Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frigidere de bauturi pentru magaz...

Exista magazin fizic XIOAMI in Ro...

google.ro virusat?

Ati castigat vreodata la "con...
 HIT FM Zarnesti - Metropolitan Br...

Google Consent Mode V2

La multi ani @rz!

Placa retea integrata la un ASUS ...
 Targ de viniluri - Bucuresti

Achizitionare furca RockRider

End to end encrypted messenger

BMW E46 320d bari interioare dash...
 masina de familie 9000 euro

T-Mobile intenționeaza sa in...

5G N38 Digi Mobil

Road trip moto Tunisia

Are dreptul firma sa ma dea afara daca am ramas fara proiect?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

me_iauras

me_iauras

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostSfaturiFaraTroleala, on 20 ianuarie 2022 - 13:42, said:

Din ianuarie s-au restrucurat proiectele in cadrul firmei in care sunt angajat pe functia de programator si am ramas fara proiect. Nu se stie cand se va gasi un proiect in cadrul caruia sa fiu alocat si deocamdata eu sunt bagat pe traininguri.
Cat de usor e pentru angajatorul meu sa ma dea afara in cazul asta?

Ca sa nu mai pierdem vremea aiurea trebuie sa intelegi cateva chestii :
  • nu te pot da afara pt. neindeplinirea atributiilor  sau alte incalcari ale ROI-ului
  • in mod normal daca exista alt proiect compatibil cu competentele tale ai prioritate la ocuparea acelui rol vs. angajarea altcuiva pentru asigurarea acelor functii
Astea fiind spuse daca esti programator (si sper ca nu cel mai prost/slab programator de pe fata pamantului ) gasirea unui nou job se rezuma doar la improspatarea CV-ului ; job-urile te vor cauta ele pe tine in principiu (bine daca ai pretentii salariale la nivelul maximal al pozitiei atunci da va trebui sa o cauti tu pe Ileana Cosanzeana )
Eu personal nu as mai sta la o companie care nu ma mai vrea dar as cere mai multe salarii compensatorii (ideal 6 ... minim 3 > bine daca e o companie care te-a ajutat si chiar au probleme financiare poti renunta si accepta oferta lor)

Nenea Zap

Nenea Zap

Zuperman

Raspuns final si legal e doar prin desfiintarea postului fara angajarea altor persoane cu aceleasi atributii.

Ilegal poate face ce spune Naijax sa te forteze sa semnezi amiabila ( daca esti fraier ) sau sa te dea afara oricum si tu sa nu iti cunosti drepturile.

tytysor

tytysor

Guru Member

View Postjm2010, on 20 ianuarie 2022 - 14:26, said:

Dacă pe o piața canibalizata cum este cea de IT la programatori tu iti pui asemenea întrebări, ar trebui sa iti cauti alt domeniu de viitor. Serios.
Daca omul activeaza in domeniul alimentarii imprimantelor cu consumabile, posibil sa nu fie multe joburi disponibile!

View PostNaijax, on 20 ianuarie 2022 - 16:06, said:

Pai crezi ca eu am inventat roata ?
Sunt destept dar, nici chiar asa Posted Image

Se practica la scara larga
Si aia cu desfiintatul sectiei / departamentului / etc. - nu e nici macar o mica virgula in calea fericirii angajatorilor

Ca s-o incheiem

Vreau sa te dau afara ?
Daca vreau ... pot

Legal bineinteles
nu pari sa fii ala care da oameni afara! atita timp cit nici macar ce inseamna ''cu acordul partilor'' nu stii, deci ai probleme cu intelegerea unui text scris, greu de crezut ca ai putea fi intr-o pozitie superioara!

Edited by tytysor, 20 January 2022 - 17:37.

SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

Member

• Grup: Members
Pai sunt foarte slab in domeniu

utopium

utopium

Guru Member

View PostSfaturiFaraTroleala, on 20 ianuarie 2022 - 18:01, said:

Foloseste perioada care ti-a mai ramas pentru a face training pe bune, eventual un proiect demo, imbunatateste-ti CV-ul, etc.

Ne-am prins ca nu esti grozav in domeniu, ca daca erai nu aveai problema asta si nu iti faceai griji ca vei fi dat afara, cei buni isi gasesc foarte rapid de lucru. Solutia e clara pentru tine: trebuie sa devii si tu mai bun, altfel vei avea problema asta oriunde vei merge.

In principiu firmele tin oamenii buni daca au o perioada fara proiect pentru ei (la noi in firma poti si stai si 6 luni fara proiect fara sa fii dat afara daca esti un angajat bun) ... de cei slabi (sau problematici) vor sa scape, e perfect normal.

Edited by utopium, 20 January 2022 - 18:10.

bim11

bim11

Junior Member

• Grup: Junior Members
Unele firme isi permit sa tina programatori pe "bench" in asteptarea unui proiect viitor. Ii platesc, stau in traininguri, eventual invata tehnologii noi, poate contribuie la alte proiecte existente. O firma serioasa prevede lucrurile astea si le introduce in buget.

Nu accepta propunerea lor cu demisia si un salariu "compensatoriu". Daca esti slab in programare, poate trainingurile alea te vor ajuta. Daca desfiinteaza posturi vor avea dificultati dupa aia sa le recreeze. Inainte de demitere ei trebuie sa incerce sa te repartizeze pe alte pozitii in firma. Daca s-a terminat proiectul nu inseamna ca te pot da afara pentru incompetenta. Oricum, e dificil sa dovedesti incompetenta deoarece trebuie sa ai procesul de evaluare bine documentat in contractul de munca sau in regulamentul intern (trebuie sa aiba semnatura ta ca ai luat la cunostinta regulile), iar fisa postului trebuie sa contina niste activitati clare. De multe ori astea sunt tratate mai superficial in firme, mai ales firmele mici. Chiar daca ai definit procesul de evaluare, trebuie sa arate firma ca au avut loc discutii, s-au stabilit noi obiective, s-au dat termene, etc.

Parerea mea e ca nu mai ai un viitor in firma aia. Daca banuiesti ca vor face abuzuri, inregistreaza convorbirile, salveaza emailurile prin care ati comunicat, obtine copii dupa regulamentul intern, contractul colectiv de munca, care ar trebui sa fie publice in cadrul companiei. Du-te la un avocat si cere-i parerea. In caz de concediere abuziva ii dai in judecata si daca castigi primesti salarii pe toata perioada de la concediere pana la sentinta finala + ca trebuie sa te reangajeze. Un proces poate sa dureze mult timp, asa ca firma o sa fie deschisa sa negocieze, sa plateasca mai multe salarii in compensare.

laffin

laffin

Senior Member

si ce, ti se pare ca noi, restul, suntem mai breji? fake it till you make it, bos..
aoleu, trebuie sa va invat eu.

Edited by laffin, 20 January 2022 - 19:04.

me_iauras

me_iauras

Senior Member

Atunci ar trebui sa te gandesti daca chiar asta vrei sa faci ca si angajat restul vietii ; daca competentele reduse sunt cauzate de lipsa de experienta si eventual carentele mari ale sistemului educational romanesc in a pregatii studentii cu competentele cerute de piata muncii atunci nu e o problema . NU esti singurul junior dev care vazand ce pot altii si-a pierdut increderea .
In schimb daca aceste carente sunt cauzate si de o lipsa de interes pt. profesie in sine atunci parerea mea e ca ai face bine sa reflectezi asupra viitorului ; e un job sucky de facut daca nu ai o tragere de inima ( mai ales in ultimii ani de Agile cu stand-up-urile daily >> stiu multi devi care detesta asta pt. ca desi volumul de lucru in sine e ok trebuie sa se prefaca tot timpul ca sunt ocupati in loc sa-si fac treaba in ritmul lor livrand la timp ce li s-a dat de facut ) .
Sunt destule job-uri in celelate zone ale IT-ului ; poate nu chiar la fel de bine remunerate dar in multe cazuri cu mai putin stres atasat ( bine asta iar e o posibilitate daca nu esti genul de dev care e complet inutil in orice altceva in afara de coding >> stiu destule cazuri care desi dezvoltatori mai mult decat decenti ca si cunostinte IT conexe erau la nivelul utilizatorului habarnist nefiind in stare sa faca prea mult in afara de sa-si puna la punct mediul de dezvoltare/IDE-ul ).
Oricum in orizontul imediat de timp foloseste training-urile respective la maxim si fa-ti cunoscuta pozitia ( preferi sa ramai la ei pe alte proiecte sau esti dispus sa pleci dar cu pachet de compensare mai generos ) ; din moment ce ai trecut de perioada de proba cand puteau sa-ti faca vant fara nici o motivatie nu cred ca esti chiar asa catastrofa si exceptand situatia in care chiar i-ai pacalit si ti-au oferit MUUULT mai mult decat meriti atunci oricum vor trebui sa deschida punga mai larg pt. competente mai ridicate la un viitor inlocuitor .

SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

Member

Am lucrat pe fostul proiect ani de zile, doar ca era un proiect de frecat menta :)

newusername123

newusername123

Active Member

Pai inca esti pe forum,si inca iti faci treaba. Programator de troleala. Inseamna ca nu te au dat afara. inca.

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

View PostPuferiu_, on 20 ianuarie 2022 - 14:39, said:

Basca, desi postul meu s-a desfiintat, a doua zi l-au pus pe altul in locul meu. Si din cate stiu trebuie sa treaca un an pana sa angajeze pe altcineva pentru postul respectiv.

Deci da, in Romania e posibil orice.

Deci, da.. dar.. poți să te și judeci pentru drepturile tale. Am câștigat o speță asemănătoare cu un angajator. Desigur, cu salarii din urmă indexate, majorate și actualizate. Așa, pentru vreo doi ani. I-a obligat și la reintegrare, chiar am mai stat puțin să-i supăr nițel, apoi le-am dat flit. Ulterior au și dat faliment, niște jigodii. Și firmă mare, cu mii de angajați și cunoscută în țară. Dacă nu respectă codul muncii pierd procesele, oricât de mari s-ar crede unii sau alții.

Edited by caiuscorneliu, 21 January 2022 - 00:12.

Pololica

Pololica

Senior Member

M-am prins cu salariul compensatoriu daca se pleaca de comun acord:
  • tu pleci (demisie de comun acord privind ultima zi), ei iti dau un salariu compensatoriu. DAR nu vei avea somaj (inainte de 2003 puteai avea somaj la demisia de comun acord si concediere din "vina" firmei). In cazul asta, preavizul este, in general, o zi din saptamana (ori vineri, ori ziua de 10, ori ziua de 15, o zi in care calculele se pot face usor pentru lichidare)
  • nu iti dai demisia, nu primesti salariu compensatoriu, dar posibil sa ai somaj (sa fii asigurat la sanatate, pensie, etc) pana iti gasesti de lucru. In cazul asta, va trebui sa stai preavizul necesar (20/45 zile LUCRATOARE).

Moinesti72

Moinesti72

Guru Member

View PostPololica, on 21 ianuarie 2022 - 09:04, said:

M-am prins cu salariul compensatoriu daca se pleaca de comun acord:
  • tu pleci (demisie de comun acord privind ultima zi), ei iti dau un salariu compensatoriu. DAR nu vei avea somaj (inainte de 2003 puteai avea somaj la demisia de comun acord si concediere din "vina" firmei). In cazul asta, preavizul este, in general, o zi din saptamana (ori vineri, ori ziua de 10, ori ziua de 15, o zi in care calculele se pot face usor pentru lichidare)
  • nu iti dai demisia, nu primesti salariu compensatoriu, dar posibil sa ai somaj (sa fii asigurat la sanatate, pensie, etc) pana iti gasesti de lucru. In cazul asta, va trebui sa stai preavizul necesar (20/45 zile LUCRATOARE).

Initiatorul e troll

qwertyasdfg

qwertyasdfg

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postcaiuscorneliu, on 21 ianuarie 2022 - 00:10, said:

Am câștigat o speță asemănătoare cu un angajator.

Si eu si dupa aceea mi-a parut rau. Cred ca ma blesteama aia si in ziua de azi. Am aflat mai tarziu ca omul dupa ce a fost reangajat si a primit despagubiri, din umilul care era cand il dadusera aia afara, ulterior nu-i mai ajungeai nici cu prajina la nas. Devenise zmeu, ca lui n-are nimeni ce sa-i faca, batea cu pumnul si in biroul directorului. Ca asa sunt legile din Romania, angajatul este stapanul, nu angajatorul. Cu firma ta, te rogi de o lepra sa plece in loc sa-i dai un sut in cur.

SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

Member

Si de mine se roaga sa plec
Sint lepra?

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

View Postqwertyasdfg, on 21 ianuarie 2022 - 18:43, said:

Si eu si dupa aceea mi-a parut rau. Cred ca ma blesteama aia si in ziua de azi. Am aflat mai tarziu ca omul dupa ce a fost reangajat si a primit despagubiri, din umilul care era cand il dadusera aia afara, ulterior nu-i mai ajungeai nici cu prajina la nas. Devenise zmeu, ca lui n-are nimeni ce sa-i faca, batea cu pumnul si in biroul directorului. Ca asa sunt legile din Romania, angajatul este stapanul, nu angajatorul. Cu firma ta, te rogi de o lepra sa plece in loc sa-i dai un sut in cur.

Legea e bună, n-ai tu treabă, trebuie doar s-o cunoști. Protejează atât angajatul de abuzul unui angajator care se crede stăpân de sclavi cât și angajatorul. Ăsta din urmă poate și este obligat prin lege să evalueze periodic angajatul iar dacă nu corespunde profesional (lepră cum plastic ai spus tu) îl poate concedia legal, elegant. Fără desființări fictive de posturi și alte artificii de analfabet care se crede baron. În schimb angajatorul (unii dintre ei) , necunoscător de lege și bun simț, alege varianta "la rupere", că doar el e șeful, și își frânge gâtul când dă peste unul ca mine.

Edited by caiuscorneliu, 22 January 2022 - 01:37.

jm2010

jm2010

Senior Member

View PostSfaturiFaraTroleala, on 21 ianuarie 2022 - 18:49, said:

Si de mine se roaga sa plec
Sint lepra?
Tinand cont ca nu pricepi de vorba frumoasa, mai ales intr-un domeniu ca acesta... nu stiu ce sa zic.

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

A disparut si acest user. Noi cum aflam cum s-a terminat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate