Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Motor de curent continu alimentat cu mai multe valori V/A

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
OnnuTm

OnnuTm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 13.02.2013
Buna sa va fie inima !
De fel am facut o observatie , un electromotor de 12 v conectat la o baterie de 12 v se va invarti cu o turatie x , iar cand lega in serie o baterile am 24 v si electromotorul se invarte evident mai repede cu  o turatie y de doua ori si puterea in electromotor e aceiasi doar turatia e mai mare .  

Vreau sa trageti o concluzie dac sar alimenta un electromoto rde 12 v la o tesiune continua accesibila pana la 220 v ce observam , o turatie in crestere la aceiasi putere sau rezistenta .   Va intreb pe voi care este cuplu maxim dezvoltat dintre  o turatie x si la o turatie y daca puterea e aceiasi ....  vreau sa stiu daca cuplu este in crestere la o turatie mare sau in scadere,  tinem cont ca la o turatie ridicata se produce un fenomen de levitare  giroscopica  , de fel prin cante am mai studiat am gasit un efect care geometric provoaca o accelerare ... va intreb pe voi,  cati dintre ati facut un asfel de experiment ?

Pana una alta sa fac testul , am de reparat un electromotor de 12v din ce am gasit prin curte si am sa fac testul pentru o lamurire mai clara dupa ce ami fac o sursa de tesiune reglabila pana in 240 v evident aceiasi putere pe etai dar cu iesiri diferite sa vad despre ce e vorba , daca  e un experiment reusit putem avea o alta persepectiva in viitorul apropiat ...

#2
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Domnul este servit :

https://math.fandom....curent_continuu

Nu trebuie reinventată roata, funcționează bine așa cum este acum.



#3
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019

View PostOnnuTm, on 20 ianuarie 2022 - 16:30, said:

De fel am facut o observatie , un electromotor de 12 v conectat la o baterie de 12 v se va invarti cu o turatie x , iar cand lega in serie o baterile am 24 v [...]
Orice electromotor se alimenteaza la tensiunea/tensiunile pentru care a fost construit. Alimentand la o supratensiune se supraincalzeste si risti arderea infasurarilor. Probabil nu l-ai tinut mult in functiune si nici in sarcina...

Quote

Vreau sa trageti o concluzie dac sar alimenta un electromoto rde 12 v la o tesiune continua accesibila pana la 220 v ce observam [...]
Observam cum iese fum din el. Posted Image

Nu recomand experimentarile in domeniul electric fara un minimum de cunostinte pe profil.

Quote

Buna sa va fie inima !
Cu drag.

#4
OnnuTm

OnnuTm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 13.02.2013

View PostThepointer, on 24 ianuarie 2022 - 15:42, said:

Orice electromotor se alimenteaza la tensiunea/tensiunile pentru care a fost construit. Alimentand la o supratensiune se supraincalzeste si risti arderea infasurarilor. Probabil nu l-ai tinut mult in functiune si nici in sarcina...

Observam cum iese fum din el. Posted Image

Nu recomand experimentarile in domeniul electric fara un minimum de cunostinte pe profil.

Cu drag.
eu vorbesc ca puterea e costanta V/A  si puterea e costanta , nu asi crede ca va iesi fum , daca se foloseste un ecilibru  de ezemplu am un electomotor care merge la 12V 50 A la 24V vor fi 25 A  la 48 v 12,5A in acest caz scade curentul si creste voltajul , da uite ca creste si turatia .... in sarcina la 12 v se incalzeste mai repede decat la 24 sau daca are un voltaj mai mare decat 12 v ...

#5
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
O sa iasa fum pentru ca pierderile la mersul in gol cresc cu patratul tensiunii.
Daca nominal ai pierderi (in gol) de sa zicem 10Watt, maresti tensiunea de 10x si ai pierderi 1KW. Cel putin, pentru ca am ignorat frecarea cu aerul, care creste cu cubul vitezei in general. Si mai e si unghiul contactorului care se modifica cu viteza si daca nu-l modifici o sa-ti ia foc contactele. (in paranteza, si modificat unghiul si tot degeaba, ai supratensiuni, ionizare etc)
A, stai, tu vrei sa-i dai 240V (de unde ? daca redresezi reteaua te alegi cu 300+ Volti). Asta ar veni pierderi (in gol) de 400x mai mari (cel putin, vezi mai sus). 4KW ca nimica bagati aiurea in motor. E resou din prima :) Si daca-l alimentezi direct cu tensiunea din pozitia oprit cel mai probabil bubuie instant Posted Image

Dar vad ca n-ai mai zis nimic din 25. Mai traiesti, mai existi ? :)

#6
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019

View PostOnnuTm, on 25 ianuarie 2022 - 23:19, said:

......
de ezemplu am un electomotor care merge la 12V 50 A la 24V vor fi 25 A  la 48 v 12,5A in acest caz scade curentul si creste voltajul ...
Scade curentul pentru că îi zici tu? :)

Tu știi cum se calculează numărul de spire și de ce?

Pentru 12V ai un numar spire (calculat per volt). Ce se întâmplă cu o bobină căruia îi aplici o supratensiune?

Omule, electrica nu se experimentează după ureche. Nu te supăra, dar e naiv ce îți imaginezi tu.

LE: în plus, puterea depinde de tole și de sectiunea miezurilor bobinelor. De acolo se pleacă și calculul pentru puterea pe care o poate duce. Înfășurările se calculează ținând cont de asta. Când crești tensiunea în înfășurări crește curentul pentru că, rezistența bobinelor nu duc acea nouă tensiune ca în conditiile inițiale.

#7
OnnuTm

OnnuTm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 13.02.2013

View PosttheMisuser, on 30 ianuarie 2022 - 09:42, said:

O sa iasa fum pentru ca pierderile la mersul in gol cresc cu patratul tensiunii.
Daca nominal ai pierderi (in gol) de sa zicem 10Watt, maresti tensiunea de 10x si ai pierderi 1KW. Cel putin, pentru ca am ignorat frecarea cu aerul, care creste cu cubul vitezei in general. Si mai e si unghiul contactorului care se modifica cu viteza si daca nu-l modifici o sa-ti ia foc contactele. (in paranteza, si modificat unghiul si tot degeaba, ai supratensiuni, ionizare etc)
A, stai, tu vrei sa-i dai 240V (de unde ? daca redresezi reteaua te alegi cu 300+ Volti). Asta ar veni pierderi (in gol) de 400x mai mari (cel putin, vezi mai sus). 4KW ca nimica bagati aiurea in motor. E resou din prima Posted Image Si daca-l alimentezi direct cu tensiunea din pozitia oprit cel mai probabil bubuie instant Posted Image

Dar vad ca n-ai mai zis nimic din 25. Mai traiesti, mai existi ? Posted Image
o da , tu ce crezi ca sunt voda in loboda ? facem experimente si vom vedea , nu am treaba cu legea termodinamici ( defapt toata lumea se leaga de ea  de legea  a doua  termodinamici ,fara doar si poate ) , de fel studiez un efect care se produce in aceiasi masura cu efectul cazimir  e foarte ciudat cand afi ca intre doua placi sunt la infinit o cantitate nominal mai mica decat cea din exterior de radiati care plecata intr-o directie ....  asta urmaresc eu  , si aceste efecte le gasesti  in forate multe lucruri utile electrice si electomecanice  , cumva se intelege ca efectul chear daca are o energie infinita si mica face ca electroni sa se deplaseze dintr-un puct A in B dar izolati , problema e daca se pot face sa genereze un curent esential pentru a face lucru mecanic ...   deci eu vreau ca energiile dintre doua placi sa fie costanta si sa nu fie afectate de nimic , dar in acelasi tim sa ma folosesc de undele care calatoresc dintro directie in alta e greu de inteles dar eu optez pentru o accelerare a electrnilor dintr-un circuit de legatura  ... intr-o schema electronica e mult mai clara ...da eu vreau sa vad ce se obtine din acest asamblu daca folosesc diferite materiale care radiaza dintr-un puct A intr-un puct B . apropo da vreau sa gasesc la un motor de curent continu sa se autolimenteze invers proportional dar e nevoie de un camp magnetic permanent . Numa bine la studi ... si fiti cu capul mare de fiecare data ...informatile va vor cutremura daca reusesc intr-un fel sau altul

#8
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Bafta si sa ne tii la.. curent :)

#9
OnnuTm

OnnuTm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 13.02.2013

View PostThepointer, on 30 ianuarie 2022 - 10:35, said:

Scade curentul pentru că îi zici tu? Posted Image

Tu știi cum se calculează numărul de spire și de ce?

Pentru 12V ai un numar spire (calculat per volt). Ce se întâmplă cu o bobină căruia îi aplici o supratensiune?

Omule, electrica nu se experimentează după ureche. Nu te supăra, dar e naiv ce îți imaginezi tu.

LE: în plus, puterea depinde de tole și de sectiunea miezurilor bobinelor. De acolo se pleacă și calculul pentru puterea pe care o poate duce. Înfășurările se calculează ținând cont de asta. Când crești tensiunea în înfășurări crește curentul pentru că, rezistența bobinelor nu duc acea nouă tensiune ca în conditiile inițiale.
o da zmeu la zmeilor  , cum ma sa vi cu argumete de cofuzie , trebuia sa vi cu ceia ce sti tu , deci nu esti de ajutor esti de critic, ....
ca sa nu fie eu un critic , si sa-ti dau peste bot , ia spune cum se calculeaza puterea  absorbita in fuctie de rezistenta indusa cu si fara miez ... hai sa ati vad muschi daca ai calculele in buzunar ... ma crezi asa de idiot ...  se studiaza in liceu ma circuite simpliste care au o rszistenta interna mai mare sau egala cu curentul , ma da cum sunt atati oamenii care nu inteleg scopul de a ajuta sau a pune mana de la mana cu  informati utile care sa progreseze macar un grup daca nu se ajunge la monopol de Stat . ma mir si jena de acesti oamenii care nu au intele niste efecte , si nu au inteles in profunzime legile Fizici . Macar stai si asculta sau urmareste pana la capat ...  sunt costient ca sunt alti carei manaca pe undeva si trebuie sa-si bage coada dracului ... Dumnezeu fie cu voi! Sunt costient ca  aveti  ideologi  pentru ca vati facut si creat idoli mentali in cu care voi progresati intr-o limita a cunoastintelor  pe care nu-i  prea intelegeti . Si nu mai copiati fiti unici !  da daca ati copiat inseamna ca ati pledat sau ati fost prinsi cu martanul  in sac...
Sa revenim la firul pe care-l la-m inceput cum spune si titlul , ce folos are sa deviam de la subectul principal , o pierdere de timp ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate