Postcosty_ytsoc, on 23 ianuarie 2022 - 19:30, said:

Pe scurt o priza care se incinge inseamna o problema de contact electric. Te pisi pe ea de priza daca e din  ceramica de horezu si ramane intreaga dupa ce a ars toata casa. ce facem, punem si stecher de ceramica la fiecare aparat?


Păi există și ștechere cu ceramică înăuntru. 😈 Numai bune de scăpat pe jos.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
saiba.

#35
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostBitterblue, on 23 februarie 2022 - 22:20, said:

Oare mult-lăudatele prize Gewiss, Legrand, Schneider, etc cum prind firele? Sub șaibă sau sub capătul șurubului?

Prizele mai ieftine pe care le-am încercat (~10 lei, diverse mărci) toate prind firele sub capătul șurubului. M-aș duce la un magazin să văd cu ochii mei, dar prizele se vând sigilate...





Păi există și ștechere cu ceramică înăuntru. 😈 Numai bune de scăpat pe jos.

Legrand la 9 lei (Egipt) prinde cu saiba (pt papuci furca).

Parca in Auchan am vazut.

Asta daca vb de prize de 10 lei in care bagi veioze si incarcatoare de telefon.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate