Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

tehnica editare foto

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
madscorpio

madscorpio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.11.2008
exista o tehnica de editare a unei fotografii, unde rezultatul final arata ca si cum un element iese in evidenta, ca si cum este asezat pe fotografie, imi cer scuze pentru lipsa clara de explicatii. am intalnit o imagine cu ani in urma, am cochetat cu ideea, am facut cateva poze, apoi a intervenit uitarea. daca ai o gara si un tren se poate sterge jumatate dein fundal, astfel incat sa ramana doar gara, trenul si toata partea de jos a imaginii. in sus e alb si da senzatia de 3d. multumesc mult si sper ca cineva sa se prinda despre ce avioane vorbesc.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu e o tehnică în sine.
Ci este un rezultat al tehnicii de editare, aplicată.

Deci, prima oară înveți bine un soft de editare, după care aplici în practică ce ai tu în imaginația ta.

Ca să găsim o soluție rapidă, caută o poză care să semene cu ce vrei tu.

idei

https://www.pinteres...-edit-examples/

Edited by waterman, 20 January 2022 - 17:01.


#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmadscorpio, on 20 ianuarie 2022 - 16:40, said:

exista o tehnica de editare a unei fotografii, unde rezultatul final arata ca si cum un element iese in evidenta, ca si cum este asezat pe fotografie, imi cer scuze pentru lipsa clara de explicatii. am intalnit o imagine cu ani in urma, am cochetat cu ideea, am facut cateva poze, apoi a intervenit uitarea. daca ai o gara si un tren se poate sterge jumatate dein fundal, astfel incat sa ramana doar gara, trenul si toata partea de jos a imaginii. in sus e alb si da senzatia de 3d. multumesc mult si sper ca cineva sa se prinda despre ce avioane vorbesc.
Da.

#4
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Poti sa inveti sa selectezi dintr-o fotografie, un obiect sau o zona (tren, gara sau ambele) si restul fotografiei sa il faci neclar (blurat). Gaesti pe youtube tot ce vrei sa inveti...ai nevoie doar de soft si de calculator.

De exemplu:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OVXcP6GuG3o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dizlpower, 20 January 2022 - 17:11.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
El vrea 3D, efect de adâncime.
Să-ți răspund pe scurt, inițiator, există. Tot pe scurt, dacă cautai pe net și erai hotărât, știai cum se face. Trebuie să-ți însușești noțiuni despre straturi, decupare, clonare. Ca idee, tehnica editării foto te poate ajuta sa creezi film din poza. Deci sa aplici efecte de mișcare, selectiv, unor elemente din poză.

#6
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Aici sunt desne facute cu creionul. Dar, stapanind editarea foto, poti sa faci mult mai mult.

Attached Files


Edited by Anca12, 20 January 2022 - 22:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate